Samistal'a Yol Gitti...

Samistal'a Yol Gitti...

07.08.2010 günü sadece benim iççin değil birçok kişi için bir ilkti. Çünkü o gün Samistal’a ilk kez araba ile çıkmıştım. Oysa son gidişim 8 sene önce Rahmetli Amcam Hüseyin Aksu ve Maksut Görücü ile Aşağı Kavrun’dan yürüyerek gerçekleşmişti. Yolun son noktasına vardığımızda orada bizden önce gelen 10 arabanın park etmiş olduğunu gördüm. Ben ertesi gün öğlen saatlerinde döndüm ama Pazar günü aynı yerde akşam 17 arabanın park ettiğini öğrendim.
      Pazar günü sabah Denizin Sırtı’nda oturup Samistal Tepeleri’ne baka baka; “Samistal’a bi gidebilsem ben ölmem” diyen ve yakalandığı illet sebebiyle yürüyemediği için her akşam yaylarını seyredip ağlayan amcama ağlayarak dualar ettim.
      Sonra Apandisit Patlamasından geride 5 çocuğunu bırakıp giden ve kabri bulunduğu yaylaya defnedilen Kayınbabam Enver Aksu’nun annesi Zehra Ebemin kabrini ziyaret ettim.
      Avadan Halil Dayı’mın evinin önünden yaylayı doya doya seyredip eski günlerden kalan çinlak seslerini dinledim.
      Geri dönerken de ilginç olaylara şahit oldum. Çat, Elevit, Trovit, Polovit’den Samistal’a günübirlik turlar yapan dolmuşçulara rastladım. Palovit’den bindiği arabalar ile tepeye kadar çıkıp oradan kendi yaylalarını seyreden, dizlerinde derman kesildiği iççin senelerdir buraya çıkamamış kocakarılar gördüm.
      Samistal Hemşin Yaylalarının şahıdır, en güzelidir. Her yayladan yukarı bakarak seyrettiğiniz bulutları, yukarıdan aşağı seyrettiğiniz yayladır. İşte bu yayla canlanıyor. İnşallah canlanırken sonu Ayder ve Elevit’e benzemez. Onlar gibi acımasızca bir saldırıya uğrayıp betonlaşmaz. Bir zamanlar hepsi cıvıl cıvıl 300 hanesi yine cıvıl cıvıl olur.
      Samistal çok güzel ama onu asıl güzelleştiren insanlarıdır. Yaylaya giderken kimseye haber vermemiştik ama nerede kalacağımızı da aklımıza hiç getirmemiştik. Çünkü biliyorduk ki burada her kapı tanıdık tanımadık herkese açıktı. Aynen öyle de oldu. Akşam oynanan horondan sonra dağılırken herkes misafir kapmaya çalışıyordu. Hiç kimse de misafirleri bir başkasına göndermiyordu. Samistal işte bu güzel insanlarla büyüyecek. Ünü dünyayı saracak, dünyanın her milletine ev sahipliği yapacak.
      Bu yolun yapımında emeği olan herkese binlerce teşekkürler.

Şakir Aksu
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...