Yeni Okul İnşaatı Başladı

3 Mesaj yukarıda soruları bana soruyur 2 mesaj sonra "Sen o kişilerin avukatımısın?" diyorsun.
      Yukarıda bazı sorular soruyor ve cevap bekliyorsun. Ben de bildiğim kadar söylüyorum. Ama sen benim verdiğim cevaplara büyük harfle ve parantez içinde (YALAN) diye numaralandırma yapıyor ve doğru cevapları veriyorsun?
      Bu 2 şeyi gösterir.
      1) Senin bu proje hakkında benden fazla biğlgi sahibi olduğunu.
      2) Ben bu konuyla ilgili kimseyle görüşmedim ve duyduklarımı yazdım. Ola ki senin söylediklerin doğprudur. Yani benim "Bu kişiler" dediğin kişilerle senden fazla irtibatım yok.

Gelelim sorunun can alıcı noktasına.

Okul yapımı ile ilgili arsa tahsisi, değişimi, ihale makamı hakkındaki herşleyi bilmene tağmen bilgilerini buraya yazmayıp sorolar sorarak kafa karıştırmaya çalışıyor ve açıkça dedişkoduya sebep oluyorsun. Yani dedikodu yapıyorsun. Geçelim...

"Ben politika yapıyorum. Gerekirse inkar da edeceğim yalan da söyleyeceğim" gibi bir ahlaksızlığın savunucuları ile nasıl ciddi bir tartışma yapılır bilmiyorum?

Daha önce sorduğpum halde cevaplanmayan soruları bir daha sorayım;

1) Kentsel Yenileme Poroesi kimin projesidir?

2) Bu proje Hemşin' Hemşinlilerin elinden almak için mi yapılmıştır?

3) Eğer proje bu amaçla yapılmışsa bu projenin arkasında kimler vardır?

4) Bu projenin hayata geçirirken kimler kimleri kullanmıştır?

5) Eğer kullanılan bir kişi varsa bunun vabalini nasıl ödeyecektir?

Hadi şimdi okulu bırakın da eğer zerre kadar cesaretiniz varsa açıkça ve isim vererek şu yukarıdaki soruların cevabını verin....
      Adım gibi biliyorum ki sizde bu sorulara cdevap verecek yürek de cesaret de yok...
      O zaman saçmalamaya devam edin...
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      KUSURA BAKMAYINDA SİZLERİ ANLAMAK ÇOK GÜÇ SİZLERİ MEMNUN ETMEKTE ÇOK GÜÇ
      İNSAN BİRAZ KADİR KİYMET BİLİR SİZLERDE O DA YOK BM HEMŞİN SAĞLIK OCAĞINI YAPTIRIRKEN HANGİ KÖYLÜ OLDUKLARINI BİLMEDİĞİM İKİ KİŞİ KARŞIDAN İNŞAATA BAKIYORLARDI BENDE YAKINLARINDAYDIM TEPANLİNİN KALİFİ DİYE DALGA GEÇ MEYE BAŞLADILAR SİNİRLERİM BOZULDU VERDİM VERİŞTİRDİM ŞİMDİ BAKIYORUMDA BU SANAL ORTAMDA NEREDE İSE AYNI YAKLAŞİMİ GÖRÜYORUM BULENT KUYUMCUNUN HEMŞİNDEN NE MENFAATI VAR HASTANE YAPTIRDI CAMİNİN KURŞUN ÇATISINI YAPTIRDI ŞİMDİ OKUL YAPTIRIYOR TEŞEKKÜR YERİNE ÖKÜZ ALTINDA BUZAĞI ARİYORSUNUZ
      BULENTİN HEMŞİN İÇİN DAHA NE PROJELERİ VARDI AMA HEVES KIRMAKTAN BAŞKA BİRŞEY YAPMİYORSUNUZ HER ŞEYE BİR KULP TAKIYORSUNUZ YAZIMDA BELİRTMİŞTİM O ARSA MESLEK LİSESİ ARSASI OLARAK AYRILMIŞTI YETKİLİLER ORAYI UYGUN GÖRDÜLER
      DERDİNİZ HEMŞİN BODOLLUDAN UZAĞA KAYİYOR DİYEMİ
      MADEM ÖYLE BULSAYDINIZ BODOLLU DİBİNDE BİR ARSA YOKMUYDU
      VEYA BIRAKSAYDINIZ TAŞ OCAĞINI ŞİMDİYE KADAR BİR OKUL YERİ AÇILMIŞ OLURDU SAYIN GÜRMAN MAKETTEKİ MİMARİYİ ELEŞTİRİYORSUN BUNA SADECE İNSAF DERİM
      FABRIKAYA GELİNCE BU GÜN BÖYLE DİYE HER ZAMAN
      Hemşinle ilgili her şeyı biliyorsunda bir okulların niçin yapıldığını bilmiyorsun .Hayret
      Üstelik yapım amacını değişik izah ediyorsun.Bilmiyorsan niçin cevaplıyorsun.şu için bu için yapılıoyorda dememen lazım.
      1.Başar Cumbur başlatmiştır.
      2.Alamak için yapılmamıştır.
      3.Arkasında olanları senin D.Ali Yılmaz la olan yazızmalarından da analşılacağı gibi (seçim oncesi İsrail projesi imiş)
      4.Kimler kimleri kullanmıştır bedir?
      5.Bilmiyorum.
      Soru;
      1.Seçim öncesi İsrail projesi olduğunu kımler yaymıştır.
      2.Biz bu projeyı yapmayacağız kimler yaymiştir.
      3.Seçim tahhütnamelerinde Biz vatandaşi mağdur etmeden gerçekleştireceüiz ne demektir.?
      www.karalastik.com
      Serkanum tartışmaı bu minvalde devam ettirmek sadece Hemşin'e zarar verir. Hemşinlilerin özelliklerinden biridir. Gurbete giderler ama geri gelip birşeyler yapmazlar. Bu dedelerimizden bize miras da değil. Çünkü o dedelerimiz gurbetten getirdikleri ile evler, konaklar, köprüler, serenderler ve Hemşin'i Hemşin yapan eserleri yaptılar. Oysa sonradan gurbeti temelli mesken tutanlar memleketilerine yatırım yapmadılar.
      Oysa Çayelili merhum İshak Amca memleketini okullar, hastaneler ve onlarca bina ile donattı. Aynı şeyi Ardeşenliler de yaptılar.
      Şimdi bir Hemşinli çıkmış Hemşin'e birşeyler yapmaya çalışıyor. Elbette ki bu yatırımlarından para da kazanacaktır. Hatta yaptırdığı okul, hastane gibi binları yasaya uygun olarak vergiden düşecektir. Devlet yasayı böyle koyarken amacı insanların memleketine yatırım yapmalarını sağlamaktır. Sonuçta bu binaları devlet yapsa işverenlerden aldığı vergiler ile yapacak. Oysa devlet işverene "Sen bana ödeyeceğin vergiden düşerek okul hastane yaptır. Sen daha çabuk yaptırırsın" diyor.
      Memlekete birşeyler yapılsın da kim yaparsa yapsın kardır. Gurbetten dönüş sağlamak mümkün değil. Hiç olmazsa gelecek neslin bir kısmını orada tutabilmek bile kardır.
      Hemşin Kentsel Yenileme Projesinin ne getireceğini zamanla göreceğiz. Ben de sizilerle baştan beri aynı kaygıları taşıyorum. Hemşin'den birileri yeni binaları almazsa birileri gelip alacaktır. Bunun daha proje uygulamaya konulurken düşünülmesi gerekiyordu. Projede bunun için bir çözüm önerilmeliydi. Ama olmadı.
      Eğer birielrinin dediği gibi bu proje bir İsrail Porjesi ise İsrail'i bu proje ile Hemşin'e kim soktu? Bu kadar yorum yapacağınıza bu sorunun cevabını arayın ve bunu yapoanların yakasına yapışın.
      Burada politika yapmanın anlamı yok. Belediye AKP'de de olsa CHP'de de olsa bu sorunun cevabı aranmayacak mıydı?
      Okulun nerede yapıldığı, Kentsel Yenileme Prolesinin nerede gerçekleştirileceğinin ne önemi var? Ortada bir proje olduğuna göre demek ki bu kadar bina biryerlere yapılacak. Burada 1/1000'lik projeler yayınlansa ne olur yayınlanmasa ne olur? Bunların yayınlanması senin dediğin gibi bu projenin İsrail Projesi olduğu gerçeğini ortadan kaldırır mı?
      Ben bu projenişn israil Projesi olduğunu söylemedim ama baştan beri Hemşiin esnafının yok olabileceğini söyledim. Bunu önlemenin yolu Hemşinlilerin buradan dükkan ve ev alması ve her türlü yatırımı yapmasıdır. TOKİ'den ev alam Hemşinlilerin buralrdan ev veya dükkan alma imkanı da çok azdır.
      Bildiğim kadarı ile (Yanlış ise sen doğrusunu ille ki bilirsin ve yazarsın) ödemelerin %15 veya 25'i peşin geri kalanı 15 sene içinde ödenecektir. İnşallah ordaki tüm binaları Hemşinliler alır da İsrail projesi dedikodyuları da yok olur.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Memleketine birşeyler yapana lafımız yok.Sen başka mecralara çekiyorsun.Kentsel dönüşümü BM göl yaptığı için yapılıyor diye deyildir.
      Lafları çarpıttın gene,ben İsaril projesi demedim malesef senin dediğini okudum veya duyum.Demedim diyorsan mesele yok.Projenin içinde çözüm önerileri olmalı idi diyorsun.Çözüm önerisi ni projeye sahip çıkanlar verdiler diyorum.(SEÇİM TAHHÜTNAMELERİNİN 1.MADDESİ DİYOR Kİ;BİZ KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ VATANDAŞI MAĞDUR ETMEDEN GERÇEKLEŞTİRECEĞIZ.
      Bende sana diyorum ki;Bu maddenin açıklamasını sen veya birisi yapsın.Bu ne demektir.Çözüm biziz demek midir?Milleti kandirmak midir?Seçimi CHP kazansa idi bu tahhüt dü millete göstererek biz mağdur stmeyecektık işte yazmiştik demezler mi idi?Mağdur etmemek ne demektir?Yoksa biz boyle yaparız işinize gelirse midir?
      Genel olarak vereilen fıatlardan bu yazıları okuyanların haberi varmidir?Mesela 100 m2 dükkan üzerinde 100m2 bir eve ne fiat verilmiştir.Yeni yapılacak 100 m2 dükka veya everin fiatları nedir?Arada uçurum varsa bu insanlar ne yapar?Dükkanların KDV sini %18 olduğunu.Yanı 100 milyarlık dükkan alanın peşin 18 milyar kdv odeyeceğını rant derken bir toki rantı olduğunu.10 yıl içinde taksıtlerıne her altı ayda memeura verilen zam oranının yansıtıldığını.Bu yazıları okuyanların dikili ağacı olmayıp yapılmasını arzulayanlarında bilmelerinde fayda olduğunu zannedrim.Sonuç olarak AKP Hemşin Kentsel Dönüşüm Projesinin Çözümü Biziz dedimi?Dedi.CHP Muhalefet partısıdır para veremez mağdur eder dedimi?Dedi.Doğrudur iktidar partısı her şey ve her yer elinde parayıda bulur dedimi vatandaş?dedi.Bu tahhüt edildimi?Edildi.O zaman tahhüdün gereği yerine getirilmeli..Bu çok onemli BİZ KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ VATANDAŞLARI MAĞDUR ETMEDEN GERÇEKLEŞTİRECEĞIZ.

emrullah abi sn kuyumcunun yaptıklarına yapacaklarına lafım yok 3 sene önce rant için v.s için dıyenler şimdi hemşin için oluyo rolleri degiştırdıler vesselam yazacagım daha birseyde yoktur yazarsam ayıp olucak
      www.karalastik.com
      "SAYIN GÜRMAN MAKETTEKİ MİMARİYİ ELEŞTİRİYORSUN BUNA SADECE İNSAF DERİM
      FABRIKAYA GELİNCE BU GÜN BÖYLE DİYE HER ZAMAN ..."DENIZIM

AGABEY,
      RASTLANTI OLARAK MESLEGIM MIMARLIK OLDUGUNDAN,TEKRAR EDIYORUM; O MIMARI SEKIL HEMSIN,E DEGIL TÜRKIYE,NIN HICBIR YERINE UYMUYOR.ÖYLE BOYALI RESIMLER SIZIN HOSUNUZA GITMIS OLABILIR,ISIN ERBABAPLARI BITTIKTEN SONRASINI BILE TAHAYYÜL EDEBILIRLER.(ILERDE BENZER MIMARI ÖRNEKLER ASABILIRIM).
      ÖNEMLE EKLEMEK ISTERIM KI;YÖREMIZDE YAPILMAK ISTENEN YATIRIMLARA KARSIT DEGILIM,KIMIN YAPTIGI DA ILGIM DISIMDADIR.
      SELAMLARIMLA
      Hemsin,de "Kimin eli kimin cebinde,kimin hakki kimlerin kursaginda" sorusunu hala sormak gerekir?.Bugün bile bukadar "dalavere" nin döndügü bir cografyayi tarihi olarak düsünün,orada yasamaga calisin?Yalan degilki birsürüsü göcüp baska diyarlarda en azindan "huzur" aramislar.Sebebi kattiyen "verimsizlik" bilmem nelik degil,iste su sayfalarda her gün yasadigimiz ,"cikarcilik ve ona bagli tutarsizlik" oldugunu tekrar hep birlikte tesbit ediyoruz.Arada bir önemli fark var;gunümüzün iletisim araclari cok hizli oldugundan,"hertürlü iyilik ve dalaverinin3" aninda farkina varmak sansina sahibiz,yeterki degerlendirelim!!!!
      Selamlarimla
      Yazar: DENİZİM Tarih: 16.03.2011 Saat: 00:39

KUSURA BAKMAYINDA SİZLERİ ANLAMAK ÇOK GÜÇ SİZLERİ MEMNUN ETMEKTE ÇOK GÜÇ
      İNSAN BİRAZ KADİR KİYMET BİLİR SİZLERDE O DA YOK BM HEMŞİN SAĞLIK OCAĞINI YAPTIRIRKEN HANGİ KÖYLÜ OLDUKLARINI BİLMEDİĞİM İKİ KİŞİ KARŞIDAN İNŞAATA BAKIYORLARDI BENDE YAKINLARINDAYDIM TEPANLİNİN KALİFİ DİYE DALGA GEÇ MEYE BAŞLADILAR SİNİRLERİM BOZULDU VERDİM VERİŞTİRDİM ŞİMDİ BAKIYORUMDA BU SANAL ORTAMDA NEREDE İSE AYNI YAKLAŞİMİ GÖRÜYORUM BULENT KUYUMCUNUN HEMŞİNDEN NE MENFAATI VAR HASTANE YAPTIRDI CAMİNİN KURŞUN ÇATISINI YAPTIRDI ŞİMDİ OKUL YAPTIRIYOR TEŞEKKÜR YERİNE ÖKÜZ ALTINDA BUZAĞI ARİYORSUNUZ
      BULENTİN HEMŞİN İÇİN DAHA NE PROJELERİ VARDI AMA HEVES KIRMAKTAN BAŞKA BİRŞEY YAPMİYORSUNUZ HER ŞEYE BİR KULP TAKIYORSUNUZ YAZIMDA BELİRTMİŞTİM O ARSA MESLEK LİSESİ ARSASI OLARAK AYRILMIŞTI YETKİLİLER ORAYI UYGUN GÖRDÜLER
      DERDİNİZ HEMŞİN BODOLLUDAN UZAĞA KAYİYOR DİYEMİ
      MADEM ÖYLE BULSAYDINIZ BODOLLU DİBİNDE BİR ARSA YOKMUYDU
      VEYA BIRAKSAYDINIZ TAŞ OCAĞINI ŞİMDİYE KADAR BİR OKUL YERİ AÇILMIŞ OLURDU SAYIN GÜRMAN MAKETTEKİ MİMARİYİ ELEŞTİRİYORSUN BUNA SADECE İNSAF DERİM
      FABRIKAYA GELİNCE BU GÜN BÖYLE DİYE HER ZAMAN

SEVGİLİ EMRULLAH BEY..

SANIRIM SENDE DUYMUŞSUNDUR..
      KUYUMCUNUN BİRİ TECİNE, DİĞERİ ÇANEVADA İKİ ESKİ EVİN RESTORSYONU İÇİN FİNANS SAĞLADIĞI İDDİASI İLE BİRİLERİ O ZAMANIN BELEDİYE BAŞKANINDAN VE HEMŞİN SOSYAL SORUMLULUK DERNEĞİ BAŞKANINDAN HESAP SORMUŞ. AKLA GELMEYECEK İDDİALARDA BULUNMUŞTU.

(BANA BİZZAT TELEFON AÇILIP ''BU İŞİ NEDEN YAPTIĞI'' SORULMUŞ, BENDE SİZE NE ARKADAŞ. KEŞKE DAHA ÇOK ESKİ EV BU TÜR İŞADAMLARINCA RESTORE EDİLİP PANSİYONCULUK YAPILABİLSE, HEMŞİN TURİST GÖRSE. BELKİ HESLERİN ÖNÜ KESİLİR EMİŞTİM)

SESİN ÇIKMADI..

BELEDİYE BAŞKANI SEÇİMİ KAYBETTİ, DERNEK BAŞKANI DERNEKTEN KOVULDU.

HEMŞİNE ŞİMDİKİ BELEDİYE BAŞKANI SEÇTİRİLDİ. SIRF BU SEÇİMİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN UYGULANAN BU İŞLEM ŞİMDİ TERSE DÖNDÜ. ŞİMDİ BEN SORUYORUM..?

SORULARIM AHLAKİDİR. ?

EVET : YAPILACAK BİNALARDAN SEN EV ALABİLECEKMİSİN ? ALAMAYACAKSAN KİM ALACAK. ALANLAR HEMŞİNDE 12 AY OTURACAK MI?

OTURMAYACAKSA GÖÇ SONUCU AZALAN NUFÜS BİTMEZMİ.?

OKUL VE FABRİKADA Kİ İNSANLARIN HEMŞİNDE KALMASI NASIL SAĞLANACAK?

HEMŞİN NE KAZANACAK..

DAĞIN DİBİNDE ŞEHİRDEN, GÖZDEN UZAK OKULLARDA FETULLAH GÜLEN EĞİTİMİ YAPILACAKMI?

BUNLAR ÇEKİNCELERİMDİR VE BU KARARLARI İKTİDARDAKİLER VERDİ..

ÖZELLİKLE ŞAHSIM HEMŞİNE İĞNELİK HİZMET EDENİ TAKTİR EDERİM VE KUTLARIM. HER ZAMAN HER YERDE SAYIN KUYUMCULARI LA ÖVÜNÜR, HER YERDE DESTEKLERİM.

KALDIKI TARTIŞMA KONUSU BU KİŞİLER DEĞİLDİR.

KONUMUZ KENTSEL DÖNÜŞÜM ALDATMACASIDIR.
      KONUMUZ HEMŞİNİ, HEMŞİNLİYİ KANDIRMA OPERASYONUDUR.
      KONUMUZ HEMŞİNİ YÖNETENLERİ MİSYONUNUN OLMAYIŞIIR.

ALINGANLIKLA OLMAZ..

YARIN HEMŞİN BOŞALIRSA...
      NE HESE KARŞI DURACAK, NE TAŞ OCAĞINA İTİRAZ EDECEK, NEDE O GÖLETTE SANDAL SEFASI SÜRECEK HEMŞİNLİ BULAMAYACAKSINIZ.

DEMEM ŞUDUR..

İŞ İŞTEN GEÇMEDEN KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİDİR.

HALI HAZIRDA HAKSAHİBİ OLAN HEMŞİNLİLER HAKLARINI AYNEN OLDUĞU GİBİ KORUYABİLMELİDİR.

ZOR DEĞİLDİR....
      YUKAKAPİLİ
      SN MAKSUT BEY FETULLAHÇI EĞİTİMLE DAĞ DİBİNDE YAPILAN OKULUN ARASINDA NE ALAKA VAR
      ŞU ANDAKİ OKUL MD RÜ BENİMSEVDİĞİM BİR MESLEK TAŞIMDIR AYNI
      BÖLÜM MEZUNUYÜZ AMA ONUNLA HİÇ FETULLAHİ TARTIŞTINIZMI
      SİYASİ GÖRÜŞÜNÜ BİLİYORMUSUNUZ BAHSETTİĞİNİZ TEHLİKE TÜM ÜLKE İÇİN GEÇERLİ BUNU SİZDE BİLİYORSUNUZ
      SONRA ŞUNU BİLİYORUMKİ BÜTÜN HEMŞİNLİLER EN AZ BENİM KADAR SİZİN KADAR HEMŞİNİ SEVERLER BU NEDENLE HEMŞİNİ KİMSEYE KAPTIRMAZLAR MERAK ETMEYİN
      HEM PROJE GERÇEKLEŞİPTE BİR TÜRİZİM CENNETİ OLUŞTURULURSA KİM TERKEDER ALTIN YUMURTLAYAN TAVUK KESİLMEZ
      HOŞ KALIN

İLETİŞİM

Yazar: DENİZİM Tarih: 16.03.2011 Saat: 22:35

SN MAKSUT BEY FETULLAHÇI EĞİTİMLE DAĞ DİBİNDE YAPILAN OKULUN ARASINDA NE ALAKA VAR
      ŞU ANDAKİ OKUL MD RÜ BENİMSEVDİĞİM BİR MESLEK TAŞIMDIR AYNI
      BÖLÜM MEZUNUYÜZ AMA ONUNLA HİÇ FETULLAHİ TARTIŞTINIZMI
      SİYASİ GÖRÜŞÜNÜ BİLİYORMUSUNUZ BAHSETTİĞİNİZ TEHLİKE TÜM ÜLKE İÇİN GEÇERLİ BUNU SİZDE BİLİYORSUNUZ
      SONRA ŞUNU BİLİYORUMKİ BÜTÜN HEMŞİNLİLER EN AZ BENİM KADAR SİZİN KADAR HEMŞİNİ SEVERLER BU NEDENLE HEMŞİNİ KİMSEYE KAPTIRMAZLAR MERAK ETMEYİN
      HEM PROJE GERÇEKLEŞİPTE BİR TÜRİZİM CENNETİ OLUŞTURULURSA KİM TERKEDER ALTIN YUMURTLAYAN TAVUK KESİLMEZ
      HOŞ KALIN

SANIRIM BİR ANLATMA/ANLAMA SORUNU YAŞIYORUZ.

BEN ÇEKİNCELERİMİ YAZIYORUM.
      BEN OLABİLECEKLERİ YAZIYORUM.
      BEN DÜZELTİLMESİNİ TALEP ETTİKLERİMİ YAZIYORUM.

BU SİTEDE, BAŞKA SİTELERDE YA DA ÖZEL SOHPETLERDE, TOPLANTILARDA BU GÖRÜŞLERİMİ HEP TEKRARLADIM, TEKRARLIYORUM.

DEFALARCA YAZDIM.
      BİR YÖRENİN/BÖLGENİN, KÖYÜN YA DA KASABANIN TURİZM CENNETİ OLMASI O BÖLGE HALKINA RAĞMEN MÜMKÜN DEĞİLDİR.

KALDIKI DEVRİ İKTİDAR, TURİZM CENNETLERİNİ BİR, BİR AYIKLAMAKTADIR.

İMAR PLANI YAPMA YETKİSİNİN YEREL YÖNETİMDEN ALINMASINDAN TUTUN, ALKOLLU İÇECEKLERİN SATIŞINA GETİRİLEN YASAKLA DEVAM EDİN. HATTA TURİSTİK İŞLETME BELGELERİNİN ARTIK VERLMESİNİN NERDEYSE İMKANSIZLAŞTIRILDIĞINDAN ÇIKALIM. (ÇALIŞMA ALANIMI)

HEMŞİNİ TAKİP ETTİYSEN BİLMELİSİN.
      HEMŞİN FESTİVALLERİ ARTIK YAPILMIYOR.. NEDEN ?

BEN SORDUM : ''SAYIN BAŞBAKANIMIZIN TALİMATLARI GEREĞİ BELEDİYELER ARTIK FESTİVAL YAPMAYACAK'' DENDİ. AMA BAKTIM BİZİM HEMŞİN HARİÇ HER İLÇEDE YAPILIYOR.

BİR FOTĞRAFÇILIK ETKİNLİĞİ YAPILMIŞTI, NE OLDU ?
      ONUDA SORDUM.: ''GELENLER İÇKİ İÇMİŞ, PANSİYON KİRALAMIŞ HATTA HEMŞİNDEN EV ALMAĞA KALKMIŞLAR, AHLAKSIZLARMIŞ ONLAR. BİR DAHA YAILMADI.

SONRA İLK ÖĞRETİM ÇOCUKLARI GELMİŞTİ YUTDIŞINDAN,
      NE DEDİLER ?
      ''KIBRIS BAYRAĞINDA KUZEY KIBRIZ YOK, RUMCULUK YAPILIYOR, ÇOCUKLARIN GİYİMİ ÖRF VE ADETLERİMİZE UYMUYOR'' O BAYRAK KIBRIS RUM KESİMİNİNMİŞ (SONRADAN ÖĞRENİYORUM) AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKESİ, ONLAR DAVET EDİLMİŞ ÜSTELİK.

DAHA NE İSTERSİN ?
      DEŞ BENİ, DAHA ÇOK MALZEME VAR.

HOCAYA GELİNCE..
      TABİİKİ TANIYORUM.

BU SİYASET İŞİ, KİŞİLERLE SINIRLI DEĞİLDİR. BU GÜNLÜKTE DEĞİLDİR.

Bİ DAHA DEYİM...
      OKULLARIN GÖZDEN, YERLEŞİM YERİNDEN UZAK, ÇOCUKLARA VERİLEN EĞİTİMİN VELİLERİN DENETİMİNDEN UZAK OLMASI MANİDARDIR.

EN ÖNEMLİSİ İLÇE EKONOMİSİNE KATKISINDAN DOLAYI MANİDARDIR.

KASABA MERKEZİNİ KURMADAN, MAHALLELERİN ALT YAPISINI TAMAMLAMADAN GÖLETLERİN YAPILMASI SAKINCALIDIR.

YETERİNCE ARSA ÜRETMEDEN SINIRLI SAYIDA YAPILACAK KONUT/İŞYERİ YERLİ HALKIN ALIM GÜCÜNÜN ÜSTÜNDE OLACAĞINDAN ARSA SAYISI ARTTIRILMALIDIR.

YERLİ HALK MUTLU, MELEK EDİLMELİDİRKİ; YAŞAIKLARI YERDE CENNET OLABİLSİN.

DAHA YAZARIM DİLERSENİZ.
      YUKAKAPİLİ
      Öncelikle bu site Hemşinlilerin,özgün bir sitesi olması gerektiğini

vurgulamak istiyorum,Ama site yönetimindende bir kaç talebim var.

1-Hiç kimse takma rumuzla yazı yazmasın

2-Profil kısmında şahsın gerçek resmi bulunsun

3-Yazı yazma adabına uygun yazılar kaleme alsın,Edepli kelimeler,kullansı,küfürlü,hakaret dolu yazılar yazmasın.
      Bu sitede hepimiz özgün düşüncelerimizi yazalım,herkesin fikrinede saygılı olalım,Mademki hemşin i seviyoruz.Hemşinliye yakışır şekilde
      fikirlerimizi beyan edip tartışalım

Demogojiden üzak,sağlıklı düşünce ve fikirlerin tartışildğiğ bir site olması dileğiyle,site yönetimin bazı konular gözden geçirerek buna göre dizayn yapacağından eminim.
      Helil usta,
      fotograflar lütfen profilden olsun belki kellik ve burun yarisi yaparukta bir ise yarar?
      Burda okadar yapma isimle yazan varki,fotograf hicbirseyi degistirmez.Üyelerin IP nr .lerinide asalim nasil olur?Hani biri dairede (bizim vergimizle anamiza söven..) öbürü yolda,evde vs ...görelim kimmis bityenigidir,ne dersin?Devletin hastahanesinden,bakanligindan,muhtarligindan ...vs sinden sadece "sicak yerini düsünüp,cocuklarinin gelecegini bile bilmeyen"hemsehrilerimizin IP lerini görelim!!!Benim IP bu ve her zaman aynidir,saklayacak birseyimde yoktur,cebimden yaziyorum,o fukara milletin hakkini yiyenlere haram olsun, derim!!!(herhal farkina varmamissiniz;bazilari sadece bundan yasiyor-dikkatinizi cekerim- öyle "ben hemsin,ni cok sevdigimden" palavralarina cok inandik,altindan sadece "katakulla " cikti ve cikiyor-
      Selamlar
      Sayın Gürman, Bu sutunlarda defalarca vurguladım,kem sözler
      sahibine aiittir.Biz kendi uslubumuzdan sorumluyuz.

Sitede sahte isimlerle yazanlara tepki gösterdiğim için,kişilerin gerçek resimleri olmasını istedim.Yoksa kimsenin şeklinin şemasını fazla merek etmiyorum.
      Belki bir gun Hemşinde karşılaşrsak,o yazıyyı yazan buymuş diyebilirim
      ayın maksut kanımca yerel yönetimle ilgili haksızlık ediyorsun benim bildiğim ne etkinlikler yapılıyor senin haberin yok mesela ta rizeden vaiz için hocalar getiriliyor bayanlara ayrı erkeklere ayrı
      festivalmış tyatroymuş bunlar ne işe yarar günü birlik eğlence üstelik günah kazandırmaktan başka
      sizin yazdıklarınızı anlamakta güçlük çekmedim ancak endişeleriniz ileriye dönük olmamalı şu an zaten mevcut

halil yazıcı yazdı:

Sayın Gürman, Bu sutunlarda defalarca vurguladım,kem sözler
      sahibine aiittir.Biz kendi uslubumuzdan sorumluyuz.

Sitede sahte isimlerle yazanlara tepki gösterdiğim için,kişilerin gerçek resimleri olmasını istedim.Yoksa kimsenin şeklinin şemasını fazla merek etmiyorum.
      Belki bir gun Hemşinde karşılaşrsak,o yazıyyı yazan buymuş diyebilirim

SEVGİLİ ABİM BENDE SAZLI SÖZLÜ, MANGALLI, TÜRKÜLÜ, HORONLU ETKİNLİK İSTİYORUM. MENİM HAKKIM YOKMU.
      YUKAKAPİLİ
      29 Mart 2004 Belediye Başkanlığı Seçimleri yapılmıştı. Ankara'da evde oturmuş seçim sonuçlarını dinlerken Hemşin'den bir arkadaşımıza telefon edip seçimi kimin kazandığını sordum. CHP'li aday Emekli Öğretmen olan Başar Cumbur'un kazandığını öğrenince o arkadaştan telefonunu isteyip kendisini telefon ile tebrik ettim ve bundan böyle Ankara'da bir yardımcısı olduğunu söyledim. Görevi süresince de ilişkilerimiz belli bir samimiyet içinde gelişti. O sene sanırım Ağustos ayında memlekete gittiğimde makamında kendisini ziyaret ederek tekrar kutladım.
      İşte o ziyarette masasında kalın cilt halinde 2 kitap gördüm. Kitapların üzerinde; "Hemşin Kentsel Dönüşüm Projesi" yazıyordu. Önce kitapları inceledim. Kitaplar bu kadar sürede nasıl yazıldı diye merak ederken gördüm ki, bolca yazı ve resim olan bu kitaplar İnternet üzerinden yapılan ve epey emek harcanan, belki de benzer projelerden de kopy-paste ile meydana gelmiş. Başar Hoca o gün bana Kentsel Dönüşümün neler getireceğini anlattı. O günden buraya Kentsel Yenilemeden yana oldum. Bu kitapları kimin hazırladığı, bu projeyi Başar Cumbur'a kimin söylediğini de biliyorum. Bu projede bir art niyet arayan varsa bunda Başar Cumbur'un zerre haberi de yoktur, dahli de yoktur. Başar Cumbur o gün; "Hemşin için bir hayalim vardı. İnşallah o hayalimi gerçekleştiririm" diyordu.
      O projeyi Ali Kemal Karahan çizmişti. Daha sonra yapılan TOKİ''nin mimarı da oydu. Kentsel Yenileme Projesi için bana Hemşin'in girişinde söylediği bir söz vardı; "Hafız'ın Burnunu dönünce Hemşin başından sonuna kadar görülecek. Hatta Hafızın Burnundan sadece Hemşin deği Kundiyanlar'da görülecek" demişti. Projesinde de bunu öngörmüştü.
      Ali Kemal Karahan'ın bu ilk projesi değildir. Birçok Kentsel yenileme Projesinin sahibidir. TOKİ'nin bir çok projesi de ona aittir. Hemşinli olması sebebi ile Yerel Mimariyi eserlerinde sanırım hepimizden iyi, bilmektedir.

Burada o kadar cevap verilecek soru çok ama şunca yazılana baktım da bir çok cevap sanki hiç okunmamış gibi sürekli yineleniyor. Ancak ben okul hakkında bildiklerimi açıklamaya çalışayım.

Okul yapımı ilk kez sanırım Başar Cumbur döneminde dile getirilmişti. Ancak bu okulun yetersizliğinden değil Taşımalı Eğitim sistemine geçilmesi ile ilgiliydi. Nüfusu ve öğrenci sayısı belli rakamın altına düşen okullar kapatılacaktı. Hemşin için bu gerçekten ciddi bir sorundu. İşte o günlerde Çok Kapsamlı Bölge Yatılı Okulu gündeme gelmese de küçük gruplar içinde bir çıkış olarak konuşulmaya başlanmıştı. Çünkü Çok Kapsamlı Bölge Yatılı Okulları nüfusa bakmıyordu. Bu Hemşin lisesinin temelli kapatılmasını da önleyebilirdi. Şu anda yapılan okul da o gün konuşulanların hayata geçirilmesidir. Yani Belediye Başkanı Başar Cumbur'da olsa bu okul yapılacaktı. Ancak okul için en büyük sorun arsa üretilmesi idi. Hemşin'in arsası yoktu.
      Duyduğum kadarı ile okul yeri için Bülent Kuyumcu Hafız'ın Burnunda yolun üstündeki yeri uygun bulmuştu ama sahibi ile anlaşılamadı. şehir merkezinde ise Kentsel Yenileme Projesi sebebiyle okul için yer yoktu. Çünkü Kentsel Yenileme Projesinde okul yoktu. Aranan arsa sonunda okulun şu anda yapıldığı yerde bulundu.
      Buradaki asıl sorun okulun merkezden uzak olması değildir. Hele hele merkezden uzak olması sebebi ile okulun cemaatçilerin eline geçeceği gibi bir düşünce komplo teorisi olamayacak kadar saçmadır. Yani okul merkezde olsa o okulda cemaatçiler etkin olamayacak mı? Cemaatlerin etkin olduğu nice okulalr var ki şehir merkezlerinde burnumuzun dibinde duruyor. Onlara müdahale edebiliyor muyuz? Asıl sıkıntı bu okulun Çok Kapsamlı Bölge Yatılı Okulu statüsü alıp almayacağıdır. Eğer bu statü alınamazsa işte o zaman gürültü gerçekten kopacaktır.

Kentsel Yenileme Projesinin uygulandığı bir yer gördünüz mü bilmem ama Trabzon'un Nahiye iken İlçe olan Özdil isimli bir yer var. Buradaki, eski çarşı toplam 3-4 binadan meydana geliyor. Yeni yerleşim merkezden 2 Km. kadar uzakta yapılmış. Yani bizim Çarşıbaşı ile şimi okul yapılan yerden biraz daha uzakta. Burada 1 tane Çok Kapsamlı Bölge Yatılı Anadolu Lisesi, 1 Tane İlkokul, Emniyet, Jandarma, Müftülük vb. binalar ile bu binalarda çalışanların kaldığı epeyce lojman var. Esnaf ise gerçekten hayatından memnun. Bu uygulama bu ülkedeki en iyi uygulamalardan biridir belki de. Ancak Özdil'in en büyük şansı Kentsel Yenilemenin yapılacağı arsa sorunu olmamasıdır. Benim merakım acaba orada da bu tür tartışmalar hiç olmuş mudur? Adamlar bırakın okulu şehri toptan taşımışlar.

Okulun şehir merkezi ile içiçe olması yada uzak olmasının eğitim üzerine ne tür etkileri olacağı Pedagoglar ile Sosyal Bilimcilerin konusudur. Birçok bilim adamı okulun şehir merkezlerinden uzak olmasının disiplin açısından faydalı olduğunu savunduklarını biliyorum. Belki tam tersini savunanlar da vardır. Ancak içerideki öğrencilere dışarından gelecek tehlikeler konusunda bir faydası olacağı da inkar edilemez bir gerçektir.

İster okul ister Kentsel Yenileme olsun tartışılması gereken asıl konu Hemşin'de arsası, dükkanı, evi olanların inkar edilemez mağdıuriyetlerirdir. Bu mağduriyet nasıl giderilir bilmiyorum ama bu konuda mutlaka bir çalışma yapılmalıdır. TOKİ yasalara göre kar amaçlı bir kurumdur. Bu sebeple öncelikle karını düşünecektir. Ancak Hemşin'deki Kamu ve Seçilmiş yöneticiler bu sorunu halletmek için mutlaka ciddi anlamda girişimde bulunmalıdır.
      Yasaya göre Yapılacak dükkan ve dairelerin satın alma hakkı öncelikle yöre halkınındır. Ancak metrekaresi 1000 TL olarak düşünülen bir taşınmazı Hemşin'de kaç kişi alabilir? Hemşin Ayder'e dönmeden buna mutlaka bir çözüm üretilmelidir.
      İLK KENTSEL DÖNÜŞÜM LAFINI DUYDUĞUMDA BU SİTEDE YAZDIM. DEDİMKİ :

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ GÖRDÜM, ÇOK ZOR VE MASRAFLIDIR. HEMŞİN BUNU KALDIRAMAZ... SENE 2005 İDİ.

DEDİMKİ, HEMŞİNİN MEVZİ İMAR PLANINI YAPIN, VATANDAŞI TEŞVİK EDİN, KENDİSİ, MUTAHİT YADA TOKİ YAPSIN.
      ANCAK GÜNÜ KURTARMAK İÇİN TOKİYE ALEL ACELE BOŞ BİR ARSA BULUNDU. TOKİ DE BÖLGENİN EN PAHALI BİNALARINI YAPTI.

OYSA KENTSEL DÖNÜŞÜM KENTİN TAMAMINI KAPSAMALI İDİ. OKULU, CAMİSİ, GÖLETİ, KONUT VE İŞYERİ ARSALARI İLE.

TOKİ KONUTLARI BAŞLI BAŞINA, CAMİ AYRI BİR PROJE, YA SPOR SALONUNA NE DEMELİ. VATANDAŞIN MALI ORMANA YAZILDI, ORMAN VERDİ BİRİLERİNE, BİRİLERİ DE SPOR SALONU YAPTI..MADEM YAPILAŞMA OLUYORDU NEDEN ORMANA YAZDIN. HADİ ÇIKARDIN, NEDEN VATANDAŞA VERMEDİN.

SONRA GÖLET PROJESİ ÇIKTI ORTAYA, OKULLAR GÖLDE KALDI ACİLEN OKUL ARSASI LAZIM. BULUNDU, YAPILDI KENTSEL DÖNÜŞÜME İNAT.

EE ŞİMDİ KALDI KENTİN ÇARŞISI, ARSA NERDE..?
      YA KONUTLAR..
      VATANDAŞIN BAŞINI SOKTUĞU EVİ, BAKKALIK YAPTIĞI DÜKKANI, TOPLANIP HASBİHAL OLDUĞU KIRAATHANESİ.?

BULUNUR Bİ TOKİYE VERİLECEK ORMANA YAZILI Bİ ÇERİLUK, DİZİLİR YOLUN SOLUNA ÜÇ BEŞ İŞYERİ BİRİBİRİNDEN KOPUK, OLUR BİTER.

AL SANA KENTSEL DÖNÜŞÜM.

OYSA BEN BU SALAK AKLIMLA YENİKÖY KÖPRÜSÜ İLE ŞAHİN AĞANIN DÜZÜ DE DAHİL 50.000 (ELLİBİN) NUFUSU KALDIRACAK ŞEHİR PLANLARIM..

AMMA İŞİN İÇİNE BELEŞÇİLİK, PARTİCİLİK, KÖYCÜLÜK GİRER, YÖNETİCİLERDE TARAF OLURSA..

HATTA YÖNETİCİLERİN ZİHNİYETİNDE CAMİDEN, CENAZEDEN BAŞKA YERLERDE HALKIN BİR ARAYA GELMEMESİ VARSA BÖYLE PROJELER YAPARLAR.

SAYIN SAKSU, ALİ KEMAL KARAHANIN PROJESİNDE OLAN NE YAPILDI BU ĞÜN HEMŞİNDE. YAPILANLAR O PROJEDE NE KADAR VAR.

TARTIŞMAM SENLE DEĞİL,
      TARTIŞMAM SANAL DA DEĞİL.

GÖRDÜĞÜM EKSİKLERİ YAZIYORUM.

HEPSİ BU...

FABRİKANIN YERİNDE OKUL, TOKİNİN YERİNDE FABRİKA, HAFIZIN BURUNDA, YADA KARŞI KAMİLLERİN DÜZDE TOKİ, BEHZATLARIN DÜZ İLE KOBALLARIN SIRASINDAN ŞAHİN AĞANIN DÜZÜNE HEMŞİN ŞEHİR MERKEZİ UYMAZ MIYDI. BUNUN HEPSİNİ TOKİ YAPAMAZMIYDI.? DAİRELER MİNCİ-EKMEK GİBİ SATILDI, AMETNURİ DAYI ALACAK EV BULAMADI O ZAMAN. Bİ 100 KONUT DAHA OLSA YOK SATARDI.
      YUKAKAPİLİ
      Özdil'deki Kentsel Dönüşümü aynen senin dediğin gibi yapmışlar. Eski kasabanın 3-5 dükkanı eski mimarisi ile yerinde duruyor. Keşke başta öyle yapılsaydı. Başta yapılan hata sonardan gelenlerce de aynen sahiplenildi. Bir tane dönüşüm yapsalar, bin tane kahve yapsalar Sami'nin kahvesindeki ruhu yaşatabilirler mi?
      Aslında bu soruların muhatabı ile konuşsanız bir gün kim bilir size neler anlatırdı.