Çay Fiyatlari Açiklandi

Çay Fiyatlari Açiklandi

DOĞU Karadeniz Bölgesi’nde 200 binin üzerinde üreticinin merakla beklediği 2011 yılı yaş çay taban fiyatı Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker tarafından kilo başına 98 kuruş taban fiyat ve 12 kuruş destekleme primi olmak üzere 1 TL 10 kuruş olarak açıklandı.

Geçen sene 85 kuruş ve destekleme ile 1 TL. Bu sene 10 Kuruş zam. Bu sene 10 kuruş zam verdi. Yani çay üreticilerine biçtiği fiyat 10 Kuruş.

Hadi siz de sadece 10 kuruş ettiğinizi ispat edip yağdırın oylarınızı bu fiyatı açıklayanlara...
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Konu çaydan açıldı ya biz de çay'dan devam edelim. Az evvel nette gezerken bir miting meydanında 02.04.2005 yılında söylenen bir söz okudum. Bu söz üzerine üşenmedim oturdum bir matematik hesap yaptım. Bakın sonuç ne çıktı?

"Bir bardak çay, bir simit 600 bin lira. 5 kişilik aileyi düşünürseniz 3 milyon eder. 3 öğünü de hesaplayın 9 milyon. 30 gün olursa, 270 milyon. Biz hükümete geldiğimizde asgari ücret 260 milyondu. Çay simite bile yetmiyordu. Bugün 350 milyondur”. Tayyip Erdoğan 02.04.2005

Gelin şimdi aynı hesabı bir daha yapalım;
      Bir bardak çay 1 Tl + 1 Simit 50 Kuruş = 1,5 lira.
      5 kişilik aileyi düşünürseniz günlük 7,5 lira eder. 3 öğün hesaplarsanız 22,5 Tl eder. Bunun 1 aylık miktarı ise 22,5 x 30 = 675 Tl eder.
      Peki bugün Asgari ücret ne kadar?
      2011 Asgari Ücret Brüt, Brütü (16 yaşından büyükler için): 796,50 TL
      2011 Asgari Ücret Net, Neti (16 yaşından büyükler için): 629,96 TL

Şimdi bir hesap daha yapalım;
      5 Kişilik bir aile 02.04.2005 tarihinde 3 öğün 1 bardak çay bir simit yediği takdirde gelirinin % 103,8’ini simit ve çaya harcıyordu.
      Bugün ise gelirinin % 107,1

02.04.2004 Yılında gelirinin % 103,8’ini simit ve çaya yatıran 5 kişilik bir aile bugün gelirinin % 107,1’ini simit ekmeğe yatırmaktadır.

Yorum tamamen size aittir...

Not: Hesaplar ve rakamlar bana değil bu sözleri söyleyene aittir...
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Gökhan Kardeşim; Ben de fiyatları Ankara'dan verdim. Çay kahvelerde 55 Kuruş ile 1 Tl arasında çalışıyor. Pastanelerde fincanda çay ise 2 Tl den 5 Tl'ye kadar gidiyor. Ben Kızılay'dan hesap yaptım...
      bir hesapta bn ypayım ;bir sürümde 10 ton çay alan 3 sürümde 30 ton yapar buununda maddi karşılığı 33.000 tl .... bir simitçi bu parayı kazanmak için kaç yıl çalışmak zorunda kalıyordur ....hemen hesaplayalım , günde 100 simit satsa her simitten 25 kuruş kazansa 25 tl yapar akşama kadar hiç bir şey yemese hiç bir şey içmese günlük 25 tl kar.. bakalım vatandaşın 5 ayda kazandığı 33000 tlyi bizim gariban simitçi kaç yılda kazanacakmış ..1300gün*25tl=32500tl....vay be koskoca 3,5 yıl.... kolay ve hızlı para kazanmak isteyen sayısal loto vb oyunları oynamalı.. ben yapılan emeğin karşılığında yaş çaya verılen paranın yeterli olduğunu söylemıyorum diyorumki benım gibi binlerce ailenin 2 yılda kazanamadığı parayı memleketımde 3 sürümde alanlar var .. gözümüz yok helali hoş olsun ama birazda şükürrr....
      *** alpican ***

Her Gününü Hayatının Son Günüymüş Gibi Yaşarsan
      Günün Birinde Haklı Çıkarsın...!!!!
      Alpican sana bişey demiyorum/diyemiyorum. Bu hesabı da yaptın ya sana helal olsun! Ama sana bir sorum olacak?
      Çay üreticilerinin kaç tanesi senin dediğin parayı alır? Vazgeçtim Rize ve diğer çay tarımı yapılan bölgelerden Hemşin'de en çok çay parası alan kaç lira alır?

Bir sürümde 10 Ton Çay !!!! Yahu Mayıs Sürümünde 100 kilo çay alan Temmuz'da 50-60 kilo, Eylül'de 30-40 kilo çayı zor alır zor...

Bu site Hemşinlilerin sitesi ve bunu okuyan Hemşinliler sanırım sana epey gülecekler.

Not: Bu bilgilerin gerçeğini öğrenmek istiyorsan Hemşin Çay Fabriaksına bir telefon aç ve Hemşin'in bir sezonda ne kadar çay verdiğini sor. Kça tane çay üreticisi aile var? Kaç tane çay defteri olan kişi var? Bu arazilerden toplanan çayların kaç tane varisi var.

İstersen bu konuda sana küçük bir örnek vereyim. Hemşin merkezde 150 metrekare bri arsanın tam 111 tane varisi var. Hayde şimdi otur bir hesap daha yap.

Son bir soru daha! Senin Matematik ve Din Bilgisi hocan kimdi ola?
      hakıkaten sen hayaldı gercek oldu sun arkadalşım benım çay tarlam 7 dönum senede verıyordum 14500 kılo 1 sürum değıl bu 3 sürumun toplamı şımdı organık yaptılar 4 senedır 1 cı senesın de 11200 kılo verdım 2cı sene 7 ton verdım 3cu sene 4 tan verdım gecen sene verdığım toplam sürgun 2700 kılo şımdı bır hesap yap bakalım gubre parası 700lır verdım elıme kalan para 2000 tle dönum başina 350tl verıyolar onunda hesaplasan 7x350=2450 eder2450+2000=4450. bu hesapta işcı tutmassam ama hasta olduğum ıçın alamıyorum ben çay işcı tutuyorum içcı parasıda 2 sürgune düştuğu ıcın 12 yeğmıye yıle aldıryoru m buda 12
      x60=720
      x2=1440 eder 1440-4450=3050 bozdur bozdur harca sen nerde yaşiyorsun nasıl buldu bu hesabı anlamadım sıf mualefet olsun dıye yazıyorsan san tafsıyem iyi oğren öyle yaz buraya işkenbeden atmayalım ltf saygılarımla
      alıcan arkadaşimız sanırım cınde falan yaşiyor yada hındıstanda çay tarlaları böl oralarda alıyorlardır mutlaka 30 ton falan.1 kılo organık yaş çayın fıyatı.şu an.1.100kuruş. normal çayın fıyatıda 1.100kuruş.şimd normla kuruçayın fıyatı 10.tl cıvarı.organık kuru çayın fiyatıda 28.tl ıle 30tl arası şimdı sruyorum adaletbumu ıkısının arasındakı fark üçurum ama yaş çay fıyatı aynı.üstelık verımıde /100/70 kapasıte düşmuş evet şukur etmemız lazım kı dah düşmesın hatta üstune bişey istemesıler mazallah borçluda kalabılırız.hayaldı gercekller bu arkadaşım
      doğruya sayın kobal 1 kilo yaş çaydan 1 kilo kuru çay çıkıyor sonra ben çinde felan yaşıyorumm :)))....he birde sayın kobal organıkte dönüm başına verılen desteklemeyı ve yıla göre bu pirimin arttığını neden yazmassınız ,unuttuğunuzu varsayalım.birde muhalefet yapan sizsiniz biz iktidardayız ...şakir abi söyledıklerının bır kısmıda haklısın mesela benım babamın 1 sürümde 500 kılo çayı yoktur bile ..unuttuğunuz bişey var sdece hemşinde çay toplanmıyor sadece hemşini kıstas alıp bana helal oluyorsa :) olsun dmekten başka çare yok ... çok fazla araştırma yapmaya gerek yok sahil yolundan oftan itibaren en azından pazara kadar kafamızı biraz kaldırıp dağlara baktığımızda çaylkılardan başka bişey göremeyız ...çaykur 600.000 ton çay alıyor özel sektör ne kadar alıyordur bilmiyorum ama diyelımki 400.000tonda özel alsın .. 1.000.000 ton.. hesap kıtap yapmayı bayağı sevıyorsunuz 300-500 kg ile bu rakamların çııkma ihtimali varmı.. siz rizeyi sadece hemşindenmi ibaret sanıyorsunuz .ist çağlayanda bakkalılık yapan bır hemşehrim sadece bir sürümde 15-17 ton çay aldığını söylüyor ama muhtemelende size göree yalancının tekıdırr...
      *** alpican ***

bızı sen dınsız mı demeye caılştın aklınla senı dındersınden suya göturu suzu getırırım dığer derslerdede öyle .şimdı gelelım konumauz hemşın tabıkı kıstas alınma ama ben ım cebıme gırene bakarım mıletın cebıne gırenden banane. .2çayın kaç kılodan cıktığını senden iyi bılırım çunku doğuş çayda 13 sene calıştım hem fabrıkada hemde istanbuldakı merkeızınde .hemşın bölgesınde 4 kılo yaş çayda 1 kılo kuru cay elde edılır dığer yörelerdede 5 kıloda 1 kılo elde edılır matamatığin okadar iyikı belı oluyor nekadar iyi olduğun önce bır oğren nekadar yaş çay alınıyor nekadarını özel sektor alıyor bılmede yorum yapma ban bır söylrımıı senın dedığın gıbı kaçtane 30 ton ve sütu cay verıyor onuda bır oğren .ondan sonrada yalancı falan dıyede hıtp edemessın bele verılerle konuşacaksın ama istısnayı durumlar mutlaka vardır sen en baştakı yazına bır bak nekadar sallamışsın belıönce bır iyi oğren sonra yorum yap at gözluklerıyle bu melekette bışey veremezsınız arkadaş yanlı ve haksızlık etme . ben hangı partı olduğumuda nasıl anladın onuda anlayamadım ben kımın sen kımdensın nasıl anladın hemşerım
      bu arada ben hemşın bölgesınden bahsetmıştım başka bölgelerde avrupa gubresı vurulmakta bu aradada 350 olan destekleme parası 450 olmuştur bunda haklısın unutmuşu yazmaya ama kayda değer bır artışsa senın gözunde dıyecek bışey yok ben burda adaletsızlıkten bahsetmeye calıştım hemşınlıler eşekmı organık yapıyor bukadar zarar edıyor onu vurgulamak ıstemıştım benım bu çay paralarna ıhtıyacımda yok sıysatlede ılguılenmıyorum herkesın ılgılı olduğu kadar ılgılıyım sıyasetle.allah versın herkes 50 ton çay alsında bu fakılrıkten yada göçten kurtulsun cennet memleketınıze dönuş olsun
      Sevgili Alpican; Din ve Metamatik derslerinin hocasını sormamın sebebi hasap yapmayı beceremiyorsun ve hesabında vicdan yok. Başka bir amacım yoktur.
      Sana daha önce söylediğimi bir daha söylüyorum. Çaykur'a sadece bir teelfon kadar uzaktasın. Sanırım Çay-Kur'un sitesinde de bu tür bilgiler vardır. Kimin en kadar arazisi olduğu ve ne kadar çay aldığını ordan öğrenebilirsin sanırım. Çay defteri olan aile sayısı ve toplam çay ekilen alanları öğrenirsen ödenen parayı da hesaplayabilirsin. Ama miilletin hakkettiği parayı alamadına dair sana basit bir gerçek söyleyeyim.

3 Kilo yaş çaydan 1 kilo kuru çay elde ediliyor. Yani bir kilo kuru çay elede edecek çay için vatandaşa ödenen para 3 Tl. Bunun piyasadaki satış fiyatı 10 Tl. Bir Kg. çaydan 500 bardak çay elde ediliyor. Birçok yerde 1 bardak .çay 1 Tl'ye satılıyor. Yani vatandaştan 3 Tl'ye alınan çay 500 Tl'ye satılıyor.
      Söylemek sitediğim şu; Devlet bu 500 Tl'nin hiç olamazsa %!'ini çay üreticisien veremez mi?

Gökhan KOBAL yazdı:

bızı sen dınsız mı demeye caılştın aklınla senı dındersınden suya göturu suzu getırırım dığer derslerdede öyle .şimdı gelelım konumauz hemşın tabıkı kıstas alınma ama ben ım cebıme gırene bakarım mıletın cebıne gırenden banane. .2çayın kaç kılodan cıktığını senden iyi bılırım çunku doğuş çayda 13 sene calıştım hem fabrıkada hemde istanbuldakı merkeızınde .hemşın bölgesınde 4 kılo yaş çayda 1 kılo kuru cay elde edılır dığer yörelerdede 5 kıloda 1 kılo elde edılır matamatığin okadar iyikı belı oluyor nekadar iyi olduğun önce bır oğren nekadar yaş çay alınıyor nekadarını özel sektor alıyor bılmede yorum yapma ban bır söylrımıı senın dedığın gıbı kaçtane 30 ton ve sütu cay verıyor onuda bır oğren .ondan sonrada yalancı falan dıyede hıtp edemessın bele verılerle konuşacaksın ama istısnayı durumlar mutlaka vardır sen en baştakı yazına bır bak nekadar sallamışsın belıönce bır iyi oğren sonra yorum yap at gözluklerıyle bu melekette bışey veremezsınız arkadaş yanlı ve haksızlık etme . ben hangı partı olduğumuda nasıl anladın onuda anlayamadım ben kımın sen kımdensın nasıl anladın hemşerım
      ya ALLAH aşkına ben kıme nerde din muhabbetı yaptım şakır abı din hocamın adını sordu mevzu bundan ıbaret .bu ne alınganlıksayın kobal...bu birdi ... önce devlet bekası sonra vatandaş cebini düşüncek .. buda ikiydi...dünyanın neresıne gıdersenız gıdın üretıcı cefa çeker tüketen ve tükettıren de sefasını .. bunu ben demıyorum dünyanın kanunu böyle.. tabıkı sizler benden daha fazla bilgiye sahıp olcaksınız ama bu herşeyi çok iyi bılıyorsunuz anlamına gelmemeli...ben kımın kaç dönüm bahçesi var kım kaç ton çay alıyor satıyor bunun çetelsını tabıkı tutamam ama gördüklerım rızede çay işindn iyi paralar kazanabıleck insanların olma ihtımalıdır ... ben kımseye şu muhalefet bu ıktıdar demıyorum siz bana muhalefet etme dedınız bende konu sızın açtığınızı bende bır ak partılı olarak yalnız üye dehılım gönülden bağlıyım iktidar olan bızız konuyada muhalefet yapan sızsınız dedım ... gönül kırdıysak affola ...
      *** alpican ***

alpican kardeşim bızde tabıkı bılıyouz tabıkı önce devlet cebını düşunduğunu ama bızımkı bır rüya dıyelım olur ya dıye temennı etmek tabı bırkactan vardır büyük paralar kazana ama 1 elın parmaklarını geçmez mılet çayını sökup kivi dıktı ondada tekeleşme oldu ver mılet ne yapacağinı şaşırdı demek ıstedığım bıraz dah iyi para verılıp köye dönuşu hızlandırsa en azından fabrıka yapmış kadar olmazmı sencede ama rize herzaman adamına sahıp cıkmıştır ama onlar cıkamaıştır .kanıt ortada rielı olmayanlarbıle rizeye dah çok destek vrmıştır belkıde ama kendımızden olanlar halen kandırmakta daha benım ıl.emın mahalelerıne yolbıle yok duzgun ana yollarbıle adamına göre asfaltlam olmuş senın habrın varmı senın cekışmsı var devletse herkese devlet olmalı oy verdın vermedın olayı olunca olaylar başka yere gıdıyor eğer kırdıysam özur dıler af ola kardeşım bız de memleketımız ıçın tartışıyoruz demekkı bı yerde beraber düşunuyoruz demektır saygılarıla
      keşke imkan olsada memlekette yaşasak ...keşkeyaş çay 1 tl dehilde 2hatta 3tl olsa ama malesef kafamızın içinden geçen herşey gerçekleşmiyor ...bu arada şahsınıza geçmiş olsun dileklerimi iletmiş olayım tekrar tekratr geçmiş olsun...
      *** alpican ***

Alpican kardeşim; Memleketten bugün aldığım bir heberi vereyim. Konu ile alakasını sanırım sen kurabilirsin...

Bu nasıl bir soygundur Yahu! Bu ülkede Çay-Kur var ve Çay fiyatlarını da Çay-Kur belirliyor. Bildiğim kadarı ile de özel sektördeki çay fabrikaları da bu fiyatlara uymak zorunda. Ama sonuç hiç de öyle olmuyor.

Bugün aldığım bir habere göre Çay-Kur'un uyguladığı kota dışında fzla çay alan vatandaşlarımız bu çayları mecburen özel çay fabrikalarına satıyorlar. Özel çay fabrikalarının yaş çay üretcilerine teklifi aynen şu;

"Senin çayını 77 Kuruştan alırım. Yerine para değil kuru çay veririm. Sana verdiğim kuru çayın kilosunu da 14 Lira'dan hesaplarım"

Bir başka fabrika ise aynen şunu söyulüyor;

"Yaş çayı senden 80 kuruşa alırım ama yerine kilosu 15 liradan kuru çay veririm"

Şimdi oturup kısa bir hesap yapalım. 3 Kilo yaş çaydan 1 kilo kuru çay çakarsa özel fabrikalar vatandaştan 77 X 3 = 231 kuruşa aldığı çayı aynnı vatandaşa 14 liraya satıyor. Daha basit bir hesapla vatandaştan aldığı 1 kilo kuru çayı vatandaşa geri veriken 6 kat fazlası ile veriyor.

Çay-Kur bu soygunu bozabilmek için gerekirse kotayı kaldırmalıdır. Devlet bir sürü ürünü subvanse ediyor da çayı neden etmez anlamak mümkün değil...
      saksu kardeşim ben doğuş çayda calışirkende bu sıkıntılar vardı hata devlet mahsuz fabrıka açmıyor çunku özel sektore yardımcı olsun dıye.rizel eşek yaa bı sırtıne yada yükle yüku ceker nasılsa kuldan utanmaları yok barı allahtan korksunlar yaa hemşındekı cayı destekleme dahıl organık cayı 1400 den alıyor yanı 4x1400=4800 edıyor ama bu çayı 28ttl ıle 30 tl arasında satılıyor nasıl bır mantıkkı devlet önce kendını duşunur dıyecek kadar oluyorlar dun yanın hıç bır yerınde yok bence önce devlet ben derı işı yapıyorum cınden 80 dolara derı mont satıyorlar devlet bunları desteklıyorlar ama bızım burda 130 dolara mal edemıyoruz ustune ustluk bıde kdv ve ötev var sat bakalım satabılırmısın daha enteresanı 3 sene önce yaşandı mişirçı kralı nı herkes tanır ne hıkmetse misırı (kdv)ötv)sız yurda soktu sonra kapattı kapıları ha bıde çok ihtıyacımız olan ollassa olamz bır ürunde (ötv)kdv) kaldırıldı. bunun adı resmen söygun devltı resmı yolla soyanlar varken bızım çaya fiyat da vermz umrundada olmazlar ancak 4 senede bır hatrını sorarlar.ıkı makarna 1 bulgur hop herşey günluk guneşlık n ala memleket dımı arkadaşlar (ha bu arada çok lazım olan şeyde tabıkı bıldınız ama gınede söyleyeyım pirlanta cıktşkll