Hazindak Yaylasında Yasadışı Vicdansızlık

Hazindak Yaylasında Yasadışı Vicdansızlık

Hazindak Yaylasında mevcut tüm yasalara aykırı olarak 20-25 odalı 4 katlı bir bina yapılıyor. Defalarca şikayet edilmesine rağmen inşaat hergün yükselmeye devam ediyor. "Benim param ve gücüm var. İstediğim yere isetdiğim yaparım" mantığının bir ayylayı yok etmesine göz yumamayız.

Şimdilik kaydı ile bu bina ile yapanlar hakkında şimdilik duyumlarımı yazmayacağım. Ancak bu garabete izin veren akmu görevlilerinin yakasına yapışmak da hepimizin görevidir. Ortada bunca yasa, Kamu Kurumu, Hükümet, Devlet olmasına rağman bu bineya çakılan her çivi devlet aleyhine işlenmiş bir cürünmdür. Bu cürümüm hesabını bu ülke yasaları iel sormak da hepimizin boynunun borcu olsun.

İşte o garabetin resimler...
      Resimler
      • hazindak1.jpg

45.82 kB, 0×0, 13,489 defa görüntülendi
      • hazindak2.jpg

73.26 kB, 0×0, 574 defa görüntülendi
      • hazindak3.jpg

76.09 kB, 0×0, 8,366 defa görüntülendi
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

Vicdansızlığa devam

Adam epeyce Rus, Gürcü işçi tutmuş çıkmış Hazindak Yaylasına. İşçilerin eline bire kazma kürek verip salmış dağlara. Hedef Hazindaklıların 1000 senelik zilliyetli merası Rüştetap Düzü. Bu düz Hazindak'ın karşısındaki dağın zirvesinde. Adamlar ordaki 1 kişinin geçebildiği ince patika yolu araba yolu gibi genişletmiş. Hedef zirve! Zirveye evler yapacakmış.

Hazindak Yaylasındaki 300 senelik evinin kapısını onardığı için SİT'e aykırı davranmaktan mahkemelik olan Tecinaliler suspus kalmışlar. Çünkü bu vicdansızın gücü büyük. Öylesien büyük ki Adam açıkça; "Ben devtetten büyüğüm. Kanun da Devlet de benim. Kimseyi takmam. Ne devteti ne kanunları" diyor.

Bu adama dur diyecek devletin kurumları elbette vardır. Bu adama bilileri bu üklede yasalardan daha büyük bir güç olmadığını mutlaka öğretecektir. Hazindak Yaylasına 4 katlı kaçak bina yapmak, kaçak yol yapmak suçlarından bu adamın yakasına devlet mutlaka yapışacaktır. Koca koca generallleri hapse tıkan güç bu adamın da mahkemeye çıkaracaktır. Hemşinliler bu adama Hemşinlilerin İstanbul esnafı olmadığını da mutlaka gösterecektir.
      Resimler
      • ww.jpg

47.68 kB, 0×0, 396 defa görüntülendi
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen “saksu” ().

SAKSU BU ADAMIN ARKASINDA O ''KOCA, KOCA PAŞALARI İÇERİ TIKAN GÜÇ'' OLMASIN SAKIN..

BİDE SAMİSTALDAKİ TEMELİ YAZ. HERKESİN ÇEVRECİ BİLDİĞİ, DOĞA BELGESELCİ BİLDİĞİ BİRİ BAŞLAMIŞ DİYORLAR. BENİM EN ÇOK GARİPSEDİĞİM ADAM EVLERİN OLDUĞU YERE DEĞİL (VANAG) GİTMİŞ YAYLANIN KARŞISINA BÜTÜN YAYLAYA NİSPET EDERCESİNE, YÜZLERCE YILLIK YERLEŞİM YERİNİ BIRAKARAK KENDİNE ÖZEL TEMEL YAPMIIŞ.

ACABA DİYORUM 160 HANEDEN, ÜÇ, HATTA DAHA FAZLA KÖYDEN, KÖYLÜDEN AYRICALIĞI NEDİR..?
      YUKAKAPİLİ
      MİLLİ İGİTLERUN BOYUĞI HER YERDE AT OYNATUR .BUTUN YAYLALAR AYNI OYUNDALAR DIĞER YAYLALARI BI ARAŞTIRIN SITEYE KONU OLACAK ÇOK İŞ ÇİKAR .Maksut bey köti yere barmak bastın.yaylaya gelen hıkayeler ..bakkal market soruyor .supermarket yapmayı duşunuyorum ama sermaye finiş.bedava aç çalışan gurcı bulamadım.şakir bey .siz o adamla bı tanış .bazı durumları teftiş edıyosun bıde yeylelerı etsan olmazmı..selam saygı..
      merhabalar,

aslında olaya birde farklı yönden bakmak gerek, belki vicdansızlık olarak nitelendirilebilir ancak, yapılan yapı tahtadan ve mimariye uygun ,farkındaysak yaylalarımız artık şenlenmiyor gençler gidemiyor!!! hayat şartlarından dolayı, hazindağa hiç gitmeyen gençler var, bu tip faliyetlerler ile , bölge ekonomisi hayat bulur,insanlar iş bulur, memleketinede topraklarında olur, yapılan otelin bu yöndeki iyiliklerinide düşünmek gerekir, arabacısı, rehberi, ahçısı,hizmetlisi bir çok kişi ekmek yiyebilir.

bu tip faaliyetler olmaz ise , zamanla yaylalar viran kalarak , oralar belki başkaları tarafından sahiplenecek!!!

bu sebeple, doğayı bozmayan butip ekonomik gelir sağlayacak faaliyetlere biraz daha anlayışlı olma taraftarıyım.

burda inşaat sahipleri vs. kişiler önemli değil, bugünü değil yarın ne getireceğini düşünmek gerekir.

bir hazindaklı olarak bu inşaaata o kadarda karamsar bakmıyorum.

hatta ayder hazindak arası teleferik inşaatını duyunca doğru bir yatırım olduğuda ortaya çıkmakta.

saygılar.
      Sevgili Yiğit; Hemşin'de bir büyüğümüz otel yapmaya kalktı ve bu işe büyük paralar yatırdı. Ancak izin alamadığı için koca inşaat öylece kaldı. Çünkü devlet bu tür yatırımlar için öncelikle arıtma tesisi istiyor. Peki Hazindak'da yapılan otelin arıtma tesisi var mı? Yok!
      Peki bu kadar insanın kalacağı bu otelin banyo, bulaşık, tuvalet atıkları nereye verielcek? Bu otelin atık miktarı hesaplandı mı? Yılda ne kadar doğara şarj yapacak? Bu şarj acaba hangi dereye akıtılacak?
      Bölgemizdeki derlerde yaşayan canlıları besleyen en önemli unsur dere sularımızın temiz ve soğuk olmasıdır. Bu yapı değişirse o derelerde canlıu hayat kalır mı?
      Hiç kimseyi kıskanıyor değilim. Yapılan yatırımlara peşinen "Hayır" diyen bir zihniyette de değilim. Benyasalardan yanayım. Hemşinlilerin yaylaları çürüyor, evleri yıkılıyor ama devlet en küçük müdahaleye hemen dava açıyor. Bölgedeki yaklaşık 400 kişi 300 Senelik dedelerden kalma yayla evlerimizin sahipleri şu anda o evler yıkılmasın diye yaptıkları tamirden dolayı mahkemede. Hatta Seğerci Mustafa Dede'ye "Mera Kanunu'na aykırı olarak hayvan otlatarak doğayı bozuyorsun" deseler haklılar. Yasa bu kadar katı.
      Bölgedeki yapılanmayı şekillendiren bir sürü yasa var. Yayla Kanunu, Mera Kanunu, Çevre Kanunu ve ülke olarak altına imza attığımız Uluslararası Sözleşmeler ve Laçkar Dağları Master Planı var. Bu sözleşmeler ve aysalar herkese karşı uygulanırken neden bu binayı yapanlara uygulanmaz?
      Söyledikleriniz doğru olabilir ancak kim hangi sebeple ve hangi cesaretle 1. Derece SİT ve Milli Park olan bir dağın tepesine kafasına göre yol açtırabilir?
      Ben bu ülkenin yasalarının korunmasından yanayım. Türkiye Cumhuriyetinin bu ülkenin her karışında var olduğunu, yasaların herkese karşı eşit uygulanmasından yanayım. Yaslar karşısında herkesin eşit olduğuna inanıyorum. Aksi halde "Hayvanlar Çiftliği" filmindeki gibi "Bütün hayvanlar eşittir. Ancak domuzlar daha eşittir" anlayışına gideriz ki bu da toplumsal barışı ve devletin vatandaş nezdindeki saygınlığını zedeler. Hiç kimsenin bu anlamda devlete ve millete ihanet etmeye hakkı yoktur.
      O otel yapılacaksa yasalarla belirlenen süreç tamamlanır ve yasalara uygun yapılır. Rüştetap Düzü önce Devletin sonra yüzlerce yıllık bir zilliyet ile Hazindaklılarındır. Hiç kimsenin babasının malı değildir. Hoş babasının malı olsa bile bu ülke yasaları orada yapılanmaya izin vermez.
      Demem o ki bu ülkede hiç kimsenin gücü yasaların üstünde değildir.

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen “saksu” ().

Merhaba Şakir Bey,

ifade etmiş olduğunuz ''Peki Hazindak'da yapılan otelin arıtma tesisi var mı? Yok!
      Peki bu kadar insanın kalacağı bu otelin banyo, bulaşık, tuvalet atıkları nereye verielcek? Bu otelin atık miktarı hesaplandı mı? Yılda ne kadar doğara şarj yapacak? Bu şarj acaba hangi dereye akıtılacak? ''

bu hususlar tabiki benide derinden düşündürmekte, sanırım bu konuda duyarlı olduklarını tahmin ediyorum. geçen sene yaylada iken inşaata baktım, ırmaklara verilen herhangi bir gider görmedim, tahmin ediyorumki otelin olduğu yerden daha ilerde bir yere derin bir fosektif çukuru kazıp, bu tip giderlerin oraya akıtılacağını ümit ediyorum. kişileri tanıdığım kadarı ile bu tip giderleri ırmağa verecek kadar yaylasını veya doğayı sevmediklerini sanmıyorum.

izin konusuna gelince Hazindak olarak değil Hemşin olarak düşündüğümde, çıkan yasaların yaylarımızı elimizden almaya viranlaştırmaya yönelik olduğu kanısındayım. sebebine gelince sizinde ifade ettiğiniz gibi, kişi kendi evini bile tadilat yaptırmak istediğinde mahkemelerde uğraşmak zorunda kalıyor; öncelikle bu tip izinlerin verilmesi gerek ancak!!! belirttiğiniz gibi yasalar çerçevesinde denetleyerek, doğaya zarar vermeden, sonrasında diğer talepleri de aynı konumda değerlendirilebilir.

bu tip konularda İsviçre vb. yerleri imreniyorum, kişilerin yaylaları veya köyleri diye belirttiğimiz yerleri okadar güzel yapılanmalar ile dolmuşki, turizm veya farklı olarak herkes gıpta ile bakmakta.

neden bizim yerlerimizde öyle olmasın, gayet düzenli ve çağı yakalamış bir şekilde. bizim yerlerimiz zamanı geldiğinde okadar değerli olacak ki, belki istanbul boğazındaki evlerden bile daha değerli, bu küresel ısınma veya farklı durumlar devam ettikçe, bizim memleketimiz gibi yerler olmayacak.

İsraillilerin bizim oraları gezmelerinin turizm amaçlı olduğunu hiç sanmıyorum!!!

bunu nerden çıkardım derseniz, bir sene köyde iken baktım 4-5 tane jeep, için de hiç bayan yok, sadece erkekler ve göstermelik çocuklar, e çocuklar var ise anleride olmalı değil mi?

açmış olduğunuz konuyu fazla dağıtmak istemiyorum, sadece demek istediğim yasalarımızın bu tip işlemlere izin vermesi zorluk çıkarmaması ancak kriterleri belirleyip devamlı kontrol etmesi, eğer bu yapılır ise korkmamıza gerek kalmadan, huzur içinde olacağımız kanısındayım.

saygılar,
      Sevgili Yiğit; Hükümetlerin bölge ile ilgili yeterli politikası yok. En büyük sorun da burada. Yasalar mevcut durumu ve ihtiyacı karşılamıyıor. Özellikle bu bölge için en önemli yatırım Turizm olmalı ancak bu konuda da bir proje yok. Herkes kafasına göre takılıyor. Bu sebeple ben yanlış da olsa, eksik de olsa yasların herkese eşit uygulanması taraftarıyım.
      Bu otelin ve diğer evlerin evsel atıkları eskisinden çok farklı. Eskiden bu yaylalar şen iken insanlar çoh daha kalabalıktı ama atıklar bu kadar fazla değildi. Çoğu atıklar doğada kendini yok eden etıktı. Basun dışında kimyasal pek kullanılmazdı. Ancak günümüzde hemen her evden çok miktarda kimyasal atıkları doğaya veriyoruz.
      Bu bina için foseptik yapmak çözüm değil. Çünkü yağmur çok fazla ve toprak çok geçirgen. Sırf bu sebeple Rize Çevre Bakanlığı'nın sayfasında "İçilebilir sularının en çok kirlendiği iller sıralamasında" 1. sırada. Bunun ilk sebebi Avrupa Gübre ise 2: sebebi evsel atıklardır.
      Buy ev şimdilik 1 tane ama bunlara müdahale edilmezse emin olun ki sayıları gittikçe artacak ve derelerimiz yok olacak. Aynıo kirlenmeyi Abant'da, Kartalkaya'da gördüm. Dereler otellerin pisliğini taşıyor. Bir zamanlar kırmızı benekli alabalıkların olduüğu derelerde şu anda canlı kalmamış. Bu tesis yapılacaksa sadece yasalardaki hükümlere uyulacaktır.
      Çevre Bakanlığı'nın öncülüğünde yapılan "Kaçkar Dağları Milli Parkı Master Planı" var. O planda ocaklık olmayan yere ev yapılamayacağın hususunu açıkça belirtiyor. Peki bu bina ocaklık olmayan yere nasıl yapıldı?
      Aynı şekilde Rüştetap Düzü'ne ypol yapmak ve dağın tepesine Bungolov Tipi Evler yapma düşüncesinin izni kimlerden alındı? Eğer böyle bir izin yoksa (Olduğunu sanmıyorum. Çünkü bölgede bu tür bir yapılanma tüm yadsalara göre yasaktır) bu vatandaş yürürlükteki yasaları takmayan bu gücünü nerden alıyor?
      Başta da söylediğim gibi ben yasalardan yanayım.
      Bu yapının kanunlara uygun uygulamaya tabi tutulduğunu görebilirsem emin ol ki Hazindak'a gidip en hyüksek bir yere bir Türk Bayrağı dikecek ve altına da "Bu Yaylada Türkiye Cumhuriyeti Vardır" yazacağım.

Not: Hazindak Yaylasına yol yapanlar hala yargılanırken bu vatandaşın hakkında hiç bir yasal işlem yapılmaması haksızlık değil mi? Oysa yol herkes içindir ama bu yapılan kişiye özeldir.
      uç sene onceydı yaylada turıstlerın yanlişina uyarıda bulundum.ters ters bakarak.ATALARIMIZIN TOPRAĞINDA ÖZGÜRLUKTE YOKMI OLMUŞ YAA.Kızdım çadırlarını sokup atalarının toprağını terk ettırdım.uzun hıkaye.BU KELIME NEYI IFADE ETTIĞINI ÇOZDUM.AMA KIMSEYE ANLATAMADIM.ŞU LAFI SIZ YORUMLAYIN HADI..BEN YAŞADIM YAŞİYORUZDA.HER SENE JİPLERLE TAKIM OLARAK GELMEYE VE ORMANLARIMIZDAN YAYLALARIMIZDAN BITKI TOPRAK TAŞ ÇEŞITLI MALZEME GOTURUYORLAR .TURIZIM TICARETI YAPAN BIRKAÇ YERLI YALAKANIN SAYESINDE DOĞAMIZI ÇALIYORLAR.ATALARININ TOPRAKLARINDAN GOTURME HAKKINA SAHIPLER GALIBA..BIZIM MECLISTEN DOKUNULMAZ UNVANI ALMIŞLAR.TURISTE DOKUNULMAZ LAF DEYILMEZ.MAKAM ARADIM BULAMADIM USTELIK UYARILDIM ETIKETLENDIM.BANA HERŞEY YASAK ADAM AMERIKADAN GELIP HER İŞİ YAPIYOR YAPTIRIYOR ..TURISTMIŞŞ.DOKUNULMAZZ...SAYGILAR..

Yayla mimarisi

Elbette yaylalarimizda yeni yapilar olmalidir.Bu büyüklükte hicbir yaylamizda bir yapit yoktur-en azindan ben görmedim-,tamamen yöre mimarisina aykiri bir vücüt olusturulmustur.O kadar odunu birbirüstüne yigarsaniz ,seyreden gina getirir!!Onun yerine 5 adet tas ve odundan insa edilmis motel bicimi -ki Alpler,de bu tercih edilmektedir ve müsaade verilmektedir,cünkü bireyler tatillerinde artik individullestiler,dügüncü üsülü tatilden kaciniyorlar!!- cevreye uyarken gayet modern olan yapit sahane olur ve bakimi kolay olurdu.Gayet tabii öncelikle atilim,vs problemlerinin cözülmesi sarttir.

Bu konuda bircok yapilmis eseri -eger becerebilirsem-sayfaya yapistiracagim.Belki o yörelerde insa etmek isteyenlerin fikirlerine katkida bulunurum.

Selamlar

bergverlag.at/nc/huetten/spezi…tinfo_pi1%5Bfilterid%5D=2

Alm=yayla evlerinden örnekler 1

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen “Gürman” ().