Hemşin'de Ağaç Kesimine Tepki

Hemşin'de Ağaç Kesimine Tepki

Aşağıdaki mail Hemşin'de yaşayan bir kardeşimizden. Bakın neler söylüyor.

"Slm
      Ben ...... köyü ............ mahallesinde yaşıyorum. Bu akşam Hemşin'e giderken gördüm. Bu bir tane, iki tane değil. Ne kadar gürgen ağacı varsa sırayla kesiliyor. Yeni döndük eve. Halen yolda gürgen dolu bir kamyon var. Çekici falan var ama bakın üzerine basa basa söylüyorum sadece gürgen kesiliyor. Bunun yasal bir dayanağı var mıdır bilemedim. Siz bir şeyler öğrene bilirsiniz diye sormak istedim. Eğer bir bilgi alabilirseniz beni de haberdar eder misiniz?
      ..... Dağı'nın ........ Mahallesine bakan tarafında. Hemşin'e doğru giden yol üzerinde. Ben oraya araba olmadan gitmem mümkün değil. Bu yüzden resim çekemem"

Mesaj kısaca bu. Yani memlekette evlere yakın bölgelerde gürgen ağacı kıyımı var.
      Aynı şeye ben de şahit oldum. İzinli bir kesim olduğunu biliyordum ama ağaç kesenlere bir şaka yapınca ortalık karıştı. Meğer bu işin arkasında neler neler varmış.
      Öncelikle söyleyeceğim şu;
      Bir yerde ağaç kesiliyorsa mutlaka o köyün muhtarının haberi vardır. O izin vermeden değil gürgen çalı bile kesemezsiniz.
      Bu kesimin birkaç aşaması var. Bu aşamaları sıra ile yazarsak;

1) Önce ağacın kesileceği arazinin önceki zilliyetli sahibi orman işletmeye "İhtiyaç" bildirecek. Bu ihtiyaç sadece ev yapmak amacı taşımalıdır.
      2) Orman işletme ihtiyaç sahibinin dilekçesini değerlendirip işleme koyar.
      3) Orman İşletme kesilecek ağaçları belirler.
      4) Orman İşletme kesilecek için ihale açar.
      5) İhaleyi kazanan kişi veya firma Mal Müdürlüğüne bu iş için vergisini peşin yatırır.
      6) Kesim işi Jandarmaya ve Emniyete bildirir.
      7) Kesimi yapan firma ihtiyaç sahibine kesilecek ağaç miktarına göre bir para öder (Bu para ödeme işi kesinlikle yasal değildir. Çünkü orman devletindir)

Bu aşamaların tamamı da Köy Muhtarının bilgisi dahilinde olur.

Bu işin ayrıntılarını öğrenmek için yapılacak birkaç şey vardır.

1) Ağaç kesimi sırasında Jandarmaya ve Emniyete ihbarda bulunmak.
      2) Jandarmanın veya Emniyetin tespitinden sonra kendilerinden konu hakkında bilgi istemek.
      3) Gerekli bilgilere ulaştıktan sonra durumu Orman Bakanlığına şikayet ile bildirmek.
      4) Buradan bir sonuç alınamıyorsa şikayeti Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı Teftiş Kurullarına, Meclis Dilekçe Komisyonuna ve Bilgilenme hakkı için TBMM'ye dilekçe verilmelidir.

Bu tür şikayetlerin tamamı incelenir ve gereği ne ise mutlaka yapılır. Eğer bu kesimlerde yasadışı bir uygulama,koruma, kollama, görevi kötüye kullanma, görevi ihmal varsa sorumluları da mutlaka yargılanır.

Süreci takip etmek için biraz inatçı olmak yeter.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

Sümela'da Doğa Katliamı

Sümela Manastırı yakınlarındaki Çakırgöl Yaylası'na yapılacak kayak tesislerine ulaşım yol açmaya kalkan Karayolları 6 bin çam ağacını kesti. Ancak standartlara aykırı olduğu belirlenince yol kaderine terk edildi

Gürkan ATA / TRABZON

Tabzon'un Maçka İlçesi'ne bağlı Altındere Vadisi'nde bulunan Çakırgöl Yaylası'na, 5 yıl önce kayak tesisi yapılmaya karar verildi. Yaylaya giden mevcut yol, Sümela Manastırı'nın içinden geçtiği için alternatif bir güzergah belirlendi. Yaylaya ulaşım için 12 kilometrelik yeni bir yol yapılması kararlaştırıldı. Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü'nden izin aldı. Milli Parklar Genel Müdürlüğü de, belirlediği standartların dışına çıkılmaması kaydıyla onay verdi. Ardından ağaçlar kesilip, 2,5 milyon lira harcanarak 3 kilometrelik yol yapıldı.
      Ancak, Milli Parklar Genel Müdürlüğü, tek şeritli olması gerekirken çift şeritli yapıldığını ve standartlara aykırı olduğunu belirleyince çalışmayı durdurdu. Yol öylece bırakılırken Karayolları, mevcut yayla yolunu genişletme çalışmalarına başladı. Sümela'nın tam karşısındaki yolda süren çalışmalarda da binlerce ağaç kesildi.

HESABINI KİM VERECEK?
      KTÜ Orman Mühendisliği Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Cantürk Gümüş, 'Burada bir yol yapmışlar, hiçbir yere gitmiyor. Katliam yapmış, 6 bin çam ağacını kesmiş, ormanı yok etmişler. Bunun hesabını kim verecek? O ağaçları kim geri getirecek? Devletin parası boşa gitti' diye isyan etti. Mevcut yolu genişletme çalışmalarının da Milli Parklar Kanunu'na aykırı olduğunu kaydeden Gümüş şunları söyledi: 'O yoldan yaylaya ulaşmak 21 kilometre. Bunun 3 kilometrelik kısmı Sümela Manastırı'nın içerisinde. Sümela'daki bölüm 1. derecede SİT alanında olduğu için burada çalışma yapamıyorlar. Ama geri kalan bölümünde vahşi bir çalışma var. Doğa tahrip ediliyor, ekosistem bozuluyor. Orası ayrıca heyelanlı bölge. Çığ ve kayma riski de var' dedi ve suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

VALİ: HOŞ OLMADI!
      TRABZON Valisi Recep Kızılcık da kouyla ilgili olarak 'Böyle bir çalışma yapıldı, sonra vazgeçildi. Elbette ki kesilen ağaçlar ve harcanan para itibarıyla hoş olmadı' dedi. Kızılcık, mevcut yolda devam eden çalışmaların yasaya aykırılığıyla ilgili de, 'Gidip yerinde inceleyeceğim. Eğer böyle bir şey söz konusu ise gereğini yaparız' diye konuştu.

aksam.com.tr/sumelada-doga-katliami--134990h.html
      Resimler
      • Sümela.png

245.54 kB, 0×0, 161 defa görüntülendi
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

Agac Kestik Ne Oldu Dikat

BUNDAN 6O SENE VE DAHA FAZLA BILMIYORUM BADARA KOYUNDE KOBAL AILESI OLARAK FAZLADIR FAKAT OLAY SU IKI SABRI KABAL VARDIR BUNLAR TEYIZE COCUKLARI BIRISI BABAM OTEKIDE GALAMU MOGOS UN SABRI KOBAL . MOGOSUN SABRI KOBAL CAM AGACI KESER .VE CEKUP ISTANBULA GIDER BIR HAFTA SONRA ORMANCI GORUR ARASTIRIR KIM KESTI DERLER SABRI KOBAL KIM ALILERIN SABRI DERLER BABAMI ICERI ALIRLAR TABIYI BABAM KAFASI ATAR DERKI BASLARIM KOBALINA VE SOY ISMINI DEGISTIRIR SIMDI ISIK OLUR AYNI EVDEN AMCALARIM KOBAL BIZ ISIK KALDUK .JANDARMAYA SIKAYET ETMEYIN KESEN KESUN .YOKSE ISMUNUZDEN OLURSUNUZ X( :( ?( HIKAYE UZUNDA BEN AZ YAZDUM .GERCEK OLAY
      8) yusuf isik kobal

Ç.Hemşin'de Ağaç Kesimine Tepki

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesindeki asırlık ağaçların kesilmesi vatandaşların tepkisine neden oldu.
      YALÇIN ŞAHİN
      Çamlıhemşin Topluca köyündeki bazı vatandaşlar, ağaç kesimine tepki gösterdi.

Topluca köyü Muhtarı Yusuf Çiçenoğlu, yaptığı açıklamada, Ardeşen Orman İşletme Şefliğinin kendilerine Maselevat bölgesindeki bazı ağaçları keseceklerini söylediklerini, ancak daha sonra bildirdiklerinden daha fazla ağaç kestiklerini iddia etti.
      Kesilen ağaçların çürük olmadığını, tam tersine sağlam olduklarını ileri süren Çiçekoğlu, ''Topluca köylüleri orman köylüsüdür. Yakacak ihtiyacını, ormana zarar vermeden temin eder. 3 ay önce orman işletme şefi bana, çürüyen 8 ağacı keseceğini söyledi. Kesim gerçekleşti, fakat çürüyen değil, sağlam, asırlık ağaçlar kesildi. Ayrıca ağaçlardaki kovanlarımız da zarar gördü'' dedi.

pazar53.com/c.hemsinde-agac-kesimine-tepki-16634h.htm
      Resimler
      • Ağaç Kesimi.png

302.97 kB, 0×0, 157 defa görüntülendi
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000