Mustafa GÜRDAL’ı Kaybettik

Başımız Sağ Olsun

Hemşin Adam Bibi Adamını Kaybetti!
      Bizlere düşen görev onunun son yolculuğunda yanında olmaktır…
      Bugün Sn. Musa ABAY, Sn. Ercan GÜRDAL ile birlikte Saat: 18:00’ de Ankara’dan Hemşin’e hareket ediyoruz.

Diyelim ki üşüyorsun kısacık bir ömrün sığınağında
      bir çay bile ısmarlamıyor hayat!

Ağabeyi seni çok özleyeceğiz…

Yüce Yaradan Merhametini Üzerinden Eksik Etmesin Ruhu Şad Olsun.
      Allah Rahmet Eylesin Mekânı Cennet Olsun.

"Şüphesiz Biz Allah’tan Geldik Ve O'na Döneceğiz."
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

Mustafa Gürdal'a

Ölüm Zor Ama Bu Ölüm Hepsinden Zor.
      Mustafa Gürdal’a

“diyelim ki üşüyorsun kısacık bir ömrün sığınağında
      bir çay bile ısmarlamıyor hayat!”
      Son mesajı buydu sanki sabahı biliyordu. Ancak altında MG harfleri ile imzasını attığı nice mesajı vardı.
      Bakın başka neler diyordu;
      19 Eylül
      " Her gün ölümlerin olduğu bir ülkede, her şey normalmış 'gibi' yaşamak, çok anormal bir şey... MG...

Cumartesi
      " SAVAŞA HAYIR " diyoruz ya, " SAVAŞA EVET " diyenler bunu korkaklık olarak algılıyorlar... Zülme ve zalime karşı savaşlara bir şiire girer gibi girenlerin soyundanız, destanlar yaratırız... MG... "

Bunlar sadece benim kaydettiklerimden 2 tanesi. Daha böyle niceleri var sayfasını incelediğinizde.
      Haberi ilk duyduğumda kalem elimden düştü ve görev o anda bitti. “Yarın devam ederiz” diyerek çıktım işyerinden. Yarın! Evet kimin için ne getirileceği bilinmeyen Yarın. Tıpkı yukarıdaki son mesajı gibi.

Bundan 3-4 sene kadar önce aldı ilk fotoğraf makinesini. Sonrasında net dünyasına düşmeye başladı resimler. O yayınladıkça ben kaydediyordum. “Duvar Fotoğrafları” onun kullandığı isimdi. Ben “Mustafa Gürdal’dan” adı ile kaydettim resimlerini. Bu yazının altına binlerce resminden hangisini kaydedeceğim diye fazla düşünmedim. Hemen resin O’nun idi ama bir resim vardı ki O’nun değil O’ydu. O resmi kullanmaya karar verdim.

Mustafa Gürdal Ziraat Yüksek Mühendisiydi. Gözelerinin ve yüreğinin ondan başkasını asla görmediğini gururla söylediği Nehirhan’ın kocasıydı. Güzeller güzeli Bilge’nin babasıydı. Yaylaların, Merzelerin, Yolların, Derelerin, Denizlerin, Kuşların, Kurtların, Çiçeklerin, Böceklerin, Yolların dostu idi ama hepsinden daha öncesi o Hemşin tarihinin En Yiğit, En Dik Duruşlu, Adam gibi Adam bir Devrimciydi. O asla değişen çağın gereği değişmedi, eğilmedi, bükülmedi, asla kimsenin hatırı için kimseye Eyvallah demedi. Bir yandan memleketini resmederken resimleriyle bir yandan özlü sözleri ile inandıklarını haykırdı. Paylaştığı şiirleri ile o tertemiz yüreğini aktardı hepimize. O şiirler ki herbiri insana, insan onuruna, onurlu yaşamaya dairdi.

Hemşin çok evladını bir şekilde yitirdi. Ama herkes bilsin ki Hemşin en yiğit evlatlarından birini yitirdi. Dünya Egemenlerinin memketi üzerine uygulamaya koyduğu bir proje karşısında herkes şaşkınlık içinde iken ilk gür ses onun ağzından ve Hemşin’den yükseldi; “Durun! Burası Organik Vadidir!”
      Evet! Hemşin Organik idi ama Mustafa da katışıksız saf Organik idi. İnançlarının kimyasına hiçbir yabancı kimyayı sokmayan gerçek bir Hemşinli idi. Ben kendisini öyle tanıdım ve öyle uğurluyorum.
      Herkes “Hemşin, dağlar, çiçekler, böcekler” kimsesiz kaldı diyor. Şimdi çıkıp desem ki “Hayır! Hemşin sahipsiz değildir. Onun bıraktığı yerden birileri devam edecektir. Hemşin, dağlar, çiçekler, böcekler yalnız kalmayacak” desem de inanmayın. Evet! Bunlar sahipsiz kaldı ama sahipsiz kalmayan onun inandıklarıdır. O bayrağı yere düşürmeyip taşıyacak nice gençlerimiz var.

Her ölüm zordur ama senin ölümünü kabullenmek hepsinden zordu.

Hüseyin Asan Kardeşimiz mesajında; “Eğer bir cennet varsa” demiş. İnanıyorum ki o cennet var ve Mustafa Gürdal da o cennetin “Onurlu İnsanlar” bölümünde olacak.
      Ruhun şad, mekanın cennet olsun kardeşim.

Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Hemşin yöremizin en değerli kişilerinden biri olan Mustafa GÜRDAL abiye Allahtan rahmet diliyorum.Mekanı cennet olsun .Hepimizin başı sağolsun.Ölümüyle herkesi yasa boğdu.Allah geride kalanlara sabır versin....Onu hiçbir zaman unutmayacağız.Geçen yaz Hemşin organik çay fabrikasında çay ikram edip bu çayı hiç bir yerde bulamazsın demesi dün gibi aklımda.Mustafa abi mekanın cennet olsun.....
      Doğru olsam ok gibi,Uzağa atarlar beni
      Eğri olsam yay gibi,Elde tutarlar beni
      Hz. Mevlana
      Kendisiyle tanışma fırsatı bulamadığım ama çekmiş olduğu fotoğrafları unutamadığım değerli insan, nur içinde yat. Mekanın cennet, ruhun şad olsun. Allah(c.c.) ailesine ve sevenlerine sabırlar versin.

İnsanoğlu benzer dalda yaprağa,
      Bazen taze iken düşer toprağa...

Hemşin ilçemizin başı sağolsun.
      Hayat, bir ipin iki ucu arasındadır. Ya baş ucundasınız, ya son ucunda...

Bilal ÇAKIR
      ALLAH RAHMET EYLESİN, FOTOĞRAF KARELERİ VE YAYLALARIN EN GÜZEL RESİMLERİNİ ÇEKEN YÜREĞİ DOST GÖNLÜ DOST KENDİSİ DOST ARKADAŞIMIZ DİLERİM MEKANIN CENNET OLUR BİR ÖMRÜ PAYLAŞTIĞIN DOSTLARIN SENİ HEP ÖZLEYECEK VE ÇEKTİĞİN KARELERLE ANILACAKSIN .... HEMŞİN EN ÖNEMLİ BİR DEĞERİNİ BİR DOTUNU KAYBETİİİİİİ.... GÜLE GÜLE MUSTAFA SONSUZLUĞA GÜLE GÜLE

GERİDE KALANLARINA SEVENLERİNE VE DOSTLARINA SABIRLAR DİLİYORUM... ARKADAŞIMMM
      insan olabilmenin değişmezleri:AKLINLA YAP,VİCDANINLA TASDİK ET,NEFSİNLE ONAYLA .

selam ile dost ol
      sevgi ile kardeş ol
      huzuru bulmak için
      dostluktur en güzel yol

kendine saygın varsa herkese saygılı ol
      sevgiyi bulmak için saygıdır en güzel yol