Maden

Geçen ay İstanbul'da yaşlı bir hemşerimizle karşılaştım. Anlattığı bana çok ilginç geldi.
      "Dedelerimiz Ardeşen'den sahile katırlar ile ve sırtlarında çuvallarla maden taşır bunu limanda yabancılara satarlardı" dedi
      Bu konu araştırılmaya değer. Benim aklıma bu madenin Bakır olduğu geliyor. Alanlar kimlerdi, nereye götürüp, nerede işliyorlardı soruları da cevaplandırılmaya değecek kadar önemli.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Araştırılmaya değer bir konu..Teşekkür ediyorum Şakir abi böyle değerli sohpeti paylaşımınıza..

Rize İli Maden Yatakları
      Rize ilinde metalik maden yatakları sayısal olarak az olmasına rağmen bölgenin en büyük yatağı çayeli-madenköy bakır-çinko-altın yatağı rize il sınırları içinde yer almaktadır.

TRABZON İLİ EN ÖNEMLİ MADEN YATAKLARI

YATAK ADI

TENÖR (%)

REZERV (t)

METAL (t)

AÇIKLAMA

Sürmene- Kutlular
      2.49 Cu

1 220 187 (G)

35 280

İşletme bitti

Sürmene- Kotarakdere

1.28 Cu

900 000 (G+M)

15 730

İşletme yok

Sürmene- Baştımar

1.08 Cu

19 604 (G)

205

İşletme yok

Yomra- Kayabaşı

1.82 Cu
      Ag

574 000 (G)
      640 000 (M)
      990 000 (Mm)

11 650
      0.5

BERONER

Maçka- Yenimahalle

3.2 Cu
      3.2 Pb
      3.3 Zn

50 000 (G+M)

1 600
      1 600
      1 650

İşletme yok

Maçka- Gümüşki

35 Pb+Zn

60 333 (G+M)

21 000

Şalpazarı- Kenmaden

3.6 Pb
      4.42 Zn
      0.3 Cu

76 650 (Mm)
      37 376 (M)

1 340
      1 630

İşletme yok

Şalpazarı- Alacadağ

14.04 Zn
      9.63 Pb
      2.59 Cu

120 000 (Mm)

3 000
      11 500
      11 800

İşletme yok

Sürmene- Aksu

2.3 Cu

500 000 (G+M)

11 500

İşletme yok

Maçka- Güzelyayla

(Cu-Mo) % 0.3 eş.değ. Cu

154 700 000 (G)

464 100

İşletme yok

mta.gov.tr/v2.0/bolgeler/trabzon/index.php?id=rize-maden

Madenköy Mine, Çayeli, Rize İli , Karadeniz Bölgesi , Türkiye

Kuroko-tipi Cu-Zn-Pb yatağı.
      Referanslar

- Özgür, N. (1993): DOĞU KARADENİZ METALOJENİK, KD Türkiye volkanojenik masif sülfit yataklar. Kaynak Jeoloji, Özel Sayı 17, 180-185.

Mineral Listesi

Arsenopirit
      Barit
      Bornit
      Kalsit
      Kalkopirit
      'Klorit Grubu'
      Kovelit
      Dolomite
      Galen
      Jips
      Hematit
      Illit
      Kaolinit
      Laumontite
      Mordenit
      Moskof
      var: serisit
      Pirit
      Kuvars
      Siderit
      'Smektit grubu'
      Sfalerit
      'Tennantit-tetraedrit Serisi'

22 girişleri listelenir. 18 geçerli mineraller.

Yukarıdaki liste mindat.org listelenen tüm mineral yerellik referanslar içerir. Bu tam bir liste olma iddiasında değildir. Bu siteden daha fazla mineral biliyorsanız, lütfen kaydol bizim veritabanına ekleyebilirsiniz böylece. Bu konum bilgilerini referans amaçlıdır. Önce size arazi ve / veya erişim için maden hak sahipleri ve size gerekli tüm güvenlik önlemlerini farkındayız ve izniniz olduğundan emin olmadan mindat.org listelenen herhangi sitelerini ziyaret

translate.googleusercontent.co…Kc8tJ8z69iii49J9XfNhrLUHg

mta.gov.tr/v2.0/daire-baskanliklari/metut/maden/rize.htm
      Zaman su gibi hayatımızdan parçalarıda önüne katıp..akıp gider.
      Zamanımızı biz..bizi,bizim sevdiklerimiz..bizi sevemeyenler harcar.
      NAZAN T:
      TUZSUZ DEREDE NE OLDUĞUNUDE BI ARAŞTIRSANIZ EYI OLUR BENCE. HERTURLU MADEN VAR SICAK SU VAR .ARAŞTIRMA YAPANA REHBER HAZIR.ŞAKIR BEY .BU İŞİ BI KARIŞTUR.. DEFALARCA YAZDIM SITELERE.BOYUK ADOMLERE ARZ ETTIM .BOŞA AFKURDUĞUMU ANLADIM.POZISYON BULDUMMI SABREDEMIYORUM YINE AFKURURUM.BURDA BAZI MADENLERE RASLADIM SICAK SUDAN İÇTİM ..HADI VURALIM SONDAJI ÇİKARALIM KAYNAĞI..AYDERI MEŞHUR EDEN KAYNAK BURDADA VAR.HEMŞİNİ SEVMEYEN GELİŞMESİNİ İSTEMEYEN CEMMAT FAAL ÇALİŞİYOR..BOYUKDERE KÜÇÜK DEREYI YUTACAK.HEMŞİNIN GELİŞMESİ GÖZE BATTI BATAR.BURDA YAZAR ÇİZERIZ İCRAAT YOK.IDARE AMIRINE ARZ ETTIM YAPALIM DEDI IKI GUN SONRA TAYIN OLDU GITTI. HEMŞİNİ SEVEN HEMŞİNLİ YOKKI .GENE AFKURDUM ...SELAM SAYGİ...

Sarvicanli

Merhaba Kardeşim…
      Maden olayında, benimde Hemşin’de bildiğim yerlerin planı var…
      Naci KOBAL olarak bu kıştan sonra Hemşin’deyim ve sizinle tanışmak istiyorum.
      Biz kişiliğimizi aşmış adamlarız ve Biz geleceğe bir Adım önde olmak zorundayız diyorsak!
      Birlikte BİZ olmalıyız.
      Bu sorumlulukta iş size düşüyor.
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000
      Madenlerin genelde derelere de karışabileceği,maden parçaçıklarının dere yataklarında görülebileceği ve derelerin tahlil yapıldığı taktirde derelerin olduğu bölgelerde ne tür madenler olabileceği bizleri bilgilendirebilir.Ülkemizde çok değerli madenlerimiz halkımızın bilinçsizliği ile yok paraya başka ülkelere gidiyor. Madenlerimizin değerini bilmek ve değerinde değerlendirebilmek açısından platformumuzda konu üzerinde bilgisi olan ..araştırma kabiliyetlerimizi kullanarak bilgiler dahilinde paylaşımlarda bulunulursaRize'mizin.. Hemşin’imizin değerini Rizelilerimiz..Hemşinlimiz el ele vererek dünyaya duyuracağız diye düşünüyorum..

Naci..servicanli ve bütün Rizelim..Hemşinlim çok önemli bir adım atmış oluruz böylesi değerli bir konunun araştırmasını yerlerinde yaparsak ve Rizelim..Hemşinlim lütfen duyarsız kalmayın madenlerimiz önemli bir konu ..

Saygılarımla
      Zaman su gibi hayatımızdan parçalarıda önüne katıp..akıp gider.
      Zamanımızı biz..bizi,bizim sevdiklerimiz..bizi sevemeyenler harcar.
      NAZAN T:

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen “cesursavasci” ().

sevgılı dostlar.yoremızın bırçok bolgesınde kamu hızmetıe yaptım .dolaysıyle bırçok madenle karşilaştım merekımdanmı ne.hatta numune alip ulaşabldığım yerlere arz ettım.numunelerde yok cevapta yok halen meraktayım. sıcak kaynaktan bahsettığim bırısı fazla karışturma boyuk derelıler duyar dedı allah allah. arazı hemşın sınırı bu soz ne.ve araştırdım hemşının sıcak suya kavuşmasını ıstemıyen hemşinliler varmış su çıkmasın maden çıkmasın hemşın gelışmesın guzelleşmesın.nerelısın. hemşinli.desana tuzsuz derelı.eeeh adam çıkmaz.çok eskıden yorenın hakımı tek hemşin mış o devırde atılan etıket zamanla bolunmuş olmuş ıkı hemşın.o tarafta tuzsuz derelıler pek sevılmez neden.tarıhı araştırma yapan bulabılır.tek kelımeyle konuyu kapatayım.dedemden duyduğum laf.boyuk dereyı tuzsuz dere beslerdı ıdare ederdı .oğull