Yedi Milyar Arkadaş

Yedi Milyar Arkadaş

Yedi Milyar Arkadaş

Bundan 1 sene kadar önce bir arkadaşımın anlattığı olayla başlamak istiyorum.
      Arkadaşım arabası ile bir yere gidiyor. Yanında da kendi yaşlarında eski bir arkadaşı oturuyor. Bir trafik lambasında kırmızı ışıkta durdukları sırada arabanın önünden oldukça alımlı ve güzle bir bayan geçiyor. Arabadaki arkadaşı kadına bakarak iğrenç bir kelime kullanıyor. Arkadaşım yeşil yanınca karşıya geçip sağa çekip arabayı park edip kontağı kapatıyor. Yanındaki arkadaşına dönerek; “Senin kaç tane tanıdığın ve arkadaşın vardır biliyor musun?” diyor. “Ne bileyim! Saymadım ama herhalde 1000-2000 kişi vardır” diyor. Devam ederek; “Az evvel laf attığın o bayanın kaç arkadaşı olabilir?” diye soruyor. “Herhalde onun da benim kadar tanıdığı ve arkadaşı vardır” cevabını veriyor. “Peki bu şehirde kaç milyon kişi var?” diye devam ediyor. “4-5 Milyon kişi vardır” diyor. Son sorusunu soruyor; “Az evvel laf attığın o bayan ile senin rotak arkadaşın var mıdır?”. “Olabilir! Belki de vardır cevabı üzerine; “Arkadaşının arkadaşı da senin arkadaşındır. Arkadaşının da arkadaşının arkadaşının namusu da onuru da senin namusun ve onurundur. Arkadaşının arkadaşına laf atmaya, onuru ve namusu ile ilgili söz söylemeye utanmıyor musun? “ diyor.

Hikayenin sonrasının şu anda konumuz değil. Bu konuya en sonda tekrar döneceğim. Belki de bu sonu hepimiz sorgulayacağız. Ancak ben şu arkadaşının arkadaşı tespitine kafayı taktım.
      Bu şehirde 4-5 milyon kişi yaşıyoruz. Ben 50 senedir bu şehirdeyim. Acaba bu şehirde arkadaşımın arkadaşı olmayan bir kişi var mı bilmiyorum. Sokakta herhangi bir kişiyi çevirsem ve bu konuda sorular sorsam eminim ki en az bir tane ortak arkadaşımız çıkacaktır. Ya bunu yaşadığımı şehir ile değil ülkemiz ile hatta dünya ile araştırsak karşımıza ne çıkar acaba? İşte bunun için bir şey yaptım. Benim yurtdışında yaşayan bir akrabam var. A.A isimli bu kuzenimin SŞ isminde bir de küçük kızı var. SŞ’nin profilinden başladım ve facebook’daki profiline girip arkadaşlarına baktım. Araştırmam dünyayı kapsayacağı için yurt dışından başlamıştım.
      Bakın nelere ulaştım; SŞ’nin profilinde N.N ismini gördüm ne ona tıkladım ve arkadaşlarından M.E isimli birini gördüm. Onun profiline girdim. Onun da bir arkadaşını rastgele seçtim. B. M. Ve bu şekilde devam ettim. Karşıma çıkan her kişinin profilinden rastgele bir başka isime tıkladım. İlk başladığım ülkeden İngiltere’de geçmiştim. Onun profilinde bir Zenciye ile Afrika’ya gittim. Afrika’dan Malezya’ya, Endonezya’dan Singapur’a, Kanda’ya Avustralya’ya, Yeni Zelanda’ya, Tibet’e, Kazakistan’a, İtalya’ya dünyanı gezdim daha 80 – 100 kişini profiline bakamadan. Ülkeler, kıtalar geçmiş, Okyanusları birkaç sefer geçmiştim. Beyaz, Sarı, Siyah derili insanlar, melezler gördüm. Müslüman’dan Hıristiyan’a, Budist’ten Hindu’ya, Musevi’den Süryani’ye hemen her inancın sahibini gezerken sonunda Filistin’den bir kişinin profilinde 1 tane Türk gördüm. O Türk’ün profilinde gezinmeye başladım. 20 kadar profili bu şekilde gezdiğimde sonunda bir kişi ile ortak bir arkadaşımız olduğunu gördüm. O ortak arkadaşımız benim internetten tanıştığım ama şimdiye kadar tanışma fırsatım olmayan biriydi. O arkadaşım benim kendisine ulaştığım yerden geri doğru aynı yoldan gelse bana ulaşacaktı. Ama tıpkı benim gibi onunla benim ortak tanıdığımız kişi dışında aradakilerden hiç birini tanımıyor olacaktı. Oysa onunla benim 7 Milyarlık dünyada sadece 1 tane ortak arkadaşım vardı. Ancak onunla bizi ortak bir arkadaşta buluşturan 7 milyar kişi vardı. Bu 7 milyar insanın hangisinin üzerinden gidersem gideyim mutlaka bir yerde onunla ortak bir arkadaşımız çıkacaktı. Bu sadece benim için geçerli bir şey değildir. Bu dünyada yaşayan herkes için de geçerlidir.
      Olayın en başına yani bir araçtaki bir insanın tanımadığı bir kişi hakkındaki o sözlerine dönüp bir daha düşünürsek nasıl bir yanlış içinde olduğumuzu daha açık görmez miyiz?
      Dünya bir insan için çok büyük olabilir ancak hiçbir insan birbirinden kilometrelerle ifade ettiğimiz kadar uzak değildir. İnsanları birbirine bağlayan dostluk ve arkadaşlık duyguları hiçbir mesafeyi uzak kılmayacak kadar güçlü bir bağ oluşturuyor. Benim şu dünyada tanıdığım kaç kişi var bilmiyorum ama dünyanın her yerinde yaşayan en az 7 Milyar dostum, arkadaşım ve kardeşim var.
      Ya sizin kaç arkadaşınız, kardeşiniz, dostunuz var?
      Şakir Aksu
      18.12.2012 ANKARA
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Sizin hesabınıza göre benim hiç arkadaşım..dostum..kardeşim olmaması lazım..çünkü benim facebook..twitter..v.s. gibigerçeklerden uzak özde değilde sözde sitelerde üyeliğim yok..Fakat benim dostlarım..arkadaşlarım kardeşlerim var dünyayı savaş alanı olarak görmeyen..kadınların,erkeklerin peşinde pis nefisleri uğrunda koşmayan..yürek güzelliğinin değerini kişisel olarak görsel..işitsel..v.s.merak tatminleri pahasına değişmeyen..sanal alem deyipte zaafları peşlerinde koşmayan..!

Sayılarımı..?

Bilmem..

İnanın evimdeki köpeğim Efe ..karşı komşumun kedisi maviş..beni sadece msn.den camerada gören Almanya'daki dayımın oğlunun papağanı Çilem beni ne zaman camera dan görse hala kızı hala kızı ..gel gel diye tekrarlar..bazı 2 ayaklı insan görünümlü kişiliksizlerdense daha dürüst gerçek dost..!

Şizce şimdi gerçek anlamda kaç arkadaşınız, kardeşiniz, dostunuz var?
      Resimler
      • ama gelecek.png

292.19 kB, 0×0, 1,619 defa görüntülendi
      • dunyaya bakan penceren.jpg

51.98 kB, 0×0, 176 defa görüntülendi
      • İYİKİ VARSIN DİYEBİLMEK.jpg

50.87 kB, 0×0, 220 defa görüntülendi
      Zaman su gibi hayatımızdan parçalarıda önüne katıp..akıp gider.
      Zamanımızı biz..bizi,bizim sevdiklerimiz..bizi sevemeyenler harcar.
      NAZAN T:

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen “cesursavasci” ().

Sizin yazmış olduğunuz hikayenin değişik anlam yüklü başka bir versiyonunu yazdım..anlatmak istediğiniz ve anlatmak istediğim gayet açık ve net..İnternet ve real buluşmasında önem verilmesi gereken arkadaşlıkların,dostlukların,kardeşliklerin güzel ve ders çıkarılması gereken bir hikaye Teşekkür ediyorum Şakir abi paylaşımınıza.

Yazmış olduğum hikayeden umarım yanlış anlam çıkarmamışsınızdır.
      Zaman su gibi hayatımızdan parçalarıda önüne katıp..akıp gider.
      Zamanımızı biz..bizi,bizim sevdiklerimiz..bizi sevemeyenler harcar.
      NAZAN T: