Profil Bilgilerimizde Olmazsa Olmazlarımız.

Profil Bilgilerimizde Olmazsa Olmazlarımız.

Hemşinli olmaktan mutluluk duyan ve bu platforma üye olan ve yazı yazan arkadaşlarımızdan, bir kaç isteğim var.

1-platforma üye olan arkadaşlarımın gerçek ğrofil resimlerini kullanmalar

2-yazı yazarken gerçek isimleriyle yazı yazmaları

3_Hemşin veya çamlıhemşin'i,n hangi köyünden veya mahallesinden olduğunu belirtmesi

4-Şu andaki mesleği

5 -ikametgah/ il/ilçesi

6- Doğum tarihi gün ay ve yıl

yukardaki önerilerimi platform ynönetimine sunarken, siz Hemşin sevdalılarının da bu konuda ki görüşlerin almaktan mutluluk duyarım.

HAYALLERİ OLANLAR ASLA UYUMAZ

SEVGİ VE SAYGILARIMLA

Profil Bilgilerimiz

Yöremizi temsilen duruşumuzu sergileyerek, önerileri dikkate almak ve bu konuda, Akıl selim tartışmalarla fikirlerimizi paylaşmak ve ortak noktada buluşmak Bize yakışır olmalı.
      Birbirimize saygımız, ön yargılarımızın içeriliğinde, hoşgörü…
      Sitemizin asıl söz sahibi Üyelerimiz olduğundan ilk değerlendirmeleri yaparak bir ilki başlatmaları gerekmektedir.

İnsan Beynindeki Düşmanı Yenmeli.
      Yenmeli ki, Özünde Doğruyu Bulsun.
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

Snal alem

, Prfofil bilgilerinin değiştirilmesi konusunda ki önerilerime şu ana kadar ,olumlu veya cevap verilmemesi üzücü,

Bir arkadaşım çıkıp diyebilir ki benim resmimi ne yapacaksın,benim yaşımdan size ne, köyümü bilsen ne olur,mesleğim kimseyi ilgilendirmez.şu andaki ikametgah yerim sizi hiç ilgilendirmez diyebilirler.

Ama kazın ayağı pek göründüğü gibi değil.

profildeki bir resim sayesinde bir gün birisi sizin yanınıza yanaşıp,siz Hemşin'in falanca köyunden şu(Gerçek isim yazılırsa) değilmisiniz diye bilir.

Yaş konusu önemsiz gibi gözüktese,aslında bence önemli,gerek yazılarımızda ,gerekse konuşma üslubumuzu daha dikkatli kullanmamaıza vesile olur.Yaşça sizden büyük olan kişiye hitabetiniz daha farklı olur. Büyükler, küçüklerine hitap edeken samimiyse kardeşim,küçülerde büyüklerine abi,abla diye hitap edebilir. yazı sonlarında yaş durumuna göre,sevgilerimle,veya saygılarımla diye cümlelerini bağlar.

Köyünüzü bilirse bu yazıyı yazan bizm köydenmiş...

Oturduğunuz il veya ilçe bilinirse,sıkıntıya düşen bir hemşeriniz sizden yardım isteyebiilir.

Mesleğiniz ve tahsil durumu ise,hemşin'linin eğitim düzeyini ve hangi meslekte kaç kişi var.bir sorunumuz olduğu zaman bu konularda uzmanlaşan kişilerden bilgi almanıza yardımcı olur.bu yazıyı okuyan HEMŞİN sevdalılarına sevgi ve saygılarmla

hayalleri olanlar asla uyumaz..

gerçek profil

Platforma yeni düzenlemeler yapılacağı konusu gündemde,güzel olan her işi alkışlarız, Ama platformun bu platforma üye olan arkadaşların hala gerçek profil resimlerini yüklelemmeleri ,gerçek isimleriyle yazı yazmaları bence en büyük yanlışlardan bir tanesi,site yönetimimin bu konuda yaptırım uygulaması gerektiğine inanıyorum.

Bir yazı görüyorsunuz... yazan xys rumuzlu birisi kısaca sarı çizmeli mehmet ağa ,bu bana pek hoş gelmiyor.İnsanlar gerçek profillerini niçin gizlemeye kalkarlar. anlamak mümkün değil,ve ben bunu bir türlü anlıyamadım. şeffaf bir üeye profil bilgisi dileğiyle

uyduruk isimler

Gerçek resim ve isim konusunda ki uygulamanın işleve alınması hususundaki görüşlerim aynen devam ediyor.Şeffaf profil Bilgileri ise olmazsa olmazlardan.Bu plattformdaki insanlar birbirlerini sanal alemde olsa iyi tanımalı ki, gerçek alemde birbirlerini tanımak istesinler,Bu nedenle bu konuda platformun bağlayıcı prensip kuralları olmalı ve de uygulamlıdır.Sohbet köşesinin tam sayfa haline dönüştürülerek hiç olmazsa o gün yapılan sohbetlerin herkes tarafındann görülmesi sağlanmalıdır.Teknik konuda maalesef,özürlüyüm.şimdiki gençler kadar şanslı değilim.bu nedenlede yardımcı olmam da mümkün değil.Sağlıcakla kalın.
      Halil Abim; Gönül ister ki herkes gerçek adı ve resmi ile buraya üye olsun. Ancak bu belli kişilerle sınırlı kalacak gibi. Bu sitenin 4,504 Üyesi var. Son 1 senede bu üyelerin birkaç tanesi dışında belki buraya hiç girmediler. Önce bunun halledilmesi lazım. Kobal'ın başlangıçta uyguladığı bir kural vardı. Sanırım 3 ay siteye hiç girmeyenin üyeliği otomatik düşüyor, girse bile katılımı olmayan (Yani hiç bir şey yazmayan) üyeler de belli sürede üyelikten otomatik düşüyordu. Önce bu uygulama tekrar devreye alınarak üyeler güncellenmeli sonra dediğin yapılmalı. Bunun bile çözüm olduğuna inanmıyorum. Çünkü buraya farklı bir isim ve resimle de üye olunabilir. Bunu anlama imkanı da yoktur. Dahası bir üye özelini gizleyebilir. Bunun bir sakıncası da olmaz. Ancak site kuralları burada devreye sokularak bir kontrol sağlanabilir. Geçmişte en büyük sıkıntı yeterli kontrolün sağlanamaması ve Site Kurallarının uygulanmaması idi. Site kurallarının uygulanması keyfiyete bırakılmamalı ve gerekirse bir yazılım ile kurallar otomatik devreye girmeli. Kobal sanırım bunu yapabilir. Eğer site kuralları uygulanmayacaksa yenilenebilir.
      Örnek vermek gerekirse; Site kurallarının 15. Maddesi hiç uygulanmadı. Bu maddenin uygulanmaması sitenin günümüzdeki durumu ile doğrudan ilişkilidir.
      Bu site ilk kurulduğunda bir karar almıştık. Site sadece Hemşin Kültürünü yansıtacaktı. hemsinliyiz.biz/index.php?page=Custom&pageID=17

Sitenin Önsöz bölümünde bu açıkça belirtilmişti. Buna da uyulmadı. Zaman içinde hangi kaygılar ve düşünceler ile bilmem Din ve özellikle Politika yazılmaya başlandı. Bu sitenin misyonuna aykırı bu karar da gelinen noktada çok etkili oldu.
      hemsinliyiz.biz/index.php?page=Custom&pageID=18

Site kuralları uygulanırsa eminim ki bu site eski günlerine dönebilir. Sitede ciddi bir eksikliği de Kuku söylemiş. Sitede ciddi ve canlı bir Radyo ile gazeteler bölümü linki olmalı.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Şakir abinin görüşlerine katılıyorum.Öncelikle yapılması gereken iş Sitenin Facebook kazasına uğramadan önceki aktifliğini sağlama adına yapılması gerekenleri belirlemektir.Kendi adıma konuşmam gerekirse 4-5 yıl önce Hemşinliyiz Biz sitesine girmediğim gün yok gibiydi.Şimdi ise bu, ayda 1 hatta 3 ayda 1 e kadar düştü.Eskiden ne vardı şimdi ne yok gibi bir soru geliyor aklıma.Eskiden siteye girme amacım yoğun geçen bir iş gününün ardından aynı dili konuşan,aynı kültüre sahip arkadaşlarımızla sohbet etmek,Hemşinimizle ilgili haberleri okumak,bu haberlerle ilgili görüşlerimi belirtmek vs. Şimdi saydığım bu işleri Facebook denilen sosyal ağdan fazlasıyla yapabiliyorum belki.... ancak o eski sıcaklığı bulmamız olanaksız sanırım.Hemşinliyiz Biz eskiden yöremizin sorunlarını gündeme getirmek bir yana bu sorunları çözme adına ciddi adımlar atan bir siteydi (Ör: Taş Ocakları-Hes) Facebook bunu yapabildi mi? Kesinlikle Hayır...Hemşinliyiz Biz geçmişte, sanalda kalmayıp bir çok organizasyon gerçekleştiren bir siteydi (Ör:İftar yemekleri-Piknikler) Facebook bunu yapabildi mi? Hayır...Hemşinliyiz Biz Hemşinimizi tanıtma adına geceler düzenleyen bir siteydi...Facebook bunu yapabildi mi.Hayır..Örnekleri çoğaltmak mümkün.Sitenin eski günlerine dönmesi adına yapılması gereken sitede daha çok vakit geçirme,paylaşımda bulunma,organizasyon gerçekleştirme,Hemşin sorunlarını gündeme getirip somut çözümler bulma vs.Yönetimde bir takım etkinliklerle ilgiyi siteye çekme yolunu düşünmelidir.Örneğin haftanın bir günü sohbet sayfasında türkü atma saati ( geçmişte çok güzel örnekleri vardı), geçmişte yapılan organizasyonlara benzer organizasyonlar düzenleme vs.
      Çok haklısın Can kardeşim.
      Sitenin ilk kurulduğu günlerde 2005 yılının Haziran ayında bir mesaj yazdım ve "Hayde Cağalver'e" dedim. 2 Aylık bir mesajlaşmadan sonra Rize'nin hemen her ilçesinden 84 kişi ile Cağalver'e bir gezi yaptık.
      Aradan bir süre geçmişti ki Başar Cumbur'dan bir telefon aldım. Hemşin'deki Taş Ocağı için ruhsat sahibinin 16 tane daha ruhsat isteği olduğunu söyledi. Hemen bu siteye yazdım. O günlerde Ankara'daki derneklerle irtibatım filan yoktu. Ancak adını bildiğim ama tanımadığın birine gittim. Ondan ona derken 2 gün sonra Ankara'da yaklaşık 80 kişinin katıldığı bir yemek düzenledik (Bu siteden tanıdığım kişilerdi) ve ertesi gün bir notere giderek 45 kişinin vekaletini alıp Başar Cumbur'a gönderdik. O dava kazanıldı. Site gerçekten amacına uygun bir örgütlenmeyi de dayanışmayı da gerçekleştiriyordu.
      Sonra ne oldu, neden icap etti bilmiyorum ama birden bire Politik yazılara açıldı. Hem de açık kural ihlali olmasına rağmen yapıldı bu Misyon değişikliği.
      İşte o günden sonra birden herkes siteyi terketmeye başladı. Siteye senin gibi bir nebze memleket havası almaya gelenler politik tartışmaları görünce kendilerine başka mekanlar aramaya başladı.
      Sonrasında ise facebook gibi kullanımı daha kolay sosyal paylaşım sitelerinin çıkması da bu dağılmanın tuzu biberi oldu.
      Can Kardeşim; Öyle günlerim eğer sitede böyle bir uygulama olsaydı emin ol ki bu sitedeki tüm yazılarımı siler üyelikten de çıkardım. İş o noktaya geldi.
      Şu anda bile hatadan dönülebilir ama bunun için Mutlu'nun biraz emek vermesi gerekiyor.
      Politika, Din ve Spor başlıklı yazılar toptan kaldırılmalı ya da üyelerinin göremeyeceği arşivlere alınmalı. Tamamen kültür ağırlıklı başlıklar ortaya çıkarılmalıdır.
      Hatta Hemşinlilerin kimliği konusundaki Yönetimin tek yazsısı dışındaki yazılar da kaldırılmalıdır.
      Belki o zaman tekrar eski günlere dönebiliriz.
      Ancak hepsinden önemlisi üyeler mutlaka güncellenmelidir. 100 üyesi kalsın ama hepsi aktif olsun yeter. Kuruluş amacına uygun bir politika izlenirse eski kalabalıklar gene buraya akar. Hatta eskisi gibi Türkü Atma Geceleri bile yapabiliriz.
      Biz bu siteden Ankara'da düzenlediğimiz Hemşin Gecesini bile canlı yayınlamıştık Yahu! Aklıma geldikçe kahroluyorum...
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

Hemşinliyiz Platform

Yöremizi temsilen kurulan bu sitemizde, birliği sağlamak adına, bizim doğrularımızda, yüreğimizdeki Saygı + Sevgi ile İnsanların yaşama haklarına İnsan olarak duruşumuzdur.
      At gözlüğü takarak tek taraflı doğruların uçuştuğu kişilerin yanında yer alma düşünce özgürlüğü karşısında sansürcü zihniyet olmamalıdır.
      Birbirimize saygımız, ön yargılarımızın içeriliğinde, hoşgörü çerçevesi içerisinde tutunacağımız umut dalları olmalıdır.
      Doğruların içeriliğinde saygısızlığın yeri, düşüncelerin doğruluğunda saygı görme hakkına sahip değildir.

Fikir Meydanı
      Ansiklopedi gibidir ve adam gibi tartışmalara sıcak bakmaktayız.

Din Konusu
      En iyiye, en doğruya, en güzele ulaşmak için ruhen mutluluğa ulaştıran ilahî yazılar doğru kaynaktan olmasına dikkat etmekteyiz.

Siyaset Platformu
      Kin nefret tohumları ekilmesin diye hep birlikte siyası görüşümüz Hemşin olmasına dikkat ettiğimiz için, saygımız ve sevgimiz HEMŞİN adınadır.

Spor Ve Sanat Bölümü
      Sevgi ve hoşgörü çerçevesinde olduğu süre milli terbiyemizdir, diyerek hoş görülü davrandık.
      Yazı içeriğinin yanlış veya doğru olmasının, okuyanları ilgilendirdiğini düşünmekte ve kişi haklarına saygısız iletiler ve konular olduğunda yönetim gereğini yapmaktadır.

İnanan, inandığı gibi yaşamak isteyen her insan, siyasetle ilgilenmek, siyaset yapmak zorundadır. Çünkü her inancın kendi inanç çerçevesi içerisinde siyaseti vardır. Bu siyasetini hayata geçirmesi için de siyaset yapmak durumundadır.

Eleştiri yapanlar, tasarruf yaşantısını derinlemesine analiz etmeyi düşünmelidirler…
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000
      Bütün bunları yapacağımız platform burası değildir.
      Bu platformun Önsöz başlığında kuruluş amacı açıklanmıştır. Kuralları da koyulmuştur.
      Hiç kimsenin o kurallar dışına çıkmaya hakkı yoktur...

İşte sitenin kuruluş amacı ve misyonu;

“Her şey Gelecekte Daha Güzel Bir Hemşin” sloganı altında toplanarak bize ait olan tarihsel ve kültürel değerlerimizi tanıtmak, yaşatmak, korumak ve yükseltmek için çalışmaya karar verdik. Bunu yaparken kültürel değerlerimize katkıda bulunmayı arzuladık. Tüm Hemşinlileri bir araya toplayarak tanışmalarını, iletişim kurmalarını ve kültürümüzü beraberce geliştirmeyi hedefledik"

Politika mı din mi spor mu bu amaca hizmet edecek? Elbette ki hiç biri !

İlle de bu konular olacaksa o zaman Misyonun kapsamı yeniden tarif edilirdi. Bu kural burada dururken tercih yanlıştı...

KONU dışına çıkmak

Burda ilk yazıyı yazarken atmış olduğum başlık,profil bilgileri ile igiliy di, ama yaılanları okuyunca,başlıkla ilgili fikir ve görüşlerin tartışmasından çıkılıp konu başka mercalara doğru taşınmaya çalışılıyor, Fazla bir isteğim olmamıştı,profil bilgilerimiz şeffaflaşsın,İnsanlar sanal alemde bir birlerini karşı karşıyayıymış gibi tanısın,, Ama maalesef bu konuda bir adım atılmamsı gerçekten üzüzcü,Profil bilgierinde şeffaf olamazsak diğer konularda nasıl şeffaf olacağız.,
      İnsanlar kişisel ,Özgün düşüncelerini ifade etmekte her zaman özgür olmalıdır,Geçmiş dönemde bu platformda yaşananlarıda iyi bilen bir abiniz ve kardeşinizim. Sanal alemde önce hitabetma kültürümüzü geliştirmeliyiz.bunu yapabildiğimiz anda aslında her şeyi tartışabiliriz. Hiç kimse başkasına fikirlerini zorla kabul ettirme hakkına sahip değildir.Düşünceler özgürdür. ve özgür kalmalıdır.KONU başlığı neydi tartışmalar nereye saptırıldı,İsterseniz biz yine konu balşlığını tartışalım,sizlerinde yapacağı eklemelerle şu profil bilglerini netliğe kavuşturalım. Bizim olmazsa olmazımız HEMŞİN dir onun içine yapabiliriz.Kimlerden hangi projeleri alırız.neler yapılabilir.Göç nasıl önlenir Hemşin nasıl kalkınır.Bana göre gerisi teferuattır.Sağlıcakla kalın

Profil Bilgilerimiz

Halil Bey;
      Size söz verdiğim gibi en son Resmimi Profilime ekledim.
      Zaman ilerledikçe, akıl selim düşüncelerimiz Bir ilki sanal ortama da olsa da Hemşinli ilklerin ilkini başaracak.
      Profil resimlerini gerçeğe dönüştüren arkadaşlarımızın sayısı artış göstermiştir…
      Yönetici arkadaşlarımız ve diğer Üyelerimizde bu önemli konuda İlklerin adımlarını atacaklarına inanıyorum.

Bu Yol HEMŞİN Yolu
      İyiki Varsınız
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000