Bülent KUYUMCU

Bülent KUYUMCU

Rize Hemşin'li. Mimar mühendis.
      BM Holding, başarı ile tamamladığı, büyük barajlar, hidro elektrik enerji santralları, tüneller ve (shafts), sulama kanalları, su ve kanalizasyon sistemleri, otoban yollar, yol ve köprüler, doğal gaz ve petrol boru hatları ve ilgili istasyonlar, arazi düzenleme ve ıslahı çalışmaları, ve diger uzmanlık isteyen özel yapılar ile, geçen kırk yıl içerisinde, Inşaat ve Mühendislik sektörlerinin önde gelen şirketleri arasında önemli bir yer kazanmıştır. Bülent Kuyumcu, ilk olarak 1972 senesinde BM Mühendislik ve İnşaat A.Ş. kurarak, BM Holding’in temellerini atmışlardır. Şirket başlangıçda inşaat alanında, ofis binaları gibi küçük boyutta projelerle işe başladı. Kuruluşundan sonra, aşamalı olarak, daha üst düzey pazarlara doğru büyüme sağlandı. Kuruluşunu takip eden on yıl içerisinde, BM, inşaat, mühendislik ve proje yönetiminde çok yönlü ve karmaşık yaklaşım gerektiren, büyük ölçekli, kompleks ve risk içeren inşaat projelerine ait çok özelleşmiş pazarlara yöneldi. Paralel olarak, BM farklı sektörlerde yapılanmayı başlattı, ve 80’li yılların başlarında elektrik üretim sektörüne, 2004’de jeotermal kaynak araştırma ve 2009 yılında tarım sektörüne (seracılık ve gübre üretimine) girdi. Turizm sektörü, başlangıçda şirketin yatırım ilgi alanlarından biri idi fakat 2001 yılında bu sektörden çıktı.
      Bugün, BM Holding, Inşaat, enerji üretimi (hidroelektrik, jeotermal, atıklardan enerji, ve alternatif yenilenebilir enerji vb.), enerji satışı, endüstriyel gaz tedariki, seracılık, arazi ıslahı ve gelişimi ve havacılık alanlarında ki grup şirketleri ile aktif olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Genel şirket politikalarına uygun olarak, BM’e bağlı şirketler, inovasyon odaklı, kapsamlı araştırma ve geliştirme ve üst düzey Mühendislik anlayışları ile ilgili pazarlarda hizmet vermeyi amaçlamaktadırlar. BM Grup, Türkiye’nin ilk en yüksek barajını kuran, ilk kauçuk kaplama su kanallı HEESi, ilk beton kemerli barajı ve ilk bataklıkda kurulu barajı gerçekleştiren, ilk pilot uluslararası inşaat konsorsiyumuna liderlik eden, ilk YİD ile yapılan hidroelektrik satrallarını başlatan, yüksek termal kapasiteli jeotermal kaynakları bulan ilk özel sektör kuruluşu olan ve ülkemizin en kapsamlı biyo enerji tesisini kuran ve işleten bir kuruluş olmanın gururunu duymaktadır. Geriye baktığımızda, geçen son kırk yıl içerisinde, şirketimizin devamlı olarak gelişen yapısı ve kısmen değişen lider kadrosuna ragmen, müşterilerine hizmette kalite ve güçlü müşteri odaklı yaklaşımı hiç değişmemiştir.

Özgüven ve memnuniyet, muhtemelen BM Holding'in son 40 yıl boyunca başardıklarını anlatmak için kullanabileceğimiz anahtar iki kelimedir. Öğrenmek ve geliştirmek için tutkuyla uyguladığımız inovasyon ve çok çalışma iş yaşamımızda ki başarının nedeni ve aynı zamanda endüstride ki vizyonumuzu ileri doğru taşıyan temel öğelerdir.

Bugünün dünyasında ekonomi ve sanayi büyük zorluklarla karşı karşıya iken, bütün hükümetler önlem almak çabası içindedirler. Aynı şekilde, bizlerde, endüstrinin oyuncuları olarak, paydaşların ve kurumsal beklentileri karşılarken, iş yaşantımızda ve faaliyetlerimizde, gelecek nesiller için önemli olan insan ve doğal kaynakların korunması, sürdürülmesi ve geliştirilmesini önemseyen sürdürülebilir stratejileri benimsemek zorundayız. BM Holding A.Ş. 'nin her bir üyesi bu sorumluğun farkındadır ve bundan dolayı, operasyonlarda verimlilik, müşterileri için güvenilirlik ve yeni enerji teknolojilerinin geliştirilmesi ve uygulanmasını önemseyen endüstride ki en rekabetci şirketlerden biri olmak için büyük bir çaba sarf etmekteyiz. Vizyonumuz, faaliyetlerinde mükemmellik, paydaşlar için mali ve diğer değerleri üreten, lider, üstün kapasiteli ve yetenekli çalışanları ile uzun soluklu ve sürdürelebilir büyümeyi amaçlayan bir örnek enerji şirketi olmaktır.

Bu nedenle, ülkemiz ve dünya çapında talep edilen enerji teknolojileri ve hizmetleri sunarken ve proje uygulamalarında pratik ve ekonomik beklentileri, projelerde rantabiliteyi sağlayarak, hedef müşterilerin yaşam standarlarının geliştirilmesini, doğayı korumayı, çevre ile ilgili beklentileri karşılamayı, küresel iklim değişikliğine karşı mücadele etmeyi amaçlıyoruz. Bir şirket olarak ve bireyler olarak, yaşadığımız ve çalıştığımız toplumlara katkıda bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.

Saygılar

Bülent Kuyumcu

Başkan
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000
      Bülent bey.şu sicak suyude bı çıkar aksun hemşine .olsun hemşin kaplıca.gıttım sıcağı hıssettım .karda gozlem yaptım o alanı kar tutmuyor kısın buhar sıs oluyor orda .suyun aktığı ırmak mermerımsı olmuş toprak içtım madenı su akıyor ve ılıman.araştırdım yaşlılara sordum evet var sondaj vurulması lazım.ayderde aynıydı.dereyı karşiya parmak kalınlığında su akıyordu.ılımandı sondaj vurdular oldu ayder .hemşin neden olmasın.sen ilgilenıp yapacağına ınanıyor saygılar sunarız.işun rast gelsun..

gelin kayası

BUsene kimse gidemez dedekleri geli kayasına,61 yaşındaki ben ve çocuklarım,kuzenlerim vbe yeenlerimle 9 kişi ğor irmağından gelin kayasına çıktık,ama sıcak suya benzer hiç birşeye rasslamadık,ormnda yürümek zaten mümkün değil,kumar ağaqçları tarihi ipek yolunu mesurları kapatmış.oyle bir şey varsa önce orqya araba yolu yapılması lazım.sıcak su ihtimali bencede var ayderin uzantısı olabilir ama bireilrinin yatırım yapması lazım.şu anda Hemşinde bu işi yapabilecek tek kişi Bülent kuyumcu Gözüküyor.Bu su bulunursa hemşinin kaderi değişir.Hemşin li de bunu yapanlara minnettar kalr.Her rivayetin altında bir gerçek vardır..
      HAYALLERİ OLANLAR ASLA UYUMAZ
      Ben Türkiye'nin gövde yüksekliği en yüksek barajını Artvin'de yapılan Deriner Barajı biliyordum. 2. Yüksek baraj ise Manavgat'taki Oymapınar Barajı idi. Ermenek Barajı 1. sıraya çıktı ise bu gerçekten övünülecek bir durumdur.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

ERMENEK Barajı Dolusavak Deşarjı 5 -- Su Jetlerinin Çarpıştırılması

BM Holding
      218 m Yüksekliğinde, Türkiye'nin En Yüksek Barajı, Çift Eğrilikli Asimetrik İnce Kemer Beton ERMENEK Barajı Dolusavak Deşarjı -- Su Jetlerinin Çarpıştırılması (Debi: 986 m3/sn)

Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000
      halil bey kardeşim.ben yaşadıklarıma ve gorduklerıme ınanır yazarım dunya işi olarak..duyumlar deyımler alarak merak ettım uskut yolunu yaparken gelinkaya denen bolgeyı gozledım huylandım ve gıttım .yılan yatağı olmuş. kış ve soğuktu kar vardı ve yılan dolu .saldırmayan yılanlar genelde sarı renklı.evet akar ırmak yok ırmak vadısı var .yılanlardan dıksinerek orayı eşeledım çaça yaprak dlgusunu ındım toprağa ılıman suyu buldum çok az bı su elımle ılımanlığını hıssetım bı avuç içtım ayderde kı tadı hıssettım.maden suyu evet.o boge sıcak acaıp terledım orda çaliştığım yere gelırken uşudum .o bolgede soğuk havada yanı kişin sureklı sıs var etraf kar tutuyor beyezlanıyor o bolge yanı tam boğaz kar yok yeşillık var.evet gorduklerımı valı enver e kaymakam fehmıye anlattım.yol olurunu aldım uskut yolu bıtınce oraya başlamayı karar aldık.amaaa bı suru engel çıktı karşimiza .mahallelerınde yol yokmuşta makınenın ne işi varmiş uskütte.uskut yolunu bıle engellemeye kalktılar bıtmeden bız yaptık bıtırdık reklamıyla kurban kesıp dağun duzınde rakı içtıler higıtler.neyse uzun hıkaye..bu gun makınem olsun ımkan verılsın ordayım .ve o kaynağı bulup ölebilirim yanlız mudahale olabılıro ormanın sahıbı çıkabılır kaynak yerıne bıle tapuyla karşilaşabılırız usküt yolunda yaşadık. bı suru sahıp reıslerle karşilaştık neyse ınşallah ilgilenılır yapılır ve tuzsuz derede kaplıcade yeykenuruz..selamlar....

sıcak su

sayın matarcı,sizin kadar o suyu bende istiyorum,bu yaz ben iki oğlum ve yeğenlerim 9 kişi gelin kayasına çıktık,kumar ağaçlarından yürümek mümkün değildi,5 saat gibi bir zaman ğor irmağından yürürdük ama araştırma yapmak mümkün olamadı.inşallah mart 15 inde hemşindeyim buluşup bu konuyu konuşuruz.gerekirse ilgili makamlara dilekçe yazarız.hayal etmek bile güzel.Bencede bu su var.Çamlı Hemşin'in uzantısı olabilir.okuldayken bu konuda okuduklarımız doğruysa.su olması muhtemel ,sağlıcakla kal.
      HAYALLERİ OLANLAR ASLA UYUMAZ

Hemşin Turistik Dönüşüm Projesi

Hemşin Turistik Dönüşüm Projesi, (www.hemsinyenidendoguyor.com) BM tarafından yürütülen kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizin amiral gemisidir. Bu proje esasen 1.3 ve 1.8 MW kurulu gücüne sahip Hemşin 1 ve Hemşin 3 HES Projeleri’nin yapımı ile başlamış (Hemşin 2 HES iptal olmuştur), zaman içerisinde bu kapsamı çok daha ileriye taşıyan dev bir turistik dönüşüm projesi haline gelmiştir.
      İlk yapılan çalışmalara göre, enerji üretimi son derece düşük olan Hemşin 1 ve 3 HES’lerin yapımı ekonomik olmadığından, bu projelere özel sektör rağbet etmemiştir. Böylece, şirket sahibi ailemin Hemşin’li olması nedeniyle memleketimize bu yatırımı yapmak tarafımızdan üstlenilmiştir. Hemşin İlçesi ile iç içe olacak HES’lerin, ilçenin dokusu ile birlikte projelendirilmesinin doğru olacağı düşünülerek çalışmalar bu yönde genişletilmiştir.
      Kapsamı git gide genişleyerek ilerleyen projenin müteakip adımları şu şekilde gerçekleşmiştir:

1. Etüt Çalışmaları: Etüt çalışmalarına, Hemşin’in mevcut yerleşim planlarının ve topografik haritalarının oluşturulması ve demografik bilgilerinin güncellenmesi ile başlandı. Sonraki etapta uluslar arası uzman şehir plancılar ve mimarlar ile yapılan çalışmalar ile kentsel dönüşümün amaçları belirlendi ve dünyadaki emsalleri tespit edildi.
      2. Scuol Kasabası: Yapılan çalışmalar neticesinde İsviçre’nin Scuol Kasabası, Hemşin Turistik Dönüşüm Projesi için örnek kasaba olarak belirlendi. Yapılan ziyaret ve görüşmeler neticesinde Scuol Kasabası ile Hemşin, kardeş kasaba ilan edildi. Bu kapsamda karşılıklı çeşitli ziyaretler, gezi ve incelemeler yapıldı.
      3. Halkın Katılımı Toplantısı: Proje çalışmalarının şekillenmesi ile beraber, ilk olarak ilçe halkı ve esnafla toplantılar organize edilerek projenin kapsamı ve izlenecek süreç aktarıldı ve katılımcıların görüş ve önerileri dinlendi. Alınan geri dönüşlerin olumlu olduğu ve Hemşin Halkı’nın, beldeye değer katacak projeyi memnuniyetle karşıladığı görüldü.
      4. Proje Çalışmaları: Çalışmaların ilk etabında ilçede durum tespiti yapıldı ve gereksinimler belirlendi. Bu tespitler de dikkate alınacak şekilde yerleşim planları oluşturularak mimari çerçevenin ve akabinde kati projelerin yapımına geçildi.
      5. Devlet Kurumlarının Desteği: Büyük yatırımlar gerektiren “kanalizasyon ve atık yönetimi”, “enerji temini ve ilçe elektrik donanımının ıslahı” ve “yollar, kaldırımlar ve şehir yerleşiminin revizyonu” vb alanlarda halkla ve idarecilerle neler yapılması gerekildiği konusunda görüşülerek koordinasyon sağlandı. Görüşmeler neticesinde TOKİ tarafından yürütülmekte olan konut projeleri yeniden düzenlendi. Böylece yüksekliği de azaltılarak yerel dokuya daha iyi uydurulan konutlar ile regülatör gölü arasında büyük rekreasyon alanları yaratılırken, aynı zamanda göl manzaralı muhteşem bir konut projesi elde edildi. Buna paralel olarak, DSİ tarafından yapılmakta olan nehir ıslah projesi ise HES ve TOKİ konutlarının özelliklerine göre revize edildi. Bu sayede dere kenarında yürüme alanları yaratıldı. (Bkz. ekli resimler)
      6. Hemşin İlk ve Orta Öğretim Okulu: Proje bütünlüğünü bozmakta olan ve eskiliği nedeniyle, güncel ihtiyaçları karşılaması mümkün olmayan eski Hemşin İlköğretim Okulu'nun Kentsel Dönüşüm projesine uydurulması ihtiyacı doğdu. Bu husustaki masraflar BM Holding tarafından karşılanarak Hemşin'e yepyeni bir okul hibe edildi. Bu amaçla eski okul yıkılarak, yeni yapılan HES'in oluşturduğu göl'e hâkim bir arazide büyük ve modern bir ilk ve orta öğretim okulu ve bir spor merkezi yapıldı. Okulda bir internet konferans odası oluşturularak belli öğrencilerin seanslar halinde İstanbul’dan İngilizce dersi almaları ve fikir tartışma seanslarına katılmaları sağlandı. Bu okulun önemli özelliklerinden birisi de öğrencilerin her sabah HES’in yanında konuşlandırılan köprüden geçerek okula gidecek ve bu sayede bir hidroelektrik santral işletmesini yakından tanıyacak olmaları. (Bkz. ekli resimler)

7. Kent merkezinde düzenlemeler: Hemşin kent merkezinde ciddi yenileme çalışmaları yürütülerek kent temizlendi ve özgün dokusuna kavuşturuldu. Bu kapsamda, giderleri yine BM Holding tarafından karşılanmak üzere;
        1. Tüm sokak lambaları yenilendi,
        2. Dekoratif ahşap malzemeden çiçeklikler yaptırılarak yerleştirildi,
        3. Çöp bidonları ve kutuları yerleştirildi,
        4. Ahşap oturma bankları yapıldı,
        5. Ahşap yön okları ve bilgi tabelaları hazırlandı ve yerleştirildi,
        6. Binaların bakımları yapılarak aksesuarları yenilendi, özellikle ana caddedeki binalar boyandı, ahşap görünümlü malzemeden dekoratif süslemeler yapıldı,
        7. Bazı tarihi evlerin görünümlerinin düzenlenmesi için ahşap onarımlar yapıldı,
        8. Farklı boyutlarda ahşap tabelası modelleri oluşturuldu, dükkân isimleri yazıldı ve iş alanlarına göre logolar hazırlandı.

8. Turizm Danışma: Hemşin Belediyesi tarafından bir turizm danışma birimi oluşturulması ve belediye tarafından bir işletme olarak çalıştırılmasına karar verildi.
      9. Monor Pansiyon: Hemşin’e gelecek ziyaretçilerin daha iyi ağırlanabilmesi amacıyla, 20 yataklı, sıcak suyu olan; 3 tane tamamen kapalı oturma alanı, 2 üstü kapalı ve 2 üstü açık 4 dış terası olan, iç ve dış aydınlatması yapılmış örnek bir ev pansiyonu işletmeye hazırlandı. Monor Pansiyon, Hemşin İlçe merkezine 5 km uzaklıktadır.

Gelinen noktada HES’lerin yapımlarına devam edilmekte olup yaklaşık olarak %25’i tamamlanmıştır. Santrallerin 2013 yılı sonlarında devreye girmesi beklenmektedir.

bmholding.com.tr/tr/csr/corpor…ibilities.asp?show=hemsin
      Doğru olsam ok gibi,Uzağa atarlar beni
      Eğri olsam yay gibi,Elde tutarlar beni
      Hz. Mevlana

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen “Name KOBAL” ().