RİZE'de Niçin Hava Alanı Yok...

RİZE'de Niçin Hava Alanı Yok...

Yıllar önce hemoroit ameliyat olurken,Doktorumla da sohbet ediyorduk,Doktorum bana sordu?

-nerelisin?

Hemşin'liyim

Doktorum bana "Ben karadeniz ve kaçkarları çok seviyorum,ama ulaşım çok zor.şayet pazar'da bir hava alanı olsaydı cuma günü akşam gider, yaylalarınızın havasını tenesüf edip,pazatesi de işime dönerdim" demişti.

Sahi niye Rize de bir havaalanı yok. Giresun-Ordu havaalanına başlandı.ama Rize'de bu konuda bir çalışma yok,Sahi şu bizim Derneklerimiz ne için var.Horon oynama Derneği olma kimliklerinden kurtulup ne zaman Rize için adam gibi projeler üretecekler.16 saat otobüs yolculuğu artık çekilmiyor. HAVA ALANI RİZELİNİN'DE DOĞAL HAKKI .... hakımızı isteyelim....sevgi ve saygılarımla
      HAYALLERİ OLANLAR ASLA UYUMAZ
      Özal; "Her ile bir havaalanı" derken ne kadar da eleştirilmişti. Bu noktaya gelmemiz bile büyük bir başarı.
      Ancak Rize'ye havaalanından önce kaliteli ve her türlü konfora sahip, doğal yapıya uygun konaklama tesisleri yapılmalı. Ayder'i yavaş yavaş kaybediyoruz. Yukarı Kavrun da aynı durumda. Alt yapıyı halletmeden havaalanının bir anlamı olmaz.
      Ayder bu konuda bir hamle başlatmaya niyetlenmişti. Hatta Trevit tarafında kış turizmi ve kayak merkezi diye bir proje de halen tartışılıyor. İşte bu projelerin önündeki en büyük engel Milli Park sınırları. Böyle bir proje uygulamaya konduğunda bazı STK'ların nasıl tepki verebileceğini az çok hayal ediyorum.
      Şahsi düşüncem Bölgemizin önce Turizm Bölgesi ilan edilmesi ve doğayı tahrip edilecek her türlü yatırımın engellenmesinin doğru olacağı yönündedir.
      Doğa ile uyumlu her projenin yanındayım...
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

Bakanlığa Göre Rize’ye Havalimanı Neden Olmazmış!

Aksoylu, Rize Havaalanı projesini enine boyuna inceledi…
      Temmuz ayının sonlarına doğru yerel medyada yer alan “Ayder’i Kaybettik mi?” başlıklı yazım, “Haftaya Rize Hava Limanının Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğüne göre neden yapılamayacağını, böyle bir yatırımı neden düşünmediklerini yazacağım” cümlesi ile bitiyordu. Konjoktüre göre başka konuları öne alınca aradan geçen bir ayda belgeyi ve yorumumu paylaşamadım. Bunda sadece Genel Müdürlüğün resmi yazısını paylaşıp altına da kısaca yorumumu katmakla yetinmek istememem etken oldu. Şimdi konuyu biraz daha enine boyuna, hatta gazetelerin sayfa hacimlerini de dikkate alarak 5-6 gün sürecek tarzda işleyerek kamuoyu ile paylaşmayı arzu ediyorum.

Genelde cevabı merak edilecek konu yazının en sonuna bırakılır ki, yazı bütünüyle okunabilsin. Ama ben bu yazımda tersinden hareket edeceğim. Önce bahsettiğim belgeyi paylaşacağım, sonra nüfus popülasyonu ve diğer bazı parametrelerden hareketle alternatif yer seçimi, havaalanının gereklilik ve fizibil bir yatırım olacağı konusunda istatistiki değerler ışığında yorum yapacağım.

Son aylarda yoğunlaşmaya başlayan yerel kamuoyunun “havaalanı isteriz”, hatta daha da öteye gideyim siyasi otoritenin kararı, yaklaşımı sanki olgunlaşmış gibi “Çiftekavak’ta mı, Ardeşen’de mi, Hamidiye’de mi yapılsın?” tarzında tartışmalar sürerken, Ulaştırma Bakanlığının Alt yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü resmi yazı ile Rize’de Havalimanı yapılamayacağını, böyle bir yatırımı düşünmediklerini beyan ediyor. Koca makam, üstelik Başbakan’ın memleketi için talep edilen bir yatırım için bu kadar net bir yazı yazıyorsa, mutlaka sağlam dayanağı vardır diyerek önce bu belgeyi paylaşmak istiyorum.

İlimizdeki bazı belediyeler, siyasi partiler, meslek odalarının temsilcileri, medya mensupları havaalanı konusunda kamuoyu oluşturmaya gayret ederken Rizeli işadamları da boş durmuyor. Forumlara katılmanın ötesinde bireysel somut adımlar da atıyorlar. Bunlardan biri de araç kiralama işi yapan Murat Kurt.

Turizmin kiralama bacağından Rizeli olarak yeterince pay alamadıklarını düşünen Kurt’un 26 Nisan 2012 tarihinde “Rize’ye havalimanı yapılması” konusundaki talebi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünce inceleniyor ve kendisine ekte paylaşacağım 21.06.2012 tarih ve 62201/10239 sayılı yazı ile yanıt veriliyor. Bakan adına Genel Müdür Vekili Sayın Y. Metin Tahan’ın imzaladığı yanıtta, “Rize ili ve çevresinin, sivil hava ulaşımına yönelik olarak daha önce yapılan çalışmalarda hakim rüzgar yönü esaslarında arazi topoğrafyasının çok dalgalı olması ve doğal manialar nedeniyle 3 C – 4D grubu uçaklara hizmet verebilecek havalimanı yapımı için elverişli alternatif alan bulunamamıştır” deniyor.

Evet, arazi yapısını hepimiz biliyoruz. Ama gerekmesi halinde çözüm üretilebileceğini de… Üstelik iklim koşullarının 100-150 km’lik mesafedeki Trabzon Havalimanından çok da farklı olamayacağını da biliyoruz.

Öyleyse bu cevap; topu taca at, kurtul kabilinden. Ama taca topu atmakla oyun tatil olmuyor Sayın Genel Müdür Vekili.

DHMİ’ne potansiyeli hatırlatmak gerekiyor !

Yazısının son bölümünde de Bakan adına Sayın Genel Müdür Vekili, “Ayrıca, Rize Havalimanı ile ilgili işletmeci kuruluş olan DHMİ Genel Müdürlüğünden bu konuda yeterli yolcu bulunduğu yönünde herhangi bir talep bulunmamaktadır” diyor.

İkinci planda gözüken yanıtın son kısmını daha bir önemsiyorum. Çünkü ilk engel olarak gösterilen iklim, topoğrafya konusu işin içine siyasi irade ve ekonomik gerekçeler girince nasılsa kolayca halledilebilir. Demek ki atılacak ilk adım, Trabzon Havaalanının limitte hizmet verdiğini fark etmeyen, turizm için gerekliliği bir yana bugünün modern toplumunda fertlere 200 km. uzaklıktan uçağa bindirmeyi reva gören DHMİ’yi harekete geçirmek, fark etmedikleri potansiyeli fark ettirmek gerekiyor. Bu potansiyeli bakanlığın yazısını paylaştıktan sonra detaylıca irdeleyeceğim.

Recep Ali AKSOYLU
      medya@acoor.net

ajansrize.net/rizeye-havalimani-olmazmis.html
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000
      TİBET’E DÜNYANIN EN YÜKSEK HAVAALANI
      GÜNCEL — ADMIN ARALIK 28, 2011 14:49
      Çin Halk Cumhuriyeti, dünyanın en yüksek yerleşim yeri olan Tibet’in Nagqu şehrine havaalanını inşa edeceğini açıkladı.
      Negqu şehri 4 bin 436 metre yükseklikte yer alıyor. Daha önce Çin, 4 bin 334 metre yükseklikte bulunan Qamdo şehrine de havaalanı yapmıştı.
      Havaalanının ne kadar mal olacağı ve kapasitesi hakkında detaylı bilgi verilmedi. Çin’in, Tibet’e yeni bir havaalanı yaparak burada yaşayan ayrılıkçı halkın gönlünü almaya çalıştığı belirtiliyor.
      Tibet’te bulunan 5 havaalanından kötü hava koşulları nedeniyle sadece ikisi bütün yıl boyunca kullanılabiliyor.

--------

Demek ki mevsim şartları engel değilmiş.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

olmaz olmaz demeyin

Bu günkü teknolojik imkanlarla olmaz diyemezsiniz.Ama bu havaalanının yapılması birilerinin işine gelmiyorsa,öncelikle onlar taş koyabilirler.Giresun_Ordu havaalanı televizyonda seyretmiştim,tamamen deniz doldurularak yapılacakmış.bu nedenle bu işin arkasında başka nedenler var.bu nedenlerin cevabını bulduğumuz zaman neden yapılmak istenmediğinin cevabını da buluruz.Olmaz,olmaz demeyin,olmaz,olmaz.

Dolgu havaalanı

Ordu-Giresun Havalimanı Projesi

Ordu Valisi Orhan Düzgün, "Türkiye'de ilk kez denize dolgu yapılarak inşa edilen Ordu-Giresun Havalimanı'nda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor" dedi.

Ordu Valisi Orhan Düzgün, "Türkiye'de ilk kez denize dolgu yapılarak inşa edilen Ordu-Giresun Havalimanı'nda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor" dedi.

Düzgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dolgu işlemlerine 2011 yılının Temmuz ayında başlanılan ve Türkiye'de ilk kez deniz üzerine yapılarak inşa edilen Ordu-Giresun Havalimanı'nda pist yapım çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Çalışmaların gece gündüz demeden aralıksız sürdüğünü kaydeden Düzgün,

"Devam eden çalışmaları heyecanla takip ediyoruz" diye konuştu.

Dolgu işlemlerinin başladığı ilk günden bu yana her şeyin planlandığı gibi sürdüğünü de ifade eden Düzgün, şunları kaydetti:

"Havalimanının yapılması öncelikle ülkemizin ekonomide, turizmde ve eğitimde gelişmesi için çok önemli bir fırsat. Ben Havalimanının tamamlanmasının ardından dünya turizminde çok ciddi payını alan Türkiye'nin Karadeniz'de de hak ettiği payını alabilmesi için ulaşım kolaylılığın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda Havalimanı faaliyete geçtikten sonra Ordu ve Giresunlu vatandaşlarımız memleketlerine daha kolay bir şekilde ulaşabilecekler. Her iki ilimizin vatandaşları hem Avrupa'da hem de İstanbul'da oldukça fazla barındıkları bir gerçek. Bu nedenle burada yaşayan vatandaşlarımızın memleketleriyle olan bağları daha da hızlı artacak. Türkiye'nin deniz üzerine yapılan bu Havalimanının aynı zamanda bölgeye yeni turizmcilerin kazandıracağını da düşünüyorum. İnşallah proje hedeflendiği tarihte tamamlanarak Ordu ve Giresunluların hizmetine sunulacak."

Havaalanı dolgusu için şu anda kadar 3 milyon tonun üzerinde taş kullanıldığını da söyleyen Düzgün, şöyle devam etti:

"Havalimanı koruyucu mendirek ve pist dolgusunun tamamlanması için gün içerisinde onlarca kamyon ile tonlarca taş taşınıyor. Bu taşlar ayrı ayrı taş ocaklarından çıkarılarak havalimanı dolgu sahasından çıkarılıyor. Gelen her taş özenle ve dikkatli bir şekilde iş makineleri aracılığıyla deniz dibine yerleştiriliyor. Çalışmalar bu şekilde gece gündüz devam ediyor. Türkiye'de ilk kez denize dolgu yapılarak inşa edilen Ordu-Giresun Havalimanı'nda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor."

Düzgün, çalışmalar sırasında iş güvenliğinin yüksek tutulduğunu her hangi aksaklığa neden olunmaması için dikkatli olunduğunu da sözlerine ekledi.

Muhabir: Hayati Akçay

Yayıncı: Hüseyin Likoğlu

Çalışmayı yürüten firma yetkililerinin AA muhabirine yaptığı açıklamada, 22 Temmuz 2011 yılında temeli atılan ve 2014 yılında tamamlanması planlanan havalimanı inşaatın da koruyucu mendireklerin yanı sıra pist yapım çalışmalarına da başlandığını bildirdiler.

Toplam uzunluğu 3 kilometre olan pistin dolgu çalışmalarına başlayan ilgili firma, şuana kadar yaklaşık 120 metrelik bölümün dolgusunu, taş ocağından çıkartıldıktan sonra ayrıştırılan ve ağırlıkları 250 kiloyu geçmeyen taşlarla yaptıkları öğrenildi. Yetkililer, ağır taşların zamanla zeminde kaymaya neden olabileceği için, zemine yerleştirilen taşların ağırlığının özellikle 250 kilo ağırlığının altında olmasına dikkat ettiklerini kaydettiler.

Pist dolgu çalışmalarının özel donanımlı bir gemi tarafında yapılan dip tarama faaliyetiyle birlikte yürütüldüğünü ifade eden yetkililer, toplam uzunluğu 4 bin 500 metre olan koruyucu mendirekin ise bin 700 metrelik bölümünün dolgusunun tamamlandığını belirttiler.

Yetkililer ayrıca hava şartlarının uygun olması durumunda, çalışmalarının belirlenen tarihte bitirilmesinin ön görüldüğünü kaydettiler.

Muhabir: Gökhan Gücüklüoğlu
      Engel Trabzonlu siyasiler olabilir. Çernobil felaketini yaşayan Rize'ye 20 seneden fazla Onkoloji Hastanesi yapılmasını engelledikleri herkesin malumudur.
      Rize ve Artvinliler Batum Havalanına gidiyor. Sırf bu sebeple bile yapılabilir ve yapılmalıdır...

geçekler acıdır

Gerçekler acıdır,ama ortada bir gerçek var.Şakir kardeşimin tepiti de bana göre doğrudur.Giresun ve ordu Milletvekilleri Trabzon ve Samsun'a rağmen Hava alanı yapımını gerçekleştirdiler.Rİze Milletvekilleri nerede,Hava alanı Rizenin hakkıdır.Sadece havaalanı değil,Demiryollarıda engellenmiştir.İkiside niçin gerçekleşmesin.Rize Dernekler Fedarosyununa burdan sesleniyorum. bu konuyu gündemde tutsunlar.Ne trabzon Havaalanına,nede Batum Havaalanına gitmek zorunda değiliz.Biz kendi havaalanımızdan üçmalıyız,sağlıcakla kalın

Ovit Tünel'ni bile Trabzon;'dan yapmaya çalıştılar. Artvin-Rize birlikte hareket etmelidir. Demiryolu için güzergah da hazır. Yapılmasına hiç bir engel yok. Mevcut Yolun orta şeridinden demiryolu yapılabilir.