Hemşin'de Sürdürülebilir Yaşam

Hemşin'de Sürdürülebilir Yaşam

Saygıdeğer Hemşinliler,

Hemşin'de sürdürülebilir yaşamı nasıl kuracağız? Bütün dikkat ve enerjimizi bu konuya teksif etmemiz gerektiği kanısındayım. Zira topraklarımız hiç bir zaman bizleri doyurmadı. Şartlarımız evveliyattan beri bizleri başka yerlerde yaşamaya mecbur etti.

Bütün Hemşin'in envanterine bakalım. Hemşin'de üretilmiş değerle yapılmış tek bir ev, tek bir eser bulamazsınız. Çünkü şartlar geçimi sağladıktan sonra bir artı değer oluşturabilecek kadar çok üretim yapmaya yetmiyor.

Bu döngünün kırılabilmesi için biz Hemşinliler'in radikal kararlar almamız gerektiği düşüncesindeyim. Şöyle ki;

1.Bugünki hane başına düşen ekilebilir arazi varlığı sürdürülebilir yaşam kurmayı imkansız kılmaktadır. Bundan dolayı arazilerin birleştirilerek hane başına yeterli bir seviyeye ulaştırılması lazım. Bunun için en başta arazisi bölünmüş ailelerin bir araya gelerek tüm aile arazisini kullanacak olana devretmeyi kabul etmeleri gerek. Bunun dışında, Hemşin'den tamamen kopmuş ailelerin arazilerini orda yaşam süren ailelere devretmeyi kabul etmeleri gerek. (Devir etmenin bedel karşılığında olacağı tabiidir.)

2.Daha az emekle daha çok üretim için, kimin arazisi kime yakınsa o ailelerin arazilerini takas etmeleri .

3.Hemşin'de en bol miktarda bulunan orman ürünlerini işleyen el sanatlarının bir kurtarıcı olmaması için hiç bir neden yok. Bunun Türkiye'de örnekleri de mevcuttur. Toprakla uğraşmak istemeyen aileler için pratikte de uygulanabilecek bir yöntemdir.

4.Orta ve büyük ölçekte hayvancılığın yapılamayacağı zaten malumdur. Bunu yerine toprakla uğraşmayı seçen ailelerin tamamen o bölgenin yemleri ile beslenen hayvanlardan elde edilen sütten üretilen süt ürünlerinin talep edilir pazarlanabilir kalitede üretilmesi. (Bunu olabilmesi için birinci maddenin gerçekleşmesi gerek)

Özellikle birinci maddenin gerçekleşmesi benim için çok önemli. Çünkü, şu halle araziler bakımsızlıktan ormana dönüşüyor ve Orman arazisi sayılıp elimizden çıkıyor.

Sevgili Hemşinler, bunlar benim naçizane düşündüklerim.
      Güneş'in Dünya'yı sardığı günden bu yana hiç bir söz yoktur ki söylenmemiş, hiç bir fiil yok ki işlenmemiş olsun! (Eflatun M.Ö. 347)

Ata Toprağı Hemşin

Tarlalarımız ve bahçelerimiz başka Ailelere verilmiştir...
      Hemşin’de ciddi anlamda Tapu sorunu vardır.
      Edindiğim bilgilerin doğrularında Aileler zor durumdadır...
      Çözülmesi gereken önemli konulardan biride bunlardır.
      Yaylalarımızdaki arazilerin Tapuları zaman içinde de çözülmesi gerekmektedir!
      Çünkü…
      Gelecekte oralarda birilerinin Rant uğruna yer edineceği gerçektir.

Bilenin Bilmeyene Borcu Vardır
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000
      yayla yaylak otlak otlakıye dır.arazı dıye bır terım yok.eskıden otlakıye vergisi alınırdı.bu gun dahı vergini yatır ıstedığın yaylada otla..ben çığdan yıkılan yayla evını yaptım ağırcezada yagılandım.6 sene gıt gel.hayvan sayımında tutturamasaydım tırovıt mahkeme kararıyla yayla vasfını kaybedıyodu.trovıt deresının bağlı bulunduğu yerlerın arşivini buldum.mahkemeye sundum ve davayı kazandım.neyse uzun..hemşinde zilliyet var .bazı yerler tapulandı ormanları işgal edıp çaylık yapmişlar o kesım davali .orman davaci.yaylalarda milli parklar dava açiyor genelde kazanıyor otlakıye parası alınıyor barınağın kalıyor yada çadır kurabılır hevonlerunı otarabılıyorsun.yerleşim ıznı verılırse barınak yapabılıyorsun.hayvanın varse tabıı..yoksa çimenlere basmadan gezebılırsın.yakalanırsan temızhava ucretı alırlar.kukucuğum hemşini organık bolge yaptık güzel.ama milli olma ohtımali var.çamli henşinliye sor milli parkı mezar kazmak için kaymakamlığa dılekçe verıyorlar..hemşin milli olmamalı .duyumlar alıyorum.selam saygı...
      2000 yılında yaylada evlerın karşisinda çadır kurdular sabahleyın güzel hava çadırdan çıkan pılaj kıyafetıyle koşu yapmaya başladılar kadın erkek 5 kişi o çadıra nasıl sığdılar.yaylacı munever halam geldı ..olo muhtar buresı pılejmı oropılerı kovala..uç yaylacı daha geldı .mecburen gittim yanlarına uyarmama sınırlenen bayan guzel bır el hareketı yaptı yaşli olan .ya atalarımızın toprağındada ozgurlk yok mı gazre mi burası bana sıktır gıt demek istedı.atalarının toprağı dıkkatımı çektı ..kımlığımı gostererek nerelı olduklarını sordum..bana buranın şerifisin haa..yok ben buranın saldatıyım..iş kızıştı.yarım saat sure verdım toparlandı gıttıler elevıte.elevitte aynı hareketler .tepanlı yaşlılarımızdan bırı ya muhtar şu oropılerı bı uyar.elevıt muhtarına soyledım ...yaa bırak bana paraları lazım ne ederlerse etsunler....gıttım yanlarına ooo şerif bey burayada senmi bakıyosun..burasıde atalarımızın köyü..ahha ..ya şu atalarını bı tanıyalım.bırı apelın tornu bırı kabozun tornu bırı oçinoğlu mamudun tornu.ahhhhaa.elevıtten surulmiş erzurumdan ermenistana ordanda isaıl de yerleşmişler ve atalarının toprağını zıyarete gelıyormuşlar...guvene bağırdım ..senun ekerebalar ...rahmetli onayladı evet .para işaretı yaparak dokunma dedı.mamutun tornu eyı turkçe konuşuyor.amma muabbetimiz oldu.mahmut ölmuş kaboz ölmuş apel sağmiş.çok ıstıyormiş gelmek..ıkı sene sonra bır evın tesısatını yapıyorum.bır ıhtıyarın koluna ıkı kışi gırmiş gezdırıyolar.bana ev sahıbının eskı lerını sordu dedım adam burası benım orasıbenım bırkaç yer gosterdı ..ya baba sen kımsın...ben apelım dedı ..evet apel geldı ve kouştuk.bı demluk çay bıttı.....
      Sn. Dağdaki Murat
      Hayvancılı, Arıcılık, Balık Çiftliği ve her evin ahırları var, burada İstiridye Mantarı neden olmasın…
      Güvenilir kişilerle yola çıkılmalı!
      İlk önce bu tabanı oluşturmak lazım...
      Haksızlığa Birlikte Yürek Koymasak!
      Hak Etmeyenler Hak Edenler Olur.
      Saygı ve Sevgi yerini Ben almış. Gözler hep Doyumsuzlaşan bir bakışın yok oluşuna gidiyor.

Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000
      Sayın KUKU, mantar üretimi konusu yapılabilirlik bakımından en uygun olarak gözüküyor. Yalnız en önemli handikaplarımızdan bira de şu ki; bu sitede görüş beyan edenlerin hepsi Hemşin dışında yaşıyor. Bundan dolayı bunu orda yapacak orda yaşayan birileri olması lazım. Belki vardır. Bilmiyorum!
      Güneş'in Dünya'yı sardığı günden bu yana hiç bir söz yoktur ki söylenmemiş, hiç bir fiil yok ki işlenmemiş olsun! (Eflatun M.Ö. 347)
      İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir ?
      Öncelikle istiridye mantarı yetişme sistematiğini iyi kavramak gerekir. İstiridye mantarı doğada kavak ve kayın ağacı köklerinde, nemli, serin, oksijeni bol ve karanlık ortamda yetişen bir mantardır. Dolayısıyla en ideal yetişme koşulları da doğal ortamındakine yakın olmalıdır.

Mantarın doğada yetiştiği kava veya kayın ağacı ortamı kompost denilen karışım ile oluşturulur. Kompost içinde yer alan mantar miselleri yani tohumlar uygun sıcaklık ve nem altında kuluçka döneminde mantar vermeye hazır hale gelir. Daha sonra yine uygun ortam şartları altında istiridye mantarı toplanacak boyutlara gelir.

Tüm bu süreci aşağıdaki maddeler halinde detaylı olarak inceleyebiliriz;

Kompost
      Sıcaklık, ışık ve nem
      Havalandırma
      Toplama
      Verim Oranı
      Satış

dogalmantarlar.com/istiridye-m…stirme-sartlari-nelerdir/
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000
      Önce altı veya yedi kişi bir araya gelip aylık küçük miktar birikimlerle bir buçuk iki yıl boyunca belli bir miktar sermaye oluşturulması lazım diye düşünüyorum. Ondan sonra ne yapılabilir konusunda karar aşamasına gelinir. Birçok alternatif var tabii.
      İstiridye Mantarı Üreticiliği Yapmak İçin Aşağıda Verdiğimiz Bir Takım Hususları İnceleyebilirsiniz.

1- sermayeniz muhakkak olmalıdır
      2- Üretim tesisi için en az 200 metrekarelik alana ihtiyaç vardır.
      3- Günde en az bir kişinin kontrol etmesi gerekir.
      4- İstiridye mantar kompost karışımını oluşturmanız gerekir.

İstiridye mantarının üretimi hakkında bilgi sahibi olduğunuza sıra geldi işin en zevk verici kısmına. İstiridye mantarı ile yapılan tarifer… bolca istiridye mantarına sahipseniz ve istiridye mantarları ile şahane tarifler hazırlamak istiyorsanız size vereceğimiz istiridye mantarı ile yapılan yemek tariflerine göz atabilirsiniz.

milliyet.com.tr/istiridye-mant…enar-detay-yemek-2539404/
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000