Şehzade Mustafa Olayı

Şehzade Mustafa Olayı

Şehzade Mustafa, I. Süleyman'ın Mahidevran Sultan'dan olan ilk çocuğudur. Şehzade Mustafa yetişkinliğe ulaşınca Osmanlı geleneğine uyarak Amasya'ya vali olarak gönderildi. Gene gelenek olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Amasya 'ya gitti. Şehzade Mustafa'nın I. Süleyman'ın en büyük oğlu olması ve sevilen bir şehzade olması nedeniyle babasından sonra tahta çıkması bekleniyordu. Ancak Süleyman 1553 yılında oğlu Mustafa'yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla Ereğli ovasında boğdurttu

Şehzade Mustafa çok iyi eğitilmiş bir şehzade, çok cesur ve başarılı bir askerdi de aynı zamanda. Halk ve asker nezlinde de çok sevilirdi.

Şehzade mustafa kanuni'nin beş oğlundan biridir. Şehzade Mehmet'in ölümünden sonra, tahtı haketmesine rağmen hürrem sultan ve damat rüstem paşanın kanuni'ye yaptıkları baskı sonucu boğdurulur

kimi aydınlara göre Osmanlının yukselısten duraklamaya
      gecısındekı donum noktası sehzade mustafanın hurrem sultanın entrikaları sonucu kanuni tarafından 38 yasında bogdurulmasıdır. halk tarafından cok sevılen sehzade mustafanın oldurulmesı osmanlıda ınfıal yaratmıstır. ve 1600 lerde baslayacak olan celali ayaklanmalarına on ayak olmustur.

cellatlar saldırdığında kendisini perdenin arkasından izleyen babası kanuni'ye "yerin cehennem olacak baba" diye haykırmıştır.

Rivayete göre Kanuni infaz sırasında orada bulunarak olayı izlemiş öldürülmesinden sonra başında yas tutmuştur. Ve ölene kadar Mustafa’nın pişmanlığıyla yaşamıştır.

hürrem'den doğma kardeşlerinden cihangir'in şehzade Muıstafa nın öldürülmesi üzerine üzüntüden öldüğü, bayezid'in ise hürrem'e* "o bizim güvencemizdi, şimdi yaşıyor olmanın sebebi annem olmandır" demiştir.

Sultan mustafa'da da denir. ordu ve halk tarafından cok sevilirdi. hatta bu asiri sevgi sonunu da hazirladi. kendi oglunun padisah olmasini isteyen aleksandra lisovska ile yonetimde daha etkili olmak isteyen rüstem pasa'nin birlikte hazirladigi bir komplo sonucunda kanuni tarafindan idam ettirildi. rustem pasa onun muhrunu calarak onun kaleminden cesitli mektuplar hazirlamis ve bunlari daha sonra kanuni ye teslim etmistir. olumu ardindan halk ve ordu da rustem pasa yi yerinden etmis lakin onun yerine gelen ve cok iyi bir sadrazam olan damad kara ahmet paşa da rustem pasa nin entrikalarindan nasibini alacak ve idam edilerek yerini tekrar ona birakacaktir. sultan mustafanin arakasından pek cok agıt ver mesriye yazilmis devletin kotu gidisi bu olaya baglanmıstır.

1. taçyalılı yahyanın şehzade mustafa hakkında yazdığı şiir

MEDED meded bu cihanın yıkıldı bir yanı
      Ecel celalileri aldı Mustafa Han'ı
      Dolundu mihr-i cemali bozuldu erkanı
      Vebale koydular al ile al-i Osman'ı

Yalancının o kuru bühtanı, buğz-ı pinhanı
      Akıtdı yaşımızı yakdı nar-ı hicranı

N'olaydı görmeye idi bu macerayı
      Yazıklar ane ki reva gördü bu re'yi gözüm
      Nesim-i subh gibi yerde koyma ahımızı
      Hakaret eylediler nesl-i padişahimizi

Bunun gibi işi kim gördü kim işitti aceb
      Ki oğluna kıya bir server-i Ömer-meşreb
      ilahi cennet-i firdevs ana durağ olsun
      Nizam-ı alem olan padişah sağ olsun

boğdurulması anadolu'da büyük yankı uyandırmıştır. halk ve asker tarafından sevilen bu şehzade o kadar saygı duyulan biridir ki boğdurultuktan sonra akasından halk ağıtlar yakmıştır. hatta düzmece mustafa'lar peydah olmuştur. sultan süleyman bile oğlunun arkasından içli şiirler yazmıştır. nihat genç anadolu halkının tepkisini şöyle dile getirir. 'anadolu bu olaydan sonra merkeze her zaman mesafeli durdu. hep anadolu'nun yüreğinde bir acı olarak kaldı mustafa'nın boğdurulması.

Şehzade Mustafa Kanuni Sultan Süleyman’ın’Hürrem Sultan dan olmayan iki oğlundan biridir. Şehzade Mehmet kendi eceli ile öldükten sonra Hürrem Sultan için kendi oğlu Şehzade Bayezid’e tek rakip olarak Şehzade Mustafa kalmıştır.

Devlet idaresinde ilk defa kadın nüfuzu, Kanuni’nin eşi Hürrem Haseki Sultan ile girmiş ve son derece zarar vermiştir. Kanuni döneminde en liyakatli Veliaht-Şehzade olan, devlet adamları ile halk ve ordu tarafından çok sevilen Şehzade Mustafa’nın idamı, büyük bir hukuki haksızlık olduğu gibi devletin istikbali için de çok uğursuz bir olay olmuştur. Kanuni’nin (kızı Mihrimah Sultan’ın kocası) damadı Hırvat asıllı Rüstem Paşa ile (Ukrayna’da bir bölge olan) Rutenya’lı bir papazın kızı olup 9-10 yaşında esir alınan eşi Hürrem Sultan’ın (Aleksandra Lisovska) entrikaları ve padişahı uzun yıllar içinde yanıltmaları ve inandırmaları sonucunda; devlet, bürokrasi, ordu ve toplum içinde sosyo-psikolojik yönden derin etkileri olan, devletin yıkılışının başlangıcı sayılabilecek hatalı eylem ve davranışlar meydana gelmiştir.

Şehzade Mustafa öldürüldükten sonra Hürrem Sultan’ın oğlu Şehzade Bayezid bazı politik ve askeri hatalar yaparak padişahın gözünden düşmüş ve daha sonra bizzat İran şahı tarafından öldürülmüştür. Şehzade Bayezid’in de ölümünden de sonra taht Kanuni’nin oğulları arasındaki en yeteneksiz en vasıfsız olana, Sarı Selim’e kalmıştır. kanuni'den sonra tahta geçen Sarı Selim ile birlikte duraklama devri başlar.Sarı Selim İstanbul da ölen ilk Osmanlı padişahıdır 2.Selim in bir hamam eğlencesinde cariye kovalarken öldüğü söylenmektedir,içkiye düşkünlüğü ile tanınan 2. Selim rahatına düşkünlüğüyle de bilinir ve devlet işleriyle uğraşmaktansa zevk sefa içinde yaşamayı tercih etmiştir.Hatta dönemindeki askeri başarılardan olan kıbrısın fethinide kıbrısın üzümlerinden çok güzel şaraplar yapıldığı için gerçekleştirdiği söylenmektedir,şiirlerini genellikle eşi nurbanu sultana yazmıştır genelde dış siyasette barışçıl bir anlayış gütmüş Almanya ve venedikle barış ilan etmiştir. Rusya ile başarısız savaşlar yapılmış ve bu sorun Osmanlının başına gelecekte bela olmuştur inebahtı da 142 gemi ve 20. bin askerimizi kaybettiğimiz savaştan sonra Osmanlı donanması yeniden kurulmak zorunda kalmıştır don Volga projesi de başarısız olmuştur Tunus Seferinde İspanyollara Açe Seferinde Portekizlilere karşı sağladığı üstünlükleri gösterilebilecek olan tek başarılarıdır ancak Tunus zaten Barbaros Hayrettin Paşa tarafından 40 sene önce fethedilmişti 2. Selim yemenide yeniden feth etmiştir görüldüğü gibi genelde deniz savaşları yapan karada kesinlikle başarısız olmuş ,denizde de Osmanlı donanmasını bitirmiş olan 2. selim zamanın dünyanın en büyük gücü olan Osmanlı ordusunu zamanın en güçlü ordusunu boş yollarda plansız ve programsız bir şekilde yıpratmıştır ve duraklama döneminin ilk padişahı olarak tarihteki yerini almıştır.

Osmanlı devletinde şehzade Mustafa olayında sonra padişah olan tek Mustafa
      1.Mustafa dır oda şeyhülislam tarafından akli melekeleri yerinde olmayan bir kişinin halifelik yapamayacağı gerekçesiyle tahttan indirilmiştir.

Şehzade Mustafa dan 400 sene sonra Osmanlı topraklarında doğan bir başka Mustafa duraklamadan gerilemeye oradan çöküşe doğru gitmekte olan Osmanlı imparatorluğunun içinden yeni bir yükseliş yolunu açacak halkın şehzade Mustafa olayından sonra merkezi yönetime karşı koyduğu mesafeyi yakınlığa çevirecek ve Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuracaktır.O Mustafa Kemal Atatürk tür ,bu kaderin çözülemez düğümlerinde biridir ve kimin doğru kimin ise yanlış bir iş yaptığını çok güzel bir şekilde göstermektedir bu kesinlikle bir tesadüf değildir Allahın Adaleti bence böyle bir şey olmalıdır.Şehzade Mustafa nın ve Mustafa Kemal Atatürk in ruhları şad mekanları Cennet olsun.

Mustafa Kemal'ler tükenmez

Tükenir elbet
      Gökte yıldızlar denizde kum tükenir
      Bu vatan bu topraklar cömert
      Kutsal bir ateşim ki ben sönmez
      İnanın Mustafa Kemal'ler tükenmez ..

Ben de etten kemiktendim elbet
      Ben de bir gün göçecektim elbet
      İki Mustafa Kemal var iyi bilin
      Ben işte o ikincisi sonsuzlukta
      Ruh gibi bir şey görünmez
      İnanın Mustafa Kemal'ler tükenmez ..