Rize Folkloru Kitaplaştı

Rize Folkloru Kitaplaştı

1990 yılından beri Rize yöresiyle ilgili arşiv araştırma çalışmaları yapan Pazarlı araştırmacı yazar İhsan Topaloğlu, 6. kitabını yayınladı. "Rize Folklorunda Tulum, Horon ve Düğünler" adlı kitabının dağıtımına başlandığını ifade eden Yazar Topaloğlu, "Rize kültürel mozaiği geniş, renkli ve çeşitliliği yüksek bir kent. Yaklaşık 15 yıldır Rize'yle ilgili araştırmalar yapıyorum. Bu süre içerisinde yapmış olduğum araştırma ve topladığım argümanlarla 6 tane kaynak eser oluşturdum. Son olarak da Rize kültüründe önemli bir yere sahip olan folklor çalışmalarını derledim. Rize'deki tulum, horon ve düğün kültürünü en ince detaylarıyla inceleyerek elde ettiğim bilgiler doğrultusunda bu kaynak eseri oluşturdum" dedi. İhsan Topaloğlu, çalışmalarını devam ettirdiğini ve sırada Rize'nin ilçeleriyle ilgili çalışmaları bulunduğunu belirterek, "Pazar ve Ardeşen ilçeleriyle ilgili bir çalışma üzerinde yoğunlaşıyorum. Elimdeki dokümanları kitap haline getirmek için yoğun bir uğraşı içerisine girdim. Amacım Rize yöresini tarihi, kültürü ve folkloru ile tanıtarak katkı sağlamak, gelecek nesillere kaynak eser kazandırmaktır" şeklinde konuştu. İrtibat: Posta Kutusu: 158 TRABZON. Tel: 0537 311 93 53 e-mail: ihsantopaloglurize@mynet.com
      kaynak rize pazar com