Hemşin/El Sanatları

Bırakmayın....

Hasriye hanım bence eve kapanmayın devam edin...
      Bizde haftanın tek günü de geliyolar..
      Birçok branş tek günlük...
      Tabi sertifika saatide ona göre az veriliyor ama ev hanımı olup gelemeyecekleride hesapladığımızdan 1 yada 2 günlük kurslarımız var...
      Siz nerde yaşıyorsunuz Ankara'daysa bilemiyorum ordaki imkanları ama İstanbul'sa yardımcı olabilirim...
      Benim kurdela nakışı... Üretmek güzeldir hele keşfedince....
      Seneye nasip olursa ebru ve tezhip öğrenmek istiyorum...
      Böyle hocalarım varken değerlendirmem lazım:):):):)
      gulten hanım onçelıkle branşinız guzelmiş benım gittigım o tarıhte kurdele nakişi yoktu benden sonra cok ceşit işler çiktı aslinda ben eve kapananlardan degılım ama oglum daha çok ufak iki yaşinda birazda çok pureblemlı bir çocuk yanı cok huysuz butun zamanımı nerdeyse onunla geçırmekte allah büyük birgun oda buyur nasıl olsa ogrenmenın yaşi yok bizde gözluk kullanarak yapmaya çalışirız ben sincanda oturuyom tabıkı burdada imkanlar var belmek halkegıtım var onceden belmege gitmıştim ılgınız için teşekurler sızlerede başarılarınızın devamını dıllerım bol bol sergı resımlerını gormek isteriz :D
      radyo x karadeniz 99.1 karadeniz sesiiiiiiiiiii[/COLOR][/COLOR][/COLOR][/SIZE][/B] ;)

CVP: Bitmediiiii...

Yazar: gulten Tarih: 30.05.2008 Saat: 13:21

Işıklardan sebep resimlerinm bazıları güzel çıkmadı... Yansımalar olmuş..
      Bu arada resimlerin hepsini ben çektim arkadaşlar....

1.resimdeki tablo yine hat hocamızın güzel yazısını kurdela nakışındaki öğrencimiz işledi... (sınıftaki en hünerli kızlarımızdan...)

2. resimdeki tablo makine nakışından yapılmıştır...
      Canım arkadaşım nakış hocamın ellerine sağlık...
      Kız kulesi deseni...

Ayy her biri çok güzel ama hat bi başka güzel olmuş.Yapan kardeşimizin eline sağlık, Allah razı olsun ondan.
      Sizden de Allah'ım razı olsun Sevgili Gülten Hanım.
      Evet ben de gelmeyi çok isterdim ama Rizedeyim malum istesem de gelemem.
      Güzel paylaşımlarınız için teşekkürler tekrardan.
      Allah'a emanet olun.

Göz kaptırdığım renkten, kulak verdiğim sesten, affet SEN' den habersiz aldığım her nefesten... __ N. F. Kısakürek __

CVP: Bitmediiiii...

Yazar: gulten Tarih: 30.05.2008 Saat: 13:21

Işıklardan sebep resimlerinm bazıları güzel çıkmadı... Yansımalar olmuş..
      Bu arada resimlerin hepsini ben çektim arkadaşlar....

1.resimdeki tablo yine hat hocamızın güzel yazısını kurdela nakışındaki öğrencimiz işledi... (sınıftaki en hünerli kızlarımızdan...)

2. resimdeki tablo makine nakışından yapılmıştır...
      Canım arkadaşım nakış hocamın ellerine sağlık...
      Kız kulesi deseni...
      merb gülten hanım elinize sağlık herkesin emeği geçen herlkese,hepsi el emeği hele gözn içndeki kız kulesi mükelmel bayağı inceledim. aslında bu eleştiri deyil bi tavsiye yanlış anlamyın beni her neolrsa hangi obje olrsa olsun yapacağınız ne varsa muhakkak detayın a giribildğinz kadar girin .bu göz olabir vya başka bişy olablr .sadece öneri yapanın eline koluna sağlık başarılar gülten hanım

Teşekkürler...

Emin bey ve Bahar hanım ilginize çok teşekkür ederim...
      Bir yıllık emek var her bir eserde...
      Sabır, azim, heyecan, sevgi....
      Kendiliğinden oluşmaz bu kadar işler...
      Emin bey sizinde dediğiniz gibi ayrıntılar çok önemli...
      Kız kulesi desenini normalde ahşap rölyefteki hocamız yapmıştı...
      Sonra çok beğenildi resim hocamız kara kalem çalışması olarak çizdi...
      Nakış hocamızda branş yarışmalarına katılmak için bu eseri çalıştı 3. oldu...
      bence 1.lik bir eserdi ama...
      Sanata gönül veren bütün dostlara yürekten teşekkür ediyorum...

CVP: Teşekkürler...

Yazar: gulten Tarih: 30.05.2008 Saat: 21:54

umarım dediğim anlaşılmıştr .benm zamn olsa gene kız kulesi gibi tasrırmlar yapıp eskızlerini çizp size gönderirdim . yardımcı oomak isterdim ama inanın zamnm yok .sadece yoğun iş temposundan biraz uzaklaşıp bu siteye bakıyorm .ilerde size bu konuda yardımcı olabilrm ..kolay gelsin başrılar

Belmek...

Hasriye hanım Belmek benim çalıştığım kurumun aynısı sayılır...
      İstanbul büyükşehir belediyesinin ücretsiz sanat ve meslek eğitimi kurumu olan İSMEK'te görev yapıyorum ben...
      Ankara büyükşehir belediyesi İsmek'in başarılı çizgisinden sonra formatı aynı olan eğitim kurumunu açtılar...
      İsmekle aynı... BELMEK...
      Sadece Ankara değil Kayseri'de Kaymek, İzmir'de, Bursa'da ve daha birçok ilimizde halk eğitimin haricinde amacı halkımıza hizmet olan ücretsiz sanat ve eğitim merkezlerimiz bulunmaktadır....
      Geçtiğimiz yaz Adana Seyhan'da açılan Seymer'e seminer vermek için nakış hocamızla beraber gittim...
      Çok güzel geçti Adana'yı da gezdik sıcak bir mekan:):)
      Köyde 6 gün kalmıştımki seminere çağırdılar tatilimide yarıda kestim:(:(
      Sadece eğitim değil spor, girişimcilik, ilk yardım... ve daha birçok branş...
      Çocuk büyüyünce gidersiniz ablacım...
      Öğrenmenin yaşı yok ablacım 70 yaşında bile kursiyerimiz var...
      Benimde oğlum küçükken köyde nakışa yazılmıştım baktım devamını getiremiyorum bıraktım ama keşke biraz daha azimli olsaydım...
      Şimdi hem çalış hem formasyon al zor geliyo...

CVP: Teşekkürler...

Yazar: gulten Tarih: 30.05.2008 Saat: 21:54

Rica ederim Gülten Hanım.
      Bu güzel çalışmalarınızı bizimle paylaştığınız için asıl biz size teşekkür ederiz.
      Çalışmalarınızda başarılar..
      Allah'a emanet olun.

Göz kaptırdığım renkten, kulak verdiğim sesten, affet SEN' den habersiz aldığım her nefesten... __ N. F. Kısakürek __

slm gulten hocam bıraz gec oldu ama gercekten ellerınıze saglık ALLAH yardımcınız olsun sergı hazırlıgındada.ben delı ısıdır kısmında tabıkıde saka yaptım ama dıger sanatlar ıcın demıyorum ama benım bransım olan feretiko(rize bezi)bırazdaha cok cok sabır ısteyen bır ıs oyuzden oyle bı benzetme yapmıstım.hayırlı gunler hepınıze....
      Konuyu baslatan ve iletisimle zenginlestiren kardeslerime tesekkür ederken bir sorum var;yöremiz dörttelli coraplarinin motiflerinin anlamlarini yazabilirmisiniz lütfen? Ör.Yilan,kus,abakus,ücgen,dörtgen, ..harflerden Y ters Y.,..Y(yaninda,icinde nokta).

Tarihiolarak nesilden nesile aktarilmis (cogu figuratif olan) bu resim ve sekillerin cok derin anlamlari vardir.Bu konuda bircok yabanci eser vardir,elime gecen ve arastirdigim bir eseri tavsiye edebilirim:

DER MENSCH UND SEINE ZEICHEN (insan ve onun isaretleri) Adrian Frutiger ISBN:10:3-937715-63-0 ve ISBN-13:978-3-937715-63-6 (Türkce cevirisi varmidir bilmiyorum,bazi sayfalari scannen yapip anlamlarini tercüme edecegim.Fakat kitaplarin her biri 400 sayfa!!!,hepsini yapmak mümkün degil)

Selam ve tesekkürler.

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen “Gürman” ().