Hemşin/El Sanatları

Hemşin/El Sanatları

El sanatları yöre insanlarının bir yaşam biçimidir.Duy gularını düşüncelerini ve pratik yetenekleri el sanatla rıyla dile getirmiştir.Günümüzde bu çalışmaların bir bö lümü eski önemini yitirmiş,yalnız evlerde geçmişe bir saygı olarak saklanmaktadır.Belki de ileride kurulacak müzelerin en güzel köşelerinde sergileneceklerdir.

El sanatlarında erkeklerin uğraş alanları genelde ağaç oymacılığına ve demirciliğe yöneliktir.Yöredeki geleneksel el sanatları çok yaygın şekilde günlük gereksinmeleri karşılayacak düzeyde araçlardır.Bunlara şu örnekleri verebiliriz :

Kadel : Peynir ve yağ koymak için yapılan ve yörede çok yaygın olan bir kaptır),

Yayık : Ağaçtan yapılır.Yağ yapmada kullanılır.

Kulek : Genellikle ince bir ağaç parçasının veya tahtanın silindir şekline getirilmesiyle altı kapatılır üstüne bir kap yaparak oluşturulur.

Nelik : Tahta terlik

Araşak ve Yeğ : Ağaçtan yapılır yün eğirmek için kullanılır,bir ağaç çubuk ve onu döndürülecek kısmı bulunur.Bu ağaç çubuğa yığ,yığı döndüren kısımada araşak denir.

İlik : Yığ ile eğrilen ipleri birbirleriyle karıştırmak yörede bunu ilik bükme denir.Ağaçtan yapılır.Araşak ve yığ'ın daha büyüğüdür.Araşak ve yığın kullanımından farklı olarak ters şekilde kullanılır.Araşak yukarıdan,yığı kısmı aşağıya doğru durur.

Yün tarağı(sendek) : Yünleri temizlemek ve düzeltmek için kullanılan bir araçtır.Yapılan bir bölümü ve demirden yapılan birde tarak kısmı vardır.

Tekne : Ağaçtan yapılır.Hayvanlara sulu yiyecek verirken kullanılır.

Kopri : Tahtadan bir sapı olan ve genellikle dal kesmek için kullanılan bir alet.

Cugal : İçerisnde de yemek pişirilen kap.

Ketoğ : Süt sağılan bakır kap.

Halgın : İçerisinde hayvanların yemesi için çeşitli yiyecekler pişirilen veya peynir yapılan, bakırdan yapılan büyük kaza.Bu yiyecekler ki çoğu lahana ağaç yaprağından oluşmuştur.YyÖREDE OVAK DENİR.

Şadırnak : Katırcıların yollarda yemekleri için katıklarını koydukları,kısmen ağaçtan yapılan kap.

Keteman : Yün iplikten yapılır.İçerinde tuz konan kap.

Koşkabak : Kbağın içinin çekirdeği çıkarıldıktan sonraki kısım.Ekin yapılırken içerisine tohum konan kap.

kaynak: Bilinmiyor
      Resimler
      • elsanat1.jpg

85.57 kB, 0×0, 17,976 defa görüntülendi
      • elsanat2.jpg

29.54 kB, 0×0, 1,163 defa görüntülendi
      Aynı Dili konuşanlar Değil , Aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir

MEVLANA

Süper....

Hayırlı geceler Fatma ablacım;
      El emeği gibisi varmı hepsi çok güzel....
      Benim görev yaptığım kursta da 2000'in üstünde öğrencim var ve yarıdan fazlası el sanatlarına geliyor... Sene başında hiçbirşey bilmiyolar yıl sonunda bakıyorsunuz ki harikalar çıkarmışlar....
      Burdan en güzellerini sergileyeceğim...
      Ebru, Hüsn-i hat, tezhip, nakış, kurdela..... ne ararsanız var...
      Resimleri görünce içim bir hoş oldu ablacım emeğine sağlık...
      Çiftelli patiği öğrendim de; Şu sepet yapmasını öğrenemedim ya ona yanarım:):)
      Gülten Kardeşim;

Bu sene köye geleceksen bir kaç kişi mecilik eder önce kestane fidanlarını bulur ve kesip eve getiririz. Evde todgum çıkarır sepeti de birlikte öreriz.
      Nasılsa bu işi bilen bir kaç kişi vardır.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

Ah Dedem olsaydı...

Şakir bey;
      Rahmetli dedem geçen yıl 104 yaşında vefat etti ve diyebilkirim ki 95'ine kadar turp gibi yaşadı... Aklımda kalan hep onun sepet yapmasıydı süper örüyordu... Zuğa'nın bir numaralı sepet örücüsü....
      Ama sepetleri işlerken evin her tarafı dodgumleri yakmaktan honcuş kokardı...
      Babaannemle hep bu yüzden kavga kıyamet:):)
      Biz küçüktük ve sepetin yontulan kısmının hani talaşları varya onlarla çeşitli oyunlar oynardık...
      Napalım oyuncakmı vardıki:):) Allah rahmet eylesin dedecime...
      Şimdi sevgili Fatma ablamın resimlerini görünce biranda yıllar öncesine gittim....
      Şakir abi söz yazın köye gelecem sözünüzden caymak yok ama...
      İnşallah siz biliyorsunuz örmesini:):) Hani iskemleye de razıyım:)
      Bilmiyorum ama öğreniriz Gülten Kardeşim.

Önce taze kestane fidanı lazım. Sonra Eğu yada Kumarden ayak kısımlarını buluruz ve hazırların.Todgum etmesi ise gerçekten çok zevklidir. Ama bıçağı kullanmak da ustalık ister.Herkesin harcı değildir todgum çıkarmak.
      Rahmetli amcamla bir sefer todgum çıkarmış ve eski sepetleri tamir etmiştik.
      Herhalde biraz uğraşırsak yenisini de yapabiliriz. Tavlat sepeti kadar olmasada da en azından tigina yada gudel yaparız.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Gülten bacı, çorap örmesını öğrendiysen sepet yapmasınıda öğrenirsin. Rahmaetli dedem sepet örerken banada öğretmişti :)

Gülten baci, sene sonunda seninde resimlerini görürüz inşallah.
      Resimler
      • IMG_0003 (800 x 600).jpg

134.83 kB, 0×0, 737 defa görüntülendi
      • IMG_0006 (800 x 600).jpg

121.08 kB, 0×0, 8,846 defa görüntülendi
      • IMG_0015 (800 x 600).jpg

116 kB, 0×0, 761 defa görüntülendi
      Bu eski eserlerden günümüzde çok az kalmış. Eskiden evlerde kullanılan bu eşyalar günümüzde artık sergilerde kullanılıyor.
      Resimler
      • IMG_0032 (800 x 600).jpg

143.94 kB, 0×0, 12,507 defa görüntülendi
      • IMG_0033 (800 x 600).jpg

144.28 kB, 0×0, 9,984 defa görüntülendi
      • IMG_0035 (800 x 600).jpg

153.41 kB, 0×0, 8,661 defa görüntülendi
      Bunlarda benim eserlerim:)

Ortaokul yıllarında yapmıştım.Sandaleyenin örgüsünüde kendim yapmıştım.O yıllarda hep marangoz olmak isterdim:D

Ey gidi günler...

Sofra ayağı, sepet, tahta kaşık vs de yapmıştım ama onlar maalesef günümüze ulaşamadı:(
      Resimler
      • hemsinliyiz.biz_1201765978[1].jpg

285.17 kB, 600×450, 668 defa görüntülendi
      • sandalye.jpg

260.1 kB, 600×450, 692 defa görüntülendi
      • nav.jpg

222.63 kB, 600×450, 698 defa görüntülendi
      Mustafa kardeşim elleine sağlık, bu eserlerini iyi sakla bir gün çocukların üzerine oturunca inan çok sevineceksin.
      Benimde eşim güzel sandalye ve sepet örerdi, bunu yapmakta yetenek ister öyle kolay örülmüyor :)
      Resimler
      • IMG_0059 (800 x 600).jpg

129.34 kB, 0×0, 905 defa görüntülendi
      • IMG_0060 (800 x 600).jpg

115.01 kB, 0×0, 606 defa görüntülendi
      FATMA ABLACIM EMEK ÇOK GÜZEL BİŞEY...
      HAZIR OLAN ŞEYLERDEN ZEVK ALMAYAN BİRİYİM..
      ONU ÖRERKEN HEM KÜLTÜRÜMÜZ DEVAM EDİYOR HEMDE CİDDEN TERAPİ GB OLUYOR...
      ŞİMDİ HERKESİN EVİNDE HAZIR BİBLOLAR SÜSLER VS...
      BUNLARIN YERİNE EL EMEĞİ GÖZ NURU O KADAR GÜZEL İŞLER VARKİ YAŞADIĞIMIZ MEKANI DAHA DA GÜZEL HALE GETİRECEĞİNDEN EMİNİM...
      HELE DE KENDİ EMEĞİNİZ OLURSA:)
      OĞLUM BİLE ŞİMDİDEN BU TARZ SANATA MERAK SARMIŞ...
      BAAA ÇEKMİŞ İLLAKİ:)
      YENİ RESİMLERİNİZİ BEKLİYORUM ABLACIM....

CVP: EMEK...

Yazar: gulten Tarih: 01.02.2008 Saat: 10:25

FATMA ABLACIM EMEK ÇOK GÜZEL BİŞEY...
      HAZIR OLAN ŞEYLERDEN ZEVK ALMAYAN BİRİYİM..
      ONU ÖRERKEN HEM KÜLTÜRÜMÜZ DEVAM EDİYOR HEMDE CİDDEN TERAPİ GB OLUYOR...
      ŞİMDİ HERKESİN EVİNDE HAZIR BİBLOLAR SÜSLER VS...
      BUNLARIN YERİNE EL EMEĞİ GÖZ NURU O KADAR GÜZEL İŞLER VARKİ YAŞADIĞIMIZ MEKANI DAHA DA GÜZEL HALE GETİRECEĞİNDEN EMİNİM...
      HELE DE KENDİ EMEĞİNİZ OLURSA:)
      OĞLUM BİLE ŞİMDİDEN BU TARZ SANATA MERAK SARMIŞ...
      BAAA ÇEKMİŞ İLLAKİ:)
      YENİ RESİMLERİNİZİ BEKLİYORUM ABLACIM....
      teşekkürler gülten hanım emek verilen her şey çok güzeldir :) emeğe ve sanata gönl verenlerdensinz .bu özelliğinz çok güzel ...