Behur !

Bu da unutulan inançlarımızdan biri mi desem yoksa unutulan bir başka gerçek mi desem bilemiyorum ama kısaca anlatayım.

Zannederim Haziran ya da Temmuz aylarında yağan yağmurların birinde, yani tüm yağmurların içinde belli bir saatte yağan yağmur da BEHUR olurdu.
      Behur değdiği her şeyi çürüten bir şeydi. O günlerde dışarıda çamaşıl asılmazdı. Hatta dışarı da çıkılmazdı. Çünkü o yağmur vücudunun neresine temas ederse o bögedeti tüyler bembeyaz olurdu.
      Bu olayla ilgili olarak benim şahit olduğum bir olay var ki bunun sebebini hala çözebilmiş değilim.
      Akradan köye giderken aldığım triko örme kazağı babaannem yıkamış ve dışarıda asmıştı. Sabah kalktığımda kazak ipte idi. İpten almak istediğimde kazak bir yün hoholi (yün çilesi diyebiliriz) elimde kaldı. Kazak sanki üzerine asit dökülmüş gibi paramparça idi. Şekil olarak duruyordu ama çektiğim her yeri elimde kalıyordu.
      Bunun sebebini bilenler yada BEHUR nedir bilenler yazabilir mi?
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

ablik-bublik

uğa ablik-bublik derler benda henuzki hatirlerum. çok yağmur yağince koyde herkesten yağ peynir vb. yiyecekler toplenup boyuuuuuuuuuuuuk bir tencerede bunlari pişirurduk.. daha sonra milleti başina toplayup bi güzel yerduk. tam teferruatlisini bilmiyorum. bilen biri yazarse eyi olur. çünkü bu kültürümüzde önemli bir yer tutar.
      bizim orda buna ebre-bubrik derler.çok yağmur yağdığinda havaların açması için yapilan gelenek mi desem yoksa bir çocuk oyunumu ama sonuçta çok eğlenceli bir şey.ilk once iki tahta parcası artı şeklinde birbirine tutturulur ve üzerine hırka,etek,ceket vs.giydirilir daha sonra başı eşarpla kapatılarak bir kukla yapılır .toplanan kızlı erkekli çocuklar yaptıkları kuklayla ebre-bubrik şarkısını söyleyerek(EBRE BUBRİK NE İSTERSEN KAŞUK KAŞUK YAĞ İSTEREM ALLAH TAN GÜNEŞ İSTEREM VERENE BİR KOÇ OĞLAN VERMEYENE BİR KÖR TOPAL KIZ ) köyün bütün evlerini dolaşip un.yağ,seker ve tuz toplarlar.daha sonra toplanan bu malzemeler köyün ortasında yakılan bir ateşte helva yapılır .yapılan helva havanın açması için dua edilerek havaya ,suya ve ateşe birer kaşık atılır .kalan helvada afiyetle yenir.BENİM ÇOCUKLUĞUMDA YAPTIĞIM VE ÇOKTA EĞLENDİĞİM BİR OYUN BANA GÖRE.