Remzi BEKAR

üstad remzi bekar...

derlediği türküler, geliştirdiği altı perdeli tulum ile yöremizin sevgisini kazanmış remzi bekar beye selamlarımızı sunuyoruz.

...

yeşilin, mavinin doğduğu yerden,
      ne cevherler çıkar bizim hemşinden,
      asalet, doğruluk gittiyse alden;
      sen artık hemşinden sayılamazsın.

unuttun mu belindeki kuşağı,
      kimlere bıraktın küçük uşağı,
      nasıl serdin bataklığa döşeği ?
      sen artık hemşinden sayılamazsın.

r.bekar- tulum ve ben.den
      " akıl ve gönül ; insan ...

yöre sanatçıları

Remzi BEKAR; Hemşin müziğini,tulumu yıllardır tanıtmaya sevdirmeye çalışan büyüğümüz.Karadeniz müziğinin ülke genelinde atağa geçtiği bu yıllarda yıllarını Hemşin müziğine,tuluma vermiş Remzi BEKAR,Yaşar ÇORBACI gibi üstatlar hakettikleri yerdelermi? Bu sorunun cevabı kuşkusuz HAYIR olsa gerek.Tulumu,hemşin kültürünü tanıtma yolunda üstatların yolunu tutan genç tulum sanatçımız Mustafa FERAH'ada yeri gelmişken teşekkürü borç biliyorum. Hemşin müziğini,tulumunu,kültürünü vb. kısacası Hemşin'i tanıtmaya çalışan herkese destek olmalıyız arkadaşlar.Hemşin müziğini,Hemşin kültürünü biz tanıtmazsak biz sahip çıkmazsak bize ait olan değerlere başkaları sahip çıkarlar.( not: yukarda sözü edilen tulum sanatçılarıyla aynı köyden [NURLUCA KÖYÜ] olmaktan mutluyum) Bu konuyu gündeme getiren arkadaşıma teşekkür ediyorum.
      Geldi Bir Kara Duman

Geldi bir kara duman
      Sardı dört yanımızı
      Ha bu kötü sevdalık
      Alacak canımızı

İnelim derelere
      Tutalım alabalık
      Ey kız ananla baban
      Etmedi mi sevdalık

Çayırlık ile çimen
      Ver onu yarılığa
      Ey kız seni seveli
      Uğradım sarılığa

Hani çaça sepetim
      Dünyayı tuttu methim
      Virane bu Hemşin'de
      Bilinmedi kıymetim

Remzi Bekar

Kıymetin biliniyor USTA Acil şifalar...

REMZİ BEKAR

Zannederim lise yıllarım idi. TV tek kanal ve siyah beyazdı. Yayınlar sabah 7 civarında başllıyor ve 24 gece haberleri ile bitiyordu. Okullar ise camartesi ve çarşamba yarım gündü. O sene ilk kez cumartesi tatil olarak kabul edildi ve çarşambalar tam gün oldu. İşte o ilk cumartesi günü okul olmadığı için doya doya yatmaya karar vermiştim. Ancak ne olduysa sabah saat 7 civarıında oldu. Uykumda inceden bir tulum sesi duydum. Rüya zannettim ama değildi. Yataktan fırladım ve odadan çıktığımda televizyonda tulum çalan birini gördüm. Rahmetli babam ise sigarasını yakmış elinde çayı öylece dalıp gitmişti. Senelerdir köye gidememenin hasretine karışan tulum sesi ile gözleri dolmuştu. Bir an babamın bu hali benim de gözlerimi doldurdu. Sonradan öğrendim ki o tulum çalan Kişi Remzi Bekar'dı.
      İşte o günden beri Remzi Dayımı ne zaman görsem bir baba hasreti ile elini öperim. Tulumunu her dinlediğimde de rahmetli babamın o hali aklıma gelir.
      Bu gün Remzi Dayımın rahatsız olduğunu duydum. Bu duruma nasıl üzüldüğümü kelimelerle anlatmam mümkün değil.
      Söyleyecek tek şey var!
      Remzi Baba;
      Bizi bırakıp gitmeye kalkma. Ne sana ne de tulumunun ezgilerine doyamadık. Senden öğreneceğimiz o kadar şey var ki.
      Bu gün aranan kan belki bulunmuştur ama eğer aranan bi can olsaydı emin ol ki onu da bulurduk.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

AÇİL ŞİFALAR REMZİ AMCAMİZA

TULUM üstadımız REMZİ Abimize Allah acil şifalar versin,inşallah en kısa zamanda sağlığına kavuşur
      Yalnızlığı yaşıyorum,
      Hiç kimsenin yaşamadığı kadar.
      Sahte gülüşlerin ardına saklanmış insanlarla beraber.
      Biliyorum gün gelecek hepsi kaybolacak,
      Ve ben bugün olduğu kadar yalnız kalacağım
      Kan gurubumun tutmasını çok isterdim ama benimki A Rh +.Kan gurubu tutup da bütün kan veren arkadaşlardan Allah razı olsun.Gönülleri sağolsun.

Remzi amca'ya Allahtan acil şifalar dilerim.
      "Can ile bizden eğer hoşnut ise Canımız.

Cana minnettir O'nun kurbanı olsun Canımız.

Canımı canan eğer isterse, minnet Canına.

Can nedir ki, onu kurban etmeyem Cananım'a..."

ÇOOK ÜZÜLDÜM

belkide ilk defa dinlemiştim Orta asyadan nerelere geldiğimizi,kız horonunu , o muhteşem tulum sesini....yanlış hatırlamıyorsam mavi bantlı Remzi Bekar Tulum ve ben..kasedinden....ve tulum denince ilk akla REMZİ BEKAR GELİR VEDE GELECEKTİR buna eminim..
      Allah acil şifalar versin inşallah.en son Gölcük te gördüm umarım daha uzun yıllar görürüz...
      YEŞİLİN,MAVİNİN DOĞDUĞU YERDEN
      NE CEVHERLER ÇIKAR BİZİM HEMŞİNDEN
      ASALET,DOĞRULUK GİTTİYSE ELDEN
      SEN ARTIK HEMŞİNDEN SAYILAMAZSIN...
      " Bir Sevdadır Hemşin , Çamlıhemşin "
      EZGİ VE NAĞMELERİ İLE HER ZAMAN GÖNLÜMÜZDE YER EDEN REMZİ BEKARA ACİL Şİ FALAR DİLİYORUM.MÜKEMMEL BİR TULUM USTASI İİ BİR YORUMCU. HEMŞİNİ TANITIP TULUMUYLARENKLENDİRENKASETİNİ SENELERDİR BIKMADAN USANMADAN DİNLİYORUM.SAYIN REMZİ BEKAR İLLET HASTALIĞINIZLA BOĞUŞMANIN NE DEMEK OLDUĞUNU BENDEN İİ KİMSE BİLEMEZ.95 YILINDA KIZIM 13 YAŞINDAYDI O İLLETLE SAVAŞMAYA BAŞLADIK.7 SENE MÜCADELE VE KIZIMIN YÜKSEK MORALİ VE DAYANMA GÜCÜ İLE EN BAŞŞTADA ALLAHIN İZNİ
      İLE ATLATTIK.SİZE SADECE BENDEN UFAK BİR TAVSİYE LÜTFEN MORALİNİZİ ÇOK YÜKSEK TUTUNVE KARAMSAR İNSANLARI ETRAFINIZA YAKLAŞTIRMAYIN.BU HASTALIKTA EN BÜYÜK İLACIN MORAL GÜCÜ OLDUĞUNU ASLA AKLINIZDAN ÇIKARMAYIN.GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİ YİNELERKEN SAĞLIKLI UZUN ÖMÜRLER GEÇİRMENİZİ CANI GÖNÜLDEN ARZU EDERİM.SEVGİLER
      Hayat üçbuçukla dört arasındadır.Ya üçbuçuk atarsın Ya dört dörtlük yaşarsın

Büyük Ustad

Kültürümüzü Genç Kuşaklara Aktaran Büyük Ustad Allah Şifalar Versin…

Anam Kurdu Sofrayı

Anam kurdu sofrayı
      Oturup yiyemedim
      Anama dertlerimi
      Açıp da diyemedim

Kestane çiçeğinden
      Acı olur balımız
      Sevdik evlenemedim
      Ne olacak halimiz

Hayladım koyunları
      Yaylanın yaylımına
      Bir şey demezsin bana