Hopa Hemşen (Homşetsi) Tarihi

Rengini Ve Düzeyini Afişe Etmek

Saksu nun yazısını ve benim yazdıklarımı okuyup anlayanlar,Saksunun okuduğunu anlamadığını, gereksiz nasıl polemik yapmaya çalıştığını, düzeysizliğini sanırım fark etmiştir. Tüm bu nedenlerle herşeye saksu gibi yaklaşanlar yazmaya devam etmeli, etmeli ki insanlar gerçek düşüncelerini anlasın.
      Yener Bey; Sizin Sosyoloji bilginiz de tıpkı Sosyalistliğiniz gibi gibi bom boş. Bak sana Modern Çağın bri bilgisini vereyim. Hani şu sizin anlata anlata bitiremediğiniz Fransız İhtilali, Rönesans ve Reformun değişmez kuralıdır. Bir insanın hangi milletten olduğuna genetiğine bakarak değil mensup olma duygusuna bakarak karar verilir. Yani bir insan hangi millettenim diyorsa o millettendir. Siz güya çağdaşsınız, demokratsınız, Sosyalistsiniz ama bu basit gerçekten haberiniz bile yok. Dahası sözde Sosyalistsiniz ama Manifesto'nun Tarihi Materyalizminden de bihabersiniz. Çok açık ve net söylüyorum. Manifestonun sözlüğünde sizin düşüncelerinizin karşısında Faşist yazıyor.
      2 Mesaj yukarıda sizi uzun bir yazı yazmış ve ortamı germemek ve daha ciddi ve bilimsel bir ortam yaratmak için bazı açıklamalar yapmıştım. Sizin verdiğiniz cevaba bakın.

"Sitemim İnkarcı Zihniyetinize" Başlık bu!
      Devam ediyorsunuz! "Sonuç olarak kardeşim Hemşinli olup Hemşince konuşan,Hemşince dilinde Ermeni dili olduğundan(kıvırrmaya gerek yok bu böyle) Hemşinlilerin bir kısmının TÜRK değil ERMENİ olma olasılığı çok daha yüksek".

Üslubum bu sözlerinizle değişti. Kendi hastalıklı kafandaki düşünceleri "Bu böyle" diye kesin hüküm koyuyorsunuz. Dahası "Kıvırmaya Gerek yok" diyorsunuz. Benden nasıl bir hitap bekliyorsunuz?

Başlık ile sonuç arasında sebep-sonu ilişkisi yok ve kafanız karmakarışık. Allah'tan Senoz'da senin gibi düşünen başkası yok.

Cevap istiyorum!

Bu başlık ile Çay Başfiyatının alakası nedir? Sinirlenmeden ve sakince...
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

Hamşetsi

Dönme konusunu iki açıdan irdelemek gerekir. 1-İnanç açısından :Bugün Putperest Ateist,Şamanist,gibi inançlarını muhafaza eden toplumlar haricindeki semavi dinlere inanan tüm halklar dönmüştür.
      2-Irksal açıdan dönme: Biyolojik olarak bir ırkın diğerine dönmesi mümkün değildir. Yapılan bilimsel araştımalara göre bugüne kadar dünyadan !00miliyar insan geçmiş bunun 7milyarı yaşamaktadır Bu 7milyar insan 100miliyar içinden süzülerek gelmiştır..Varın siz kimin kanı kimin damarlarında olduğunu saptayın.Esas olan özbilinçtır.kırıcı tartışmalara
      gerek yoktur.
      Sevgili Şeref Kardeşim; Tarihçi Murat Bardakçı kendinden örnek verdi. Anneannesi, babaannesi, babası, annesi ve ondan önceki 3 nesli tek tek saydı. Kafkasya'dan Galiçya'ya, Girit'ten Selanik ve İstanbul'a kadar çok farklı bölgelerden insanlar var soyunda. Ve sordu? Ben neyim?
      İnsanların genetiği üzerinden giderek milliyet belirlemek veya ırk dayatmak insanlık suçudur ve ırkçılıktır.
      Bu tür bir düşünce ile yola çıkıp, düşüncelerine biraz hümanizm, biraz sosyalizm katarak sınıfsal mücadele senaryoları yazmak kişinin kendini tatmin eder ama muhataplarına ahmak muamelesi yapmak ayıptır.
      Bu konu çok tartışıldı. Bu sitenin belki de en çok tartışma konularından biridir. Konuyu sürekli gündeme getirenler de hemen hemen aynı kişilerdir. Amaçları bence malumdur ama bu amaçlarına sosyalizm boyası katmak da ayıptır, savunduğu veya mensubu olduğu ideolojiyi bilmemektir.
      Geçtiğimiz ay Adapazarı'nda idim. Ankara'dan giderken Akçakoca üzerinden gittim. Akçakoca Hemşin, Yenice, Karatavuk Köylerine uğradım. Yöre halkının evine misafir olup, sofralarına oturdum. Çoğu yurt dışında çalışan insanlarda sohbet ettim. Uzun yıllar sonra ilk kez kendi bahçelerine ürettikleri mısırı, kendi değirmenlerinde öğütüp elde ettikleri mısır ununda ekmeklerini, lağanalarını, muhlamalarını yedim. Hemşinliler üzerine sohbet ettim. Ana dilleri Hemşince denilen bir dil olan bu insanların genci, yaşlısından bir tanesi Yener Kardeşimizin iddiasını savunmuyor. Tam tersine bunu reddediyorlar. Dahası "Emice size Ermeni Dönmesi diyorlar" dediğinizde "La ilahe illallah Muhammeden resulallah. Türk oğlu Türküm" diyorlar. Genci, yaşlısı, kadını, erkeği aynı şeyi söylüyor.
      Benim gittiğim köylere Yener gitsin. Burada söylediklerini orada söylesin. Göreceği tepkiyi adım gibi biliyorum. Bu insanlar kendilerini Türk görüyor, öyle kabul ediyorsa onlara ille de kabulleri dışında bir ırk dayatmanın mantığı nedir.
      Daha önce söyledim ve tekrar ediyorum.
      Yener Kardeşimiz çıkıp açıkça "Benim soyum Ermeni idi. Dedelerim İslam'a ve Türklüğe dönmüş. Şu andaki kimliğimi de ben seçmedim ama bene ermeni Dönmesiyim" desin kendisine zerre itirazım olmaz. Ancak bölge insanına kendi soyundan bir başka ırk dayatması açık bir bölücülüktür. Dahası Yener dışında soyadı Birben olan birine bu iddiada bulunamazsınız. Çünkü Haçapit'te böyle bir kişi bile yoktur.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen “cesursavasci” ().

Bu Konuda Son Kez...

Hemşince konuşan HEMŞİN liler Ermenistana gittiklerinde dil sorununu pek yaşamıyorlar. Bu bir ortak yan(en önemli ortak yan) dır. Türkçe ana dilidir ama Ermenice kökenli olan Hemşin ce yi sonradan öğrenmiştir. Aslında türk oğlu türktür diyebilirsiniz. Benim içi kimliğin ne olduğu önemli değildir ama Öncesinde Türkçe anadili olan sonrasında Hemşinceyi öğrenen(ana dili Türkçedir) kişi yıllar sonra Türkçeyi rahatça kullanabilecek konuma geldiğinde neden GETOĞ un Türkçe karşılığını hiç telafüz etmedi, neden CUGAL ın Türkçe karşılığını hiç kullanmadı(bunun gibi yığınla örnek verebilirim). Yani koşullar aleyhinize iken egemen kültürün dilini öğrendiniz ve kullandınız(Hemşinceyi-Ermeniceyi) sonra koşullar lehinize gelişti ve siz kullanamadığınız Türkçenizi rahatça kullanır duruma geldiniz. O zaman günlük hayatta kullandığınız tum alet edevat,kap kacak adınında Türkçesini kullanmak durumunda değilmisiniz. Yoksa bu malzemelerin Türkçe karşılığını tamamen unutmuş olduğumuz içinmi sonradan öğrendiğimiz dildeki adı ile hala tanımlıyoruz. Yada zaten asıl dilimizdede bu adlarlamı anardık.........Yani bu yaklaşım bilimsel bir yaklaşımdır. DİĞER YANDAN HİÇBİR SOSYALİSTİN KİMLİK DERDİ VEYA HERHANGİ BİR KİMLİĞİ DAYATMASI SÖZKONUSU OLAMAZ. BİZİM DERDİMİZ HERKES HİSSETTİĞİ KİMLİKTE KÜLTÜRDE VE İNANÇTA DIR. HİÇBİR KÜLTÜRÜN İNANCIN DAYATMACILIĞININ OLMAMASIDIR. AYRICA DAYATMACILIĞI EGEMEN KÜLTÜR YAPABİLİR ANCAK. BOŞVERİN BUNLARI,HERKESİDE MUTLAKA TÜRKTÜR,KESİN TÜRKTÜR DİYE DÜŞÜNMEYİN.YANİ İNSANLARI İLLADA ŞU KİMLİKTENSİN DİYE İSPATLAMA ÇABALARI ZORDUR.BUNUN KOLAYI KİŞİNİN NE OLABİLECEĞİNİ KENDİSİNİN SÖYLEMESİDİR VE BU YETERLİDİR. DEDİK VE BU KONUYU KAPATTIK.........ASIL HAYATA İLİŞKİN DÜŞÜNCELERİMİZİ TARTIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ......................
      karam.org.tr/Makaleler/167443519_007_gokdag.pdf

Lütfen bu akademik çalışmayı iyi okuyun. Özellikle 124. sayfadaki Hemşinliler başlıklı kısım hepinize ciddi anlamda katkı sunacaktır. Yazarı kim bilmiyorum. Az evvel buldum ve Hemşinliler başlığını okudum. Konuyu genetik aidiyete getirip dayayanlar için gerçekten faydalı bir kaynaktır.
      Bir insanın bir konuda bilgi sahibi olması için sadece o kitabı okuması yetmez.Acaba anlıyarak mı okuyor .Ben herkesin okuduğu kitapları okudum. ama satır aralarını.Yazdığım kitapta bana ait olan çok bilgi yok.Çünkü ben ne bir etnografım,ne bir etimologum nede bu konularla ilim yapmış bir kişiyim.bu konularda ahkam kesemem.İlgili uzmanların yazdıklarını refere ederek bir sonuç çıkarmaya çalıştım.Bu konularda hiçbir çalışması ,bilgisi olmıyan zavallı cahiller yahut güdümlü hareket edenler dili esas almaktadırlar.Ve hatta Rize hemşinlileri bile bizim yani Hamşetsileri dilden dolayı başka gözle görmektedirler.Beyler biz Hemşinliyiz birimiz neyse diğerleri de o dur.Sadece Ermeni olmadığımızı biliyoruz.Ve de Ermenistan Ermenileri ile tarihte savaştığımız da .Ama biz kimiz? Kahır çoğunluğun Öz bilinci Türk olduğu yönündedir.Bu da kimlik için gerek ve yeter şarttır..Başkasına kimlik çıkaracağına herkes kendine baksın.Bizim kimliğimiz var.
      Değil Hemşinliler, Ermenistana giden İstanbul Ermenileri bile anlaşmada zorluk çekerken Hemşinlilerin çekmemesi olası değildir..Ancak Yener beyin dediği gerçekse,Ermenistanda anlaşabildikleri Ermeniler, Hemşinli olduklarından haberi olmıyan asimile olmuş Hemşinlilerdir.Oysa ki ,Anlaşsalar bile bu bir şey ifade etmez.Kim ne derse desin Dil kimliği göstermez.
      Şerif Bey; Antropoloji ve Paleontolojiye günümüzde genetik bilimi de katıldı. Ne olduğunu öğrenmek isteyen bir damla tükürük ve 200 dolar ile kimliğini öğrenebilir.
      Oysa insan için bu masrafa da gerek yoktur. Tıpkı sizin söylediğiniz gibi insan için önemli olan Öz bilincidir. Gerisi de hikayedir.
      Bu konunun sürekli gündeme getirilmesi tamamen siyasidir. Özellikle Berlin Duvarının yıkılması ile başlayan Tek Merkezli Dünya farklı unsurlardan uluşan milletleri dağıtmaya çalışıyor. Binlerce sene birlikte yaşayan ve aynılaşan insanlar arasına ayrılık tohumları ekiyor. insanlarımız da yeterli bilinçte olmayınca fıtratında bulunan merak ile bir tarafı sahipleniyor.
      Size kesinlikle katılıyorum. Dil tek başına asla belirleyici bir unsur olamaz.
      Sizin şikayet ettiğiniz bir konuya ben de katılıyorum. Son yıllarda konuya ilgi sebebi ile uzman olup olmasın onlarca kitap yazıldı. Şu anda durum tam bir karmaşa halinde. Aynı tezi savunanların yazdıkları arasında bile ciddi oranda tezatlar vardır.
      Adını vermeyeceğim ama bundan 2 sene kadar önce çıkan bir kitabı bizzat yazarından almış ve otel odasında sabaha kadar okumuştum. Ben konunun uzmanı değilim. En azından sizin kadar bilgi sahibi değilim. Ancak bu yarımyamalak bilgimle o kitapta 150 civarında maddi hata tespit etmiştim. Dahası bir araştırma kitabı olmaktan da uzaktı. Sıradan bir karalama defteri gibi alt alta ve kronolojik hatalar da içeriyordu.
      Benim birkaç senedir savunduğum bir şey var.
      Bu konuda kitap yazanların Ankara'ya davet edilmesi ve 1 haftalık bir çalıştay yapılarak bir ortak deklerasyon yayınlanması. Her yazarın tezlerini de içeren bir kitap yayınlamak.
      Bu bütün tartışmaları bitirecektir ama bir türlü bunu beceremedik.
      Bu konu devletin Kuzey Sınırlarının geleceği açısından da ciddi öneme sahiptir.
      Şakir bey,Yazdıklarınıza katılıyorum.Özellikle dediğiniz gibi bu konuda kitaplı,kitapsız,taraflı tarafsız,Ermeni, Türk, bir araya gelip konu vakit geçirilmeden irdelenmeli.Gönderdiğiniz doğu karadenizle ilgili dergiyi ben daha evvel incelemiştim.Genetik bilimi nekadar,nereye kadar sonuç verir bilemiyorum.Aslında Hopa ve cıvarında kan toplama yapıldı.Sonuç toplayanlar için negatif olacak ki,açıklanmadı.Antropolojiye gelince, o sonuç veremez çünkü yazılanlara göre,Türklerinde Ermenilerin de kafatası yapısı BRAKİSEFAL.Kimin Türk olup olmadığı,kimin Ermeni olup olmadığı kime ne. Selamlar.
      Doğu ve Batı Hemşincelerin Karşılaştırılması
      Batı Hem. Doğu Hem. Türkçe
      Açal - - Öküz

Açar ‘’ ‘’
      Açkarı - Arpacık
      Afkurmak ‘’ Havlamak
      Akh u vakh ‘’ Ah u Vah
      Alaf ‘’ Hayvan yemi
      Arkuri ‘’ Aykırı
      Adiç ‘’ Bal sıyırma aleti
      Ag ‘’ Değirmen unluğu
      Agemum ‘’ İzolasyonmumu
      (kovanda)
      Ahpomon - Ortancasepet
      ( Gübre sepeti Ş.Y)
      Aiki - Aykırı Düz yol
      Aninç Anidz Bit yavrusu
      Agiş ‘’ Maşa
      Agos - Yol, Ark
      Ağpun(Çer) Akhpe Gübre
      Ander - Kimsesiz
      Ard ‘’ Tarla
      Ayem ‘’ Hava açık
      Babağpur - Kapı+pınar
      Bareg Vareg Civciv
      Boçad ‘’ Kısa
      Boçkelokh - Omurilik
      Bolokuş ‘’ Öküzün bağırması
      Bebug ‘’ Tomurcuk
      Beceğ Becakh Parmak ucu
      Becğer Betskhi Kızılağaçlık
      Bedeğ Bedağ Bir tutam
      Beduğ ‘’ Çam sakızı
      Beras ‘’ Prasa
      Bet ‘’ Çirkin
      Bobol ‘’ Böcek
      Bolaki ‘’ İnşallah
      Borcuş - Sıyırma
      Boyına ‘’ Devamlı
      Bucek Budzeg Y.Arısı
      Bucık ‘’ Buzak
      Buc Bu.. Vajina
      Bulig ‘’ Kız
      Cahel ‘’ Cahil
      Cancağpur ‘’ Karasinek pınarı
      Caş ‘’ çocuk maması
      Cazı ‘’ Cadı
      Cağ ‘’ Şiş
      Cekuş Tserkuş Dağılma hali
      Cemag - Kuzey
      Cernaduş Cevduş Yarılma
      ceynik Cilika Salıncak
      Cibortlemek Dzibluş Çimdiklemek
      Ceğart ‘’ Ala karga
      Cibu Dzib Çimdik
      Cibul - Zurna
      Cibu Dzibu ‘’
      Ciggari - Odun kırmızısı ağaç
      Corag Corod Çamurlu yer
      Cortuş ‘’ Yolma
      Ciciğ Dzidz Solucan?
      Cil Dzil Fide Tomurcuk
      Cillenmek ‘’ Tomurcuklanmak
      Cirun-Cırum Cernelik Bir çeşit tahtarevalli
      Civ Civ Sarmısak dilimi
      Corcag Dzordzag Ense çukuru
      Cugal ‘’ Kazan
      Cut ‘’ Salkım, Küme
      Çaç ‘’ Sergi(Gazel, Hayvan altı)
      Çağ ‘’ Zaman
      Çağel ‘’ Çakıl
      Çapçapuş ‘’ Şapırdamak
      Çapuk ‘’ Kolsepeti
      Çapula ‘’ İnce Ayakkabı
      Çart ‘’ Çalılık bölgeyı kesme işlemi
      Çaynik ‘’ Çaydanlık
      Çeduş ‘’ Yutarken zorlanmak
      Çeç ‘’ Arı peteği
      Çeğçeğan Çakhçakhan Şellle
      Çetuş - Ezilme
      Çehluş Çakhluş Ezmek
      Çekduş Tsaktuş Dağılmak(Sıçramak.Ş.Y.)
      Çerkena ‘’ Yıkanma yeri
      Çeruş Tseruş İshal
      Çevduş Cevduş Birine ağır yük bindi-
      rilmesi dolayısiyle e-
      zilmesi.(Yarılma Ş.Y)
      Ço ‘’ Katıra yürü demek
      Çuligpet Çulag Tezgah(Dokuma.Ş.Y.)
      Çinçğal ‘’ İpliğin dolşması
      Çur ‘’ Su
      Deb Deeb Yaprak
      Digina ‘’ Küçük sepet
      Do ‘’ Erkeklere Seslenme
      Dodig ‘’ Sepetlerin iki ayağı
      Derderuş ‘’ Dırdır etmek
      Doğdi Dudgi Küskü
      Deyina ‘’ Diye
      Erap etmek Erapnuş Örgü işinin bitirilmesi
      Essevastac Essevaspadz Hayret nidası
      Eyha ‘’ Yeter tamam
      Feli Fili Dilim
      Felamur ‘’ Ihlamur
      Fuşki ‘’ Hayvan pisliği ( At pisliği.Ş.Y.)
      Giv ‘’ Çam sakızı
      Gargurd Gargud Dolu(Kar+Gud Ş.Y.)
      Gec Gadz Ateş Kıvılcım
      Gecguş Gedzguş Diz çökme
      Gecig Gedzig İplik yumağı
      Geculig Gadzulig Ateş böceği
      Gedvali - Tokaç
      Gegma Gügüm Gügüm
      Geong Geung Topuk
      Gerc Percu Ucu eğri Ahşap iş aleti
      Geroni Tespih yapımında kullanılan bir meyve
      Geroc ‘’ Kanca
      Getog - Küçük kazan(Süt sağma ile ilgili.Ş.Y.)
      Gic ‘’ Arı iğnesi
      Goc ‘’ Tabure
      Godim ‘’ Tere otu
      Godruş ‘’ Kırmak
      Gogoş Godoş Boynuz
      Godvan ‘’ Taze mısır koçanı
      Gogar ‘’ Ucu kıvrık ağaç dalı
      Goncoloz ‘’ Hayalet
      Goşt Guşt Toprak Keseği
      Gotol ‘’ Lahana gövdesi
      Gudel Gidel Konik biçimde sepet
      Gundeğ Gundağ Ahırın toprak zemini
      Ğalapa Ğolopa Cevizin yeşil kabuğu
      Ğoç ‘’ Koç
      Ğeri ‘’ Mısırın toprakta kalan kısmı
      Helort Khelort Kertenkele
      Huçka Khuçka Fasulye sırığı
      Hançuş Khandzuş Yanık kokusu (Tütsülemek.Ş.Y.)
      Hardum Khartuma Düz döşeme tahtası(Bedevre Ş.Y.)
      Havlilig Khavulilig Yabani ot üzerindeki kırmızı meyve
      Horkur ‘’ Hala
      Helez Kheloz Kertenkele
      Herteş Kherteş Kepek
      Helon Helun Boncuk
      Heşuş Kheşuş Susamak
      Hib Khip Dokuma(çile.Ş.Y.)
      Hil - Çayırın en incesi
      Hinç Khinç Sümük
      Hitiglemek Khadkhedetsenuş Gıdıklamak
      Haçan ‘’ Mademki
      Hoç Khoç Çubuk
      Hamim ‘’ Yeşillik(Maydanoz Ş.Y)
      Hohol ‘’ Baykuş
      Hor ‘’ Kuyu(Derin Ş.Y)
      İlig ‘’ Kirmen
      İligam ‘’ Böbrek
      İşmar ‘’ Göz kırpma
      Joh Jukh Bir meyve adı(Böğürtlen.Ş.Y)
      Ka ‘’ Kızlara seslenme
      Kaganuş Gaganuş Gıdaklamak
      Kalif Goob Koliba
      Kalaş Galaş Yel
      Kaspadze ku ‘’ Kötü küfür
      Kav ‘’ Çakmak mantarı
      Kavara ‘’ Sesli os.
      Kebile ‘’ Kabile
      Kecik Gedzig Yumak
      Kelavi ‘’ Bilenmiş
      Keloğ Kelokh Baş
      Kenef ‘’ Hela
      Kercuş Kerdzuş Sıyırma,Yontma
      Kerkerun Gergerun Gök gürültüsü
      Keroc Geroc Kanca, Kokar
      Ketvori Kentvori Köpeklerin azması
      Kırıg - Keçi
      Kokhregiş ‘’ Ateş maşası
      Kolik ‘’ Boynuzsuz davar
      Kop ‘’ Mağara
      Kudulik Gundulik Çok küçük
      Kulag Khulag Örgü
      Kunc Gundz Çimli toprak
      Kungul Gungul Tıka basa dolu(Yığın.Ş.Y.)
      Kuşpuni ‘’ Kuşyuvası
      Kağan Kean Mısırın daha iyi yetişmesi için yatırmak
      Kavluş Galvuş (Kanın phtılaşmasıŞ.Y) Sütün bozulması
      Keçenderuş Gadzenderuş Kızarmak
      Keinc ‘’ Ekmek kabuğu
      Kethuş Ketvuş Eşelemek(Bit aramak.Ş.Y.)
      Kıdidor Gigidor Keçi pisliği
      Kilimbur Gilimor Ateş üzerine asılan zincir
      Konkul ‘’ Mısır püskülü
      Khedik ‘’ Kar ayakkabısı
      Khikhila ‘’ Küpe
      Khil ‘’ Lif(fasulye kılçığı
      Khepkhepan ‘’ Göz tiki
      Kherg Herg Çift sürme
      Kherka ‘’ Hırka
      Kheşkheşun ‘’ Hışırtı
      Khic ‘’ Çöp
      Khipilig ‘’ Karabasan
      Khodeçur - Yer ismi (Otsuyu .Ş.Y)
      Khokh ‘’ Balgam
      Khoiz ‘’ Çekirdek
      Khorboğaz ‘’ Derinboğaz
      Khostuş Khotsuş Çıban olması
      Khov Havnuş Beğeni
      Khukhul Hohol Ot yığını
      Khus ‘’ Akıl
      Khuslamak ‘’ Lahanaya mısır unu koymak
      Kotig ‘’ Ayı yavrusu
      Lacek laçak Baş örtüsü
      Lag ‘’ Köpek yemeği
      Lagaman ‘’ Köpeğe yal verilen yer
      Laguş ‘’ Köpeğin yemeğini yemesi
      Lagod ‘’ Enik
      Latgağ ‘’ Çamaşır asılan yer
      Lağboyık ‘’ Kör yılan
      Leleh Lalaht Cıvarın vıcık vıcık olması
      Lilig - Boncuk
      Liser ‘’ Kirmen
      Livor ‘’ Tabanca
      Lordu ‘’ Sümüklü böcek
      Lazut ‘’ Mısır
      Libart ‘’ E. Çakal
      Mahol Mağul Diken çeşidi
      Mahat Makhot Çuvaldız
      Macor Macur Macur
      Mağlud ‘’ Dikenlik
      Mamençuş ‘’ Ellerin üşümesi
      Mar ‘’ Kürdan
      Maynençuş - Soğuktan ellerin acıması
      Mepos _ Bir tarla ismi
      Meceh Mecakh Küçük sinek(Sivri sinek.Ş.Y.)
      Meci ‘’ mece
      Mehov Mahavor Yaban mersini
      Mesur ‘’ İneklerin yem yediği yer
      Minci ‘’ Bir tür peynir
      Mişluk Mişnuk Ekmek içi
      Minas - Aile ismi
      Moca ‘’ Folluk
      Moci Modzir Uçan kül
      Moğ ‘’ Ot
      Moni Mani ‘’ İstiriç
      Mort olmak ‘’ Gebermek
      Mol ‘’ İneklere verilen taze dal(Yaprak.Ş.Y.)
      Mokuar - Teyze kocası
      Mozibadadz - Tarla ismi
      Mozi ‘’ Buzağla inek arası
      Mumulik Muililik Dağ çileği
      Mur ‘’ İs
      Nağer Nakhır Nahır
      Nalya ‘’ Serender
      Nalim Nalin Takunya
      Nav ‘’ Tulumun Saz kısmı
      Nebedirol Nabadiol Yokol
      Nezebori Nezevori İneklerin çiftleşmesi
      Nezuş ‘’ İneklerden çıkan ses
      Nosruk Norsuk İneklerin ot konan yeri
      Ocguş etmek Orçguş Öğürmek
      Og ‘’ Ön, eski
      Odvening - Hayvanların ayak derisi
      Oğvank ‘’ Hayvan yiyeceği
      Oncua Ancura Bir ot adı
      Ongua Angua Kiriş niyetine kereste
      Onic Anidz Sirke(bit)
      Ornuş ‘’ Köpeklerin uluması
      Ouc Orcuş Geviş getirmek
      Oyın ‘’ Kez, kere
      Paçağ ‘’ Mısır koçanının yaprakları
      Paçğa Patskha Ot yeri
      Paçka ‘’ Kibrit kutusu
      Papa ‘’ Unla yapılan bir yemek
      Papah ‘’ Kalpak Başlık
      Pagaa ‘’ Ateş(Mısır saplarının yakılması.Ş.Y.)
      Pahluş ‘’ Kıskanma

Peduş etmek Peduş Yolmak
      Peçko ‘’ Soba
      Pelit ‘’ Tandır ekmeği
      Palul ‘’ Bebek kundağı
      Pardi - Dişi çakal
      Pebuk Bebuk Çamdaki sakız çıkıntısı
      Peçkuş ‘’ Mısırı koçanından ayırmak
      Peçhuş Peçuş Üflemek
      Pelit ‘’ Bazlama
      Per Ber Ağıl
      Perengtuş ‘’ Hapşırma
      Pezuş ‘’ Ürküp kaçma(farsça)
      Pif ‘’ Kötü koku
      Pilanç Pilunts Aşk merdiveni
      Piştov ‘’ Tabanca
      Poçuş ‘’ Emeklemek
      Poçat Boçat Kısa boylu adam
      Polokuş Bolokuş Avazı çıktığı kadar bağırma
      Poğpedi ‘’ Ağaç türü
      Pondeğ ‘’ Elişi
      Por ‘’ İri sinek
      Pord Bord Göbek
      Pos ‘’ Düzlük
      Puchiş Putskhiş Tırmık
      Pod Pot Buruşuk
      Porçuma ‘’ Bir çeşit bitki
      pouş ‘’ Tarlayı kazıma
      puğre ‘’ Dağ sebzesi?
      Pun ‘’ Kuş yuvası
      Pur ‘’ Tutam
      Puş ‘’ Diken
      Puşud ‘’ Dikenlik
      Reika ‘’ Çıta
      Risel Liser Kirmen yuvarlağı
      Sadır ‘’ Fidan
      Sandek ‘’ Yün tarağı
      Skala ‘’ Merdiven(seyyar)
      Sarpun Sartpun Örümcek yuvası
      Serander ‘’ Ambar
      Sefali ‘’ Sevimli, hoş
      Sert Sart Örümcek
      Sifkara - Kapkara
      Socuş ‘’ Dalcıkları büyük
      Daldan ayırma
      Şatğuş ‘’ Elemek
      Şemuş ‘’ Burundan nefes almak
      Şib ‘’ Sürgün
      Şim ‘’ Kapı eşiği
      Şortağ Şortuğ Bir çeşit ot
      Şor ‘’ Çocuk bezi
      Şuk ‘’ Gölge
      Şerad ‘’ Peynir suyu
      Şud ‘’ Sivilce
      Tapul ‘’ Tutam(yün ve kar için)
      Tarçi geri - Bir kızın Evlendikten sonra
      Baba evine gelmesi
      Tak ‘’ Taa
      Tapuş ‘’ İri toprağı inceltme
      Tebur ‘’ Kuş tüyü
      Tartaluş ‘’ Yuvarlanma
      Tormuş ‘‘ Buruşmak
      Tohli ‘’ Toğlu
      Terçuş ‘’ Islanma
      Tokuş ‘’ Öksürmek
      Torni Torun torun
      Tektekuş, ‘’ Taktak etmek
      Terteruş derderuş Vıdı vıdı yapmak
      Taktakun ‘’ ‘’
      Titer ‘’ Kelebek
      Tastuş ‘’ Solumak
      Tebuk ‘’ Kuş tüyü
      Vareg ‘’ Piliç
      Vedro Bedro Kova
      Veeg - üst üste dikiş
      Vonag - Mal yatağı
      Yesmon olmak Yesir olmak kurban olmak(Esir olmak)
      Yal ‘’ Köpek maması
      Yaşık ‘’ Sandık
      Zengzegun ‘’ Sarsılmak
      Zermeğ ‘’ Sarmaşık
      Zerza ‘’ Kapı menteşesi
      Zifon ‘‘ Değirmende suyun geçtiği dar delik
      Zomb Zamb Kar tüneli
      Zot ‘’ Demir kaynak

Bu mini sözlük, N. Genç, S. Arıcı ve O. Kuyumcu’nun eserlerinden alıntılanarak oluşturulmuştur. Hemşince kısmı ise tarafımdan ilave edilmiştir. Bunlar ve detaylı araştırıldığında bulunabilecek pek çok ortak kelime ve bazı gelenekler, köklerimizin aynı olduğunu göstermektedir.
      ( ‘’ Ortak kelimeler, - Doğu Hemşincesinde olmayan kelimeler)

Batı grubu yabancı kelimeleri, cins isim, isim, isim –fiil olarak Türkçe fiillerle destekleyip bileşik kelime yaparak kullanmaktadırlar. Örnek, Hançuş etmek (Tütsülemek), Tarçi geri (Dön geri), Mozibadadz tarlası (dananın yuvarlandığı tarla) benzeri

saksu yazdı:

Şerif Bey; Antropoloji ve Paleontolojiye günümüzde genetik bilimi de katıldı. Ne olduğunu öğrenmek isteyen bir damla tükürük ve 200 dolar ile kimliğini öğrenebilir.
      Oysa insan için bu masrafa da gerek yoktur. Tıpkı sizin söylediğiniz gibi insan için önemli olan Öz bilincidir. Gerisi de hikayedir.
      Bu konunun sürekli gündeme getirilmesi tamamen siyasidir. Özellikle Berlin Duvarının yıkılması ile başlayan Tek Merkezli Dünya farklı unsurlardan uluşan milletleri dağıtmaya çalışıyor. Binlerce sene birlikte yaşayan ve aynılaşan insanlar arasına ayrılık tohumları ekiyor. insanlarımız da yeterli bilinçte olmayınca fıtratında bulunan merak ile bir tarafı sahipleniyor.
      Size kesinlikle katılıyorum. Dil tek başına asla belirleyici bir unsur olamaz.
      Sizin şikayet ettiğiniz bir konuya ben de katılıyorum. Son yıllarda konuya ilgi sebebi ile uzman olup olmasın onlarca kitap yazıldı. Şu anda durum tam bir karmaşa halinde. Aynı tezi savunanların yazdıkları arasında bile ciddi oranda tezatlar vardır.
      Adını vermeyeceğim ama bundan 2 sene kadar önce çıkan bir kitabı bizzat yazarından almış ve otel odasında sabaha kadar okumuştum. Ben konunun uzmanı değilim. En azından sizin kadar bilgi sahibi değilim. Ancak bu yarımyamalak bilgimle o kitapta 150 civarında maddi hata tespit etmiştim. Dahası bir araştırma kitabı olmaktan da uzaktı. Sıradan bir karalama defteri gibi alt alta ve kronolojik hatalar da içeriyordu.
      Benim birkaç senedir savunduğum bir şey var.
      Bu konuda kitap yazanların Ankara'ya davet edilmesi ve 1 haftalık bir çalıştay yapılarak bir ortak deklerasyon yayınlanması. Her yazarın tezlerini de içeren bir kitap yayınlamak.
      Bu bütün tartışmaları bitirecektir ama bir türlü bunu beceremedik.
      Bu konu devletin Kuzey Sınırlarının geleceği açısından da ciddi öneme sahiptir.

Şakir bey,Yazdıklarınıza katılıyorum.Özellikle dediğiniz gibi bu konuda kitaplı,kitapsız,taraflı tarafsız,Ermeni, Türk, bir araya gelip konu vakit geçirilmeden irdelenmeli.Gönderdiğiniz doğu karadenizle ilgili dergiyi ben daha evvel incelemiştim.Genetik bilimi nekadar,nereye kadar sonuç verir bilemiyorum.Aslında Hopa ve cıvarında kan toplama yapıldı.Sonuç toplayanlar için negatif olacak ki,açıklanmadı.Antropolojiye gelince, o sonuç veremez çünkü yazılanlara göre,Türklerinde Ermenilerin de kafatası yapısı BRAKİSEFAL.Kimin Türk olup olmadığı,kimin Ermeni olup olmadığı kime ne. Selamlar. [/quote]

KİM YAPACAK NE ZAMAN?
      Siz yazıyorsunuz Şerif bey gelde bunu (yeneryan) a anlat inanmaz size...
      Haçapitli sen anlaşıyormusun Ermenilerle dilde? fiziksel olarak benziyormusun? Ve senin bildiğin inandığın tarih nasıl açıklarmısın bize? gerçekten neye dayanarak BÜYÜK ihtimalle ermeni kökenliyim dedin gerçi su katılmamış ermenisin dendiği zamanda kızdın :| Hopa hemşinlilerinden farkın ne Kıpçak gregoryen olduğunu araştırdınmı ,merak ettim ondan soruyorum ...?
      teşekkürler..

EDİT :İMLA

Mesaj 2 defa düzenlendi, son düzenleyen “rizelli” ().

Ben bilmadamı değilim. Bu konuda Şerif Bey ya da diğer kitap yazanlar kadar da bilgili değilim. Ancak benim çok ciddi bir iddiam var ve bunun için her şeyi yapabilirim.
      Erivan'a gideceğim ve yolda rastgele yakaladığım 10 Ermeni ile birlikte kan analizi yaptıracağız. Eüğer o Ermenilerin an az 7 tanesi genetik olarak Türk çıkmazsa ben de en az Yener Kardeşim kadar Ermenici (Ermeni değil) :) olacağım.

Milletleri oluşturan en önemli unsurlardan ilki DİN'i inançtır. Her kökenden insan inandığı dinin baskın milleti olur...