Hopa Hemşen (Homşetsi) Tarihi

Yener Kardeş; Soru çok mu zor geldi ki eğip, büküyorsun. Kusura bakma ama biraz da saçmalamışsınız.

Topluma dayatılan kurallar var diyorsunuz? Bu kurallar nelerdir?

Diyelim ki dilleri konusunda Hemşinlilere bir dayatma yapıldı. Peki aynı dayatma Lazlara, Gürcülere, Abazalara yapılmadı mı? O koşullarda Lazlar, Gürcüler, Abazalar dillerini unutmadı da Hemşinliler nasıl unuttu?
      Dahası devlete yakın değil oldukça uzakta dağlarda, yaylalarda yaşayan dedelerimize, ebelerimize Türkçeyi kim öğreti?
      Bu gün ana dilleri olan Hemşinliler Hopa, Kemalpaşa bölgesinde var. Onlar aynı baskıyı görmediler mi?
      Bu baskı Cumhuriyetten sonra geldi diyorsan Hopa'daki Hemşinliler dillerini unutmadı da Hemşin, Çanlıhemşin, İzizdere, Arhavi, İspir'e kadar olan bölgedekiler nasıl unuttu?

Bu sefer Sosyoloji Bilimine uygun düşüncelerini bekliyorum. Bilmiyorsan bilmiyorum diyebilirsin.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      OHA HAÇAPİTLİ. YA SİZİN KÖYÜN VEDE HEMŞİNİN TAMAMI GERZEK- KORKAK YADA TAYYİPİN DEDİĞİ GİBİ CİBİLLİYETSİZ.. YADA SENDE VAR Bİ GERİLİK . HADİ SİZİN KÖY ASİMİLE OLDU, BİZİM KÖYDE.., ARKADAŞ, BANA HEMŞİNDE ERMENİCE YADA RUMCA KONUŞABİLEN ÜÇ YARATIK SÖYLE.

SENİN ATALARIN OLSA OLSA ERMENİ YADA RUMLARI BU BÖLGEDEN KOVAN İŞGALCİLER OLABİLİR Kİ, BU SENİN SÖYLEDİĞNDEN ÇOK BAŞKA BİRŞEYDİR. HEMŞİNDE ERMENİ VE RUM YOKTUR, BEN RASTLAMADIM. ANCAK KENDİNİ ERMENİ SANANLAR ÇOKTUR. Hİ,Ç BİRİNİN DE... BU GÜNKÜ BİRİLERİNDEN FARKI YOKTUR. VERDİKLERİ OYDAN BELLİDİR.
      YUKAKAPİLİ
      Rize Hemşininde de Hopa Hemşininde de Ermeni yoktur ama Dünya Egemenlerinin kendilerine bu dönemde Etnik Bölücülük görevi verdiği kendisini, Marksist, Sosyalist, Hümanist sanan Yener Pirimler vardır. Bunlar geçmişte de günümüzde de Türk Milletinin ebedi düşmanıdır. AKP zihniyetinin Soldaki versiyornudur.
      Olay bu kadar basittir!
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Kullandığım kelimeleri seçerek ve dikkatli kullanırım. "Biz Türküz" diyenlere sizin gibi "Hayır! Sen ille de Ermeni Dönmesisin" diyenlere karşı kullanmam gereken kelimeleri bile kullanmadım. Sevildiğini bil!
      Sahi ya! Sizin bu Genetik Avcılığına çıkan Faşizm özentisi tavrınız ne zaman bitecek? İnsan bu kadar da Kafatasçı olmaz ki?
      İsterseniz size bir de Kumpas göndereyim. Memlekete geldiğinizde saha çalışması yapar, her gördüğünüzün kafatasını ölçersiniz. Belki iddialarınıza delil bile bulabilirsiniz.

Bilirsinizde Yinede Tekrarlayim

BENİM İÇİN KÖKENİMİN NE OLDUĞU ANLAMSIZDIR.TÜRK-ERMENİ- RUM HİÇ FARK ETMEZ.KİMLİKLER ÜZERİNDEN GELECEK TAHAYYÜLLERİ ANLAYIŞINI AŞTIM BEN. İNANÇ İÇİNDE BÖYLE.KAFATASI ÖLÇÜMÜNÜ ANCAK KAFATASÇI ZİHNİYETLER YAPAR.SOSYALİSTLERİN BÖYLE BİR DERDİ YOKTUR.SOSYALİSTLER İÇİN KIZLDERİLİ,ZENCİ FARK ETMEZ.SAVUNDUKLARI DEĞERLER TAMAMEN İNSANİDİR VE BU DEĞERLERİ HERKES İÇİN SAVUNURLAR.AMA TARİHİNDE GERÇEĞE YAKIN VE MANTIKLI İZAHI OLACAK ŞEKİLDE YAZILMASI ANLAMLIDIR.YOKSA BU ÜLKEDE YIKICI SÖMÜRÜ,ULUSLARARASI TEKELLERİN,KAPİTALİZMİN İNSAN HAYATINI HİÇE SAYARAK DOĞADAKİ YAPTIĞI TAHRİBATLAR,ANTİDEMOKRATİK UYGULAMALAR VS. ÜLKEDE KİMLİK AYIRDI YAPIYORMU,İNANÇ AYRIMI YAPIYORMU.YANİ X KİMLİĞİ İLE Y İNANCI BU OLUMSUZLUKLARDAN ETKİLENMİYOR,DİĞERLERİMİ ETKİLENİYOR.TABİİKİ HAYIR.HERKES ETKİLENİYOR.OZAMAN BİRİLERİNİN X KİMLİĞİ MÜCADELESİ,Y İNANCI MÜCADELESİ VERMESİNİN ANLAMI VARMI. ÜLKEDE HERKES X KÜLTÜRÜNÜ SAVUNSA,Y İNANCINA ÜLKENİN TAMAMI BİAT ETMİŞ OLSA KAPİTALİST SÖMÜRÜ BİTECEKMİ. AYRICA SÖZÜM MAKSUT A İDİ.DÜZEYİ BİRAZ DÜŞÜRMÜŞTÜ UYARAYIM DEDİM ÜZERİNE ALMA.
      Sevgili Yener Kardeşim;
      Yaşın kaç bilmem ama sanırım bana yakındır. Muhtemeldir ki 12 Eylül öncesini de yaşamışsındır. Bu yaşa gelene kadar onca olay yaşadın. Nice ülkelerin kurulduğunu, bir o kadarının yıkıldığını gördün. Konjonktürü de sokaklardaki kalabalıklardan daha derin olarak değerlendirdin. Yani bunca tecrübenin sahibisin ama hala fikirlerin oturmamış. Bir yandan Dünya Egemenlerinin yeni sömürü projesi Yeni Dünya Düzenini savunuyor hatta ona tetikçilik yapıyor Etnik Bölücülüğü gündemde tutuyor, diğer yandan benim için insanların ırkı önemli değil diyorsun. Hem Antiemperyalist Sosyalist olduğunu söylüyor hem de Emperyalizme karşı dünyanın belki de kazanılan tek savaşının sahibine “Kemalist Sömürü Bitsin” diyorsun.
      Sen herkesten iyi bilmelisin ki Millet kavramı aynı genetik kökten gelenlerin birliği değil aynı ülküye inanmış insanların birliğidir. Yugoslavya’yı bir düşün. Tito önderliğinde güçlü bir devlet idi. Ne zaman ki o yok edildi Yugoslavya Slovenya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Voyvodina, Sırbistan, Makedonya, Kosova adlarında 7 bölgeye ayrıldı. Bunu yapan Dünya Egemenleri Yugoslav Milletine tıpkı senin yaptığını yaptı; “Sizler farklı milletlersiniz” dedi. Senin yaptığın da aynı şey değil mi? Binlerce yıldır bölgede yaşayan insanlara Diaspora Ermenilerinin Resmi İdeolojisine uygun kökenler biçiyorsun. Bir Sosyalist için insanların kökeni önemli değil ise bu bölücülüğü neden yapıyor, neden Dünya Egemenlerinin Etnik Bölücülük esaslı senaryosuna figüran oluyorsun.
      Yazdıklarımı şahsınıza karşı samimi bir eleştiri olarak kabul edin ve lütfen kendinizi bu tutarsızlıklardan kurtarın. Bir Sosyalist, bir Komünist, Marksist hatta bir Ateist de olabilirsiniz ve bu sadece sizi ilgilendirir. Fikirlerinize inanmasam da en azından saygıyla karşılarım. Ancak savunduğunuz ideoloji ile tezat teşkil eden bu tür düşünceleriniz ile asla kimsenin saygınlığını kazanamazsınız. Tam tersine “Bu arkadaş sözde Sosyalist ama özde Sosyalizmin ne olduğunu bile bilmiyor. Dünya Egemenlerinin Böl-Parçala-Yönet kuralına tetikçidir” derler.
      Fikriniz, düşünceniz ne olursa olsun dik durun, sapmayın, tutarlı olun yeter. Hemşinlilere farklı bir köken biçme gayreti kişisel düşüncelerden yola çıkarak bugüne gelen bir süreç değil, yıllarca önce bilinçli bir şekilde uygulamaya konulan Almanya merkezli Etnik Bölücülük esaslı bir projedir. Bunun mali boyutu da ABD ve Almanya’daki çeşitli dernek, vakıf ve STK’lar tarafından karşılanmaktadır. Bunu size onlarca delil ile ispatlayabilirim.
      Bir Sosyalist bu kadar basit tuzaklara düşmemelidir. Diyelim ki sizin dediğiniz bilimsel olarak da ispatlandı (Asla mümkün değil) ve Hemşinliler Ermeni Dönmesi çıktı. Bunun sizin ideolojinize katacağı hiçbir şey yoktur. Ancak Etnik temelli çatışmaları gündeme getirir ki bunun da hiç kimseye faydası olamaz. Geçmişte ciddi anlamda pratikleri olan birine bu tuzağa düşmek yakışmıyor…

Yine Kendince Beni Anlatmişsin Ama Yanliş Anlatmişsin

1- Öncelikle yaptığım bölge tarihine ilişkin bir öngörüdür/tespittir.

2- Tarihin eksik yazıldığını, yanlış yazıldığını vurgulamak hiçte bir SOSYALİST için çelişki olmasa gerek.

3- Kaldıki bizim asıl mücadelemiz EMEK ile SERMAYE arasındaki tarihsel mücadeledir. Bu mücadele Ezenle Ezilenin, Sömüren ile Sömürülenin mücadelesidir.

4- Bu mücadelede insanların kimliği ulusu, inançlı olup olmaması yada hangi inançtan olduğunun anlamı yoktur.

5- Herkesi Türkleştirdiğiniz coğrafyamda tabii ki söz söyleme hakkımız da var.

6- Keşke karadenizde yaşayan farklı kimlikler halen günümüzdede sayılarını ve yaşam biçimlerini koruyarak varolabilse idiler.

7- Ama sayıları kısa sürede azaldı.Bunun nedeni asimilasyon, bölgeden göç v.s.

8- Yani demem o ki bizim tasarladığımız yaşam biçiminde Ezen ve Ezilen olmayacak. Ezen ve Ezilen kültür/inanç ta olmayacak. Herkes inancı ve kültürü ile yaşayabilecek.

9- Belki hayal diyeceksiniz ama bu düzen oluşmadığı sürece Ezen lerde asla rahat olamayacak......
      Madde madde yazmışsınız ben de madde madde cevap vereyim.
      1- Yaptığınız tespit hem Sosyoloji Bilimine hem de tarihi gerçeklere aykırıdır, yanlıştır.
      2- Benim söylediklerimi “Resmi Devlet Tezi” diye reddederken karşılığında “Diaspora Ermenisinin Resmi Tarih Tezini” koymak bir Sosyaliste yakışmayacak ciddi çelişkidir.
      3- Sizin mücadeleniz Emek Sermaye tarihsel mücadele ise bölge halkını çeşitli etnik gruplara bölmenin Emek-Sermaye mücadelesine katkısı nedir?
      4- Madem kişilerin kimliğinin anlamı yoktur ne diye Soros ve Şürekasının projesine uygun düşecek kanaat bildiriyorsunuz? Mesela bir Hemşinli size gelse ve Emek-Sermaye mücadelesine katılmak istese siz ona “Sen aslında Ermeni Dönmesisin” diyerek mi mücadeleye çağıracaksın? Amacın o kişinin aidiyet duygusunu yıpratarak devletine isyan etmesini sağlamak değilse nedir?
      5- Evet! Bu ülkedeki herkesi Türk kabul ederiz. Çünkü Türk Milleti deriz. Bunu derken hiçbir ırki alt kimlik yaftalaması yapmayız. Çünkü milletin tanımında “Aynı etnik kimlikten gelmek” diye kafatasçı bir kural yoktur. Bu ülkeye vatandaşlık bağları ile bağlı olan herkes Türk’tür. Kişi bu anlamda “Ben Kürdüm, Ermeni’yim, Rum’um, Boşnak, Pomak, Çerkez’im, Laz’ım diyebilir. Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Kâğıdı ve Pasaportu taşıyan herkes Türk’tür. Tıpkı Fransız, Alman, İngiliz vb. gibi.
      6- Sadece Karadeniz’de değil dünyanın hemen her yerinde, en gelişmiş toplumlarda bile çeşitli sebeplerle (özellikle ekonomik sebepler) dağılıyorlar . ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Kanada vb. onlarca ülkedeki mülteci ve yabancı işçi sayısı milyara yaklaştı. Eski yaşam biçimlerinin korunamaması da çağın ve teknolojinin sonucudur.
      7- Türkiye’nin asla asimilasyon politikası olmamıştır. Bu tarihte de böyleydi günümüzde de böyledir. Mesela Osmanlı asimilasyon politikası uygulasaydı Tüm Avrupa ve Asya şu anda Türkçe konuşuyor olurdu. Günümüzde de böyle bir politika yoktur. Eğer olsaydı mesela Karadeniz’de Lazca, Gürcüce konuşan kalmazdı. Güneydoğuda da Kürtçe konuşan kalmazdı. Mesela kendileri Yörük Türk, Türkmen olan Güneydoğu’da yaşayan, Sarıkeçili, Karakeçili ve Badıllı Boyları Kürtçe konuşmazdı (Ana dilimiz Kürtçe diyorlar). Mesela köy adı vermeyeceğim ama Pazar’ın yarısı Hemşin’den gelen bir köyün tamamının Ana Dili Lazca olmazdı (Kendileri öyle biliyor. Hemşinli olduklarını biliyorlar ama Lazca konuşuyorlar. Böyle çok köy vardır).
      8- Herkes inancı ve kültürü iel yaşayacaksa o zaman binlerce yıllık Hemşin Kültürüne neden başka bir milletin kültürünü dayatıyorsunuz? Ezen ve Ezilen temelli bir mücadelede geçmişle, kökenle ne işiniz olabilir. O insanlara bir başka aidiyet yamamaya çalışacağınıza oturup mücadelenizi anlatın.
      9- Ezenler kim ve kimi ezmişler? Ezdiklerini kökenleri Ermeni, Rum, Süryani vb oldukları için mi ezmişler. Emperyalistler için kimi ezdikleri önemli değildir. Kazançlarına bakarlar. 1 Kuruş Sevgili Yener; Yapacağınız şu ( Tabi ki kendiniz bilirsiniz). İnandığınız fikri insanlara anlatmak ve onları uyarmak. Bunu yaparken de Dil, Din, Irk ayrımı yapmadan herkese aynı bakabilmeyi denemek.
      Şöyle düşün! Diyelim ki Hükümet bir karar aldı ve Çay-Kur’u özelleştirmek istiyor. Siz de bunu halka anlatacaksınız. Güneysu’da “Siz Gürcü Kardeşlerim”, Hemşin’de “Siz Ermeni Dönmesi Kardeşlerim”, Artvin’de “Asilimle edilmeye çalışılan Abaza kardeşlerim, Pazar’da “Laz Kardeşlerim” diye mi hitap edeceksiniz?
      Bakın size bilmediğiniz bir olay anlatayım.
      Hitler ve komutanları büyükçe bir masanın başında Dünya haritasını önlerine koymuş ülkeleri nasış işgal edeceklerini konuşuyorlar. Bu sırada Göring elini Polonya üzerine koyarak; “Burayı 1 haftada geçeriz” diyor. Bir başka asker; “Koca Polonya’yı 1 haftada nasıl geçeceksiniz. Halk mutlaka direnecektir” deyince Göring; “Biz Polonyalıları senelerdir çeşitli etnik gruplara ayırdık. Onlar birbiri ile savaşıyor. Bizi engelleyemezler” der. Gerçekten de koca Polonya 1 haftada işgal edilerek ordu Rus sınırına dayanır. Aynı şeyi Ruslar 2. Dünya Savaşı sonrası Çekoslovakya’ya yaptı. Çeklerle Slovenler birbiri ile savaşırken Rus ordusu bir gecede Prag’a girdi ve ülkede ne kadar aydın, vatansever ve işgale karı olan insan varsa hepsini yok etti. Bir gecede Prag’da 20 Bin insan öldürüldü. Hem Ruslar hem de Faşist Almanya aynı şeyi yaptı.
      Siz geçmişte saha pratikleri olan bir insansınız. Bu tür provokasyonlara gelmenizi gerçekten yadırgıyorum. İşin köken boyutu ve tarihi gerçeklere girme ihtiyacı bile duymuyorum.

Son bir not daha: Anadolu’da geçmiş onlarca medeniyet vardı. Tarihi harabeleri hala duruyor. O medeniyetleri tamamını Haçlı Orduları yok etti, Türkler değil…
      Arkadaşlar dile takılmıyalım.Dil rita brown'un dediği gibi< kültürlerin yol haritasıdır. nereden geldiği ve nereye gittiklerini gösterir> okadar.Aynı dili konuşan farklı milletler olduğu gibi farklı dilleri konuşan soydaş milletlerde vardır.Günümüzde Öcalan Kürdistanı kuruyor ama Kürtçe bilmiyor.Benzer Kürt milletvekilleri gibi.

saksu yazdı:

To demiş dehe Hemşinlilerin kim olduğunu. Dehe açuk nasi desun. :)

:) :) desene 2. cimilhemşin vakası :)

İyide her Hemşinliyim diyeni de acep ONLARDAN mı görüyor, sanıyor onu da sormak lazım her Hemşinliyim diyeni kim olarak görüyor? haçapitli..

Yahu bi düşün güney kaçkarlar kuzeyin lazlar doğu gürcüce konuşuyor desek yüksek dağlarda Türkçeyi kim öğretti::) :) ?

Diğerlerinin yazdıklarını bilimsel veri olarak kabul ediyorlar...sen ben o yazarsak kabul etmiyorlar :sleeping:

belki kendisi onlardandır ,olabilir, ama herkesi onlardan sayması enteresan...

SAYGILAR..

Sitemim Inkarci Zihniyetinize

Sonuç olarak kardeşim Hemşinli olup Hemşince konuşan,hemşince dilide Ermeni dili olduğundan(kıvrrmaya gerek yok bu böyle) Hemşinlilerin bir kısmının TÜRK değil ERMENİ olma olasılığı çok daha yüksek.Deki 1 aile,deki 2 aile ama varlar ve günümüze kadarda dilleri ile varolanlar var.İnkar etmek, yok kardeşim bunlar aslında Türkoğlu Türk demek biraz aymazlık olmuyormu. Geçmişini Ermeni olarak değerlendiren ve dilini koruyarak bugünde konuşabilenlere selam olsun.Karadenizide Ermeni kimliğinin varlığı beni rahatsız etmediği gibi mutlu eder.Farklı olanlarla birarada yaşamak zenginliktir.Kim kendini ne hissediyorsa ve maddi dayanağıda varsa o odur NOKTAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA.......
      Dilden hareketle kimlik çı ka rı la maz Diyelimki Hemşinlilerle ilgili hemşince esas alınarak çıkarılmaya kalkıldı.Önce Hemşince nedir bilmek lazım .Yetmez .Ermenice dilini bilmek lazım.Yetmez.Hem Hemşinlilerin vede hem Ermenilerin tarihini( bu iki halkın birbirleri ile ilişkilerini) yaşam biçimin ,gelenek ve göreneklerini,,Dinini,Müzik enstrumanlarını ,folklorunu,bilmek lazım,yetmez.Sizin de önce kimlik çıkarıp son cümlede belirttiğiniz gibi kişinin hür iradesi ile öz bilincini bilmek lazım.Ancak böyle bir hassas konuda yukarda belirtilen hususlar incelenmeden bir toplum için karar vermek doğru değildir. Ben hemşince konuşabiliyorum fakat benim çocuklarım konuşamıyor. Ne olacak şimdi bay Haçapitli .Selamlar
      Yahu Yener; Ben de seni ciddiye alıp uzun uzun yazıyorum. Anlamak istemeyene hiç bir şey anlatamazsınız. Her fikrin bir yobazı olduğu gibi Yener de Hemşinlilerden Ermeni devşirmek fikrinin iflah olmaz yobazı. Bu tartışmanın amacını yukarıda yazmıştı. Döndüm bir daha okudum. Son mesajı ile karşılaştırdım. Gördüm ki Yener Pirim Sosyalist filan değil. Kendisini Sosyalist sanan Soros Devşirmesi, Genetik Irkçı ve Kafatası Avcısı bir Faşist, Dünya Egemenlerinin yeni projelerinin piyonu.

Sonuç olarak bu kadar tartışmadan çıkardığım şudur.

Yener Pirim Su Katılmamış Bir Ermenidir.
      "Yener Pirim Su Katılmamış Bir Ermenidir."

Bu cümleyi kullanan vatandaşın kafasının içindeki algı "Ermeni olmak kötü bir şey,ermenide tu kaka" olsa gerek. Ayrıca da özürlü bir kafa yaklaşımı. Bre zındıklar Ermeni olmak, Türk olmak kadar doğal, bir ermeni içinde ermeni olmak gayet onurlu bir şeydir. Kaldıki Ermeni isem Ermeniyim size ne. Benim kökenimin Ermeni olma olasılığı yüksek. Eğer gerçektende Ermeni isem bu benim için sorun değildir. Ama nedense sizin için sorun. Çünkü farklı kimliklere tahammülünüz yok. Bu nedenle de zinhar Hemşinlilerin Ermeni olabilme olasılıkları yok. Onlar Türkoğlu Türk diye bas bas bağırıyorsunuz. Bırakın bu savsataları da çayınıza sahip çıkın, emeğinizin sömürüsünü engellemeye çalışın, derelerinize suyunuza sahip çıkın, kapitalist/emperyalist talana karşı birşeyler yapın. Sahi siz Reyhanlı da katledilen 150 yurttaşımız için bir tepki verdinizmi. Vijdanınız bu tepkiyi vermenizi sağladımı. Ölen Arap kökenli yurttaşlarımız için bir kelam ettinizmi.Tıpkı Roboski katliamındaki gibi SUSTUNUZMU yoksa.
      Ermeni kelimesini kullanırken,IRK anlamında HAY ırkı mı kast ediliyor yoksa Ermenistan coğrafyasında yaşamış olan ve geçmişte Gregorien Hırıstıyan olan halklar mı kast ediliyor?. Önce buna karar verilmeli.Irk anlamında Hay'lar kast ediliyorsa;Bugün dünyada saf bir ırk yoktur.(bir kısım Eskimo ,zenci vs.dışında).Coğrafya ve din bağlamında olay irdelenecek olursa bu sanal olarak başkalarının bir kabulu olurki hiç kimseyi bağlamaz. ne Ermeni ne Türk önemli olan,İNSANDIR.
      "Sen su katılmamış bir Ermenisin" sana bir iltifattır. Neden o kadar kızıyorsun ki!
      Hemşinlilerin Ermeni Dönmesi olduğu takıntın var. Ben de bu anlamda sana katkı sundum.

Ben ne bu yazımda ne de geçmişte hiç bir ırkı asla aşağılamadım. Hatta yaratılıştan üstünlüğü de hep reddettim. Daha da ileri giderek Emperyalizmi bölgeden kovabilmek için tüm bölge halklarının önkoşulsuz işbirliğini savundum. Bu işbirliğinin taraflarından birinin de Ermeniler olduğunu söyledim. Dahasını da söylemek gerekirse "Kim hangi ırktan olduğu değil kendisini ne hissettiği önemlidir" dedim.

Ya sen ne diyorsun?
      "Bırakın bu savsataları da çayınıza sahip çıkın, emeğinizin sömürüsünü engellemeye çalışın, derelerinize suyunuza sahip çıkın, kapitalist/emperyalist talana karşı birşeyler yapın. Sahi siz Reyhanlı da katledilen 150 yurttaşımız için bir tepki verdinizmi. Vijdanınız bu tepkiyi vermenizi sağladımı. Ölen Arap kökenli yurttaşlarımız için bir kelam ettinizmi.Tıpkı Roboski katliamındaki gibi SUSTUNUZMU yoksa"

E be Kup Baş! Bu başlığı açan sensin. Hemşinlilere Ermeni Dönmesi diyen sensin. İşin emperyalizm boyutunu atlayıp Genetik Boyutuna takılan Genetik Irkçısı, Kafatasçı Faşist de sensin?
      Hemşinlilere Ermeni Dönmesi yaftası ile saldırmanın Çay Fiyatları ile alakası nedir? Hemşinliler Ermeni Dönmesi olsa Çay Başfiyatı 50 Lira mı olacak?
      Derlerimize HES'ler ile gem vurmaya çalışan namussuzlar Hemşinliler Ermeni Dönmesi diye HES yapmaktan vaz mı geçecek?
      Reyhanli Katliamını planlayan dünya egemenlerinin köpekleri "Hemşinli Ermeni Dönmelerinin hatırına bir daha asla böyle katliam yapmayacağız " mı diyecekler?
      Marksizm ve Sosyalizm insanların genetiğine, kökenine değil sınıfına bakar. Sen ne biçim Sosyalistsin ki Manifesto'nun ilk kuralını yok sayıp Açıkça Genetik Irkçılığı yapıyorsun. Sen değil Sosyaliz, Mosyalist bile değilsin Sen Diaspora Ermenistanının içimizdeki uşaklığına soyunmuş Kripto İşbirlikçisin.

Bana bak kendisini Sosyalist sanan Soros Beslemesi, Sözde Sosyalist, Öz de Kaftasçı Irkçısı, Etnik Bölücü, İşbirlikçi; Bölücü Kup Baş!

Genetik test yaptırsam ve Ermeni çıksam da ben Türk Oğlu Türküm. Çünkü bu benim kabulümdür. Ermeni kimliğim ile de bu aziz milletin bir neferi olurum. Ama sen genetik analiz ile Türk çıksan da Ermenisin (Hatta Ermenicisin).

Burada Etnik ve Irkçı Bölücülüğünü sözde 1-2 sol slogan ile gizlemeye çalışman da yetmez. Memlekette demokrasi var. O kadar Adam isen adını değiştir Yeneryan Pirimyan yaptır da sana saygı duyalım. Müslüman mahallesinde salyangoz satarak bir yere varamazsın.

İlk mesajımda seni kızdıran cümlemi değiştireyim.

Yerer Pirim Ermeni Diasporasının Devşirdiği bir Türktür.

Sana Türk dememe de kızacak mısın bakalım?