Sabit 24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü

Değerli meslektaşlarım , hepinizin 24 kasım öğretmenler gününü tebrik eder, saygı ve sevgiyle kutlarım.
      Öğretmenlik ; Türkiye'de bin yıl öncesine giden uzun bir geçmişe dayanır. Bu nedenle Türkiye’mizde öğretmenlik denilince Selçuklu Türkiyesinden başlayıp , Osmanlı Türkiyesi ve Cumhuriyet Türkiyesi ile bu günkü konumuna ulaşan bir süreç olarak olarak anlamalıyız.
      Bu ilk dönemlerde medreseler hem adalet mekanizmasını hem din adamlarının ve "sıbyan mektepleri muallimleri"nin ve medrese öğretim elemanlarının yetişmesinde hemen hemen tek kaynak olmuşlardı. Osmanlı döneminde ilk ciddi atılım Fatih döneminde yapılmış ve Fatih Medresesi kurulmuştur.Daha sonra Tanzimatın ilanıyla başlayan süreçte ; Fatih semtinde 16 Mart 1848 de DARÜLMUALLİMİN (Erkek öğretmen okulu),Darül-muallimat adlı kız öğretmen okulu izledi. Bu okullar 1924 yılında Maarif vekaletine bağlanmış ve kız öğretmen okulu ve erkek öğretmen okulu olarak adları değiştirilmiş ve cumhuriyetin en önemli eğitim kurumlarından olmuşlardır. Oraöğretim kurumları için ise Yüksek öğretmen okulları ve Eğitim enstitüleri olarak öğretmen okulları modelinin devamı olmuştur.
      Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ve onun arkadaşları, milli mücadelede onun yanında yer alan yakın arkadaşlarının büyük çoğunluğu bu okullarda yetişen öğretmenlerin ya öğrencileri veya kendileri olmuştur. Cumhuriyetin ilanından sonra başlatılan eğitim alanında yapılan değişmeler, gelişmelerin öncüleri eğitin davasını yürüten ve cumhuriyetçi kuşakları yetiştiren, Baş Öğretmen Atatürk’ün yanında yer alarak çağcıl eğitimin yaygınlaşmasını sağlayan öğretmenleri yetiştiren okullar ve öğretmenler bu okullarda yetiştirilmiştir. Cumhuriyet Türkiyesinde Yüksek Öğretmen Okulu'nun eğitim modeli, bugün eğitim fakültelerine yeni bir model olarak tanıtılan model olarak uygulanmaktadır. 157 yıllık Öğretmen Yetiştirme mesleğinin gelişiminin kısa bir özetiyle birlikte öğretmenlikle özdeşleşen Neden 24 Kasım Öğretmenler günüdür ? Kurtuluş Savaşı'nı kazanıldık tan sonra, 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet'i kuran ulu önder Atatürk, askeri ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda birçok yeniliği başlatmıştır. Bu yeniliklerden biri de, 1 Kasım 1928 tarihinde çıkarılan 1353 sayılı kanunla, Arap alfabesi yerine Latin alfabesinin kabulü olmuştur.
      Bu tarihten itibaren yeni harflerin öğrenilmesi ve okur yazar sayısının artırılması konusunda büyük bir seferberlik başlatılmıştır. 24 Kasım 1928 tarihinde açılan, Millet Mektepleri'nde, yaşlı, genç, çocuk, kadın... herkese yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir.
      Bu arada Atatürk, çağdaş Türk eğitiminde çok büyük anlam ve önem taşıyan Millet Mektepleri Başöğretmenliğine kabul ederek (1928) öğretmenlik mesleğine çok somut ve etkin bir biçimde katılmıştır.Bu katılımıyla Öğretmenlik mesleğine çok büyük bir değer, onur ve saygınlık kazandırmış :öğretmenlik mesleğini yüceltmiştir
      Millet Mektepleri'nin açılışı ve Atatürk'ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan bu 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.
      Atatürk Türkiye'yi yönettiği 1919-1938 yılları arasında geçen 19 yıllık süre içinde kamuoyu önünde yaklaşık olarak en az 40 kez olmak üzere en çok milli eğitim ve öğretmen konularını ve dolayısıyla öğretmenlik mesleğini işlemiştir.
      Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.
      diyen Ulu Önder Atatürk başta olmak üzere Tüm şehitlerimizi ve Eğitim Şehitlerimizi saygıyla anıyorum.Ruhları şad olsun. Saygılarımla.24.11.2005[/SIZE]
      Resimler
      • ciceklerim.jpg

26.12 kB, 0×0, 670 defa görüntülendi

Öğretmenler günü

Gördüğüm kadarıyla sitemizde oldukça fazla öğretmen arkadaşlarımız var. Hepsinin öğretmenler gününü kutluyorum. Öğretmenlik gerçekten kutsal bir meslek. Tabidirki ne öğrettildiği ile de ilitili bu kutsallık:)

Tekrar tüm öğretmen arkadaşları tebrik ederim.
      Ve ekonomik anlamda da rahata kavuşmalarını dilerim bir an önce:)
      Mustafa Kemal Atatürk; Türk Milletine dayalı Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurarken, Milli olmak karakterini öğretmenlere emanet etmiştir.

Milli Devletin, Milli Eğitimi öğretmenlere, Milli Savunması; öğretmenlerin yetiştireceği gençlere emanettir.

Atatürk, “Öğretmenler, sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır. Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister” diyerek öğretmenlere verdiği değeri ifade etmiştir.

TÜM ÖĞRETMENLERİN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.

SEVGİLİ ÖĞRETMENİM

Bana öğrettiklerinle hayat buldum, sevginle sevilmeyi, saygınla olgunluğa eriştim. Dünyaya geldiğim ilk günden itibaren özenle üzerime titreye titreye bu günlere getirdin . sana 40 yıl köle olmak yetmez, bin yıl köle olmakla bile hakkın ödenmez. Sevgili öğretmenim Annem,Babam, Kardeşim, Abim,Ablam. Dayım. Teyzem. hayatıma giren herkes sizlerin ellerinde sizlerin öğretisiyle bu günlere geldim. şu yada bu vesile ile hayatıma giren herkes tümünüzü temsilen okul öğretmenlerimin ellerinden saygıyla öpüyorum. İyiki varsınız.
      DÜNYANIN EN DEĞERLİ VARLIKLARI OLAN SİZ ÖĞRETMENLER! BUGÜN, TÜRK ÖĞRETMENİNİN ŞEREF GÜNÜDÜR. SİZE OLAN SAYGIYI YENİLEME, SİZİN YÜCELİĞİNİZİ ANMA GÜNÜDÜR. BÖYLE ANLAMLI BİR GÜNDE BAŞTA SİTE ÜYELERİMİZ OLMAK ÜZERE TÜM ÖĞRETMENLERİMİZİ SAYGIYLA CANDAN KUTLUYORUM.
      Resimler
      • GÜL BÜKETÝ.jpg

7.05 kB, 150×191, 1,176 defa görüntülendi

Kutlama mesajı

Tüm öğretmenlerimizin bu gününü en içten dileklerimle kutlarım.
      Çayeli Lisesinde bizleri idealist birer insan olmaya teşvik eden
      sayın Haşmet Yayhya Kartoğlu, sayın İsmail Akzor, sayın Cemil Bilgili,
      sayın bayan Zubeyde Uzel'i ve ismini anımsayamadığım tüm öğretmenlerimin hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.Onlara çok
      şey borçluyyuz...
      Bu günümüzü çalan iki hırsız var; geçmişe ilişkin pişmanlıklarımız ve
      geleceğe ilşkin kaygılarımız...

selam olsun dostu dost bilenlere

bana sorsalar dünyada en kutsal saydığın iki şey nedir 1. tercihim öğretmenliktir
      öğretmen en iyi yol gösterici , yön vericidir
      NE MUTLU ÖĞRETMEN OLABİLENLERE NE MUTLU O KUTSAL MESLEĞİ SEÇENLERE

TÜM DÜNYADA Kİ ÖĞRETMENLERİN BU GÜZEL GÜNLERİNİ KUTLAR DAHA NİCE BAŞARILI ÖĞRENCİLER YETİŞTİRMELERİNİ DİLERİM