Rize Doğumlu Ünlüler...

Rize Doğumlu Ünlüler...

Mesut Yılmaz :
      1947 - . Politikacı. İstanbul Erkek Lise, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümünden mezun oldu (1971). Almanya Köln Üniversitesi İktisat ve Sosyal Bilimler Fakültesinde yüksek lisans çalışması yaptı. Dnüşünde çeşili sektörlerde yönetici olarak çalıştı. 1983 deTurgut Özal'ın liderliğinde kurulan Anavatan Partisinde kurucu üye oldu. Aynı yıl Rize milletvekili olarak parlamentoya girdi. İlk Özal hükümetinde Devlet Bakanı ve hükümet sözcüsü olarak görev aldı. 1987 genel seçimlerinden sonra Dışişleri Bakanlığına getirildi. ANAP'ın olağanüstü Genel Kurulunda Genel Başkan seçilen Yılmaz, 17 Haziran 1991 de Başbakan oldu.
      İ. Hakkı Şen :1927 - . Tiyatro ve Sinema sanatçısı.
      Tuncay Mataracı :1935 - Politikacı
      İzzet Akçal :1906 - Politikacı
      Mehmet Salihoğlu :1922 - Şair, Yazar
      Halis Özgü :1909 - Yazar, Bilim Adamı
      Cevat Dereli 1900 - Ressam
      Veysel Çolak : 1954 - Edebiyatçı
      Adnan Ardağı : 1922 - Şair, yazar
      Oktay Arayıcı : 1936 - 1985 Oyun yazarı
      Yunus Yılmaz : 1945 Yönetmen

mesut yilmaz tayyip erdogan

İstanbul Rize hattı

Doğu Karadeniz'in şirin ili Rize denilince aklınıza ne gelir? Hiç tereddütsüz çay. Çayıyla adını markalaştıran Rize, artık sadece çayıyla anılmıyor. Çünkü, Rize Türkiye Cumhuriyeti'ne iki başbakan veren il. Mesut Yılmaz ve Recep Tayyip Erdoğan...
      Ama sadece siyasette değil, denizcilikten inşaat sektörüne, fırıncılıktan sanayiye kadar birçok alanda önemli işlere imza attı Rizeliler...
      Doğu Karadeniz'in bu küçük ili nasıl olur da ülkenin siyasetinde, ekonomisinde böylesine etkin olabilir? Rizeliler'e göre bu işin sırrı, Rize'nin doğasında saklı. Ekmeğini hırçın Karadeniz'le sarp dağlarda mücadele ederek kazanan Rizeli, büyük kentlerle tanışınca sivrilmeyi daha kolay başarıyor.
      Rize Vakfı Başkanı İstanbul siyasetinin deneyimli ismi Orhan Keçeli, Rizeliler'in 3. Selim döneminde İstanbul'la tanıştıklarını söylüyor.
      İstanbullu Rizeliler'i bir araya getiren Rize Vakfı'nın kuruluşuna gelince... Orhan Keçeli o günleri de şu sözlerle anlatıyor: "Vakfımız, 1989 yılında işadamı Osman Toprak'ın girişimiyle kuruldu. Önce bana geldi. Birlikte büyüklerimiz Ziya Kalkavan, Osman Kavrakoğlu ve Mühittin Topçuoğlu'na gittik. Ziya Kalkavan'ın başkanlığında Rize Vakfı'nı 221 üyeyle kurduk." Vakıf kurulduktan sonra Rize'ye yönelik girişimler de hız kazandı. Eğitimden sağlığa denizcilikten tarıma bir çok alanda önemli yatırımlar yapıldı Rize'ye.
      Orhan Keçeli, vakfın eğitime katkısını ise şöyle dile getiriyor: "Her yıl 500 öğrenciye burs veriyoruz. 12 yıldır bu işi yapıyoruz. Üniversiteden ilköğretim okuluna Rize'de onlarca okul yaptırdık. Bugün Rize'de okul ihtiyacı yok. Ancak eğitimin kalitesini yükseltmek için çaba harcıyoruz. Biz bu işleri yaparken, Rize'den çıkan ilk başbakan, Çayelili Mesut Yılmaz'la, Güneysulu Tayyip Erdoğan'ın büyük katkılarını gördük. Halen de sürüyor." Şimdi gelelim ünlü İstanbullu Rizelilere; İhsan Kalkavan, Şadan Kalkavan, Hasan Ekşioğlu, Ali Zeki Saruhan, Bülent Kuyumcu, Şükrü Ergün, Besim Tibuk, Oktay Ekşi, Abdurrahman Yıldırım, Gündüz Kaptanoğlu, Rüstem Eyüboğlu, Doğu Gözaçan, Şaban Çavuşoğlu, Sabahattin Önkibar, Pınar Türenç, Abdurrahim Albayrak, Kahraman Sadıkoğlu, Sedat Peker.
      Ve sanatçılar: Tarkan, Melih Kibar, Oktay Arayıcı, Erol Erdinç, İsmail Türüt, Hülya Polat, Sinan Özen, Asena

tevfik ileri unuttun
      Resimler
      • erms.jpg

5.74 kB, 0×0, 11,056 defa görüntülendi
      • tevf4.jpg

2.97 kB, 200×147, 6,685 defa görüntülendi
      www.medyakaradeniz.com

www.beykozmedya.com

haber portallerim

www.dursunaliyilmaz.com.tr

kişisel sitem yapımda

haber portalı

bir çok rizeli

1- ŞADAN KALKAVAN

1939 yılı Rize doğumlu olup çok küçük yaşlarda ailece İstanbul’a yerleşen Şadan Kalkavan ilk ve orta eğitiminde sonra yüksek gazetecilik ve ticaret okulunu bitirmiştir. Öğrenimi süresince tatillerde babasına ait Akbel isimli gemi ile Akdeniz ve Karadeniz’de seferlere katılarak gemi işletmeciliği ve armatörlüğe fiilen başlayan Şadan Kalkavan halen Türk Armatörler Birliği Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Şadan Kalkavan 40 derslikli Denizciler ilköğretim Okulunu yaptıran 3 hayırseverden biridir. Kalkavan aynı zamanda bir çok hayır işlerinde bulunmuştur.

2- M.GÜNDÜZ KAPTANOĞLU

Gündüz Kaptanoğlu 1946 yılında İstanbul da doğdu. Öğrenimini bu şehirde tamamladı. Babasının armatör oluşu sebebiylede 1964 yılından itibaren fiilen iş hayatına atıldı. Kendisi hacı İsmail Kaptanoğlu Şirketler gurubuna bağlı şirketlerin Yön. Krl. Başkanlığı görevini yürütmekte olup aynı zamanda Türk Deniz Eğitim Vakfı Deniz Temiz Derneği İstanbul Eğitim Vakfı ve Rize Vakfı Kurucu üyelerindendir. Evli ve 2 çocuk babasıdır. Gündüz Kaptanoğlu 40 Derslikli Denizciler İlköğretim Okulunu yaptıran hayırseverlerimizden biridir.

3- CENGİZ KAPTANOĞLU

1947 yılında İstanbul da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini bu şehirde tamamladı. Daha sonra Galatasaray iktisat ve işletmecilik yüksek okulundan mezun oldu. Kendisi hacı İsmail kaptanoğlu denizcilik gurubuna bağlı şirketlerin yönetim Kurulu üyeliği görevini yürütmekte olup aynı zamanda Türk deniz eğitim vakfı, deniz temiz derneği kurucu üyesidir. Cengiz Kaptanoğlu deniz ticaret odası yönetim kurulu başkanlığını da yürütmüştür. Evli ve 4 çocuk babası olan Kaptanoğlu 40 derslikli Denizciler ilköğretim okulunu yaptıran hayırsverden biridir.

4- TAHSİN USTA

Annesi adına zihinsel özürlüler okulunu yaptıran Tahsin Usta Hafız Ali ve Zehra hanımın çocuğu olarak 1943 yılında Merkez ilçeye bağlı Pazarköyde dünya ya geldi. İlkokula Adacami köyünde başladı. 1955 yılında Pazarköy ilkokulundan mezun oldu, 1958 de Orta Okulu, 1961 de Artvin lisesini bitirdi. Tahsin usta İstanbul iktisadi ve ticari ilimler yüksek okulu mezunudur. Üniversite yılarlında baba mesleği olan madencilikle meşgul oldu. Şuan da Diya duvar kağıtları ve usta ambalaj sanayi firmalarının büyük ortağıdır. Tahsin usta yaptırdığı okulun her türlü donanım malzemesini aldığı gibi, köyünde yapılan Pazarköy ilköğretim okulunun arsasını bağışlamak, Rize Sağlık Eğitim merkezinin ihtiyacı olan 180 m² alanı Rize belediyesinden satın alarak öğretmenlerin hizmetine sunmak gibi yardımlarla eğitime katkılarını sürdürmektedir. Belediyeden satın alınan bu bölümde hizmete açılan sağlık eğitim merkezine hayırsever vatandaşımız Tahsin ustanın isteği ile ilk okulda öğretmenliğini yapmış olan muallim Hüseyin Avni Ak’ın isminin verilmesi sayın Tahsin ustanın eğitime ve öğretmenlik mesleğine verdiği önemi göstermektedir. hayırsever işadamımız son olarak ilimizde yapılacak olan Sosyal Bilimler Lisesi arsasını da bağışlayarak bu alanda ki hizmetlerini sürdürmektedir. Gülbahar hanımla evli olan Tahsin usta 2 çocuk sahibidir.

5- TURGUT YILMAZ

Hasan Yılmaz İlköğretim Okulu M. Turgut Yılmaz tarafından yaptırılmıştır. M. Turgut Yılmaz Hasan Yılmaz’ın oğludur. Hayırsever işadamı 01. 10. 1950 tarihinde İstanbul’da doğdu. Beyazıt 5. deneme ilköğretim okulunu, İstanbul erkek lisesini, İstanbul hukuk fakültesini ve Monchengladbach tekstil okulunu bitirdi. Delta giyim sanayi A.Ş Birand giyim A.Ş dernek Örme giyim A.Ş DELTA Holding AŞ yön. Krl. Başkanlığı görevlerinde bulundu. Halen bir çok sektörde çalışmalarını sürdüren Turgut Yılmaz evli 3 çocuk babasıdır.

6- ŞÜKRÜ CEVAHİR

İyidere Fethiye İlköğretim Okulunu Halk katkısıyla birlikte yapan hayırsever işadamımız 31.05.1961 İyidere doğumlu Şükrü Cevahir, İlkokulu İyidere de, Ortaokul ve Liseyi İstanbul Hasköy lisesinde okudu. 1981 yılında vatani görevini Muş ilinde yapan Şükrü Cevahir 1983 yılında İstanbul’dan Rize’ye ailece göç edip aynı yıl aile şirketi kuruldu. Aile şirketinde şirket müdürü olarak görev yapmakta olan Şükrü Cevahir 1999-2002 yılları arasında Ç.Rizespor Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. 2000 yılından itibaren RTSO Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi olup Rize Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis heyetinde görev yapmakta.

7- HÜSEYİN RÜŞTÜ ALTUNBAŞ

1927 yılında Çayeli Büyükcaferpaşa mahallesinde doğdu. İlkokulu Çayeli’nde okuyan Hüseyin Rüştü Altunbaş 1949-1951 yılları arasında askerliğini Bahriye olarak yaptı. 1952 yılında inşaat sektörüne girip ticarete başlayan Hüseyin Rüştü Altunbaş 1954 yılında Altunbaş İhracat İthalat Firmasını kurup iş makineleri ithalatı yapmıştır. 1960 yılında İstanbul da Hisar Turistik Tesislerini kurmuş olup halen devam etmektedir. 1974 yılında Altunbaş Turizm, Denizcilik Ticaret İnşaat Limitet Şirketi kurmuş olup çalışma alanları, inşaatçılık, yat turizmi, seyahat acenteliği ve sigortacılıktır. Halen bu şirketlerin yönetim kurulu başkanlığını yapmakta olan işadamımız Hüseyin Rüştü Altunbaş İlköğretim Okulunu Altunbaş ailesi adına yaptırıp 10.09.2001 tarihinde hizmete açılmasını sağladı. Rize Vakfı, Jandarma Vakfı kurucularından olup Çayeli Derneği asıl üyelerindendir.

8- PROF. DR. MEHMET HABERAL

Medine Yaşar Haberal Vakfı İlköğretim Okulunu yaptıran Mehmet Haberal 1944 yılında Rize’nin Pazar ilçesi Subaşı köyünde doğdu. 1961 yılında Zonguldak Mehmet Çelik Lisesi, 1967’de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. 10 Ekim 1971 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olan Mehmet Haberal Ekim 1990’da Türkiye organ nakli derneğinin kuruluşunda kurucu üye ve yönetim kurulu başkanı olarak yer aldı. Dünyaca ünlü hastanelerde görev yapan Haberal 16 Mayıs 1992 yılında Dünya da ilk kez yapılan bir uygulama ile aynı vericiden aynı anda hem kısmi Karaciğer nakli hem de Böbrek naklini uygulamaya koydu. Bugüne değin çok önemli çalışmalara katılan ve Tıp Dünyasına önemli katkılar sağlamıştır. Ciddi girişimlere öncülük yaparak tıp alanında bir çok yeniliğe imza atan Prof. Dr. Haberal 1992 Nisan ayında Newyork Bilimler Akademisi Üyeliğine seçildi. Ayrıca ulusal ve uluslar arası 18 kuruluşta yönetici ve üye olarak görev yapan Prof. Dr. Haberal’ın 161 Türkçe, İngilizce bilimsel yayınının yanı sıra 2 Türkçe, 2 İngilizce olmak üzere 4 kitabı bulunmaktadır. Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Rektörü olan Mehmet Haberal birçok alanda çalışmalarını sürdürüyor.

9- SÜLEYMAN KARAKAN VE CEMAL ALPARSLAN KARAKAN

1.1.1955 tarihinde Rize’de doğan Süleyman Karakan Rize’de sürdürmekte olduğu ortaöğrenimini 1969 yılında terk etti. Cemal Alparslan Karakan ise 06.05.1961 yılında Rize’de doğdu. 1980 yılında Rize Lisesinden Mezun olduktan sonra ağabeyi ile birlikte ticari faaliyetlerine başladı.1980 yılında babasının sahip olduğu toptan Gıda maddeleri ticareti işi ile iştigal eden Doğu Ticaret Kolektif Şirketinin yönetimini kardeşi ile birlikte üstlendi. 1987 yılında şirketine bağlı bir şube açmak suretiyle İstanbul’a giden Karakan kardeşler İstanbul şubesi nezdinde açmış oldukları ÇAYKUR bayiliği işini 1995 yılına kadar İstanbul bölgesinin en büyük dağıtıcısı olarak sürdürdüler. Çay imalatı alanında yatırım yapmaya karar veren Süleyman ve Alparslan Karakan kardeşler çay imalatı konusunda geliştirdiği projeyi uygulamak amacı ile 1985 yılında Rize’de Doğu Çay İşletmesi A.Ş kurdular. Süleyman ve Cemal Alparslan Karakan kardeşler evli ve 3’er çocuk babasıdır.

10- ALİ EKŞİ

1945 yılında Rize ili İkizdere İlçesi Dere Köyünde dünyaya gelen Ali Ekşi 1959 yılında İstanbul’a gidip inşaat işleriyle uğraşmaya başladı. 1973 yılında Devlet işi inşaat ve taahhüt işleri yapmaya başladı. Yurt dışında Suudi Arabistan’da mesleğini sürdürdü. 1987 yılından itibaren özel sektörde faaliyet göstererek mermer ihracatı ve inşaat işleriyle uğraşmaya başladı. Halen Akmer Mermer Turizm ve Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketinin yönetim kurulu başkanlığını yürütmektedir. Evli ve 7 çocuk babasıdır.

11- EMRULLAH TURANLI

1963 yılında Rize’nin İkizdere ilçesinde doğan Emrullah Turanlı İlk ve Orta Öğrenimini İkizdere de tamamladı. 1977-1979 yılları arasında İstanbul da çeşitli inşaat işlerinde çalıştı. 1982 yılında dış ticaret ve pazarlama yapan ilk şirketini kurdu. 1984 yılında kat karşılığı konut inşaatçılığına başladı. 1998 yılında İstanbul Valisi Kutlu Aktaş ile görüşerek kimsesiz çocuklar için yetiştirme yurdunu yapımına başlamak için arsa temin edilmesini istedi. İmzalanan protokolün ardından inşaatı kısa surede tamamlayıp teslim etti. 2003 yılında İkizdere ilçesinde 18 derslikli okul inşaatını yaptırarak eğitimin hizmetine sunmuştur.

12- OSMAN NURİ HACIALİOĞLU

1925 yılında Fındıklı ilçesinde doğan Osman Nuri Hacıoğlu ilk ve orta tahsilini Trabzon Lise tahsilini İstanbul ışık lisesinde tamamladı. Trabzon ve Ankara da ticari faaliyette bulunan 5 çocuk babası Osman Nuri Hacıalioğlu 29 Ocak 1990 tarihinde vefat etmiştir.

13- KAZIM TÜRKOĞLU

Yeşilköy Türkoğlu İlköğretim Okulu ile Yeşilköy Sağlık Ocağını yaptıran Kâzım TÜRKOĞLU,1930yılında Rize’nin Güneysu İlçesi'ne bağlı Yeşilköy'de doğdu. İlkokulu Güneysu Merkezinde bulunan "Ulucami İlkokulu'nda bitirdi. Çocuk yaşta üç arkadaşı ile birlikte biletsiz olarak bindiği Güneysu gemisinin ambarında sığırlar arasında barınarak İstanbul'a geldi. Kazım TÜRKOĞLU Aç kalmamak için İstanbul Kasımpaşa'da bir müddet bakkal çıraklığı yaptı. Daha sonra Şirket-i Hayriye gemilerinde gemici olarak çalıştı. İki yıl sonra Boğaziçi gemilerinden Rağbet isimli geminin büfesini işletmeye başladı. Bu arada "Ömür Gazozları" üretimini ve satışını yaptı. İnönü Stadyumu'nun büfelerini işletti. Kâzım TÜRKOĞLU, en büyük işim ve eserim dediği Türkoğlu Vakfı ile Yeşilköy'de yaptırdığı Türkoğlu İlköğretim Okulunun ihtiyaçlarını temin etmekle meşguldür

14- VEYSEL VARDAL

Veysel Vardal İlköğretim Okulu, Pazar İlçesi Kirazlık mevkiinde kullanılmaz duruma gelmiş olan 5 derslikli ilkokulun yerine inşa edilmiştir. Veysel Vardal, 1914 yılında Pazar İlçesinde dünyaya geldi. Babasını Sarıkamış Muharebelerinde kaybederek çok küçük yaşta yetim kaldı. 13 yaşında İstanbul'a giderek hayatının ilk ve tek işi olan gemicilik mesleğine tayfa olarak başladı. Ancak, bitmek tükenmek bilmeyen azmi, mücadelesi onu denizcilik sektörünün en üst kademesine taşıdı ve armatör olmayı başardı. Onun yoğun ve başarılı iş hayatı, hayır ve hasenat işlerini yapmasına engel olmadı. Bunun en güzel kanıtı 1986 yılında Kilyos-Sarıyer'de eğitime açılan Veysel Vardal Görme Engelliler Okulu ile Pazar İlçemizde 1998 yılında eğitime açılan Veysel Vardal İlköğretim Okulu'dur. Hayırsever vatandaşımız Veysel Vardal'ın önerisi ve önderliğinde görme engelli öğrencilerimizi eğitmek ve topluma kazandırmaya yönelik çalışmalar yapmak maksadıyla 1995 yılında "Görme Engelliler Vakfı" kurulmuştur. Beş çocuk sahibi olan Veysel Vardal 18.2.1997 tarihinde aramızdan ayrılmıştır.

15- İBRAHİM KALKAVAN

Merhum İbrahim KALKAVAN' ın 1942 yılında İyidere Yüksekköy mevkiinde yaptırdığı 3 derslikli ilkokul aynı aileden Salih KALKAVAN tarafından 8 derslikli olarak yeniden inşa edilmiştir.1985yılında merhum Salih KALKAVAN tarafından yenilenen okul, 1998 yılında Su Ürünleri Fakültesi'ne tahsis edilmiş ve yine aynı aileden Nevzat KALKAVAN, okula iki kat ilavesi ile bir sosyal tesis yapılmasını üstlenmiştir. İnşaat1999 yılında tamamlanmıştır. Salih KALKAVAN: 1941 yılında Rize'de doğdu.İstanbul,İskenderun ve Mersin'de ticaretle meşgul oldu, yaptığı okula kendi isminin verilmesini teklif ettiğimiz de ali cenaplık göstererek İbrahim KALKAVAN isminin aynı kalmasını istemiştir. Üç çocuk babası olan Salih KALKAVAN 26.07.1995 günü hakkın rahmetine kavuşarak aramızdan ayrılmıştır. Dededen toruna devrede denizcilik mesleğini icra etmekte olan Nevzat KALKAVAN bu mesleğin gelişmesi ve daha iyi şartlarda hizmet verebilmesi için bu amaçla oluşturulan kurumlarda aktif görevler üstlenmektedir. Ticari faaliyetler dışında çeşitli sosyal kuruluş organizasyonlarında görev alan Nevzat KALKAVAN evli ve 3 çocuk babasıdır.

16- ASLAN EKŞİOĞLU

Rize’nin İkizdere ilçesinde 15.01.1934 yılında doğdu.Aslan Ekşioğlu 1998 yılında devlete sağlamış olduğu istihdam ve yaptığı sosyal işler ve bağışlardan dolayı,dönemin cumhurbaşkanı Sayın Süleymen DEMİREL tarafından “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” ile ödüllendirilmiştir.Aktif iş hayatından çekildikten sonra, Aslan EKŞİOĞLU 1998 yılında Maltepe Girne Mahallesinde 34 derslikli bir ilköğretim okulunu inşa edip Milli Eğitime bağışlamıştır.Daha sonra Çekmeköy bölgesinde bir başka 34 derslikli ilköğretim okulunu inşa edip Milli eğitime bağışlamıştır.Son olarak kendi doğduğu yer olan Rize İkizdere ilçesinde ilçenın gerçek ihtiyacı olan 26 odalı bir öğretmen evini kayınbiraderi ile beraber inşa edip teslim etmiştir.

17- FİKRİ KEÇELİ

Fikri Keçeli İlköğretim Okulunu eğitim camiamıza kazandıran Fikri KEÇELİ, Çayeli İlçesi'nin Demirhisar köyündendir. 5.3.1934 tarihinde Çayeli'nde doğdu. Çayeli İlkokulu'nu bitirdikten sonra babasının manifatura dükkanında işe başladı. 1954 yılına kadar Çayeli'nde manifatura, fındık, un ve kereste ticareti ile meşgul oldu. Asker dönüşü bir müddet babasının fırınında çalıştı.1957yılında ağabeyi Yaşar KEÇELİ ile birlikte inşaat işler yapmaya başladı. O tarihten bu yana inşaat sektöründe çalışmakta olan Fikri KEÇELİ, dünyanın en güzel memleketi Türkiye'yi çok sevdiğini söylüyor bu güzel vatanın ebediyete kadar yaşamasını ve muasır medeniyetin ufkunda bir güneş gibi parlaması için çocukların ve gençlerin iyi yetişmesini ve tabirimize kenetlenerek yaşamamız gerektiğini belirtiyor.

18- ALİ RIZA YILMAZ

Ali Rıza YILMAZ İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi, şirket kurucusu merhum Ali Rıza YILMAZ adına Derepazarı İlköğretim Okuluna 14 derslikli ek bir bina kazandırmıştır. Merhum Ali Rıza YILMAZ, 12/11/1929 tarihinde Rize’de doğdu. Rize Derepazarı İlkokulunu bitirdi. 1950 yılından itibaren inşaat sektörünün içinde yer aldı. Özellikle Milli Savunma Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ihalelerinde dürüst ve özenli çalışmalarıyla sivrildi. 1979 yılından itibaren oğulları ile beraber kurumsallaşarak çalışma hayatını sürdürdü. 50’den fazla projeye başarı ile imza atan Ali Rıza YILMAZ 06/08/1993 yılında aramızdan ayrıldı. Ali Rıza YILMAZ, dört çocuk babasıdır. Vasiyet üzerine, oğulları tarafından mezun olduğu okulun yanına 14 derslik yeni bir okul yaptırıldı.

19- ALİ ALEMDAR

İkizdere İlçesinin Güneyce Beldesinden bir ilköğretim okulu ile okulun bahçesinde 4 adet öğretmen lojmanı yaptıran hayırsever iş adamımız Ali ALEMDAR 1 Mart 1943 yılında İkizdere İlçesi Güneyce Beldesi’nin Yeşiltepe Mahallesinde doğdu. Eski adı Güneyce Merkez İlkokulu olan Ali ALEMDAR ilköğretim Okulu’nu 1955 yılında bitirdi. 1956 yılında Ankara’ya giderek çeşitli inşaat işlerini yapmaya başladı. 1962 yılından itibaren de inşaat müteahhitliğine başlayan Ali ALEMDAR, halen bu işini devam ettirmektedir. Evli iki çocuk babasıdır.

20- FADIL TERZİ

25/10/1948 tarihinde merkez ilçeye bağlı Akpınar Köyünde doğdu. Akpınar ilkokulu ve Rize Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Yüksek Denizcilik Okulu Makine Bölümünden mezun oldu. İnşaat sektörüne girdi. Halen yurtiçi ve yurtdışı inşaat müteahhitliği yapmaktadır. Eğitim ve insan yapılan yatırıma büyük önem veren Fadıl TERZİ, her yıl pek çok fakir öğrenciye burs vermekte ve bundan büyük bir zevk aldığını söylemektedir. Bu duygu ve düşüncelerle hareket eden Sayın Fadıl TERZİ: İstanbul’un Maltepe İlçesinin Dragos semtinden 120 derslik, yüzme havuzlu, Konferans ve Spor Salonlarıyla donatılmış modern ve çağdaş eğitim ve öğretim veren ve bünyesinde: Anaokulu, İlköğretim Okulu, Anadolu Lisesi, Anadolu Güzel Sanatlar Meslek Lisesi, Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Fen Lisesi Bulunan Özel Dragos Okullarını 1997-1998 eğitim ve öğretim yılında Türk Milli Eğitimine ve Ülkemizin insanlarının hizmetine açmıştır.

21- NİYAZİ ÇAVUŞOĞLU

Çayeli İlçesinde Niyazi Çavuşoğlu tarafından 1999 yılında 4 derslikli bir anaokulu yaptırılmıştır. Niyazi Çavuşoğlu 1921 yılında Çayeli Merkez Mahallesi'nde doğdu. İlköğretimini Çayeli'nde bitirdi. Tahsiline devam edemeyen Çavuşoğlu vatani görevini yerine getirdikten sonra babası ve kardeşleriyle birlikte Çayeli'nde fırıncılık yaptı. Sosyal faaliyetleri seven Çavuşoğlu, bir yıl Türk Hava Kurumunda Şube Başkanlığı, 3 yıl Çayeli Askerlik Şubesi memurluğu yaptıktan sonra Ankara'ya giderek inşaat işleri ile uğraştı. Evli ve 5 çocuk babası olan Çavuşoğlu işlerini oğullarına devrederek istirahata çekilmişti. Ancak okul eğitim-öğretime açıldıktan sonra vefat etti.

22- FUAT ERGENÇ

Pazar Merdivenli Köyünde Devlet tarafından kamulaştırılan 13.600 m2 arsa üzerine yapılan Fuat Ergenç İlköğretim Okulu 12 derslikli olarak yapılmıştır. 2000-2001 eğitim-öğretim yılı başında hizmete açıla­n Okul From Er Şirketler Grubu tarafından şirketin kurucusu Fuat ER­GENÇ adına Yapılmıştır. Merhum Fuat ERGENÇ'in özgeçmişi şöyledir: Fuat ERGENÇ: 1935 yılının Aralık ayında Pazar ilçesinin Merdivenli Köyü Balaban mahallesinde doğdu. Eski adı Melyat İlkokulu olan Merdivenli İlkokulunu bitirdi. Askere gidene kadar aynı köyde ticaretle uğraşan babasının yanında çalıştı ve burada ticareti öğrendi. 1968 yılında İstanbul'a giderek baba­sının mesleğini marketler zinciri ile geliştirdi. 1972 yılından itibaren Çanakkale'de Çan ilçesinde linyit kömürü arama ve işletme çalışmalarına girişti. 1991 yılında doğduğu mahallenin ismini verdiği Balaban gemisi ile denizcilik sektörüne adım attı. 19 Temmuz 1995 tarihinde aramızdan ayrıldı. Fuat ERGENÇ, "Bütün çocukların dünya kalitesinde eğitimi sağlanmalı" diyerek doğduğu köyde bir okul yapmayı arzulamaktaydı. Fuat Ergenç'in isteklerine uygun ve vasiyet mahiyetinde olan bu eğitim yuvası, Şeref Ergenç ile birlikte çocukları Ayhan ve Cihan tarafından yaptırılmıştır.

23- HÜSEYİN YILDIZ VE FERDA YILDIZ

Hayırsever hemşerilerimiz baba-oğul Hüseyin Yıldız ile Ferda Yıldız'ın yardımları ile Ardeşen İlçesi Kavaklı mevkiinde yapımına başlanan Mesut Karaoğlu İlköğretim Okulu, ihtiyaca cevap vermeyen 6 derslikli ilköğretim okulunun yerine yapılmaktadır.Kayınpederi Mesut Karaoğlu adına okul yaptıran Hüseyin Yıldız, 1932 yılında Çamlıhemşin İlçesi Kaleibala Köyünde doğdu. İlk ve ortaokulu Rize'de, liseyi Trabzon'da okudu. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 1954 yılında mezun oldu. Rize Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü'ne proje mühendisi olarak atandı. Bir müddet sonra Rize Bayındırlık Müdürlüğü görevine getirildi.1958 yılı başında askere gitti.Asker dönüşü Türkiye Emlak Kredi Bankası inşaat dairesinde kontrol amiri olarak göreve başladı.1963 yılında bu görevinden ayrılarak üç yıl kadar serbest çalıştı. 1966-1968 arası İstanbul Merdivenköy Devlet Matbaa inşaatının proje müdürlüğü ve kontrol amirliği görevini yürüttü. 1969 yılından bu yana serbest çalışan Hüseyin Yıldız, bu arada Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeodezi-Jeofizik-Jeoloji Fakülteleri ile dekanlık ve kantin binalarının müteahhitliğini yaptı.Hayırsever hemşerimiz, son olarak hayatının en güzel eseri dediği 16 derslikli ve çok amaçlı bir salonu olan Mesut KARAOĞLU İlköğretim Okulu'nun projesini çizdi. Hüseyin Yıldız, 1957 yılında Mesut Karaoğlu'nun kızı Gökçe ile evlendi. Ferda ve Esra isimli iki çocuğu oldu. Kızı Esra, İstanbul Üniversitesi Dış Hekimliği Fakültesinde Doç. Dr. unvanıyla görev yapmaktadır. Ferda Yıldız, 23 Ocak 1959 yılında İstanbul'da doğdu. Kadıköy İlhami Örnekal İlkokulu'nu ve Kadıköy Saint Joseph Lisesini birincilikle bitirdi. Amerika Cornell Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden üç yılda mezun oldu. California Stanfort Üniversitesinde mastır yaptı. Bir müddet Amerika'da çalıştıktan sonra 1985 yılında yurda döndü. Bir inşaat şirketinin yan kuruluşu olan Sasel A.Ş.'de çalıştı. 1989 yılında kendi şirketi olan Başarı Elektronik Sanayii ve Ticaret A.Ş.'yi kurdu. Bugün 100 mühendisle birlikte 450kişinin çalıştığı bu kuruluş, her geçen gün gelişmesini sürdürmektedir. Evli ve iki çocuk babası olan Ferda Yıldız, "Kaan" ismi altında elektronik eşya üretimine ve bu marka ile dünya piyasalarıyla rekabete hazırlanmaktadır. Türkiye'nin en modern ilköğretim okulunun her türlü ders araç, gereçleri (sıra, masa, bilgisayarlar, jimnastik aletleri v.s.) okulu yaptıran hayırsever işadamımız Sn. Hüseyin Yıldız ve oğlu Ferda Yıldız tarafından alınmıştır.

24- TAMER SAĞIR

Okulu babası adına yaptıran Tamer SAĞIR 2 Eylül 1944 günü Rize'nin Yeniköy Mahallesinde doğdu. Tüccar Hasan SAĞIR ile Nafia Hanımın Oğludur. Rize İstiklal İlkokulu'nu bitirdikten Sonra " Rize Yapı Sanat Enstitüsüne devam etmiştir.1964 yılında İstanbul'da İnşaat Malzemeleri ticareti ile iş hayatına başlayan Sayın SAĞIR daha sonra inşaat işleri ile uğraşmıştır. 1984 yılından itibaren TamsaAksaray,Tamsa Laleli ve Tamsa Pamucak Otellerini açarak Turizm sektörüne de el atmıştır. 1995 yılında İzmir Torbalı'da kurduğu Tamsa Seramik Fabrikasını üretime geçirmiştir. Halen 500 işçinin çalıştığı Tamsa Seramik Fabrikaları 2000 yılında 2000 kişiye iş imkanı sağlayacak şekilde kapasite genişletme çalışmalarını başlatmıştır. En büyük mutluluğunun çalışanların hayır dualarını almak ve memlekete hizmet olduğunu söylemektedir. Tamer SAĞIR evli ve üç çocuk babasıdır.

25- ŞEVKET YARDIMCI VE HÜSEYİN YARDIMCI

Rize'ye 1 hastane ve 2 okul olmak üzere 3 güzel eser kazandıran Şevket Yardımcı, Hüseyin ve Emine Yardımcı' nın oğlu olarak 14.12.1928 yılında Rize’ de dünyaya geldi. 1939'da Rize Gülbahar İlkokulu'nu, 1944'de Rize Orta Okulu'nu, 1947'de İstanbul Sultanahmet Sanat Enstitüsü'nü bitirdi. 1949'daSaymur Hanımla evlendi. Bu evlilikten 4'ü erkek, 5'i kız olmak üzere 9 çocuğu oldu. Babası Hüseyin Yardımcı gençliğinde ağaç teknelerle Rize-Batum arası deniz ticareti yapardı. 1930 yılında bu işi bıraktı ve deniz levazım atı ve inşaatı malzemesi satmaya başladı. Şevket YARDIMCI, Sanat Enstitüsü'nü bitirince sorumluluğu alarak babasının işlerinin başına geçti. Ticaret hayatını bayilik ve mümessillik gibi etkinliklerle genişletti. 1964 yılında Değirmencilik Limitet Şirketi'ni kurarak Bağdatlı Un Fabrikasında un imalatına ve satışına başladı. Yabancı sermayeli konteynır gemisi yapımı devam etmektedir. Bugüne kadar 16 şirketin kurucusu olan Şevket YARDIMCI 7'si Türk bayraklı, 16 adedi yabancı bayraklı olmak üzere toplam 23 gemiden oluşan bir filoya sahiptir.
      www.medyakaradeniz.com

www.beykozmedya.com

haber portallerim

www.dursunaliyilmaz.com.tr

kişisel sitem yapımda

haber portalı

rize kökenli sanatçıların devamı........

Dursunali abinin rize kökenli sanatçılar listesine şu isimleri de ekleyelim:
      Davut GÜLOĞLU
      Doğuş
      Yılmaz MORGÜL
      Gökhan BİRBEN
      Cimili İBO
      Remzi BEKAR

bu liste dahada uzar.

İşi özetlersek Rize olarak Türkiye'mizin siyaset,sanat,sanayi,(mafya :)) ) vb. alanlarında önemli bir mihenk taşı konumundayız......
      Resimler
      • rize2.jpg

22.15 kB, 0×0, 12,229 defa görüntülendi

dahası var..

birde rizede doğmayan rizeli ünlülerimiz var..;

SİYASETÇİLER..;
      SEFER EKŞİ
      RECEP TAYYİP ERDOĞAN
      BESİM TİBUK
      REMİZ BEKAROĞLU

TARKAN TEVETOĞLU
      BİLLUR KALKAVAN
      KÖKSAL TOPTAN
      SERGEN (FUTBOLCU)
      HATİCE (SANATÇI)
      ÇELİK (SANATÇI)
      SEZEN AKSU (SANATÇI)
      EMEL MÜFTÜOĞLU (SANATÇI)
      CEM DAVRAN......

DEVAMI GELECEK İŞLERİM BİRAZ YOĞUN, ÖYLE ÜNLÜLER VARKİ ASLEN RİZELİ OLDUĞUNA İNSAN HEM ŞAŞIRIYOR HEMDE SEVİNİYOR

meşhurla ve me3nşurlar

uşşaklar saymakla bitmez ne derseniz deyin bu ülkeyi bu ülkenin insanları yönetiyor şu an mecli çatısı altında
      benim bildğim rizeli ve rize kökenli 150 yi aşkın milletvekili var onun için okonuda bence kafa yormaya gerek yok
      yöresini zengin edende var başkalarıda. isimlere takılı kalmak doğru değil bence.
      Yukarıdaki listeye göre ;
      1- KADİR İNANIR ,Rizeli değil Fatsa"lıdır.
      2- MURAT KARAYALÇIN Şenyuvalı ama , Samsun doğumludur, zaten kendiside Samsun u talaffuz etmiştir.

Yanlış bilmiyorsam İstanbul Büyükşehir belediye Başkanı Sayın KADİR TOPBAŞ da Rizelidir.

Yine İstanbullu Beldiye Başkanlarından TUZLU Belediye Başkanı MEHMET DEMİRCİ , Rizeli ( Çat Köyünden) dir.
      ALİ FEVZİ BİR İŞADAMI
      METİN DİŞLİ İŞADAMI
      DAVUT DİŞLİ FUTBOL FEDERASYONUNDA YARDIMCI
      ŞABAN DİŞLİ AKP MİLLET VEKİLİ
      ŞABAN DİŞLİ İTO YÖNETİM KURULU ÜYESİ
      HERKES HEMŞİNİ SEVEBİLİR AMA HERKES HEŞİNLİ OLAMAZ
      HERKES HEMŞİNLİ SEVEBİLİR AMA HERKES HEMŞİNLİ ALAMAZ

Doğrularımı götürücek kadar yanlış yapmadım bu hayatta çok sıkıştığım yerlerde boş bıraktım soruları... şimdi bıraktığım boşlukların birindeyim kimsenin doğrusunu götürmedim ve en önemlisi kimsenin yanlışı olmadım..!