DoYusuf

DoYusuf
      Yusuf TAŞÇI'nın Hayatı

Çayeli Venekdere Erenler Köyü
      Doğum Tarihi=1305 Hicri(1305:33=39 1305-39=1266 1266+622=1888)
      Ölüm Tarihi=04.20.1986 Yaş:98
      ÖRNEK: Hicri Takvimin Miladi Yılına Çevrilmesi
      1327:33=40
      1327-40=1287
      1287+622=1909

Yanık Dağı köyünden gelme Zekeriya oğlu DoYusuf Hacıoğlu Venekdere köyüne yerleşmiş.
      DoYusuf Lakabı:Namus olayı ile dışarıya Eşkıya kaldığından komşu kadınlarından birisi gördüğü zaman ‘Do’ nerdeydin Yusuf şimdiye kadar dediği için DoYusuf olarak nam aldı.

DoYusuf’un oğlu Ali Osman TAŞÇI’dan aldığım bilgiye göre ilk asker oluşu Trabzon Sarı kışla.Oradan hava değişimi nedeniyle köye geldi ve Rusya Çayeli’ni istila etti.Asker olduğu için esir alınıp Azerbaycan’ın başkenti olan Baku’ye yakın Nargin adasına götürülerek dört yıl orada kaldı.Kardeşi İbrahim Hacı’da esirken orada öldü(Baku’de).Geçmişte Rusya’da çalıştığı için Rusça biliyordu.Baku’de Hastanede Rusça bildiği için Doktorun yanında tercüman olarak kaldı.Dört arkadaş ve Doktor anlaştılar,doktorla birlikte adadan kaçtılar.Doktor Baku’den daha önce kalmış olduğu şehre kaçmak isteyerek,gemi ve tren ile arkadaşları ve Doktor yolculuk etmişler.
      Rus doktor kendi şehrine yolculuk etmiş, DoYusuf ve arkadaşları ise oradan Buhara’ya gittiler ve DoYusuf trenin altında kaçak olarak Türk hudutları yani Rize Artvin arası Hopa sınırları trenin altında büyük dedemizin cesedini getiriyor.
      Gönüllü olarak Kuvay-i Milliye’ye katıldılar. Batum’da birleştiler ve savaştılar. Rusya Türkiye’den geri çekildi. Batumdan sonra Doyusuf Çayeli Venekdere köyüne geldi.

Eşkıyalığı sırasında Çamlı Hemşin ve Hemşin halkı tarafından sevilen bir kahraman oldu.O bölgenin bazı eşkıyalarını bastırdığından dolayı Halk kahramanı DoYusuf olarak ismi yayıldı.Sevilmesi’nin sebebi;Çamlı Hemşin’e baskın yapan eşkıyaların o bölgeye silah tutmasından dolayı eşkıyaları o bölgeden atmasından ötürü..

Nihayet DoYusuf Devlete Kendisi Teslim Oldu.
      Kalmış olduğu Cezaevleri Rize ve Samsun.Samsun’dan Balıkesir’e gidip orada şahsı iş açtı ve her gün karakolda imza vererek iş kurdu.Oradan tekrar Çayeli Venekdere’ye gelerek ev yapıp evlendi.Evliliği sonucu sekiz oğlu dört kızı oldu.Zaman içinde bölgenin en tanınan insanı oldu.İsmi daima Doyusuf olarak anıldı.
      DoYusuf’un namı ve kahramanlığı Çayeli, Çamlıhemşin , Hemşin de hala anlatılır.
      Hacı olarak 1976’da gitti ve 1986’da vefat etti.

DoYusuf dedemin hayatını gerekli kaynaklardan anlatmaya çalıştım.Dedemin Gazi madalyonu Askeri Şube tarafından kendisine verilmiştir.(Bağlanan Maaşını Almayı Kabul Etmemiştir.)

Derleyen: Name KOBAL
      Kaynaklar: Oğulları
      Ali Osman TAŞÇI
      Adil TAŞÇI
      NOT=DoYusuf’un kendi sesinden anlattığı kaset dayım Adil TAŞÇI tarafından şahsıma iletildiği zaman konu tüm gerçekleriyle yansıtılacaktır.
      Gönül Hemşin bölgesinde ister ki (Bugünkü coğrafyamızda Çamlıhemşin ve Hemşin olarak yer alan ilçeler 1946'dan önce Hemşin olarak anılırdı. Ardeşen, Fındıklı, Çayeli, Pazar ve İkizdere'nin yüksek köylerinden bazıları da Hemşin'e bağlı yerleşim yerleriydiler.) Tüm Kahraman Atalarımızın DoYusuf gibi anlatılması DİLEĞİMDİR.

1-DoYusuf ( Yusuf TAŞÇI )
      2- KurtBey TAŞÇI ( Oğlu ) Çayeli Dendiğinde O Akla Gelirdi. Genç Yaşta Kaybettiğimiz Dayımız…
      Dosyalar
      • DoYusuf.jpg

(985.88 kB, 1,111 defa indirildi, son indirme: )
      • KurtBey .jpg

(963.98 kB, 13,705 defa indirildi, son indirme: )
      Doğru olsam ok gibi,Uzağa atarlar beni
      Eğri olsam yay gibi,Elde tutarlar beni
      Hz. Mevlana

Kendi hikayelerimizi öğretebilsek ...

Günümüzde ; Toplum özellikle çocuk ve gençlerimiz yoğun bir bombardımana tutulmaktalar.Filmler ,Masallar , Sanal kahramanlar ,bunlar tarihimizi ve kültürümüzü silmeye yönelik projelerdir.Oysaki bizler Millet olarak 2500 yıldır nerelerde kırıldık , açlık çektik , yokluk çektik , o ülkeden o ülkeye göç ettik v.s.Gelelim yakın döneme , dedesinin , babasının,annesinin hikayelerini hiç merak etmiyorlar.Alın Hemşin insanının çektiği bunca meşakketi öğretset gelecek nesillere , böylelikle yabancılaşma da önlenir.Tek yapılacak literatüre göre araştırıp , yazmak , yazmak işte bizim eksiğimiz kitap , fakiriyiz galiba.

DO YUSUF !

Do Yusuf sadece Name Kardeşimizin yazmak merakı ile buraya aktardığı Hemşinin has evlatlarından biri. Bunlar gibi onlarcası var.
      Ben daha önce buraya dedemi ve babaannemi yazmıştım. Yaşadıkları devirde ayakta kalmak için verdikleri mücadele bunları da birer Do Yusuf yapıyor. Hemen herkesin yakın geçmişinde bunlar gibi onlarca kahraman vardır. Hemşinde ne varsa bu isimsiz kahramanların eseridir. Eski konaklarımızdan tutun da bahçedeki asırlık meyve ağaçlarımıza kadar hep onların eseridir.
      Ne zamanki onlar gitti bahçelerimizin etrafında Ferahti bile kalmadı.
      Bahçesinin kenarında FERAHTİ olan var mı?

Rgünday Kardeşimin bir eleştirisine ben de katılacağım.
      Buraya herkes mesaj asabilir tabi ki. Ama ne olursunuz Paste ettiğimiz yazı kadar emeğimizi vererek kendimizden birşeyler yazalım. Yaşayan ninelerimizi, dedelerimizi, tanısak da tanımasak da yaşlılarımızı dinleyelim ve onların anılarını yazalım. Yazalım ki çocuklarımız ve torunlarımız hiç olmazsa kendi geçmişlerine ait birşeyler bulabilsinler.

DEDEMİM HAYATI

SEVGİLİ NAME DEDEMİ YAŞATTIGIN İÇİN SANA VE BABANA NEKADAR TEŞEKÜR ETSEK AZDIR BUNA İSTİNADEN BİZ DEDEMİZİN ANISANI YAŞATMAKLA KALMAYIP BURALARA VE DAHA İLERİYE YÖNELİK GÜZEL ŞEYLER YAPMAKTA OLMALIYIZ ŞU AN DA DEDEMİN KENDİ ELLERİYLE YAPMIŞ OLDUGU SEHPASI
      İSTANBULDA BULUNA TORUNU ECEVİT YANİ ABİM DE BULUN MAKTADIR BANA DA VESİYETİYDİ ÖLÜMÜNDEN SONRA ESKİ O GÜZELİM KÖSTEKLİ SAATİNİ NENEMİZ VEFATETTİKTEN SONRA SENİNDİR DEMİŞTİ BU VASİYETİ GERÇEK OLMADI ÇÜNKİ BUNU BAŞKALARI ALDI TEK ÜZÜLDUGUM KONU BUNU BİLEBİLE BANA VERİLMEMESİYDİ ALLAH RAHMET EYLESİN VE YERİNİ CENNET ETSİN

DO YUSUF VE EŞİ: İŞTE HİKAYE...

SİZE BABAANEMLE DEDEMDEN BENİ ÇOK GÜLDÜREN BİR ANI ANLATACAÇIM BANA BABAANEM ANLATMİŞTİ,BİR GÜN BABAANNEM İNEKLERİ OTLATIRKEN İNEĞİN BİRİ BAHÇEDEKİ LAHANALARI YEMEK İÇİN SÜREKLİ BAHÇEYE GİRİYORMUŞ BABANNEM ALIYOR İNEK GİRİYOR LAHANALARI HEP YEMİŞ BABAANEM İYCE SİNİRLENMİŞ ELİNDEKİ ORAĞI İNEĞE FIRLATMIŞ BİRDE NE GÖRSÜN İNEĞİN KUYRUĞUNU KESMİŞ İNEK KANLAR İÇİNDE AHIRA KOŞMUŞ BABAANNEMİ BİR KORKU SARMIŞ DEDEME NE DİYECEK LAHANADAN SEBEP KUYRUK KESILIRMİ,İNEĞİ GÖREN DEDEM, HEMEN BABAANNEME BİR TÜRKÜ ATMIŞ;

SİĞİRIN KUYRUĞUNU NE İÇİN ETTUN KONDA..babaannem cevap verır..
      SİĞİR GİTTİ ZİYANA BİR ORAK ATTUM ONDA..sonra halamda katılır türkü uzar gider..

Rahmetli Zaten Var mıydı?

Ben Seyfettin YILDIZ DoYusuf dedenin uzaktan olsa da torunu sayılırım…
      Bir gün Adil dedemle köye gelirken arabaya bir adam bindi adam hafiften yaşlı ama eski toprak olduğu belli adam Adil dedeme sen kimin oğlusun dedi.
      Adil dedem sen beni tanımazsın dedi…
      Adam tekrar ısrar edince Adil dedem ben DoYusuf’un oğluyum dedi.
      Adam Şok oldu resmen ve sözlerine şöyle devam etti; bir gün DoYusuf bizim eve gelmiş benim gelinim evdeymiş o sıra demiş ki; ben uzaklardan geliyorum biraz uykusuzum uyuyabiliriyim demiş.
      Gelin, tabı dayı demiş ve evden çıkmış daha sonra kadının eşi gelmiş kadın “evde bir adam var!” demiş adam da kim bu adam derken bir bakıyor doyusuf aman evden çıkalım rahatsız olmasın demiş ve böyle bir adamdı.
      DoYusuf dedemiz ve geriye çok şeyler bıraktı aslında DoYusuf dedemiz hakkında çok şeyler yazmak gerekir.
      DoYusuf dede yaptıklarında hep haklıymış rahmetli babaannem anlatırdı eskiden jandarmadan kaçıyormuş tabii jandarmalar doyusuf dedeyi sıkıştırmışlar jandarma bir mermi atmış meri ateş almamış ve doyusuf dede adama silahı doğrultmuş jandarma dur DoYusuf yapma kardeş olalım demiş…
      türküm doğruyum HEMŞİNLİYİM
      Bir gün babaannem hamsili ekmek yapiyormuş,ablamda hamsili ekmeği pek sevmezmiş.
      Do Yusuf dedem ablama bir türkü atmış.
      Müzeyyen kızum!
      Hamsi kolida pişti,
      İster ye ister yema.

Müzeyyen ablam cevap verir.
      Dede bir sevdam vardu,
      İster ver ister verma.

Dedem bunun üzerine çok şaşırmiş hiç bir şey diyememiş.Ablamdan böyle bir karşılık beklemiyormüş.
      AKP Milletvekili Turhan Çömez'in Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e yazdığı mektup, yıllardır saklı kalmış gerçekleri ortaya çıkardı. Mektupla birlikte Başbakanın Danışmanı Cüneyd Zapsu'nun dedesi, Abdürrahim Zapsu'nun bu adada esir kaldığı, daha sonra bir hemşirenin yardımı ile kömür kamyonunun içinde adadan kaçırıldığı ortaya çıktı. Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'ye gezisi sırasında, Türk Şehitliğini ziyaret eden AKP Milletvekili Turhan Çömez, Bakü'ye 45 kilometre mesafedeki Nargin Adası'nda Türk şehitleri olduğunu öğrendi. Çömez, Azerbaycan'ın büyük şair ve romancısı, Lenin Meydanı'na adını veren Sabir Rüstemhanlı'dan ada ile ilgili bilgi aldı ve bunun üzerine Abdullah Gül'e mektup yazdı. Hazar Denizi'nde, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'nün karşısındaki 'Nargin Adası'nda Türk Şehitliği Açılsın' mektubu, gözleri kimsenin bilmediği küçük adaya çevirdi. Mektupla birlikte, 10 bin Türkün esir kaldığı adada yaşananlarla ilgili ilginç hikayeler de gün yüzüne çıkmaya başladı. Başbakanın Danışmanı Cüneyd Zapsu'nun dedesi, Abdürrahim Zapsu'nun bu adada esir kaldığı, daha sonra bir hemşirenin yardımı ile kömür kamyonunun içinde adadan kaçırıldığı ortaya çıktı. Çömez'in, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e adanın tarih kitaplarına konması için talepte bulunacağı öğrenildi.

Azerbaycan, 5 Nisan 2007 23:44 tgrt haber kaynak
      HERKES HEMŞİNİ SEVEBİLİR AMA HERKES HEŞİNLİ OLAMAZ
      HERKES HEMŞİNLİ SEVEBİLİR AMA HERKES HEMŞİNLİ ALAMAZ

Doğrularımı götürücek kadar yanlış yapmadım bu hayatta çok sıkıştığım yerlerde boş bıraktım soruları... şimdi bıraktığım boşlukların birindeyim kimsenin doğrusunu götürmedim ve en önemlisi kimsenin yanlışı olmadım..!
      dedem rahmetle anıyorum bügün dedemin ölüm günü mekanın cennet olsun canım dedem :(

Doğrularımı götürücek kadar yanlış yapmadım bu hayatta çok sıkıştığım yerlerde boş bıraktım soruları... şimdi bıraktığım boşlukların birindeyim kimsenin doğrusunu götürmedim ve en önemlisi kimsenin yanlışı olmadım..!

CVP: DoYusuf...

Hani vardırya bazı insanları anlatmakla bitiremezsin işte öylebi insandı dedem yaşadığı şeyleri anlatırken yaşadığın dinlerken daldığın onun yanında olmak istediğin yada o olmayı istediğin işte öylebir insandı benim dedem bazen çok büyük bir özlem duyuyorum dedeme kendisini hayal mayal hatırlıyorum halbuki nekadar çok sohbet etmek istemişimdir. onunla küçük yuvarlak bir masası vardı bizi masanın yanında oturtur bize kendi elleriyle kahve yapardı dedemden bana dedeme ait olan bir eşyası hatıra olarak kalmadı ama üzül müyorum en büyük hatırası bende ismini taşıyorum ismimide dedem vermiş allah rahmet eylesin söz konusu dedemse duygular çok farklıdır bizde
      Susmakla canın özü, yüzlerce gelişmeye ulaşır. Ama söz, dile geldi mi, öz harcanır.MEVLANA

CVP: CVP: DoYusuf...

Yazar: doperum Tarih: 15.11.2007 Saat: 22:29

Hani vardırya bazı insanları anlatmakla bitiremezsin işte öylebi insandı dedem yaşadığı şeyleri anlatırken yaşadığın dinlerken daldığın onun yanında olmak istediğin yada o olmayı istediğin işte öylebir insandı benim dedem bazen çok büyük bir özlem duyuyorum dedeme kendisini hayal mayal hatırlıyorum halbuki nekadar çok sohbet etmek istemişimdir. onunla küçük yuvarlak bir masası vardı bizi masanın yanında oturtur bize kendi elleriyle kahve yapardı dedemden bana dedeme ait olan bir eşyası hatıra olarak kalmadı ama üzül müyorum en büyük hatırası bende ismini taşıyorum ismimide dedem vermiş allah rahmet eylesin söz konusu dedemse duygular çok farklıdır bizde

ODOR OOOO

söz konusu dedemse duygular çok farklıdır bizde

DEDEMLE NENEMİN TÜRKÜ ATIŞMASI

DEDEM: SİĞİRUN KUYRUĞUNİ NE İÇUN ETTUN KUNDA

NENEM: SİĞİR GİTTİ ZİYANA Bİ ORAK VURDUM UNDA

DEDEM: KAPİLDUM GİDİYORUM DELİ VAR SOYUNUZA

NENEM: ZATEN DELİ OLMASAN GELMEZDUN KOYUMUZA............

YERİNİZ MEKENINIZ CENNET OLSUN NENE DEDE

FATMA ABLA TÜRKÜNÜN DEVAMIDA BÖYLEYDİ AMA BU TÜRKÜ
      TÜRKÜ ÇOK DAHA UZUNMUŞ
      Susmakla canın özü, yüzlerce gelişmeye ulaşır. Ama söz, dile geldi mi, öz harcanır.MEVLANA