Duyuru Puşi Kültürümüz

Puşi Kültürümüz

PUŞİ
      Bugün sitede neler yazılmış diye gezinirken eski bir yazıdan Hemşin’i okudum. O kardeşimizin dediği gibi eski Hemşin gerçekten bir başka idi. Ama ülke şartları maalesef Hemşin’i kış mevsiminde kimsesiz bıraktı.
      Eski Hemşin gerçekten çok kalabalıktı. Çünkü ne kadar gurbetçilik de olsa insanlarımızın Baba Ocağını kapatmamak gibi bir düşünceleri vardı. Hemşin gerçekten boşalıyor.
      Hemşin’im boşalması sadece nüfus anlamında değildir. Kültürel anlamda da boşalıyoruz, başkalaşıyoruz ve başka bir şeye benzemeye başlıyoruz. Nasıl mı?
      Eski Hemşin gerçekten çok kalabalıktı. Bu kalabalıklar içinde tabi ki kadınlarımız da vardı. O kadınlarımız ve kızlarımızdan neredeyse tamamı başlarını bağlarlardı. Arada tek tük başı açık olan kızlarımız ve kadınlarımız da vardı. Başları bağlı olanların başlarında türban(başörtüsü) değil PUŞİ vardı. Bu sene gerçekten çok ilgimi çekti. Çamlıhemşin’de gördüğüm başı kapalı kadınların neredeyse tamamını başlarını PUŞİ ile bağlamışlardı. Tek tük başörtüsü takanlar da vardı. Ama Hemşin’de başlarını bağlayan hanımlarımızın ve kızlarımızın neredeyse tamamı Türban (başörtüsü) kullanmaktaydı.
      PUŞİ Hemşin tarihi ile birlikte devam eden bir geleneğimizidir. PUŞİ’nin takılmasındaki amaç gelenek olması değil aynı zamanda dinin de kapanma emrinin bir sonucudur. Yani aynı zamanda dini inancımızın da bir uygulamasıdır. Şekli ve renkleri ise Hemşin’e hastır.
      Sizce TESETTÜR amacı ile PUŞİ yerine bir başka örtünün takılması aslında bir KÜLTÜREL YOZLAŞMANIN da sonucu değil midir? Bu anlamda Hemşin geleneklerini de kaybetmiyor mu? Neden PUŞİ değil de başka bir şey? Çamlıhemşin’in muhafaza ettiğini biz neden muhafaza edemiyoruz.
      Gelin hep birlikte bir kampanya başlatalım. Memlekete gittiğimizde başlarını bağlayan hanımlarımıza ve kızlarımıza PUŞİ takmayı tavsiye edelim. Gerekirse isteyen kızlarımıza ve kadınlarımıza birer adet PUŞİ verilmesi için bir organizasyona gidelim. Mesela Hemşin Festivaline gelen her Hemşinliye orda bir adet PUŞİ verilmesini sağlayalım.
      Sizin düşünceleriniz nedir bilemiyorum ama bundan sonra ben kendi ailem için bunu uygulayacağım.
      Sizce yanlış mı düşünüyorum acaba?
      Selam ile…
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      ŞAKİR ABİ BU DÜŞÜNCENE YÜREKTEN KATILIYOR VE DESTEK OLUYORUM PUŞİ HEMŞİNİN EN ÖNEMLİ KÜLTÜREL SİMGESİDİR BANA GÖRE
      Resimler
      • hms6.jpg

24.61 kB, 0×0, 6,977 defa görüntülendi
      • hemskiz.jpg

43.77 kB, 0×0, 10,789 defa görüntülendi
      • hms5.jpg

37.83 kB, 0×0, 6,359 defa görüntülendi

HEMSIN KADININA PUSI YAKISIR

Sevgılı dostlar Hemsin gelenek ve gorenegi icinde pusi vazgecilmez bir yer alir .Gozumu dunyaya actim rahmetli anami ,teyzemi,hatta baba annemi pusili gordum .Sevgili esimi pusisiile tanidim ve oyle sevdalandim
      Genclik yillarima geri donup baktigimda ,eskiden kizlarimizin kadinlarimizin pusi tutkusunu nasil yasadiklarini bugun gibi hatirliyorum .O hanimlarimiz pusilirini degisik tarzda baglar yeni sekiller uretirler kendi dunyalarinda yeni modeller yaratirlardi .Ozel gunler icin sakladiklari pusilerini gunluk kullanmazlar sadece dugun bayram ve goc gunlerinde sararlardi
      Bana gore hemsin nasilki yesili ile temiz havasi ve dereleriile ,yayalalari ve karli daglari ie guzeldir Hemsin kadinida pusisile .
      Sevgili sakir bu onemli kultur guzelligimizi gundeme tasidigin icin cok tesekkur ederim ayrica destek veren kardeslerimide kutluyorum .Her kizimiza bir pusi kampanyasinada elimden gelen destegi vermeye hazirim .
      Asagidaki resim rahmetli anamin en cok sevdigi arkadaslarindan biri KURDGLU FADULI HALA hala pusisini ozenle bagliyor ve soruyorum hangi basortusu 90 yasini asmis bir kadina bukadar yakisir?Yukarida dursunali kardesimde kucuk bir kizimizin pusili resmini asmis bu kizimiz icinde daha guzel bir basortusu varmidir dersiniz?

.
      Resimler
      • Resim 038.jpg

212 kB, 0×0, 242,604 defa görüntülendi
      Herşeyimizin değiştiği gibi giyim kültürümüzde değişmekte. Bu değişimden tabiki puşi de payına düşeni fazlasıyla almıştır. Yeni kuşak artık başörtüsü bağlamakta, puşi sadece orta yaşlı yada yaşlı kadınlarımıza kalmış gibi.

Umarım ki yok olmaz..
      ve umarımki sadece folklor ekiplerinde görür hale gelmeyiz.
      Resimler
      • bebek 2.jpg

64.94 kB, 0×0, 331,457 defa görüntülendi
      • festival yarýþma.jpg

95.08 kB, 0×0, 146,060 defa görüntülendi
      ne mutlu size ama puşi takma adetini yaşatma adına Çayelindeki kardeşlerimize de yaygınlaştırsak bence çok iyi olurdu. Eskiler bağlardı , şimdi sizde bağlayanlar var. Göç ve kültürel değişim sonucu Hemşindekilerin de bağlamadıklarını duymak bizi üzüyor. Ç.hemşinde daha yaygın oluşu nüfusla alakalı galiba. Bu tür organizasyonlar şenliklerde dile getirilmeden önce ön hazılrıklar yapılmalı işin ciddiyeti anlatılmalıdır. Genç hanım arkadaşlarımız puşiyi boyunlarına atma yerine bizce çemberle bağlasalar daha iyi olur. Hiç olmazsa yazları şenlene köyler daha güzel bir görünüm kazanacaktır.

Puşi Aileme Yakışır...

PUŞİ Kampanyasına katılmak için Şehirlerde Toplantı yaparak ve kararlar alarak gereken yerlere ulaştıralım.
      PUŞİ Aileme yakışır diyerek bende İlk Adımı Atıyorum Ve Yöremize de bir katkısı olacağını düşünerek 10 Ad. PUŞİ istiyorum…

ÖNSÖZ

Bizler günümüze kadar biriktirmiş olduğumuz bilgi ve tecrübeleri , iyi bir zaman planlaması ve fedakarlıklar sonucu, başarımızın anahtarı olarak Hemsinliyiz.biz’i ortaya çıkardık ve şimdi Uzun bir yolun başlangıcına merhaba diyoruz.

Sitemizi emin adımlarla en iyiye yükseltme yolundayız. Yönetici kadromuzla siz değerli web site kullanıcılarına kaliteli hizmet sunmayı benimseyip , hiçbir ticari amaç düşünmeden bu siteyi oluşturduk.

“Her şey Gelecekte Daha Güzel Bir Hemşin İçin” sloganımızla çıktığımız bu yolda, yöremizin tarih ve kültürünü tanıtmak, korumak, yaymak ve yükselmesine katkı sağlamaktır. Hemşin’e sevgi duyan bütün dünya hemşinlilerini bu çatı altında birleştirmek ve kültürümüzü beraberce geliştirip yaşatmaktır. Aynı zamanda sevgi ve dostluk bağlarının kurulmasına vesile olmaktır.

Bizler bu sitenin anılan amaçlarımız doğrultusunda yöremiz ve siz web kullanıcıları için faydalı olmasını ümit eder sevgi ve saygılarımızı sunarız.

Site Yönetimi
      Resimler
      • HEMÞÝN PUÞISI.jpg

17 kB, 0×0, 5,622 defa görüntülendi
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

PUŞILI KIZLAR

PUŞILIDUR SEVDUĞUM PUŞİSİ İRAN MALİ
      BU KIZ ÇOK BECERİKLİ HOŞ OLUR MUHLAMASI
      HABER ETTUM O KIZA ANANDAN ALDUM SENİ
      ANASI HABER ETTİ BOŞ KONUŞU KÖPEOLENOĞLI
      ONA NEYDİ KIZUM VERMEM BİR PELİT TEZEK