Duyuru Puşi Kültürümüz

Ka Poginali;
      O fotoğraflardan biri Mahi Halama ve Veli Dayımın hanımına benziyor. Yanılıyor muyum?

Bu arada oki eski puşilere meraklısın sana bir sır vereyim.
      Hemşinin en eski puşisi Mahi Halamdadır. Gerçek bir İran Şarıdır. Kaç senelik diye diye sorma. Yokse şaşirursen.
      Nesilden nesile intikal ettiği söyleniyor. Zannederim 150 senelikbir geçmişi var.
      Şimdi merakten elursen artık. :D:D:D
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

Puşi Kültürümüz

yÖREMİZİN EN BÜYÜK SİMGELERİNDEN BİRİ OLAN "PUŞİ"KONUSUNA DİKKATLERİNİZİ ÇEKMEK İSTİYORUM.. BU KONUDA TOPARLAYABİLDİĞİM BİLGİLER ŞİMDİLİK BU KADAR.ARAŞTIRMALARI GENİŞLETMEMİZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.. BAZI KESİMLERDE BİZİM PUŞİMİZİN ÖNEMİ HALA BİLİNMEMEKTEDİR..
      ***İstanbul Bakırköy'de Hemşinli bir bayanın, boynunda puşi olduğu için (bir örgütten sanılıp) TAŞLANDIĞINI biliyor muydunuz??? ***

PUŞİ KÜLTÜRÜMÜZ

Çamlıhemşin ya da Hemşin dediğimizde; hayalimizde canlanan fotoğrafta o yemyeşil dağların ardında mutlaka puşili bir bayan gözümüzün önünde canlanır. Araştırmacı turistlere "bir tavus kuşu kadar göz alıcı" dedirten o capcanlı cıvıl cıvıl puşiler hakkında; meraklılarına birkaç bilgi verelim....

PUŞİYİ KİMLER YAPIYOR,NEREDEN BİZE ULAŞMAKTADIR?

Puşi; esasında çok kapsamlı bir konu..Nereden gelir, nasıl yapılır,ipek puşiler,ipek böcekçiliği vs.. Konuyla ilgili bilgi toplamaya devam ederken, birikimleri ve aldığım bazı duyumları sizlerle paylaşmak isterim..

"" Puşi Uzakdoğu Asya'dan Avrupaya kadar bir çok bölgede farklı şekillerde kullanılan bir aksesuardır. Türk dünyasında Yörük ve Türkmenlerin bilinen tarihinden beri Puşi kullanılmaktadır. Puşi kullanımı Anadolu'da Türklere has olmadığı gibi Ermeni, Süryani ve Kürtler tarafından da kullanılmaktadır.

Ülkemizde Puşi imalatı bildiğim kadarı ile Diyarbakır'da Ermeni ve Süryaniler tarafında yapılmakta iken Rus İşgalinden sonra büyük oranda göç yaşanması sebebiyle bu meslek Müslümanların eline geçmiştir. Ayrıca İran da puşi üretim merkezlerinin en büyüklerinden biridir.""

Yine bir bakşa duyum ise şöyle:
      ""Ülkemiz genelinde güneydoğuda süryani ve kısmende ermeniler puşi yaparmış.Bizim puşilerin iran tarafından geldiği söylentileri var.""
      ""Puşi kelimesi, örtü anlamında olup Farsça'dan Türkçe'ye geçmiştir. Günümüzde anlam daralmasıyla başa bağlanan veya sarılan bez anlamında kullanılmaktadır.""

Görüldüğü gibi çok kapsamlı ve takip edilmesi gerekilen bir kültürümüzdür "puşi"..

Şimdi biraz yüzeysel olarak puşiyi meraklılarına tanıtalım..

PUŞİ

Hemşinli bayanlarımızın bu güne kadar değişime uğratmadan koruduğu bir kültür de başlarına bağladıkları puşidir.Kullandıkları "puşi" veya "şay" denilen canlı renklerdeki bu örtünün bağlama tarzı tamamen yöreye özeldir.Genelde yöre sakinleri puşisiz dışarıya çıkmazlar..

Ucuna tirtiba(titriba) dediğimiz madeni pullarla işlenen şifon ile birlikte bağlanan puşi, Hemşin geleneksel kıyafetini(foga) tamamlayıcı bir aksesuardır diyebiliriz.Puşilerin göz alıcılığı kadar şifonların boncukları da dikkat çeker.

Yöremizdeki bayanlar; tirtibayı değişik şekillerde işlemişlerdir.(demir pul,renkli boncuk vs.)Üretkenliklerini ve zevklerini kullanan hanımlarımız; şifonda kullandıkları boncuklara üzüm şekli,kiraz şekli vs. vererek yeni görünümler ortaya çıkartmışlardır. Bunları işlerken beraberinde bağlayacakları puşinin renklerini de bazalmışlardır.

Genç kızlarımız canlı renklerdeki puşileri tercih ederken, yaşlılarımız -daha çok- koyu renk puşileri ve sade şifonları kullanmaktadırlar.Bayanlarımızın hemen hemen hepsinin en az 3-4 tane puşisi ve ona uygun renklerde şifonu vardır.

Puşi, Çamlıhemşin'den geçen turistlerin de dikkatini çekmektedir.Her turist mutlaka bu capcanlı puşileri bir defa da olsa başlarına bağlatır ve fotoğraf çektirirler.Mutlaka birer tane de hediye amaçlı yanlarına alırlar.

Çamlıhemşin öyle bir yerdir ki; her dükkanda mutlaka puşi ve tirtiba bulabilirsiniz.Çamlıhemşinli hanımlarımız satmak üzere işledikleri titribalarda bütün marifetlerini sergilerler.Ortaya çıkan cıvıl cıvıl şifonlar, dükkanların önünden geçenlerin gözlerini kendi üzerine anında çekmektedir..Bu renkli puşileri görüp de takılmamak mümkün değil..

İLGİLENENLERE;

Günümüzde gurbette yaşamakta olan hemşinli bayanlarımız puşiyi orada eşarp olarak kullanmaktadır.Bu da bayanlarımızın geleneklerine ne kadar bağlı olduğunu gösterir.
      Hemşinli erkekler de puşiyi aksesuar niyetine (özellikle tulumcularımız) boyunlarına asmakta..
      Puşi bulabileceğiniz yerler; RİZE-Pazar-Çamlıhemşin[hemen hemen her dükkan] ve çevresi..
      2006 yılında fiyatlar 5 ila 20YTL arasında değişmekteydi..(en pahalıları ipek puşilerdir.)

ÖNEMLİ

Lütfen konuyla ilgili edindiğiniz bilgileri bu başlık altında bizlerle paylaşınız..
      -Puşi ile ilgili konulara nereden ulaşılabilir?
      -Günümüzde TiTRiBA yapıp satan yerler neresidir?
      -İnce (İPEK ) CAN şifon nerede bulunabilir? (fabrikasının yandığı söyleniyor ve bu nedenle artık ince ipek can şifonların bulunmadığı söylenilmekte)
      -Günümüzde puşi imalatı yapan uretim merkezleri neresidir?
      -Puşiler kimler tarafından yapılmakta?
      -Biz de puşi imalatı yapamaz mıyız? (Hemşin-Çamlıhemşin olarak)

Her Türlü bilgiyi bekliyorum..

Saygılarımla..
      nilüfer araştırman için teşekkürler
      evet puşi birçok toplum tarafından kullanılmaktadır ama bizim kullandıgımız puşi daha çok yöremize ait olup digerlerinden farklıdır mesela dogudaki insanların kullandıgı puşi rekleri ve kullanım şekilleri açısından çok farklıdır bizim puşimizden özellikle dügünlerde yöremiz bayanlarının bence enönemli ve en güzel aksesuarıdır ve insana daha bir sıcak ve samimi hava kattıgınıda söyleyebilirim
      nilüfer hanım öncelikle eline sağlık,heralde sölememe gerek yok bazı şeyleri. bu siteye koymuş olduğn konular hepsi birbirnden güzel, ben senin koymuş olduğun 3 konuyu gördüm amlakt yaylası ninelermz ve puşi.3 de birbirnden güzel tekrar teşekkürlker,puşi yöremzn bi güzelliği hiç unutmam ankarda caddeden gezerken önüme 3 tane puşili kız çıktı şaşrdım tabiki bunları takip ettim sonra düğün salonuna girdiler. içerde horn off ya o an okdr mutlu olmuştumki :P .anlatamam : sanki benm aialemden birinin düğünü gibiydi .belkide bizi biz yapan bu duygular .nilüfer hanım konularının devamı gelmesi dileğiyle teşekkürler saygılarla .
      Sevgili Nilüfer Kızım;

Bu konu daha önce açıldı ve sitede tartışıldı. Oldukça yoğun bir ilgi de vardı. Sizin açtığınız konu ile o konu aynı amaçla açılmış gibi. Yani konuya ilgisizlik yoktur. 2 Başlığı birleştirebilirseniz daha amacına uygun bir başlık oluşacaktır.

hemsinliyiz.biz/thread.php?threadid=4084&hilight=PU%DE%DD
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      sevgili saksu,
      konuları biliyorum, fakat basta belirttiğim gibi ilgiyi tekrar çekebilmek için baslık açtım (zaten benim topladığım bilgiler de sizin oradaki tartısmalarınızdan aldığım bilgilere eklediklerimden oluşmakta) 3farklı başlık var, ben bu konu altında sadece BİLGİLERİ toplamak istedim.. toplanan bilgiler ileride bir DERGİDE yer alabilir.. Dergide yer alıp yayınlanması için doğru bilgiler gerekli. Diğer konuları da okudum bir yerden sonra bitiyor zaten tartışma konusu değil; bilgi paylaşım konusu olsun diyerek açtım bu başlığı..

sn momilik konulara ilginizden dolayı teşekkür ediyorum..
      Çay Çiçeği haklı. Doğrusu PUŞİ değil ŞAR. Ben ilk yazıda ŞAL demiştim ama sordum ki aslı ŞAL değil ŞAR imiş. ŞAR zaman içinde nasıl PUŞİ olmuş onu da öğrenemedim.
      Nilüfer Kızım;
      Sanırım bu konuda bilgi alabileceğim biri var. Ona soracağım ve öğrendiklerimi sana aktaracağım.

puşi şar

Hemşin Yöresi kadın giysileri, zamanla içerisinde farklı çizgiler kazanmış olmakla birlikte temel özelliklerini yakın yıllara kadar korumuştur. Dizlik, gömlek (köynek), bellik (etek), yelek, önlük (koknoç), horosan kuşağı, puşi, ve gön (çarık)’den oluşan geleneksel giyim artık neredeyse terkedilmiş ve sadece “baş bağlama” değişmeden günümüze ulaşabilmiştir. Araştırma alanında aslında değişen zaman ve kent kültürünün yaygınlaşması yöresel giyimin yerini almıştır. Ancak Hemşin Halkında en özgün süs donanımı kadınların başlarında görülen “puşi” ya da “şay (şar)” adı verilen ipek şaldır. Bu şallar İran kökenli bir örtüdür ve siyah zemin üzerine sarı ya da kırmızı benekli bir deseni vardır. Bu baş donanımı Hemşin kökenli kadınların iş zamanı dışında kullandığı bir donanımdır.
      Resimler
      • kizlar.jpg

33.9 kB, 0×0, 3,432 defa görüntülendi
      Arkadaşlar merhaba,bence de puşi yaşatılması gereken bir şey.Ben aslen İkizdereliyim ancak şu anda Ankara'da yaşıyorum.Puşimi Ankarada da hiç boynumdan çıkarmıyorum.
      Annem yazın Hemşin'e gittiğinde getirmişti ancak ben bir kaç tane daha edinmek istiyorum.Hemşin'de puşi satan bir yerin telefonunu biliyorsanız yazabilirmisiniz belki burdan isteme şansım olur.Ben okulumdan dolayı ne yazık ki sık sık gidemiyorum.Yardımlarınız için şimdiden teşeşkkür ederim:)