Kalifçiluk

Kalifçiluk

biz hemşinlilerin en eski geleneklerinden biride kaliçiliktir diye biliyorum . eskiden babam yazları gece kalifte sabalardı ayu ve domuz vurmak içun ama şimdi hemşinde bir tanede olsun KALİF yok galiba biz hemşinliler hani geleneklerimöize bağlıydık unutmazdık eski adetlerimizi bakın unutmuşuz işte.
      hemşinde hemen hemen her mahallede yada her bahçede aklif olurdu ama biz genç nesil maalesef bunuda diğer şeyler gibi yaşatamadık.suç olduğu gibi bizimdir. ama birde şu yönü var hemşinde yazın nekadar lazutluk kaldiki kalifçiluk yaşasun herkes almiş başini gitmiş burelerden. bizum kizler aman bağçe kazup ta ne edicaak derler uşakler çay almak içunda olsa çayluğe girmezler ama kavede oturmağe bayilurler....
      biliyorum ağır konuşuyorum ama gerçekler acıdır değilmii ...
      DÜŞÜNÜN BURAYA BİDE KALİF RESMİ KOYMAK İSTERDİM AMA MAALESEF RESMİNİ ÇEKEBİLECEK BİR KALİF BİLE BULAMADIM
      İŞTE BİZ BUYUZ TARİHİMİZDE YERİ OLAN ŞEYLERİ YAŞATAMIYORUZ ONDAN SONRADA KALKIP KONUŞUYORUZ.
      BU KALİF OLAYINA Bİ EL ATMAMAIZ LAZIM BENCE ESKİ GÜNLERİN ANISINA .....
      YOKMU ARAMIZDA HİÇ KALİFÇİLUK EDENNN HEYDEUUUNN KALİFE ...
      hemşini hemşinde yaşamak
      ama bir okadar da hemşin sevdalısı
      olmak lazım...
      Süleyman do yanlış biliyorsun Hilal Köyün de hala kalifcilik yapılıyor.Daha düne kadar bende gidiyordum.Kalifte sabahlamak,türküler söylemek,tenekeye vurmak ,ateş yakmak.Sorsan mısırları korumak için giderdik ama,ayıdan fazla mısır yerdik.

Eğer bir resim çekmek istiyorsun Hilal Köyü ne gitmen gerekecek.Çanavalı haladan izin almadan gitme kalifine yaklaşanı eldurur :))
      olo titer ömrün istanbul larda geçti kalif iin ne olduğini zuğada bir oskevertun osman birde şeeğun ibrahim bilir
      çavuşlerida hotigun ayşe haladır sen ne anlarsen kaliften gocakarı boşina kovmamış seni

goral hemşin senda kalıfı merak ediyorsan sizden yukarı sekiz köy var dereboyu yuruyerek çıkarsa zuğa sağerli hubıyarlı ispaylı cunda mağlut kantarlı bunların hepsinde meraklıları için irili ufaklı hala kalıfler vardır

ayrıca hondoç-paçğa-mumeni-çaçel ve gocgevor ağaçlar bulunmaktadır

kalın sağlıcakla
      BİZİM ÇAĞLARIMIZ ARTIK GÖÇLERİN YOĞUNLAŞTIĞI YILLARDI. NÜFUS AZALIP TA KÖYLER BOŞALINCI KALİFÇİLİK TE YAVAŞ YAVAŞ YOKOLDU.ZATEN KALİF YAPILAN YERLERİ 1960 LARDA ORMAN KANUNNU ÇIKINCA ORMAN ARAZİSİNE DAHEL EDİLDİ. KALİFLER DAHA ÇOK ORMAN İÇLERİNDE Kİ BOSTANLAR İÇİN YAPILIRDI.BU NEDENLE KALİFÇİLİK BEN BİLMEM. AMA ÇOK İYİ KALİF HİKAYELERİNİ ZEVKLE DİNLEMİŞİMDİR.ARTIK NOSTALJİK OLDU.ZAMANLA HERŞEYİN OLACAĞI GİBİ ...
      KALIF ÇILIK ESKIDEN YANI BUNDAN (25) BAHÇELERIN KINARINA DOR DIREK UZERINE YAPILAN BIR BARAKA YIDI VE BURAYA INSANLAR GIDER ORDAN BAHÇEYI GELIP DOMUZ AYI YEMESIN DIYE HAYLARDILER VE ORDA INSANLAR TURKI SOYLER VE ZAMAN GEÇIRIRDI BU TUR ŞEYLER SON ZAMANLARDA KALKTI HATA BENIMBİR ANIMVAR KALIFÇILIKLE ILGILI BIZIM KOYDE KURTLERIN AHMET AMCA VARDI ONUN BAHÇESINE DOMUZ GIRIYORMUŞ BIZDE DEDIK OĞLU VAR ALI ONLA BEREBER BU GECE KALIFE GIDIP DOMUZU VURURUZ DEDIK VE AHMAT AMCAYA SEN TANGOL ÇEKME DEDIK TANGALDA TENEKENIN IÇINE BIRŞEYLER BAĞLAMIŞ BAHÇENIN DIBINDE BIR AĞACA ASMIŞ IPIN UCUNUDA YETIĞI YERDEN ÇEKIYOR BOYLECENE SES ÇIKIYOR VE DOMUZ KAÇIYOR BIZ DE HANI KALIFÇILIK YAPACAĞIZ YA DEDIK SEN BU GECE RAHAT YAT BIZ ORDA BEKLEYECEĞIZ VE BIZ GITIK KALIFE VE BIRAZ TAKILDIK AMA TABI UYKUMUZ GELINCE UYUDUKSABAHTAN BİR UYANDIKI BAHÇEYI DOMUZ HEP YEMIŞ BİZ TABI ORDAN KAÇİP GITIK SONRA AHMAT AMCA RAHMETLIDEDIKI BEN ANLAMIŞTIM BUNUN BOYLE OLACAĞINI AMA SIZ BU NA HAVES ETIĞINIZ IÇIN BİRŞEY DEMEDIM DEDI IŞTE BOYLE BİR ŞEYDIR KALIFÇILIK ONLAR O INSANLARLA MAZIDE KALDI ARTIK VE BİR ANI OLARAK HEP YAŞATACAĞIZ BUTUR GELENEKLERI DOSTLAR BUNLARI VE BUNA BENZER ŞEYLERI UNUTMAYALIM BIZ BU TUR ŞEYLERI LEN BUYUDUK VE BUNLARI BIZDEN SONRA GELEN NESILERE ANLATACAĞIZ KINESILDEN NESIL ULAŞSIN EMI
      gidi günlerum köylerdeki .yazın köye gittuğumde emicemle birlikte kalifa giderduk ama hep ne güzel olurdi yaaa .ayri bir heyecan ayri bir zevk.

eski kalifçilerden kim kalmiş bi ben bi eyüp abim :D :D
      Elumi tuttuğun an/derum ben cennetteyim/yar akluna gelursam/kalbinun içindeyim
      Sewduğumun hasreti/kalpten aşaği akar/sewdam artık yanımda/ölüm gelse kim takar
      Tüm Haklarım Saklıdır©
      |l|lllll|lll||ll||lll
      ²¹°06¹³53²¹³ °¹²¹³

Kalifçiluk

Benim yaşım kalifte yatmaya yetmedi. Çünkü köye ilk gittiğimde hiç bir bahçede kalif kalmamıştı. Analatılan hikayeleri çok dinledim ama bir gece olsun kalifte yatamadım.
      Bundan 2 sene evvel köye gitmiştim. Amcaoğlu bahçeye bir kalif yaptırmıştı. Hem de öyle hikayeden değil. Betondan yapılmış dört tane bacağı vardı. Bahçeden de oldukça yüksekti ve 1 metre kadar genişliğinde bir de balkonu vardı. Henüz tam bitirilmemişti.
      Bir gün o kalife gittim. Akşama 2-3 saat kadar vardı. Çok güzel bir manzaraya sahipti. Yakınında Nahiye Bodollu'nun karşısındaki tüm köyle ile yaylaları görüyordu. Tüm ihtişamı ile Uskurt Dağı ve Kundiyan karşımda idi. Bir saat kadar balkonunda uzanarak çevreyi dinledim. İnanılmaz bir huzur veriyordu insana. Sonra aklımdan burada bir gece kalmak geçti. Ama yapamadım. Ne sabaha kadar çay içip sohbet edebileceğim bir kişi ne de çay demleyebileceğimiz bir ocak.
      Geçen yıl da gittim oraya. Yine balkonuna uzandım ve 2 saat kadar da uyudum. İnanılmaz bir huzur veriyor insana.
      Bu sene gidersem yine oraya gideceğim. Kalif hayatını başka türklü yaşamamız mümkün değil. Gece tek başıma kalmaktan korksam da termosa çayı dolduracağım. Bir kutu da torpil alıp sabaha kadar donanma yapacağım. Bir de pilli bir radyo buldum mu tamamdır bu iş.
      Hiç bir şey yapamasam radyoda "Arkası yarın" programını dinlerim.

Kalif nedir

Ekili bahçelerin yaban hayvanlarından korunması için bahçenin gözlem için uygun ve engelsiz yerine inşa edilmiş ahşap yapı.

Genellikle dört direk üzerine ve yerden 1-2 metre yükseklikte zemin döşemeli 1x3 dikdortgen kullanım alanlı, üstü örtüiü önde 1 metrekarelik etrafı açık ve ateş yakılabilmesi için toprak doldurulmuş ocaklık alan, kalan 1x2 alan ise iki üç kişinin uzanabileceği uzanınca ayaklarını ateşe uzatabildiği yataklı veya kilimli yatak bölümü, yatak bölümünün ateşe bakan bölümü açık diğer üç tarafı yatak zemininden itibaren 40-50 cm kadar kapalı, örtüye kadar kalan yaklaşık 70-100 cm etrafı görmek için açık olarak yapılmış yapılardır.

Kalif'te nöbet bekleyenler O görvleri sırasında KALIFÇI olarak adlandırılırlar genellikle sabaha kadar ateş yakılır patates,kabak,taze mısır(Lazut) elma, armut,kestane,ceviz,fındık, kabak çekirdeği, çay vs gibi yiyecekler buranın hem eğlence hemde leziz yiyecekleridir.

Bahçenin uzak köşelerine asılmış olan Tangallar (bir çeşit zil) tel veya ipler vasıtasıyla kalıftan çeşitli aralıklarla veya şuphe uzerine sallanarak, bunların çıkardığı seslerden, kalifçinin türkülerinden ve naralarından(Hakürlemak) ürken vahşi hayvanlardan bahçe korunmuş olmaktadır.
      Ölümle Yaşam Arasında Saniyeler Var

Kalif Farklılığı

Aksu Kardaş ben Çamlıhemşin Ortan Köyünden GÜLABOĞLU ailesindenim 1950 doğumluyum ilkokul bitimine kadar memlekette kaldım ,bu işleride çok iyi bilirim kalif yapmasamda peder yaparken yardımcı olmuşumdur,bizim vank diye bir arazımız vardır( köy kadar bir mezradır)oradaki kalif sırtta büyükçe bir taş üzerine kurulmuştur halan mevcuttur pokut,hazındağ,samistal,amlakıt,palovit ve apevanak yaylacılarından o dönemi bilenler bir şekilde muhtemelen bu geçilmesi yasak mezradan meyve vs gibi yiyecekler de aşırmak dahil geçmiş olanlar bilirler,örneğin amcanız Avni Aksu bilebilir,ben kendisiyle yenimahalledeki çalıştığı yerde zaman zaman karşılaşırım söhbette ederiz. iikinci kalif ortanda evimizin (Taş Konak) önündeki bahçenin alt kısmına yakın 4 direk üzerinde mısırların boyu seviyesinde zemini olan ve merdivenle tırmanılan bu kalıf önceki yazımda bahsettiğim ölçulerin mütevaziliğinin de ötesinde olduğunu ifade etmek isterim.tabii imkanlar ölçüsünde farklı ebat ve şekillerde kaliflerde sözkonuduydu,nasılki köylerde farklı boyut ve niteliklerde evlerin olduğu gibi.Sevgilerimle Necip GÜLAY
      Ölümle Yaşam Arasında Saniyeler Var

kalıfı yakarsın

KALIFTE NARĞILE NEREDE IÇILUR BENİM BILDIĞIM KALIFTE KARTOPI YENIR KULE GOMERLER YANIATEŞIN KULUNE BIRDA TURKI SOYLENUR HELE BİR DA AY VARSA ÇOK HARIKA OLUR KEŞKE O GUNLERE DONSAK TE O NEŞELI INSANLAR GEI GELSE BIKTIM ARTIK BU KOŞUŞTURMADAN HATEYI KALIFE GIDELIM

BUDA ESKIDEN KADELDEKI PEYNIR ŞIMDI BUNU GORMEK ÇOK ZOR
      Dosyalar
      • N.bmp

(230.45 kB, 702 defa indirildi, son indirme: )