SON SÖZLERİ VATAN SAĞOLSUN

SON SÖZLERİ VATAN SAĞOLSUN

DUMLUPINAR FACİASININ ŞEHİTLERİNİN SON SÖZLERİ "VATAN SAĞOLSUN " OLDU ;

DUMLUPINAR FACİASI

4 Nisan1953 günü Ege'deki bir NATO manevrasından dönen Dumlupınar denizaltısı, saat 02.00 sıralarında Çanakkale boğazında Nara burnunu dönerken aniden büyük bir yük şilebiyle çarpışmış ve büyük bir hızla sula­ra gömülmüştü.

Denizaltının güvertesindeki 5 kişi suların üzerinde kalmış ve kurtarılmış, kalan 81 denizci ise 86 metre derinliğe gömülmüşlerdi.

Mürettebatın 10'u subay, 37'si ast­subay, 39'u erdi.

Derhal Gölcük'teki Denizaltı Filo Komutanlığı uyarıldı.

Komutan, sonradan Cumhurbaş­kanı olacak Oramiral Fahri Koru­türk’tü.

Maltepe önlerinde demirlemiş olan Gemlik Muhribi hemen Hereke'ye ha­reket etti, Oramiral Korutürk'ü alıp Çanakkale'ye doğru yola çıktı.

Bu arada manevralar için İstanbul'­da bulunan Amerikan 6. Filosuna ait Hawkins gemisi de kurtarma çalışma­larına katıldı. Ancak havanın aniden bozması ve boğazdaki akıntının şiddet­lenmesi kurtarma çalışmalarını hepten zorlaştırdı.

işte orada geçen 72 saat, Türkiye tarihinde bir hazin noktadır.

İçerde denizciler, dışarıda onların yakınları, endişe dolu bir bekleyişe geçmişlerdi.

Ve durum, bugün Rus denizaltısındakilerin yaşadığının hemen hemen aynısıydı.

FAHRi KORUTÜRK

SON MESAJ

4 Nisan'da meydana gelen kazanın ardından 2 gün geçtikten sonra bile Dumlupmar'a ulaşılamayınca kurtarma çalışmaları 6 Nisan günü durduruldu. Dumlupınar içinde havasızlıktan can veren 81 kişilik mürettabat için 7 Nisan günü bir tören düzenlendi. Denizaltı Filosu Komutanı Oramiral Fahri Korutürk törende şehitlere şu sözlerle veda etti:

"Komutanlık sıfatıyla size birçok kereler emir verdim. Birçok mesaj yolladım. Bu size son mesajımdır: Aziz isimlerinizi bütün denizciler kalplerimize gömdük”.

DUMLUPINAR'IN KARA KUTUSU

"Burası suyla dolu"

Dumlupınar'ın kıç torpido dairesi dışındaki her bölümü yangın ve su dolması sonucu kullanılamaz hale gelmiş, bir kısım mürettebat torpido dairesine sıkışmıştı.

Bir süre sonra kurtarma gemisi Kurtaran, Dumlupınar'ın imdadına koştu. Hemen şamandıradan içeriyle bağlantı kuruldu.

Astsubay Selami Çizben’in o saatlerde Dumlupınar'la yaptığı konuşmaların kayıtları, bugün denizcilik tarihinin acı dolu sayfalan arasında yer alıyor:

* * *

"-Alo... aşağıdan... alo.... Dumlu..."

"-Evet Dumlu..."

"-Ben Üsteğmen Suat...".

"-Evet efendim, ben Selami..."

"-Selami nasılsınız? Biz geldik, şimdi bana durumu anlat".

"-Efendim dizellerden yara aldık, manevra dairesinde yangın çıktı. Bataryayı sıfıra alarak kıç torpido dairesine geçtik. Şimdi manevra dairesi suyla dolu..."

"-Kaç kişisiniz orada...?"

-22 kişiyiz

"-Diğer dairelerle irtibatınız var mı?"

"-Yarım saat evvel kıç batarya dairesi ile konuştum, şimdi cevap vermiyorlar".

"-Merak etmeyin, Kurtaran geldi, biz buradayız".

"-Efendim manometre 267 kadem gösteriyor, doğru mu?"

"-Selami, Kurtaran geldi. Şimdi kurtarma işlemine başlanıyor. Ben biraz sonra yine gelirim".

"-Peki efendim...".

* * *

Üsteğmen Suat, bu konuşmayı komutanlarına rapor ettikten sonra yeniden şamandıraya dönüp denizaltıdakilere moral vermeye çalıştı.

Ama durum biraz daha kötülemişti:

"-Alo... Dumlu...?"

"-Evet... Dumlu..."

"-Selami, nasılsınız?"

"-Efendim hava biraz fenalaştı."

"-Morallerinizi bozmayın. O hava size daha 2 gün yeter. Sen çocukları yatır. Sigara içmeyin".

"-Yok efendim, hepsi yatıyor. Sigara da içmiyoruz. Işık da yok. karanlıktayız".

"-İhtiyaç lambalarını kullanmayın, ileride lazım olacak".

"-Kullanmıyoruz zaten. Birinin ışığı çok zayıfladı".

* * *

Kurtaran gemisi kurtarma çalışmalarını sürdüredursun yarım saat sonra denizaltıyla yeniden bağlantı kuruldu. Suat Üsteğmen yeniden Dumlu... Selami..." diye seslendi.
      VATAN SAĞOLSUN .”
      “………”
      Ancak bu kez duyulan, sadece iniltiler ve "Allah..." sesleriydi.

DUMLUPINAR DAVASI

Kimin suçuydu?
      Dumlupınar faciası"ndan sonra kamu­oyu bir süre de "Dumlupınar davası" ile meşgul oldu. Denizaltıya çarpan İsveç ban­dıralı Naboland adlı şilebin kapta­nı 60 yaşındaki Oscar Lorentson hakkında tedbirsizlik ve dikkatsizlik yüzünden ölüme sebebiyet verme suçundan dava açıldı.

28 Nisan'da Çanakkale'de başla­yan davada Lorentson, mahkeme­de denizaltıyı ışıklarının yanmaması nedeniyle fark edemediğini söyledi ve denizaltı komutanı Yüzbaşı Sabri Çelebioğlu'nu suçladı.

Bunun üzerine mahkeme, olay yerinde tatbikat yapılması kararını aldı.

İnönü denizaltısı ve Ereğli ge­misi tanık ifadelerine uygun olarak kazanın bir tatbikatını yaptılar.

Bu tatbikattan sonra mahkeme Dumlupınar'ın komutanının da yargılanmasına karar verdi.

Dava sonunda Yüzbaşı Çelebioğlu beraat etti.

Lorentson ise 1 yıl hapse mah­kum oldu. Ancak çarpışmadan son­ra filikalarını indirip 5 kişiyi denizden kurtardığı ve hemen SOS verip ola­yı duyurduğu için cezasının yarısı in­dirildi ve 6 aylık cezasını çekti.

Karar Yargıtay'dan dönünce yar­gılama yinelendi ve kazadan tam 2 yıl sonra nihai karar açıklandı:

"Dumlupınar komutanına tedbirsizlik suçundan 2 yıl 6 ay hapis..."

Yüzbaşı Çelebioğlu için de Akdeniz'deki manevralardan yor­gun dönmesi hafifletici neden sayıl­dı ve cezası 1 sene 8 aya indirildi.

O da 20 aylık cezasını Hendek cezaevinde tamamladı.

Geriye, o kazada şehit olan 81 denizci için yazılmış bir dörtlük kal­dı:

"KIRMIZIYA GÖNÜLLÜ MAVİYE AŞIKTILAR"

"DALIP SUYUN DİBİNE/GÖKYÜ­ZÜNE ÇIKTILAR".
      Resimler
      • vatan.jpg

13.17 kB, 0×0, 406 defa görüntülendi
      • DUMLUPINAR.jpg

4.74 kB, 272×204, 821 defa görüntülendi
      Dumlupınar Denizaltısı beyazperdede
      Çanakkale Boğazı Nara Burnu civarında 4 Nisan 1953’de batan Dumlupınar Denizaltısı ünlü sanatçıların Katılımıyla beyazperdeye taşınDI.

Çekilmeri Çanakkale Zaferi günü olan 18 Mart 2003’de başlayan belgeselde ünlü sanatçılardan Savaş Karakaş, Deniz Seki rol alırken, Dumlupınar gazileri Emekli Astsubay Hüseyin Çankaya, şehit yakınları ile, kurtarma çalışmalarında görev yapan Emekli Donanma Dalgıcı Yılmaz Sısen de çalışmaları izleyecek.
      Katıldığı NATO tatbikatı ardından, Gölcük Deniz Üssüne döndüğü sırada, İsveç Bandralı Naboland Şilebi ile çarpışarak 81 denizcinin can verdiği Dumlupınar Denizaltısı, 88 yıl sonra su altında görüntülenerek bir belgesele konu ediliyor. ‘Son Söz; Vatan Sağ olsun’ isimli belgesel çekimlerinin ilk gününde, denizaltına ‘Vatan size minnettar’ yazılı bir plaket bırakılacak.

Kaynak - NTV-MSNBC / 28 Şubat / Gürhan Kökçak / Çanakkale

VATAN GERÇEKTEN SİZE MİNNETTARDIR.ALLAHIN RAHMETİ ÜZERİNİZE OLSUN AZİZ ŞEHİTLERİMİZ...
      Resimler
      • huseyininkaya.jpg

30.92 kB, 255×168, 475 defa görüntülendi
      • afis.jpg

104.14 kB, 0×0, 760 defa görüntülendi