Neden Bizim Hemşine Tuzsuz Dere Derler

Neden Bizim Hemşine Tuzsuz Dere Derler

NEDEN ACABA BU BIZIM HEMŞINE TUZSUZ DERE DERLER SENELERDIR HEP BUNU MERAK ETMIŞIM YOKSA BAŞKA DERELER TUZLUMUDUR HALEN ÇOZEMEDIM BIR KOTU ANLAMIMI VAR NEDENI NE DIYE HEP SORMUŞUM VE KIMSEDEN BİR OLUMLU YANIT ALAMADIM BILEN VARSA LUTFEN AÇIKLASIN VE BUNU BIZDE BILELIN UMARIMIYI BİR NEDENI VARDIR
      Dosyalar
      Bizim yaylamız Kale Yaylasıdır. Bu yaylada Kale'liler ve Hemşinliler çoğunluktadırlar. Benim eski yaylacılardan duyduğuma göre Hemşinli yaylacılardan birisinin tuzu bitmiş, gitmiş Kalelilerden tuz istemiş. Kaleliler Hemşinlileri sevmediklerinden dolayı bu olayı Hemşinlilerde tuz bulunmadığını belirtmek için biraz da alay eder şekilde Hemşinlilere Tuzsuz Dereliler demişler.
      eski zamanlarda,yollar yokken pazara (atına) alişverişe üskürt yolunden hemşine geçılıp ordan pazara varılırmış.bizlerde tuz bulunmazmış,tuz hemşinden alınıyomuş.yıne bır gun alışverişe gıtmışler,tuz istemişler tuz kalmadı demişler,o günden sonra hemşin lıye tuzsuz ,arkadereli denır.çamlıhemşinede ,buyukdere denıyo.
      aslında tuzı olmıyan ,bızız de ,ellerınde tuz kalmadıgı için hemşinlılerın adı tuzsuz a çıkmış.
      pazar hemşin ,çamlıhemşin,kale hemşin,şimdı bıde hopa hemşin çıktı.bunlarda benum bılduklerum.
      saygılarımla
      adife DUMAN
      HERKESIN BİR DERDİ VARDUR!!!!!BENİMKİDE ELEVIT ;(

Hemşin,hemşin,illa ki HEMŞİİİİİİİİİN.

Yav hep savunuyorum yinede savunacağım.Bir yeri belirtmek için verilen adlar zamanla halk arasında kalıcı olduğu zaman daha sonraları neden AYRIM YAPMAK İÇİN KULLANILIYOR ?

Kaleliler,çamlıhemşinliler,pazarhemşin,hopahemşin,elevit,ayder,vs.vs.vs. BEN HEMŞİN'İN ESKİ SINIRLARINI ,HEMŞİNİN HEMŞİN DİYE ANILMASINI İSTİYORUM ARKADAŞLAR.....

Vatandaş Ankara'lıyım dedimi,Türkiyeli olmadığımı anlaşılıyor.YOK,HAYIR...
      Öyle ise Hemşin'li birisi,Kale'liyim,pazarhemşinliyim,hopahemşinliyim ,çamlıhemşinliyim dedimi HEMŞİNLİ SAYILMAYACAKMI?
      BEN BİR HEMŞİN İSTİYORUM.(Eğitim şart,eğitim şart,eğitim şart.....)
      bu yazıyı tartışmak için yazmamıştım.buyukdereli bır hemşinlı olarak arkaderelılere neden tuzsuz denılıyo onu, bıldıgım kadarıyla açıklamaya çalıştım.hepimiz hemşinlıyız.sadece yer konumlarından dolayı hemşine eklemeler yapılmış,ama ozumuz aynı hemşin.
      ben tumanoğlu sulalesındenım,sülalelem genışledıkce yenı evler kurulmuş,isımler alınmış,bizlere içanç derler(ibişler,yukarkıler gıbı).bu benım tumanoğlu oldugumı asla unutturmaz.sadece daha kolay tanıtmaktır.
      sızlere nerelısınız denıldıgınde ilk rizelıyım dersınız.ondan sonra detaylara geçılır.helede karşınızda bırde rizelı hemşerımız varsa.rize-hemşin-ç.hemşin-kuşuve-tumanoğlu-içanç-ensonda babamın adı ile beraber kendı adım.
      AYRIMCILIK YOK ,SADECE KENDI ARAMIZDA KENDIMIZI TANITMAK.BIZLER BIR BÜTÜNÜZ.
      SEVGİ VE SAYGILARLA
      Adife DUMAN

ŞAKİR ABİ ,bende onı dedum helbe ,cümleyımı yanlış yazdum yokse.
      HERKESIN BİR DERDİ VARDUR!!!!!BENİMKİDE ELEVIT ;(

Nasreddin hoca göle yoğurt mayası çalmış,Biz da tuz atarız olur biter.... :)

Adife bacı ;yazını tartışmıyorum.Aksine eskilerden gelen latifeli bir olayı ve yorumu bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim.
      Benim sözüm başka kardeşlerime.Bazı konulara cevaben yazı yazarken dikkat etmeden yazıyorlar.Bilmeden araştırmadan orası ,burasını sevmez veyahutta hemşini ayrı bir yer,hemşine (veya çamlıhemşine) bağlı mahalle veya köyleri ayrı bir yer olarak algılayıp buraya aksettirenlere güceniyor ve kızıyorum.
      Saksu abi latife'ne diyeceğim yok. :) (Hemşin tarihini araştırıp bilenlerden olduğuna zaten inandım.Ve ayrıca bizlerle paylaştığın yazılardan bilgilendiğimizi bir kere daha belirteyim).
      Ama lafın nereye gittiğine bakmadan yazan arkadaşlar olduğu zaman daral geliyor,ne yapayım.....

HEMŞİN !

Hemşin konusunda hepimizin bilmesi gereken tek gerçek vardır.
      Hemşin İkizdere'den Arhavi'ye kadar bir bölgenin adı idi. Daha sonra çeşitli ilçe isimleri ile yönetimsel olarak ayrıldı. Bu sebeple kendimizi tanıtırken "Hemşinliyim!" diyoruz. Tıpkı bir Haymanalı, Karslı, Manisalı, Kuyucaklı gibi.
      Öküzün altında buzağı aramaya kalkmasın hiç kimse!
      Bana nerelisin dediklerinde önce Rizeliyim diyorum. Sorarlarsa Hemşinli olduğumu söylüyorum.
      Benim Hemşin'in kökenleri konusunda asla bir şüphem yoktur.
      Birileri sürekli olarak bu olayı gündemde tutarak gelecekte oluşturulması gereken bölücü fikirlerine zemin oluşturmaya çalışlıyor.
      Hiç bir Hemşinli bu tuzağa düşmez.
      Benim soyağacımda ben 9. kuşağım. Bilinen ilk dedemizin adı Mustafa. Daha sonra ise Ahmet, Mehmet, Sabit, Beşir vb. isimler ile devam eden bu listede Türkçe dışında başka bir dil bilen bir tek kişi yok. Kendi adıma söylediğim bu gerçek tüm Hemşinliler için geçerlidir.
      Bütün bu doğrulara karşın yine de başka bir ırktan geldiğimizi farzetsek bile sonuç değişir mi?
      Elbette ki değişmez!
      Bizler en azından Türkiye Cumhuriyetinin onurlu birer vatandaşıyız.
      Bunun dışındaki her tez Hemşinin dağlarında yankılanarak sahiplerini yüzüne kırbaç gibi çarpar.
      Vesselam...

Cevap: NEDEN BIZIM HEMŞINE TUZSUZ DERE DERLER

Sevgılı dostlar ,hepımız hatta butun turkıye karadenız halkının nekadar nuktedan nekadar sakacı oldugunu cok ıyı bılır .
      Konu hakkında fazlaca bır bılgım yok ama hemsınlı camlı hemsınlıye arka derelı yada boyuk derelı olarak hıtabeder camlı hemsınlıde hemsınlıye ya arka derelı yada DUZSUZ DERELI olkarak hıtabeder bunların hıcbırınde gocunacak bır taraf yoktur ve burada kullanılan DUZSUZ ıfadesınınde bıldıgımız tuzla hıcbır alakası yoktur bu tamamen saka nıyetıyle
      kullanılan bır ıfadedır . TATSIZ TUUZSUZ konusan anlamındadır .Cogukez
      duymusoldugunuz duzsuz duzsuz konusma ıfadesıne dayanmaktadır .
      Konu hangı amacla acıldı bılmıyorum ama bıldıgım bırsey var kı oda ıkı kardesın sakalasmasından ote gıtmıye hıtap seklıdır DUZSUZ derelı sozu
      SAYGILARIMLA
      merhabalar,

konuyu yeni kesfedebildim. Sorunun cevabini bende adf3553 ün anlattigi gibi büyükderelilerin o devirde üskürt dagi üzerinden hemsine inerek ve cogu ihtiyaclarini hemsinden temin edipayni gün tekrar geri döndükleri biliniyor.

Anlatildigi gibi bir defasinda simdiki camli hemsin tarafindan gelen birilerinin hemsinde tuz bulamayarak geri dönüslerinden kaynaklanan bir adlandirmadir.

Bu olayi bir iki kisiden degil cok sayida yaslilarimizdan duymusum. Bazilarida rahmetli olmuslardir.

sevgi ve selamlar
      Merhaba arkadaşlar tuzsuz demelerini sebebi o derede yapılacak en son işleri hangi konuda olursa olsun o işi ilk yapmalarından dolayı dereye TUZSUZ demişlerdir hem enişteleri hemde bir papager yegeni olarak ben böyle gördüm duydum yaşadım herkese güzel ve güneşli günler temennisiyle saygılar İYİ YADA KÖTÜ BİR ŞEY YOKTUR . SADECE DÜŞÜNCE ONU ÖYLE YÖNLENDİRİR.