Hemşin'li Ünlü Alımı Tanıyan Varmı?

Hemşin'li Ünlü Alımı Tanıyan Varmı?

ABDUL MECID DONEMINDE YAŞAYAN HEMŞINLI ALIM MAHMUD EFENDIYI TANIYEN KIM SELAR VARMI VE BU ZATIN VARLIĞINDEN HABERINIZ VARMI BU ALIMIN LAKABIDA HEMŞINLI MAHMUD EFENDIYIMIŞ ABDUL MECIDIN ZAMANINDA YAŞAMIŞ VE BIR DE ANISI VAR BİR GUN RAMAZAN AKŞAMI SULEYIMANIYEDE TERHAVI NAMAZI KILIYORLARMIŞ NAMAZI KILDIREN HOCA YATSI NAMAZINI YAVAŞ YAVAŞ KILDIRMIŞ VE TERHAVIYE GELINCE HIZLI KILDIRMAYA BAŞLAMIŞ VE TAM BU SIRADA MAHMUD EFENDI NAMAZI BOZMUŞ VE HOCAYA DEMIŞKI HOCA EFENDI SEN YATSIYI YAVAŞ KILDIRDIN DA TERHAVIYI NIYE HIZLI KILDIRIYORSUN DIYE SORMUŞ VE HOCA EFENDIDE DEMIŞKI BEN YATSIYI ALLAH IÇIN KILDIRDIM DEMIŞ HEMEN MAHMUD EFENDI SORMUŞ TERHAVI NAMAZININ ALLAHI BAŞKAMIKI HIZLI KILDIRIYORSUN DEMI TAM O SIRADA PADIŞ ABDUL MECID HEMEN DURUME MUDALE ETMIŞ VE HOCAYA DEMIŞLKI MAHMUD EFENDI NE DIYORSA ONU YAP VE HOCA TABI EMIR BUYUK YERDEN HEMEN YENIDEN NAMAZI KILDIRMEYE BAŞLAMIŞ BU BUYUK ALIM HEMŞININ NERESINDE YAŞAMIŞ KIMLERDENDIR BUNU BILEN VARMI VARSA EYER BIZLERI AYDINLATIRSA SEVINIRIM

Hemşinli Mahmut Sabri Efendi

Değerli Hemşerim,
      Resimde de görüldüğü bu kişi 19.yy'ın sonlarında İstanbul'un etkili kişilerinden olup dönemin bilim adamlarındandır. Asıl adı Hemşinli Mahmut Sabri Efendidir.
      Benim de köyüm olan Pazar'ın Çingit(Uğrak) köyünde doğmuştur. Halen köyde Mahmut Ağalar diye bilinen ailenin büyüğüdür. Yanlız yazınızda sözü geçen padişah Sultan 2. Abdülhamit Han'dır.
      Mezarı Fatih camisinin haziresinde olup Fatih Sultan Mehmet Han'ın türbesinin bulunduğu alanın bahçesindedir.
      Bilginize sunarım.
      Doç. Dr. Hasan Alpak

İlk Gurbet ve Mahmud Sabri Efendi

Öncelikle bu bilgi paylaşımlarınızdan ötürü Hemşin tarihi ile ilgili önemli bir eseri vermiş olduğunuz bilgilerden yola çıkarak fotoğraflamış olduk ve Mahmut Sabri Efendi'nin kabrinin fotoğraflarını aile sitemizdeki "İlk Gurbet" sayfasında yayınlamadan evvel
      facebook.com/group.php?gid=119962548021439&ref=ts
      ortamında yayınladık. Bu vesile ile Hemşin tarihi ile ilgili bu katkınızdan ötürü teşekkürü kendime bir borç bilirim. Öyle zannediyorum ki kitabe tercümesini de yapıp yayınlamamızdan sonra bu eser daha da anlam kazanacaktır. Bu vesile ile üzerinde çalıştığımız birçok belgeyi önümüzdeki zaman içerisinde bu ortamda paylaşacağımızı belirtmek isterim.

Saygılarımla