SAKAOĞLU Mehmet Ali

SAKAOĞLU Mehmet Ali

Dünden Bugüne Hemşin

ÖNSÖZ
      Bu mütevazi kitabı hazırlamamın temelde iki sebebi vardır.

Bunlardan biri.yurt dışında kaldığım uzun yıllar boyunca Avrupa insanının kendi kültürü karşısında gösterdiği derin hassasiyetin tesiri, diğeri ise Hemşin'e karşı taşıdığım sonsuz sevgidir.

Kendi ülkeleri, kendi kültürleri ile çok yakından ilgilenen Avrupalı, bu sayede dünya üzerinde muazzam bir medeniyet oluşturmayı başarmıştır. Bugün ilimde, teknolojide ve diğer alanlarda başarılı olan batılı insanının ardında yatan gerçek, bu ilgiden kaynaklanmaktadır.
      Bizde ise maalesef bunun tam zıddı bir görünüm vardır. Yıllar yılı ihmal edilen kültür mirası varlıklarımız, geçen zamanla birlikte kaybolmakta, haklarında ne bir iz ne de bir küçük bilgi dahi bulunamamaktadır. Oysa, asya bozkırlarından başlayan göç macerasıyla, avrupa içlerine kadar giden ve üç kıtada İmparatorluk kurup, yüzyıllar boyunca hakimiyet kuran Türkler'in, zengin bir kültür mirası vardır. İhmal edilmemesi gereken bu kültür unsurlarının en önemlilerinden biri de mahalli kültür kaynaklarıdır. İşte bu eserde, Türk tarihi ve kültürü içinde önemli bir yere sahip olduğuna inandığımız Hemsin ve yöresi üzerinde duracağız.
      Çalışmamız, 4 dört ana bölüme ayrılmıştır. Bu bölümlerde önce Hemşin'in tarihçesi hakkında bilgi verilmiş, coğrafi konumu tesbite çalışılmıştır. Daha sonra sırasıyla yabancı kaynaklara göre Hemsin; sosyolojik ve folklorik yönleriyle Hemsin tanıtılmaya çalışılmıştır. Ayrıca Hemsin hakkında çeşitli yerlerde çıkan yazılar için de bir bölüm ayrılmıştır.
      Bu sahada yapılan çalışmalar içinde kendine has bir yere sahip olacağına ve kaynak niteliği taşıyacağına inandığımız eseri, okuyuculara takdim ederken, bütün emeği geçenlere teşekkürlerimi sunmayı bir borç bilirim. Yine eserin teşkilinde yardımlarını esirgemeyen, kıymetli gençlerimizden, Dursun Ali YILMAZ, Şevki PEHLİVAN, İbrahim SANCAK'a ve yayın evi ile matbaa yetkililerine şükranlarımı sunarım.

Parça, Parça Değil de, Bir Bütün Olmalıyız;
      Cüret Edemez Kimse, Dost Olur Düşmanımız!

SAKAOĞLU Mehmet Ali
      27. 8. 1990
      MÜNİH
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

Dünden Bugüne Hemşin

Sn. DursunAli
      Dünden Bugüne Hemşin Kitabını Sn. Veysel ATACAN Ağabeyime Verdim Eğer Bulursam Sana Yollarım…
      Ankara’da Kitabi Bulmak Zor Ama İstanbul’da Sn. Yusuf KOBAL Bulabilir.
      Dünden Bugüne Hemşin Kitabında Sendende Bahsediyorlar.
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000
      dünden bugüne hemşin adlı kitabı ben geçen sene kitap fuarında görüp hemen aldım güzel bi kitap.içinde şiirler,atma sözler,kelimelerin anlamları,yemeklerimiz,çalgılarımız,destanlar,folklör,köyler yani tarihçemiz var.Emeği geçen herkesin eline sağlık...
      " Bir Sevdadır Hemşin , Çamlıhemşin "

teşekkurler naci kobal

yıllar once duzenlenıp yazılan bu guzel kıtabın şimdi ele alınmasından dolayı mutluluk duydum..sevgili amcam Mehmet ali Sakaoğlu dünden bugune hemşin adlı kıtabı hazırlarken bu zamana ulaşmasını ıstemişti fakat oylekı varlıgından bıle haberdar olmayanlar var..ben şahsen kıtabı ılk okudugumda oçoliman kımdır dahi bılmezdım..şimdilerde hemşin sitelerınden her turlu bılgılerı edınıyoruz bu çok guzel ama dünden bugüne hemşin adlı kıtabı okumanızı ve okutmanızı tavsıye ederım..hatta kıtapın çogaltılmasıyla ılgılı ıstekler olursa bizzat ılgılenecegımı soylemek ısterım..selamlaaar

CVP: teşekkurler naci kobal

Yazar: Kavrican Tarih: 11.06.2007 Saat: 23:53

yıllar once duzenlenıp yazılan bu guzel kıtabın şimdi ele alınmasından dolayı mutluluk duydum..sevgili amcam Mehmet ali sakaoğlu dünden bugune hemşin adlı kıtabı hazırlarken bu zamana ulaşmasını ıstemişti fakat oylekı varlıgından bıle haberdar olmayanlar var..ben şahsen kıtabı ılk okudugumda oçoliman kımdır dahi bılmezdım..şimdilerde hemşin sitelerınden her turlu bılgılerı edınıyoruz bu çok guzel ama dünden bugüne hemşin adlı kıtabı okumanızı ve okutmanızı tavsıye ederım..hatta kıtapın çogaltılmasıyla ılgılı ıstekler olursa bizzat ılgılenecegımı soylemek ısterım..selamlaaar
      bir tane isterim imzalı olursa süper olur
      Tulum yeter bize çalmasın sazlar

M.ali Sakaoğlu

Amcam M.ali SAKAOĞLUNUN bir şiiri sizlerle paylaşmak istedim

SÖYLE BANA HAYAT BUMU
      AĞLATIRDA DURUR BENİ
      ELLER GÜLÜP EĞLENİRKEN
      SİLLE TOKAT BULUR BENİ

NE UMUTLA DÜŞTÜM YOLA
      HEPSİ RÜYA HEPSİ YALAN
      BU BAHTIMA YAŞ DÖKERİM
      HAYAT BENDE SANKİ ZİNDAN

BIKTI USANDIRDI BENİ
      BU HAYATIN ZOR ŞARTLARI
      GÜNAHA KOYMADAN BENİ
      AL YARABBİM ŞU CANIMI

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen “Kuku” ().