Ongura

BUNDAN 50 SENE EVVEL UYGULAMASINA SON VERİLMİŞ OLAN, GELİNLERİN ONGURA ALTINDA BEKLEME GELENEĞİ VARDIR.

EVİN OCAK BAŞI İLE HAYATI ARASINDA BULUNAN VE DİĞERLERİNDEN DAHA KALINCA OLAN KESTANE AĞACINDAN KİRİŞE ONGURA DENİRDİ. YENİ GELİNLER EVDEKİ BÜYÜKLERİ YATMADAN YATAMAZ VE AĞZI KAPALI VAZİYETTE BÜYÜKLERİNDEN GELECEK EMİRLERE AMADE BİR ŞEKİLDE BU ONGURANIN ALTINDA BEKLERMİŞ.

YORGUNLUK VE UYKUSUZLUKTAN OLDUĞU YERE YIĞILANLAR BİLE OLURMUŞ. ÇOK ŞÜKÜR ŞİMDİ BÖYLE BİR GELENEK YOK.

GELİNLİK !

Doruk Kardeşim; Buna "GELİNLİK ETMEK" deniliyormuş.
      Benim hanım değil ama annem bu gelinliği etmiş. Kayınpederi ve kaynanası ile neredeyse 9 ay hiç konuşamamış. Sadece onların söylediklerini yerine getirirmiş.
      Şimdilerde bu kalmadı ama kalsaydı fena da olmazdı hani.
      Düşün bir! Evin bire kenarında emre amade bir gelin gözlerine bakıyor vereceğin emirleri uygulamak için.
      Keyfe bak keyfe :D:D:D:D:D
      Sayin Doruk; siz elli yıl öncesinden bahsediyorsunuz. Benim annem 20 yıl öncesine kadar gelinlik etti. Dedem rahmetli oldi ondan sonra kadın rahat rahat konişti.Ayrıca sadece konuşmamak değil, yemek bile yiyemezdi yanlarında. Sesi duyulmayacak ya biz de rahat rahat yaramazluk ederduk. Sonra bulmaya (odaya) çekilup sopayi yerduk

Afaroz edilmenede gerek yok. Gerçek bu. Keşke şimdi de bazı insanlara gelinluk ettirilabilseydi.Biraz kafa dinlerduk .Kötümu olurdu :D
      Geldiğin zaman boşluk dolduran değil,
      Gittiğin zaman yeri doldurulamayan ol.
      16 yasimda elevitde iken haber geldi koyden misafirler gelecek rahmetli anam , ogul git sayitlerden bataniye yastik fazlalik ne varsa al gel dedi .Sayitlarin evine gittim evde yalniz genc bir kadin var agzi burnu kapali . Abla ben Cakal un (anamim lakabi) ogliyiyim anam battaniye istedi dedim . Kadincagiz elkol hareketleriyle biseyler anlatmaya calisti , hicbisey anlamadim eve dondum .Anama ya orda bir kadin var disiz benim ne dedigimi anlamadi deyince RAHMETLI GULMEKTEN BI HAL OLDU VE OGUL U GELINDU SENILE KONUSEMEZ , dedi hicbir anlam veremedim ve anamdan gelin lik etmenin ne oldugunu iyice ogrendikten sonra tekrar gittim ve iceri girer girmezde banabak ben gelinlik melinlik anlamam abla allahaskina ver battaniyeleride gideyim deyince busefer o basladi gulmeye .Sozunu ettigim gelin saydin tacettin agabeyin saygideger esi KANIYE ABLAM DIR cocolu dur ve her hemsin e gidisimde mutlaka kendisini ziyaret edrim
      Belki bazi hususlarda bu uygulama dogru olabilir ama 20 yasinin ustunde bir hanim in 16 yasinda bir ine gelinlik etmesi biraz garip degilmi
      Elbetteki buyuge saygi butun yorelerde oldugu gibi hemsindede bir gorenek bir gelenek olmustur vede insallah bu guzel hassa mizi koruya biliriz ama bunu insanlarimiza iskence edecek duruma getirmemiz dogru
      degil . Saygi istenerek yapildigi zaman degerli olur dusuncesindeyim yani birisinin bize saygi gostermesini saglayacak olan bizim saygi deger davaranislarimiza baglidir yani korkuya degil sevgiye dayali olmasi guzeldir
      Bu vesileyle konuyu acan DORUK kardesimede tesekkur ederim
      Arkadaşlar herkes kendine göre haklı.Ama sizlerin deyimiyle yabancı gelinler yani mesela ben şimdiki durumdan memnunum.Çok rahatlıkla kayınpederimle kayınvalidemle oturup sohbet edebiliyorum.Çoçuğumu onların yanında seviyorum.Hep birlikte oturup yemek yiyiyorum.Hep birlikte gezmeye gidiyorum.Ama yinede bunların hepsi sevgi ve saygı çerçevesinde oluyor.Bence böylesi daha güzel.Zaten köylerimizde artık moderleşti.Elektrik yol evlerimize su bile geldi.Evlerimizin içine tuvalet ve banyo yapıldı.Elektronik eşyalar alındı.Eskisi gibi artık elde çamaşır bile yıkanmıyor.Köylerimizde artık çağ atladı.Daha önce köye gittiğimde Pazarda uzun etek giyerdim ve başımı örterdim öyle köye çıkardım.Şimde de kot pantolonla bile köyde geziliyor.Köydeki kızlarımız moderleşince gelinlerde artık moderen oldu.Valla ben bu durumdan çok memnunum.

BU SİTENİN AMACI !

Bu sitenin kuruluş amaçlarından biri de Hemşin kültürünü tüm dünyaya tanıtmak değil mi?
      Yaşar Sayım Abimizin anlattığı olay bence burada kalmamalı ve kitaplaştırılmalı. Tabi ki tek başına değil. Bernzeri onlarca yaşanan olay ile birlikte yazılmalı.
      Türkler için söylenen bir söz var. Diyorlar ki; "Türkler tarihi yapan ama yazmayan bir millettir"
      Ne kadar da haklılar değil mi?
      Bence siteye yeni bir başlık açılmalı.
      "GEÇMİŞTE YAŞANAN OLAYLAR" gibi bir başlık altında kim bilir ne hikayeler toplanırdı.
      Selam ile...