Tulum Ustatları Duruken Diğerleri Neden..!!

Tulum Ustatları Duruken Diğerleri Neden..!!

Yöremizin okadar güzel sanatçıları varki anlatmakla olmaz.Örneğin bir REMZİ BEKAR bir YAŞAR ÇORBACI bu üstatlar dururken sizce başkalarını bunların bi kademe önünde övmek olurmu.üstatların hakkını yemeyelim arkadaşlar hakedene hakkını vermek gerekir deyilmi.bu konuyu destekleyen herkesi kutlarım.
      Hop deduk ola!
      Ne oldi 70 yaşına geldilerse. Yaşar Çorbacı hala çalıyor. Remzi Bekar İstanbul'da her hafta dernekte. Daha onlar ölmedi.
      Memlekette tulumcu çok ama hiç biri bu ustalardan daha büyük olduğunu söyleyemez.
      Gençlere elbette yol açılacak ama önce o gençler Hemşin ezgilerini orijinal kaydeleri ile çalmasını öğrenecekler. Orijinal kaydeyi bilmeden hiç kimsenin "Ben tulumcuyum" demeye de hakları yoktur.
      İyi bir tulumcu olmak için önce kendini bileceksin sonra tulum ile farklı arayışlara gireceksin. Aksi takdirde ortaya yozlaşmış bir tulum çıkar.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      saksu emice ben zaten aksini iddaa etmedum ki zaten onlardan feyiz alarak tuluma başlıyor herkes onlara saygımız büyük tabiiki... demek istediğim sadece onlar var başkası yok diye bir anlayışın yanlış olduğu...yani sadece onlar değil genç yeteneklerde övülmeli desteklenmeli ki gelecekte daha güzel şeyler yapmak için kendilerinde güç bulsunlar..tulumcu 53 kardeşimiz ustalar dururken gençler neden övülüyor demiş benim dediğimde ustalar zaten malum gençler övülüp desteklenmeli yoksa bu kültür o ustalarla birlikte yok olur gider bir gün!!!
      cengizalkan53@hotmail.com
      Sevgili Cengiz Kardeşim;
      Elbette ki gençleri destekleyeceğiz ama bundan daha önce acil yapılması gereken başka bir şey var ki o görevin sahipleri de USTALARDIR.
      Biklinen tüm Hemşin Tulum ezgileri tulumcular ve konunun uzmanlarından oluşacak bir komisyonda değerlendirilmeli ve mutlaka orijinal hali kayıt altına alınmalıdır.
      Aksi takdirde orijinal kaydelerimizi kaybedeceğiz. Ustaların bence en büyük görevi budur.
      Gençler zaten yetenekli. Ustaların tulumunu kasetten dinleyip hatalarını gidermeleri 1-2 ay bile sürmez.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Şakir abi sana katılıyorum; çünkü eskiler her zaman anılması gereken kişiler olması lazım . Tulumun buraya gelmesini sağlayan onlardır; ama şuda var , üstadlarımız zaten kendilerini aşmışlar, övgü zaten kalıplaşmış onlarda. Üstadlarımızın ömür boyu anılmaya ihtiyacı vardır. Mesela sevgili Yaşar Çorbacı tulumu dünyaya tanıtan, ilk kez radyolarda çalan, yabancı devletlere ilk kez tulum çalmaya giden hatta TRT nin radyodan ziyade televizyonunun açılışında bile ilk tulumu çalan kişidir. Kendisinin 150 liraya sözleşmeli 15 er dakkalık tulum bantlarını TRT trabzondan kaydedip Ankarada her hafta yayınlamıştır. Sevgili Remzi Bekar desen aynı. Bana göre üstadlarımıza en büyük fayda, bize bıraktıklarını ve yaptıklarını, doğru bir şekilde bilip, sonraki nesile doğru aktarmak olacaktır.
      made in TULUM