Amerika'yı Kimler Keşfetti?

Amerika'yı Kimler Keşfetti?

Amerika'yı Müslümanlar keşfetti

Prof. Dr. Fuat Sezgin, Amerika'nın Müslüman denizciler tarafından keşfedildiğini söyledi.

04/06/2006

Frankfurt Üniversitesi Arap-İslam Bilimler Tarihi Enstitüsü Direktörü ve TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Fuat Sezgin, İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi Konferans salonunda "Amerika'nın Müslümanlar Tarafından Colomb Öncesi Keşfi" konulu bir konferans verdi.

Fuat Sezgin, Türkiye Bilimler Akademisi forumunda yaptığı konuşmada şöyle dedi: "Müslümanların diğer bilim dallarında çağdaşlarından çok ileri oldukları halde matematik coğrafya-kartografya üzerine yaptıkları katkılara orientalistler tarafından değinilmemesi dikkatimi çekmişti. Son 20 yıldır bu konuda çalışmalarımı sürdürüyorum. Yunan, Hint, Babil ve İranlılar'dan öğrendikleri coğrafya bilgisini geliştiren Müslüman bilim insanları özellikle 11. yüzyıldan sonra orijinal birçok harita yapmıştır. O dönemde Müslümanlar eylem-boylam bilgilerini kullanarak binlerce kilometrelik mesafeleri hesaplamayı çok iyi biliyorlardı."

Bu arada bilim tarihinin büyük efsanelerinden biri olan, (Gavin Menzies tarafından ortaya atılan) büyük bir Çin filosunun 1406 yılında Çin'den ayrılıp dünyayı keşfe çıktığı, bu filonun 1421 yılında Amerika'yı keşfettikleri ve Missisipi ırmağı boyunca ilerledikleri söylencesinin doğru olamayacağını savunan Prof. Sezgin, "su seferde olsa olsa sadece Hint Okyanusu'nun sahillerine ulaşılmıştır" dedi.

Madagaskar adası yoktu

O döneme ait Çin haritalarında Madagaskar adasının olmadığını vurgulayan Prof. Sezgin şöyle konuştu:

"Müslümanlar Cava adasında yaşadılar ve Cava ile Afrika arasının haritalarını titizlikle yaptılar. Avrupalılar, 18. yüzyıla dek sadece Müslümanların haritalarını kopyaladılar. Vasco de Gama, Macellan ve Christophe Colomb'un ellerinde Müslümanlardan aldıkları haritalar bulunuyordu.

"Christophe Colomb, kaptanlarına bu haritada gösterilen adaları bulmasını söyledi ve ancak ondan sonra gideceği yönü bulabildi. Batılı kaşifler Ümit ve Magellan boğazlarından geçerken bu haritaları kullandılar. 11. yüzyıldan itibaren Müslümanların yaptığı haritaların en eskileri bile dünyanın sınırlarını Batlamyus haritalarındaki gibi kara ile değil, denizle çerçeveliyor.

"Biruni'nin haritası buna bir örnektir. 12. yüzyılda yapılmış İdrisi haritası bir diğer kanıttır. Yapılan haritalar kaybolmuşlardır ve Batılılar tarafından bulunmuşlardır. Bir batılı prens, 1428 yılında, Ümit burnu ve Macellan boğazını gösteren bir haritayı Küdüs'te ele geçirmiştir."

Uygarlığımıza sahip çıkalım

Prof. Dr. Fuat Sezgin'e göre; Müslüman bir ülke olan Mali'den, 1312'de bir filo batıyı keşfetmek için yola çıkmış, ama geri dönmemiştir. Ancak daha sonraları, o günlerde Müslümanların egemenliğinde olan Portekiz'den, Batı'daki karaya doğru Müslüman denizciler bir çok defa yola çıkmışlardır.

Prof. Sezgin, bunların bir kısmının geri döndüğünü, dolayısıyla Batı kıyılarına ulaştıklarının gösterildiğini söyledi.

Özetle Prof. Sezgin, 7.-15. yüzyıl arasında 800 yıl boyunca Müslümanların Batı Atlantik haritalarını yaptıklarını, bunların son derece ayrıntılı olduğunu, bu konudaki önderliklerini 16. yüzyılda kaybettiklerini, Amerika kıyılarına Batılılardan çok önce gittiklerini, ancak buranın yeni bir kıta olduğunu farkedemediklerini, Amerika'nın yeni bir kıta olduğunu bulmanın ise Batılıların keşfi olduğunu belirtti.

Prof. Sezgin sözlerini, bizlerin de bu konulara, kendi uygarlığımıza sahip çıkmamız gerektiğini söyleyerek bitirdi
      "Gelecek de, birgün gelecek"

Amerikayı batılılar bulmuşmuşşşş...pehhh..!!!!

Amerika kıtası adı konmadan önce üzerinde yaşayan yokmuymuşta keşfetmiş o amerikalılar....kızılderilileri katledip sahip çıkmanın adına ne güzel de keşif diyorlar.Bizde herşeyde olduğu gibi itiraz etmeden kabul ediyoruz.ders kitaplarında bile amerikayı amerikalılar buldu diyebiliyoruz.
      Bu kadar sömürülen bir zihniyetimiz var işte...
      AZTEK'ler, İNKA'lar, MAYA'lar ve milyonlarca Kızılderili yaşayan bir Kıtayı kim keşfetmiş acaba?
      ABD Kıta tarihi aslında dünyanın en büyük SOKIRIMINI barındiran bir tarihe sahiptir.
      Yukarıda adını verdiğim medeniyetleri yokeden Avrupalılardır.
      22 Milyon Kızılderili sayısı bugün 200 Bin civarına düşmüştür. Bunları katledenler de Avrupalılardır.
      Bir sene içinde ABD'de 5,5 Milyon Bizon katledilmiştir.
      Bunları katledenler de Avrupalılardır.
      Şimdi bu Avrupalılar kalkmış bize insanlık dersi vermeye kalkıyorlar.
      İnanan da güvenen de kendi payına dibinden aşaği gitsin...
      BÜYÜK KEŞİFLERİN HAZIRLIKLARINI HATIRLARSAK : PORTEKİZ KRALI HANRİ (GEMİCİ HANRİ) SARAYINI ADETA BİR COĞRAFYA VE DENİZCİ ÜNİVERSİTESİNE DÖNÜŞTÜRMÜŞTÜR.TABİİ O YILLARDA TOPLADIĞI KAYNAKLAR İSLAM MENŞELİDİR.ÇÜNKÜ AVRUPADA BİLİMSEL BU TÜR ESERLER KİLİSENİN ETKİSİYLE YASAKTI.BU YÜZDEN ÜMİT BURNU VE HİNT YOLU SEFERLERİNE BÖYLE BİR HARİTADANN YARARLANMALARI MÜMKÜNDÜR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.ÇÜNKÜ BÖYLE BİR BELGE OLMADAN HİÇ KİMSE ÖYLE BİR YOLCULUĞA ÇIKAMAZDI.

AMERİKANIN KEŞFİYLE TABİİKİ İNSANLIK MEDENİYETİNİN EN BÜYÜK İMHASI MEYDANA GELMİŞTİR.ÖYLEKİ BATININ PEK SÖZÜNÜ ETMEYİP ES GEÇTİĞİ AZTEK VE İNKA MEDENİYETLERİ ÖZELLİKLE ORTA VE GÜNEY AMERİKADAYDI.BU BÖLGE O YILLARDA İSPANYOLLARIN İŞGALİNE UĞRAMIŞTIR.
      BU GÜN BÜTÜN BATI DÜNYASININ DEĞER VERDİĞİ , PAPALIĞIN KUTSADIĞI İSPANYOL GENERALİ HERNANDO KORTEZ İŞTE BU AZTEK VE İNKALARIN TORUNLARINI MEDENİYETLERİ İLE BİRLİKTE YOKETMİŞTİR.YANİ MEDENİYET KATİLİDİR.
      AMA TARİHİ YAZAN VE YAYAN BATILILAR BU KONUYA FAZLA DEĞİNMEZLER.

BENCE EN ÖNEMLİ KONU ORTAÇAĞ BİLİM VE SANAT DÜNYASI İSLAM ALİMLERİYLE GELİŞMİŞTİR.ANCAK BİLİMLERİN TARİHİNE BAKIN BU BİLGİNLERE NADİREN RASTLARSINIZ..İŞTE DURUM BUDUR.SELAMLARIMLA.
      İSPANYOL GENERALİ HERNANDO KORTEZ

Bu kilise tarafından kutsanmış katil Amerika dönüşü öncesinde Bölgenin kralını esir alarak gemilerini ağzına kadar altın ile doldurmaları karşılığında krallarını serbest bırakacaklarını söylemiştir. İsteği yerine getirilmiş ama gemi limandan ayrılırken binlerce kişinin önünde güvertede esir aldığı kralı boğdurmuştur.
      Amaç yerli halk üzerinde korku ve panik yaratmak yerlli halkların direncini kırmaktır.
      Sevgili GÜNDAY,
      Frankfurt Üniversitesi Arap-İslam Bilimler Tarihi Enstitüsü Direktörü ve TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Fuat Sezgin,
      yukarıda bahsettiğiniz büyük keşiflerdeki Türk ve Müslüman Alimlerin haritalarını ve diğer bilimsel çalışmalarını içeren kitabını 1 ay içerisinde piyasaya çıkaracak.İnşAllah toplumumuzdan gerekli ilgiyi görür.

Cevap: AMERİKA'YI KİMLER KEŞFETTİ ?

ACI GERCEK

Sevgili dostlar ati alan uskudari coktan gecmis . Bu saatten sonraki yakinmalarimiz in bize birsey kazandirmiyacagini ama bu olaylardan buyuk dersler almamiz gerektigini dusunuyorum .

Konu hep geliyor egitim noktasinda dugumleniyor . Orta ogretim ve liseli yillarimizda KESIFLER VE ICATLAR basligi altinda bisuru sey ezberletildi ama buogrendiklerimizin icinde kactane turk yada islam kasifi ve mucidi nin ismi vardir ?

Adi milli kendinin ne oldugu tam anlasilamiyan egitim sisteminden bundan fazlasini beklemek fazlaca safdillik olur.

selamile
      SAYGILARIMLA
      Evet yaşar abi sana üzülerek katılıyorum.Atı alanlar üsküdarı ne yazıkki hep geçiyor.Bizdeki zihniyet UÇAĞIN KANAT HESABINI YAPTI DİYE BUNU ALLAH'IN İŞİNE KARIŞMAK OLARAK ALGILAYIP HEZARFEN AHMET ÇELEBİYİ cezayire sürmek(bir rivayette ASMAK ) Olarak kalıyor.Halbu ki peygamber efendimiz zamanında İLİM ÇİNDE DAHİ OLSA ALINIZ dememişmidir müslümanlara ?Acı gerçeklerimize kızmak yerine çözüm bulalım derim.
      Yaşar Abim ve Reis Kardeşim ne kadar da yanılıyorlar.
      Bundan 100 yıl öncesine kadar insanın bilim adına bildiği her şeyin mucidi Müslümanlar ve Türklerdir. Burada saymaya kalksam inanın ki sayfalar yetmez.
      Bilimlerin bilimi olarak bilinen Sibernetik’ten tutun, günümüz modern çağının otomasyon sistemlerine, matematik, tıp, fizik, mekanik aklınıza ne geliyorsa sahibi Türk ve İslam kültürüdür.
      Burada kızılacak olan Osmanlı değil, bütün bu ilimlerin gerçek sahiplerinin Müslümanlar ve Türkler olduğunu söylemeyen Gayrı Milli Eğitim Kurumudur.
      Yakışıklı Kardeşime söyleyecek bir sözüm var.
      Elbette ki geçmişte ne olduğunu tartışmak bize bir şey kazandırmaz diyebilirsiniz. Ancak durum hiç de öyle değildir.
      Batının kültür emperyalizmi ile ezilen Türk Gençliğine Bilim Tarihinin gerçekleri anlatılırsa insanlarımızın kendilerine güveni artar. Kültür emperyalizmine karşı direnecek moral motivasyon sağlanır.
      Selam ile…

Cevap: NEYMİŞ ?

YAKIŞIKLI'dan Alinti
      Amerikayı keşfetmet önemli tabii , Tarihi bilmekte önemli ,ANCAK BÜGÜN AMERİKAYI KİM YÖNETİYOR (Yani Dünyayı) Geçmişle öğünerek vakıt öldürmek GELECEĞINIZI YOKETMEKTİR

Ben yine kendi yazımdan alıntı yaparak S.Aksu beyi yanıtlamak istiyorum
      yukarıdaki yazım çok net ifadeler taşıyor, umarım buradaki mesajım Türk Ulusuna katkı sağlar.

Şimdi bir detay açıklama sunmak istiyorum; Zamanın birinde Ağanın oğlu ben ağanın oğluyum,ben ağanın oğluyum deyip gezermiş ve kendini hiç geliştirememiş tabii onun için en önemli ünvan ağanın oğlu olmakmış yıllar sonra şartlar değişmiş tabii, ağanın yanında çalışan kahyabın oğlu okuyup önemli mevkilere gelmiş şehirde ve en önemli ünvanı ağanın oğlu olmak olan ağanın oğlu kahyanın yanında hizmet adamı olmuş pek tabii ama yinede pes etmemiş mubarek ağa oğlu ben ağanın oğluyum der gidermiş, ağanın oğlu))))

BAŞARI GEÇMİŞTE ARANMAZ , BAŞARI GELECEKTEDİR

Geleceği merak ediyorum....

Bu konudaki düşüncem Amerikayı ikinci defa keşfetmeye gerek olmadığıdır.Türkler ve müslümanlar olarak artık ne geçmişle avunmayı,nede günümüze bakıp yakınmayı bir kenara bırakmalıyız.Ama gittiğimiz yolun doğru yol olmadığıda açıkça bellidir. Ülkemiz yıllardır birtakım kısır döngüler etrafında dolanıp durmuştur.Böyle olmasında dış mihrakların rolünün yanında yerli işbirlikçilerinde katkısı çok olmuştur.Atatürk ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesini biz yalnış anlayıp uygulamaktayız malesef. Batının teknolojisini örnek almak yerine kültürünü,yaşam şeklini kendimize örnek almış durumdayız.Hem coğrai konum olarak hemde insan potansiyeli olarak ileri ülkeleri yakalama şansımız hiçte zor değil, köklü reformlar şart gibi gözüküyor.Ama insanımız günü kurtarma kendisini kurtarma peşinde.Bakalım nereye kadar bu durum böyle devam edecek, Allah sonumuzu hayır eder inşallah.
      SEVGILI SAKIR KARDESIM SANIYORUM YAZIMI DAHA DIKKATLI OKURSAN YANILMADIGIMI ANLAYACAKSIN .
      BENDE AYNI SENIN GIBI EGITIM DEKI BOZUK ZINIYETIN BIZDEN DOGRULARI SAKLADIGINDAN SIKAYETCIYIM . VE COK IYI BILIYORUM ISLAM MEDENIYETININ DUNYAYA BILIM VE TEKNOLOJIYE KAZANDIRDIKLARINI . AMA BUNLARI OKULDA OGRETMEDILER
      SIKINTIM VE SIKAYETIM BURADAN KAYNAKLANIYOR

SEVGILER SELAMLAR
      SAYGILARIMLA

Cevap: AMERİKA'YI KİMLER KEŞFETTİ ?

ARKADAŞLAR ŞİMDİ BEN BİR SAHİLDE OTURUP DENİZİ SEYREDİYORUM.O ARADA UFUKTAN BİR GEMİ GÖZÜKTÜ GELDİ KIYIYA YANAŞTI.VE BİZ BURAYI KEŞFETTİK DEDİLER.Kİ BENİM IRKIM BURDA YAŞIYORKEN.KEŞİF O ANA KADAR İNSANOĞLUNUN BİLMEDİĞİ,YAŞAMADIĞI BİR YERİ BULMAK DEĞİLMİDİR.ŞİMDİ SORUYORUM.AMERİKA KEŞFEDİLMİŞMİDİR?

SAYGILARIMLA....
      AMERİKA'NIN KEŞFEDİLMESİ cümlesi bile aslında ne kadar aşağılayıcı bir kelime.
      Avrupa Engizisyonu yaşadığı dönemlerde ABD yerli halkı Medeniyetlerinin altın çağını yaşıyordu. İkiyüzlü Avrupa AMERİKA'yı keşfettik derken kastettiği o güne kadar tanımadığı bir kıtadan haberdar olduklkarını anlatıyordu ama o tanım içinde medniyetlerinin zzirvesinde olan AMERİKA Halklarını insan sınıfına bile sokmuyor ve bu sebeple KEŞFETTİK diyordu.
      KEŞFETTİK TANIMI ile birlikte AMERİKA'da bir soykırım başlatılıyor, medeniyetler yerle bir ediliyor ve Avrupa'nın medeniyeti soykırımdan kurtulan Yerli Halklara dayatılıyordu.
      ABD'de 5 yıl içinde öldürülen Kızılderili sayısı 20 Milyon'un üzerindedir. Güney Amerika'da öldürülen Maya, İnka ve Aztek halklarının sayısı da milyonların üzerindedir.
      İki yüzlü Batı burada sadece yerli halkları öldürmekle kalmamış tüm zenginliklerini de gemilere doldurarak Avrupa'ya akıtmıştır. Öylesine bir kültürel katliam işlenmiştir ki yerlki halkın binlerce yılda yaptığı altından tüm heykeller eritilerek külçe haline getirilmiştir. O medeniyetlerden geriye hiç bir şey bırakılmamıştır.
      Vahşi Batı bununla da kalmamış derisinden, etinden ve kemiklerinden bile faydalanmak için bir yıl içinde 20 milyon bizon katledilmiştir.
      Bugün tüm Amerika'da Kızılderili sayısı 200 Bişn civarında Bizon sayısı ise 1000 civarındadır.
      Barış içinde yaşayan medeniyetleri yıkmak ve zenginliklerini çalmak.
      İşte Batı'nın KEŞİF dediği budur.

Konu arasında kaybolmasın

Tarihte Müslüman ve Türk bilim adamlarının kısa bir listesi. Buna ekleyecek daha çok isim var.
      Bilmiyoruz! Çünkü, birileri bilmemizi istemediler!

Astronomik ölçümleri yapan Ali Kuşçu
      İlk kağıt fabrikasını kuran alim İbni Fazıl
      Kızamık ve çiçek hastalığını keşfeden; alim Razi
      Mikrobu ilk tanımlayan alim Akşemseddin
      Cüzzamı bulan alim ... İbni Cessar
      Vebanın bulaşıcı olduğunu bulan alim İbni Hatip
      Verem mikrobunu bulan alim Kambur Vesîm
      Retina tabakasını bulan alim İbni Rüşd
      İlk göz ameliyatını yapan alim Ammar
      İlk kanser ameliyatını yapan alim Ali bin Abbas
      Küçük kan dolaşımını bulan alim İbnünnefis
      Sıfırı ilk kullanan alim Harizmi
      Trigonometriyi ilk bulan alim Battani
      Tanjant, kotanjant ve kosekantı ilk kullanan alim Ebul Vefa
      Trigonometri kitabını yazan alim Nasiruddin Tusi
      İlk trigonometrik dönüşüm formülünü bulan alim İbni Yunus
      Binom formülünü ilk bulan alim Ömer Hayyam
      İlk difransiyel kitabını yazan alim. Sabit bin Kurra
      Ondalık kesiri ilk bulan alim Gıyaseddin Cemşid
      İlk usturlabı yapan alim Zerkali
      Dünyanın döndüğünü keşfeden ilk alim Biruni
      Dünyanın çevresini ilk ölçen alim Musa kardeşler
      Güneşin yüzündeki lekeleri ilk bulan alim Fergani
      Yıldızların yer ve açıklıklarını ölçen ve ilk cetveli geliştiren alim Cabir bin Eflah
      İlk otomatik kontrol sistemleri tasarlayan alim Ahmet bin Musa
      Sibernetiği ilk kuran alim. İsmail-El Gezeri
      İlk optik temellerini koyan alim İbni Heysem
      Sesin fiziki açıklamasını ilk yapan alim Farabi
      İlk torna tezgahını yapan alim İbni Karara
      Kanatlarla uçan ilk alim Hazerfen Ahmed Çelebi
      İlk uçağı yapan alim Ebu Firnas
      Yer çekimini ilk bulan alim Razi
      Sarkaçlı saati ilk yapan alim İbni Yunus
      Maddelerin özgül ağırlığını ilk hesaplayan alim Hazini
      Atomun parçalanabileceğim ilk bulan alim Cabir bin Hayyan
      Gök kuşağını ilk açıklayan alim Kutbettin Şirazi
      İlk kimya laboratuarını kuran alim. Cabir
      Saf alkolü ilk elde eden alim Razi
      Fosforu ilk bulan alim Beşir
      İlk kıta seyahatnamesini yazan alim İbni Battuta
      İlk dünya haritasını çizen alim Mürsiyeli İbrahim
      İlk ecza kitabını yazan alim İbni Baytar
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...