Kan Aranıyor!

Kan Aranıyor!

Bu tür anannsoları çok duyduk. Tutiye Kardeşimizin B RH (-) kan ilanını görünce haber vermek istedim.
      Bu tğr acil kan ihtiyacı olanlar Ankara Kızılay Metrosuna gidip Kan Anonsu yaptırabilirler.
      Bundan 7 sene önce geçirdiğim bir mide kanaması sonrası İbni Sina Hastahanesinde yatıyordum. Benim odamda bir de kan kanseri olan Ağrı Eleşkirtli 17-18 yaşlarında bir delikanlı vardı. Bu gence sık sık kan lazım oluyordu. Yanında refakatçi olarak da abisi vardı. Pek paraları da yoktu. Bırakın parayı fakir bir aile idiler. Kan lazım olduğunda abisi Kızılay Metrosuna gidip Kan Anonsu yaptırıyordu.
      Her anans sonucunda da muhakkak ücretsiz olarak kan buluyordu. Özellikle Üniversiteli gençlerimiz bu konuda çok hassaslar. Kan bulmakta zorlandığınızda bu tür yerlerde ananos yaptımak gerçekten çok önemli.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Cok acikli ve gerikalmisligimizi vurgulayan bir durum.
      Vergini ver askerlik yap hertürlü vatandaslik vazifeni ifa et ama kana ihtiyacin oldumu ya caminin minaresinden veya tünelin öprlosundan medet bekle!!!Acikli oldugu kadar hazin bir durum.Kendim yasadigim icin her defasinda beni hiddetlendiren bir konu ,kusura bakmayin.
      Baska milletler degil hastahaneye,otobanda kazazadelere bile kan ,taze kan temin edebilecek organizasyonu kurduklari ve gelistirdikleri (herkese verilebilecek kan grubu vs) ülkemizde halen ortacag metodlariyla ve hala insanlarin insaflarina terkedilmis bu problem kökten cözülmelidir:kan bankalarinin islevi arttirilarak,vatandaslar olaydan önce bagisa cagrilmalidir.
      Acil bir halde taze kan rezerveleri ,verecek insanlar listelenmeli ve aninda kan temin edilebilinmelidir.
      Her türlü sosyal yasam ve kurumumuzun bozuklugu gibi ,kan ve taze kan ve benzeri gibi insanlarin yasam ve sihhatleri icin önemli kaynak ,zannederim yine dini sebeplerden dolayi,cözümsüzlük icersinde olmasi cok hazin ve modern ülkelerle karsilastirmada gülünctür.
      Selamlar

Not: Yazar 21 yildir kan bagisinda bulunmakta olup ,taltif edilmistir