Duyuru Hemşin Hes

Hemşin Hes

Çamlıhemşin'e baraj yapılacağını duyduğumda verdiğim ilk tepki; "Hadi len!" olmuştu. Bir yanda memleketimin gerçekleri diğer yanda bu gerçeklere aykırı bir baraj yapımını aklım almamıştı. Neden mi?
      Bunun birkaç sebebi vardı.
      Öncelikle Hemşin bir Milli Park idi. Aynı zamanda da doğal sit alanı idi. Bir başka özelliği ise BM tarafından acil koruma altına alınması gereken dünyanın 100 bölgesinden biriydi. Hepsinden daha da önemlisi ülkemin enerji politikaları ile Fırtına Vadisine baraj yapılması eylemi birbiriyle örtüşmüyordu.
      Bu ülkedeki HES'lerin neredeyse tamamı kapasitelerinin %50'si ile bile üretim yapmıyor, Dünyanın en büyük barajlarından ikisi olan Atatürk ve Karakaya Barajları ise % 20 kapasite ile çalışırken neden Fırtına Vadisine bir HES yapılmak isteniyordu.
      Bunu yaparken de enerjinin en pahalı yöntemi ile yani doğalgaz çevrim santralleri ile Rusya'dan alınan gaz elektriğe çevriliyordu.
      Fırtına Vadisine yapılacak HES'ten bir yılda üretilecek elektrik miktarı Keban Barajının bir günlük elektrik miktarı bile değilken neden böyle bir yatırıma gerek duyuluyordu?
      Bu açıklaması imkansız nedenler o kadar çoktu ki sonuçta kafamdaki doğru düşünceleri bir tarafa koyarak Komplo Teorileri üretmeye çalıştım. Ama ondan da bir sonuç alamadım.
      Sonunda anladım ki bu tür projelerin yürürlüğe konulduğu kamu kurumları maalesef vatandaşı aydınlatmıyor. Fırtına Vadisinin insanları bu projeyi durduttular ama ama şimdi aynı bela bizim başımızda.
      Duyduk ki Fırtına Vadisine yapamadıkları HES'leri Hemşin'e yapacaklar. Şu anda projenin ne olduğu, nereye yapılacağı, ayrıntılarının ne olduğu konusunda hiç bir bilgim yok.
      Bir ülke için enerji politikaları çok önemlidir. Projeninin nereye yapılacağını, şeklini ve kapasitesini belirleyecek olan da Devlet'tir. Hatta burada devlete düşen bir başka görev de halkını bilgilendirmektir.
      Nedense Türkiye'de bu tür açıklamalar halktan hep saklanıyor. Halbuki bu tür bilgiler vatandaşa doğru bir şekilde aktarılsa, proje aşamasından çok önce tartışmalar yapılsa ve ona göre karar verilse ne mahkemeler bu kadar işgal edilirdi ne de bu kadar kavga çıkardı.
      Hemşin derelerinin birkaç yerine Debi ölçer koyanlar acaba vatandaşların ne düşündüğünü ölçecek debi ölçerleri nereye koyuyorlar.
      AB uyum müktesebatı konusunda çalışan bir komisyonda 4,5 sene görev yaptım. Sonuçta bu komisyondan 46 tane yönetmelik çıktı. Tüm yönetmeliklerde ortak maddelerden bir tanesi BİLGİLENDİRME idi. Yani yapılan iş hakkında tarafların bilgilendirmesi. Sadece plan aşamasında da değil. İşin her aşamasında bilgilendirme.
      Taş Ocakları konusunda o kadar yazı yazdım ama son olarak ruhsat sahasının arttırılması ile kafama takılanlar doğru çıktı. Sadece tek satır olarak aktardığım Hemşin'e baraj şüphelerim gerçekleşiyor.
      Bu konuda ileride çok tartışma olacağı da şimdiden belli oluyor.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      benim de duyduğum , bildiğim kadarıyla şu anda SANKO holding tarafından İKİZDERE santralı için izinler alınmış bulunuyor.Yani İkizdere HES kesinleşti. Hemşin için ortada proje, firma gözükmüyor.Derenin neresine yapılacak kim yapacak bir açıklanmalı ki ona göre girişim yapılabilsin.Çamlıhemşin HES projesinin bu girişimilerle iptal edildiğini hepimiz biliyoruz.

RÜZGAR ENERJİSİ

ALMANYADA OLAN ARKADAŞLAR BİLİR. AVRUPADA ÖZELLİKLE KUZEY AVRUPADA ELEKTİRİK ENERJİSİNİN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ RÜZGERDAN ELDE EDİLDİĞİNİ BİLİYORUM. HATTA ALMANYADA BU SEKTÖR ÇOK GELİŞMİŞ DİYE DUYDUM VAKTİ OLAN ARKADAŞLAR BU KONUYU BİR ARAŞTIRIP YAZARLARSA BELKİ YEL İLE SUYU TAKAS EDERİZ BİZİM YAYLALAR YELLİDİR.

Hemşin Hes

Hemşin deresi üzerinde yapıacak olan hidro elektrik santrali ile ilgili acil ve ivedilikle bu konu ile ilgili bir araya gelinmesi ve kısa süre içerisinde dava açılması gerekiyor Cumartesi günü (22/07/2006) saat 14.00'de santral ile ilgili görüşmek üzere Hemşinliler derneğinde toplantı yapılacaktır

HEMŞİNLİLER KÜLTÜREL GELİŞME VE DOĞAL ÇEVREYİ KORUMA DERNEĞİ

Adakale Sokak 18/8
      KIZILAY / ANKARA
      TEL : 0312 4359753

Arkadaşlar taşocakları ile ilgili birlik ve beraberliğimiz meyvesini verdi
      bu konuda en az taşocakları kadar önemli lütfen konuya duyarsız kalmayalım

Sanal Ortamda 2. Projemiz…

Bizim Derneklerimiz…
      Yöremizle İlgili Hangi Derneklerimiz Aktif Ve Hangisi Aktif Değil Bunu Öğrenmenin Yolu Derneklerde Olmanın Yolundan Geçer.
      Genç Arkadaşlarımıza Görev Verilmeli Aktif Olmaları Sağlanmalı ki Adam Gibi Yetişsinler, Hamur Gibi Yoğrulsunlar.
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

SÜREKLİ TOPLANTI

Bu toplantılar hergün yapılmalı. Hatta her akşam işten dönerken herhangi bir dernekte belli bir müddet oturmak gibi alışkanlık kazanmalıyız.
      Taş Ocakaları için için verilen mücadelede "Herşey yeni başlıyor" demiştim. Bu andaki durum de bu dediklerimi doruluyor.
      Hemşin çok yerel yönetici gördü ama Bşar Hoca gibisi bizler için gerçekten bir şastır. Öncekilere "Önümüze düşün" dedikçe kulaklarını kapattılar. Kapatmakla da kalmadılar Hemşin'e ihanet ettiler.
      70 yaşındaki ebelerimizin ve dedelerimizin vekalet vermek için gösterdikleri çaba bu güne kadar uyuytulan Hemşinlinin nasıl ayağa kalktığını gösteriyor.
      Bu hareket gittikçe büyüyecektir. Hemşin deresine bent vurmaya çalışanları Hemşin Deresinin denize döktüğünü göreceğimiz günler çok yakındır.
      Selam ile...
      Bu acikli konuda candan yaninizda olup eger kendimiz men edemezsek,durumu raporlariyla GREENEPACE bildirecegimi aciklamak isterim.
      Ayrica Almanya,Fransa ve cevresinde bütün cevreci derneklere yazacagimi bu konumda bildirmek isterim.
      O memleketin hakiki yerlisini ve milletimizi dinlemeyen hükümetleri dünyay rezil etmek heppimizin hakki olacaktir.
      Öncelikle TC kanunlari dahilinde hak ve düsüncelerimizi dile getirmeli,olmazsa yukarda yazilan yola basvurmak zorunda oldugumuzu bildirmeliyiz.
      Selamlarimla

TOPLANTI KONUSU

T.C.
      RİZE VALİLİĞİ
      İl Çevre ve Orman Müdürlüğü

Sayı :B.18.İÇO.02.53.6950/Jf/~ 9 ?> lt/07/2006
      Konu : Dikmen Regülatörleri ve HES.

İLGİ:Çevre ve Orman Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi ve Planlama Genel Müdürlüğünün 28.06.2006 tarih ve 4952-31400 sayılı yazısı.

Şaraksel Elektrik Üretim Dağıtım Ticaret ve Sanayi A.Ş. tarafından yapımı planlanan İlimiz, Hemsin İlçesi sınırları içerisinde Hemsin Dere (Büyük Dere ve Pazar Çayı) üzerinde ilçe merkezinin yaklaşık 5km. güneyinde "Dikmen Regülatörleri ve 10,5 MW kurulu gücünde Hidroelektrik Santrali" projesine ait Proje Tanıtım Dosyası Bakanlığımızca incelenmiş ve ÇED yönetmeliğinin 17. maddesi gereğince "Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir" kararı verilmiştir.

Kararın İlçe sakinlerine duyurulması hususunda gereğini rica ederim.

EKLER:
      Ek-l:İlan metni. (1 adet-1
      DAĞITIM :
      Hemsin Kaymakamlığına Hemsin Belediyesine Nurluca Köyü Muhtarlığına Kantarlı Köyü Muhtarlığına Hilal Köyü Muhtarlığına
      sayfa)

ÇEDE TABİ İŞLEMLER ...

Çevresel Etki Değerlendirmesine Tabi Projeler :

Madde 7- Bu Yönetmeliğin;
      a) EK-I listesinde yer alan projeler ile,

b) Ek-II listesinde bulunup

“Çevresel Etki Değerlendirmesi Gereklidir” kararı verilen projeler için Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu hazırlanması zorunludur.
      Bunlar :

EK-I
      ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ UYGULANACAK PROJELER LİSTESİ
      1- Rafineriler
      a) Ham petrol rafinerileri,
      b) 500 ton/gün üzeri taşkömürü ve bitümlü maddelerin gazlaştırılması ve sıvılaştırılması projeleri,
      c) Doğalgaz sıvılaştırma ve gazlaştırma tesisleri,
      2- Termik güç santralları
      a)Toplam ısıl gücü 200 MWt (Megawatt termal) ve daha fazla olan termik güç santralları ile diğer yakma sistemleri,
      b) Nükleer güç santralları ve diğer nükleer reaktörlerin kurulması ve sökümü (max. gücü sürekli termik yük bakımından 1 kilovatı aşmayan, atom çekirdeği parçalanabilen ve çoğalan maddelerin dönüşümü, üretimi amaçlı araştırma projeleri hariç),
      3- Radyasyonlu nükleer yakıtlar
      a) Nükleer yakıtların yeniden işlenmesi,
      b) Nükleer yakıtların üretimi veya zenginleştirilmesi,
      c) Radyasyondan arınmış nükleer yakıtların veya sınır değerin üzerinde radyasyon içeren atıkların işlenmesi,
      d) Radyasyonlu nükleer yakıtların nihai bertarafı işlemi,
      e) Yalnız radyoaktif atıkların nihai bertarafı işlemi,
      f) Yalnızca radyasyonlu nükleer yakıtların (10 yıldan uzun süre için planlanmış) veya nükleer atıkların üretim alanından farklı bir alanda depolanması,
      4- Demir ve çeliğin ergitilmesi ile ilgili tesisler
      a) Cevherden hadde mamulü üreten tesisler,
      b) Hurdaya dayalı sıvı çelik üreten tesisler(100.000 ton/yıl ve üzeri),
      c) Haddehaneler (100.000 ton/yıl ve üzeri),
      d) Döküm tesisleri (100.000 ton/yıl ve üzeri),
      5- Demir dışı metallerin ergitildiği tesisler (50 000 ton/yıl ve üzeri).
      6- Asbest çıkartılması ve asbest içeren ürünleri işleme veya dönüştürme projeleri
      a) Asbest madeni işletmeleri ve zenginleştirme tesisleri,
      b) 10.000 ton/yıl ve üzeri kapasiteli, son ürünü asbestli beton olan tesisler ,
      c) Son ürün olarak friksiyon (sürtünme) maddesi üreten 50 ton/yıl ve üzeri kapasiteli tesisler,
      d) 200 ton/yıl ve üzeri asbest kullanan diğer tesisler,
      7- Fonksiyonel olarak birbirine bağlı çeşitli birimleri kullanarak endüstriyel ölçekte üretim yapan kimya tesisleri
      a) Organik kimyasalların üretimi,
      b) İnorganik kimyasalların üretimi,
      c) Fosfor, azot ve potasyum bazlı basit veya bileşik gübrelerin üretimi,
      8- Yollar, geçişler ve havaalanları
      a) Şehirlerarası demiryolu hatları,
      b) Pist uzunluğu 2.100 m ve üzeri olan havaalanları,
      c) Otoyollar, ekspres yollar ve devlet yollarının yapımı,
      9- Su yolları, limanlar ve tersaneler
      a) 1.350 DWT ve üzeri ağırlıktaki deniz araçlarının geçişine izin veren kıta içi su yollarının yapımı ve kıta içi su trafiği için yapılacak olan limanlar,
      b) 1.350 DWT ve üzeri ağırlıktaki deniz araçlarının yanaşabileceği ticari amaçlı liman, iskele ve rıhtımlar,
      c) Yük ve yolcu gemilerinin yapım, bakım, onarımı amaçlı tersaneler,
      d) Gemi söküm faaliyetleri,
      e) Yat limanları,
      10- Tehlikeli ve Özel İşleme Tabi Atıkların geri kazanılması, ara depolanması ve/veya nihai bertarafını yapacak tesisler.
      Ancak,
      a) Yakma Kapasitesi 1000 kg/gün ve üzerinde olan tıbbi atıklar için projelendirilen yakma tesisleri,
      b) Günlük 1 ton ve üzeri depolama kapasitesine sahip olan tıbbi atık düzenli depolama tesisleri,
      c) Yıllık işleme kapasitesi 2000 ton ve üzeri olan atık yağ geri kazanımı için projelendirilen tesisler,
      d) Depolama kapasitesi 1000 kg/gün ve üzeri olan ara depolama tesisleri,
      11- Katı Atıkların yakma, kompost ve diğer tekniklerle ara işleme tabi tutulması ve bertaraf edilmesi için kurulan tesisler ve/veya alanı 10 hektardan büyük veya hedef yılı da dahil depolanacak katı atık miktarının günlük 100 ton ve üzeri olan katı atık depolama tesisleri
      12- 10 milyon m3/yıl ve üzeri yeraltı suyu çıkarma veya suyu yeraltında depolama projeleri
      13- Boru ile içme suyu taşımaları dışında kalan büyük su aktarma projeleri
      a) Olası su sıkıntısını önlemek amacı ile akarsu havzaları arasında, 100 milyon m3/yıl ve üzeri su aktarma projeleri,
      b) (a) bendi dışında uzun dönemli yıllık ortalama akışı 2 milyar m3 ü aşan bir akarsu havzasından sözkonusu akışın % 5’i ve üzeri miktarda su aktarma projeleri,
      14- Su depolama tesisleri (Göl hacmi100 milyon m3 ve üzeri veya göl alanı 15 km2 ve üzeri barajlar)
      15- Et Entegre Tesisleri
      Kasaplık büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvanların kesiminin yapıldığı tesislere ilaveten besi ünitesi, rendering ünitesi, et ürünlerinin üretildiği ünitelerden en az ikisini kapsayacak şekilde projelendirilen tesisler
      16- Kümes hayvanları ve domuzun yetiştirildiği kapasitesi aşağıda belirtilen tesisler
      a) Tavuk veya piliç yetiştirme tesisleri (Bir üretim periyodunda 60.000 adet ve üzeri tavuk, 85.000 adet ve üzeri piliç veya eş değeri diğer kanatlılar),
      b) Domuz besi çiflikleri (30 kg ve üzeri, 3.000 baş üzeri),
      c) Dişi domuz üretim çiflikleri (900 baş ve üzeri),
      d) Kültür balıkçılığı projeleri (1000 ton/yıl ve üzeri)
      e) Entegre yağ üretim projeleri (Bitkisel ürünlerden hamyağ eldesinin ve rafinasyon işleminin birlikte yapıldığı tesisler)
      f) Entegre süt ürünleri üretim tesisleri (50 ton/gün ve üzeri sütten peynir, yağ, yoğurt gibi süt ürünlerinden en az ikisinin üretildiği tesisler)
      17- Orman ürünleri ve selüloz tesisleri
      a) Selüloz üretim veya işleme tesisleri, selüloid üretim veya işleme tesisleri,
      b) Kereste veya benzeri lifli maddelerden kağıt hamuru üretim tesisleri,
      c) 200 ton/gün ve üzeri kapasiteli her çeşit kağıt, karton veya mukavva üretim tesisleri ,
      18-Terbiye işlemlerinden kasar (haşıl sökme, ağartma, merserizasyon, kostikleme v.b.) ve boyama birimlerini birlikte içeren iplik, kumaş veya halı fabrikaları,
      19-Motor ve motorlu taşıt araçları
      a) Motorlu taşıtların üretimi
      b) İçten yanmalı motor üretimi
      20-Demiryolu taşıtlarının üretimi
      21-Hava taşıtlarının yapım ve onarım tesisleri
      22-Cam veya cam elyafı üretim tesisleri (100 000 ton/yıl ve üzeri)
      23- Ham deri (işlenmiş ham deriden son ürün elde eden tesisler hariç) işleme tesisleri (500 ton/yıl ve üzeri) ,
      24-Lastik üretim tesisleri (iç ve dış motorlu taşıt ve uçak lastikleri, kolon, sırt kauçuğu, kord bezi vb)

25- Madencilik projeleri. Ruhsat hukuku ve aşamasına bakılmaksızın;
      a) 25 hektar ve üzeri çalışma alanında (kazı ve döküm alanı toplamı olarak) açık işletmeler,
      b) 150 hektarı aşan (kazı ve döküm alanı toplamı olarak) çalışma alanında açık işletme yöntemi ile kömür çıkarılması,
      c) Biyolojik, kimyasal, elektrolitik ya da ısıl işlem yöntemleri uygulanan cevher zenginleştirme tesisleri,
      d) 4/6/1985 tarihli ve 3213 sayılı Maden Kanununun değişik 2 nci maddesinde yer alan 1 inci ve 2 nci grup madenlerin her türlü işlemden geçirilmesi (kırma, eleme, öğütme, yıkama vb) projelerinden 100.000 m3/yıl ve üzeri kapasitede olanlar."

(16 Aralık 2004 tarih ve 25672 sayılı R.G. (*) 25.ve 26. maddeler birleştirilmiştir.)

27- Çimento fabrikaları veya klinker üretim tesisleri
      28- 154 kV (kilovolt) ve üzeri gerilimde 15 km’den uzun enerji iletim tesisleri (iletim hattı, trafo merkezi, şalt sahaları)
      29- 500 ton/gün ham petrol ve 500.000 m3/gün doğalgaz çıkartılması
      30- Petrol, doğalgaz ve kimyasalların 40 km’den uzun ve 600 mm ve üzeri çaplı borularla taşınması projeleri
      31- 5.000 m3 ve üzeri kapasitede olan petrol, doğalgaz, petrokimya ve kimyasal madde depolama tesisleri
      32- Patlayıcı ve parlayıcı maddelerin üretildiği tesisler
      33- Kurulu gücü 50 MW ve üzeri olan nehir tipi santrallar
      34- Tarım ilaçları ve/veya farmasötik ürünlerin etken maddelerinin üretildiği tesisler
      35- Pil ve akü üretim tesisleri
      36- Şeker fabrikaları
      37-Toplu halde projelendirilen konutlar (1000 konut ve üzeri)
      38-Turizm konaklama tesisleri (500 oda ve üzeri) tatil köyleri ve turizm kompleksleri
      39-Kayak alanları ve mekanik tesisleri ( telesiyej uzunluğu 1000 metre ve üzeri)
      40- İhtisas Sanayi Bölgeleri ( EK-I ve EK-II Listesinde yer alan faaliyetler)

EK- II. SEÇME, ELEME KRİTERLERİ UYGULANACAK PROJELER LiSTESİ
      ( Ek I. Listesinde yer alan alt sınırlar bu listede üst sınır olarak alınır.)

Kimya, petrokimya, ilaç ve atıklar
      1-a) Kimyasalların üretimi, petrolden yağlama maddesi üretimi veya ara ürünlerin işlenmesi için projelendirilen tesisler,
      b) Atık yağ geri kazanımı için projelendirilen tesisler
      c) Yakma kapasitesi 200-1000 kg/gün arasında olan tıbbi atık yakma tesisleri, günlük 1 tondan az olan depolama kapasitesine sahip tıbbi atık düzenli depolama tesisleri ve tıbbi atıkların fiziksel ve kimyasal olarak ara işleme tabi tutulması amacıyla kurulan tesisler,
      d) 150- 1000 kg arası tehlikeli ve özel işleme tabi atıkları depolama kapasitesine sahip ara depolama tesisleri,
      e) Atık barajları, atık havuzları
      2- Toplam depolama kapasitesi 500-5000m3 arası olan doğalgaz, petrokimya , petrol ve kimyasal ürün depoları (Perakende satış istasyonları bu kapsamın dışındadır.)
      3-Toplam depolama kapasitesi 500 ton ve üzeri kapasitede olan patlayıcı ve parlayıcı madde depoları
      4-Tarım ilaçları ve farmasotik ürünlerin, boya ve cilaların, elastomer esaslı ürünlerin ve peroksitlerin üretildiği veya elastomer esaslı ürünlerin işleme tabi tutulduğu tesisler
      5- Katı Atıkların yakılması, kompostlaştırılması ve depolanması için yapılan tesisler ile transfer istasyonları
      6- Derin deniz deşarj projeleri
      7- Nüfusu 50.000 ve üzerinde olan yerleşim birimlerine ait atık su arıtma tesisleri ile İstihdam Kapasitesi 20.000 ve üzerinde olan İhtisas ve Organize Sanayi Bölgelerine ait atık su arıtma tesisleri.
      8-Sabun veya deterjan üretimi yapan tesisler
      9-Kümes ve Ahır Gübrelerinin Geri Kazanılması ve Bertaraf edilmesine yönelik tesisler

Metalurji, makine imalatı ve tekstil
      10-Demir çelik veya demir dışı metal tesisleri. (1.000 ton/yıl ve altında kapasiteli tesisler ile atölye tipi çalışmalar hariç)

a) Demir çeliğin ergitildiği, üretildiği tesisler,
      b) Haddehaneler,
      c) Döküm fabrikaları,
      d) Boru üretimi yapan tesisler,
      e) Metal kaplama tesisleri,
      f) Demir dışı metallerin ergitildiği tesisler,
      11-Tekstil Tesisleri
      a) Boyama (Kimyasal boya veya kök boya kullanılarak) veya kasar işlemi yapan iplik, kumaş veya halı fabrikaları,
      b) Yün veya tiftiğin ovalanması, yağının alınması veya ağartmasının yapıldığı endüstriyel tip tesisler,
      c) Denim (Kot) yıkama tesisleri
      12-Cam veya cam elyafı üretim tesisleri
      13-Ham deri işleme tesisleri (işlenmiş ham deriden son ürün elde eden tesisler hariç)
      14-Her çeşit kağıt, karton veya mukavva üretim tesisleri
      15-Yıllık kapasitesi 100.000 adet ve üzerinde olan lastik kaplama tesisleri

Tarım, orman, su kültürü ve gıda
      16-Hayvan ve bitki ürünleri ile ilgili projeler
      a) Bitkisel ham yağ veya rafine yağ elde eden tesisler,
      b) Hayvansal yağların üretimini yapan tesisler,
      c) Nişasta üretimi yapan tesisler,
      d) Fermantasyon ile alkollü içki üreten tesisler veya malt tesisleri,
      e) Su ürünleri işleme tesisleri,
      f) Süt işleme tesisleri (5 ton/gün-50 ton/gün kapasiteli )
      g) 11/9/2000 tarih ve 24167 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kırmızı Et ve Et Ürünleri Üretim Tesislerinin Kuruluş, Açılış, Çalışma ve Denetleme Usul ve Esaslarına Dair Yönetmelik uyarınca 1. veya 2. sınıf ruhsata bağlı hayvan kesim tesisleri,
      h) Rendering tesisleri
      i) Kanatlı hayvanların kesiminin yapıldığı tesisler 10.000 adet/gün ve üzeri
      j) Büyükbaş ve küçükbaş hayvan besi resisleri (500 adetve üzeri büyükbaş, 1000 adet ve üzeri küçükbaş kapasiteli)
      k) Kültür balıkçılığı projeleri (30 - 1.000 ton/yıl )
      l) Sigara Fabrikaları,
      m) Tarım arazilerinin yeniden yapılandırılması ile ilgili projeler,
      n) İşlenmemiş veya yarı işlenmiş alanların, yoğun tarım amacı ile kullanımını amaçlayan projeler,
      o) Tarımsal amaçlı su yönetimi projeleri ( 100 hektar ve üzeri) ,
      p) Orman alanlarının başka amaçla kullanıma dönüştürülmesi projeleri,
      r) Maya Fabrikaları
      17- Kümes hayvanları ve domuzun yetiştirildiği kapasitesi aşağıda belirtilen tesisler
      18-Tavuk veya piliç yetiştirme tesisleri (Bir üretim periyodunda 20.000 ile 60.000 adet arası tavuk, 30.000 ile 85.000 adet arası piliç veya eş değeri diğer kanatlılar ),
      19-Domuz besi çiftlikleri (30 kg ve üzeri, 1.000 - 3.000 baş arası),
      20-Dişi domuz üretim çiftlikleri (300 - 900 baş arası),

Ulaşım, altyapı ve kıyı yapıları
      21- Altyapı tesisleri
      a) Su depolama tesisleri (Göl hacmi 10 milyon m3’ ve üzeri veya göl alanı 1 km2 yi aşan baraj veya göletler)
      b) Akarsu havzaları arasında su aktarma projeleri (EK-I’de yer almayanlar)
      c) Kıta içi su yollarının yapımı (EK-I’de yer almayanlar)
      d) Taşkın önleme veya başka amaçla akarsu yataklarının düzenlenmesi,
      e) Limanlar, iskeleler, rıhtımlar (Ek-I’de yer almayanlar)
      f) Balıkçı barınakları, römorkör barınakları,
      g) Denizden 10.000 m2 ve üzerinde alan kazanılması projeleri,
      h) Erozyonla mücadele etmek için kıyılarda yapılan çalışmalar ve kıyının değişimine neden olabilecek deniz kenarında yapılan çalışmalar; dalgakıran, mahmuz , mendirek, set vb. (bunların bakımı onarımı hariç),
      ı) Demiryolu hatları (EK-I’de yer almayanlar)
      j) Demiryolu taşımacılığında kullanılan aktarma amaçlı tesisler, demiryolu terminallerinin yapımı,
      k) Tramvaylar, yükseltilmiş ve yeraltından geçen demiryolu hatları, yolcu taşıma için kullanılan benzer hatlar (metrolar, hafif raylı taşıma sistemleri, vb.),
      l) Havaalanları (Ek-I’de yer almayanlar)
      m) İl yolları,
      n) İki veya daha az şeritli yolların dört veya daha fazla şeritli olarak 10 km sürekli uzunlukta genişletilmesi .
      o) Çekek Yerleri (Yat ve teknelere karaya çekme, bakım, onarım, konaklama, denize indirme hizmetleri sunan ve/veya tekne imalatı yapan tesisler),
      p) 1 milyon m3/yıl ve üzeri yeraltı suyu çıkarma veya yeraltında depolama projeleri,
      r) Dip tarama projeleri

Enerji
      22-Kurulu gücü 10 MW ve üzeri olan nehir tipi santrallar
      23-Rüzgar enerji santralları (Rüzgar çiftlikleri)
      24-Jeotermal kaynağın çıkartılması ve jeotermal enerji kullanan tesisler (Isı kapasitesi 5MWt-megawatt termal ve üzeri)
      25-Elektrik, gaz, buhar ve sıcak su elde edilmesi ve/veya nakledilmesi için kurulan endüstriyel tesisler
      26-154 kV ve üzeri gerilimdeki enerji iletim tesisleri

Turizm, spor, konut ve eğitim tesisleri
      27-Toplu halde projelendirilen konutlar (200 konut ve üzeri)
      28-Turizm konaklama tesisleri (50 oda ve üzeri oteller, tatil köyleri, turizm kompleksleri, vb.)
      29-Eğitim kampüsleri
      30-50.000 m2 ve üzeri daimi kamp ve karavan alanları
      31-Temalı parklar (halkın eğlenmek amacı ile para ödeyerek girdiği, geniş alanlara kurulu parklar)
      32-Kayak alanları ve mekanik tesisleri
      33-Arabalar ve motorsikletler için kalıcı yarış ve test sahaları
      34-Spor kompleksleri ve hipodromlar

Madencilik

35- Madencilik projeleri: Ruhsat hukuku ve aşamasına bakılmaksızın;
      a) Her türlü madenin çıkarılması (EK-I’de yer almayanlar),
      b) 5.000 m3/yıl ve üzeri kapasiteli blok ve parça mermer, dekoratif amaçlı taşların çıkartılması, işlenmesi ve yıllık 100.000 m2 ve üzeri kapasiteli mermer kesme, işleme ve sayalama tesisleri,
      c) 1.000.000 m3/yıl ve üzerinde metan gazının çıkartılması ve depolanması,
      d) Karbondioksit ve diğer gazların çıkartıldığı, depolandığı veya işlendiği 10.000 ton/yıl ve üzeri kapasiteli tesisler,.
      e) Maden Kanununun değişik 2 nci maddesinde yer alan 1inci ve 2 nci grup madenlerin her türlü işleme sokulması (kırma, eleme, öğütme, yıkama ve benzeri) (25.000 m3/yıl ve üzeri),
      f) 50.000 ton/yıl ve üzeri tuzun çıkarılması ve/veya her türlü tuz işleme tesisleri,
      g) Cevher hazırlama veya zenginleştirme tesisleri (EK-I’ de yer almayanlar),
      (16 Aralık 2004 tarih ve 25672 sayılı R.G.)

36-Klinker öğütme tesisleri
      37-Kömür işleme tesisleri
      a) Havagazı ve kok fabrikaları,
      b) Kömür briketleme tesisleri,
      c) Kömür yıkama tesisleri,
      38-Petrokok, kömür ve diğer katı yakıtların depolama, sınıflama ve ambalajlama tesisleri (perakende satış birimleri hariç)
      39-Tuğla veya kiremit üretimi yapan tesisler. (Atölye tipi tesisler hariç)
      40-Seramik veya porselen üretimi yapan tesisler (Atölye tipi tesisler hariç)
      41-Sabit asfalt hazırlama (plent) tesisleri
      42-Kireç fabrikaları
      43-EK-I de yer alan projeler kapsamında bulunmakla birlikte, yeni bir metot veya ürün denemek ve geliştirmek amacı ile hazırlanan ve iki yıldan uzun süreli olmayan projeler.

ÇED 17. MADDE :

Çevresel Etki Değerlendirmesi Gereklidir veya Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir Kararı
      Madde 17- Bakanlık 15 inci maddenin (a), (b), (c) bendinde yer alan projeleri, EK-IV’deki kriterler çerçevesinde inceler ve değerlendirir. Bakanlık, bu aşamada gerekli görülmesi halinde proje sahibinden projesi ile ilgili geniş kapsamlı bilgi vermesini, araç gereç sağlamasını, yeterliği kabul edilebilir kuruluşlarca analiz, deney ve ölçümler yapmasını veya yaptırmasını isteyebilir.
      Bakanlık on beş işgünü içinde inceleme ve değerlendirmelerini tamamlayarak proje hakkında “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gereklidir” veya “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararını beş işgünü içinde verir, kararı Valiliğe ve proje sahibine bildirir. Valilik bu kararı taşra teşkilatlarına ve halka duyurur.
      Çevresel Etki Değerlendirmesi gerekli değildir kararı verilen proje için 5 yıl içinde yatırıma başlanmaması durumunda Çevresel Etki Değerlendirmesi gerekli değildir kararı geçersiz sayılır.
      “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gereklidir” kararı alınan projeler 7 nci madde uyarınca Çevresel Etki Değerlendirmesine tabidir. Bir yıl içinde 8 inci maddeye göre Çevresel Etki Değerlendirmesi sürecinin başlatılmaması durumunda başvuru geçersiz sayılır.
      " akıl ve gönül ; insan ...
      BU KONUYU PEK KAVRAYAMADIM AMA EYER HEMŞINDE OYLE BİR ÇALIŞMA OLSA HER HALDE HEMŞININ SONU GELDI DEMEK TIR ÇUNKU ORDA YAPILACAK BİR BARAJ VE YAHUTA ONA BENZER BİR SANTIRAL HEMŞININ KADERINI DEĞIŞTIRECEĞI GIBI HEMŞININ SONU DA OLUR DEMEK TIR UMARIM BU TUR BIR GIRIŞIM OLMAZ VE HEMŞINI HARITADAN SILMEYIZ BU DURUMA EYER ENGEL OLUNMAZDA BİR ÇALIŞMA YAPILIRSA BUNUN SORUMLULARI HER HALDE BU DUNYADA RAHAT YAŞAYAMAZ