Duyuru Hemşin Hes

O DEYIRMEN DEDIĞIN SISTEMIN NE KADAR BUYUK BIR ALANI KAPLAYACAĞINI VE BU NUN ONCE BİR GOLET YAPILMASI DAHA SONRA BU SUNUN BURDA TUTULARAK TURUBINLERIN KOYULACAGI YERE GETIRILMESI VE TABI BUNUN IÇIN YAPILACAK OLAN ÇALIŞMALARIN HEMŞINE NE GETIRECEĞINI HESAPLAMAK ÇOK ZOR OLMAMALI BUNUN HEMŞINE NE FAYDASI OLUR BEN SIZE SOYLEYIM ÇOK BUYUK ZARARI OLUR NEDEN MI BUNUNUN YAPILMASINDA KI ÇALIŞMALARIN BİR KERE HEMŞINI TARIP EDECEK VE DOĞAYI YOK EDECEK ARTI KAÇTANE KOY YERINDEN OLACAK ARTI BIZIM ORALAR EROZIYON LU BOLGE BU YAPACAK LARI SISTEMIN GETIRDIĞI SU BIRIKIMI TOPRAĞI DAHADA GEFŞETECEK VE TOPRAK KAYMASI ÇOĞALACAK BUNUNLE BERABER HEM YAPACAK LARI GOLETLERIN IKI UÇ YIL IÇINDE DOLARAK KULANILMAZ HALE GELECEK ÇUNKU BIR YAĞMUR YAĞDIMI DERELER TAŞIYOR VE BIR SURU MALZEME GETIRIYOR BUNLAR HEMN DOLDURACAK ORALARI BU YAPILMAK ISTENEN HER NEYISE DOĞAYI LE BIRLIKTE ORMANLARI KESMEK TEN BAŞKA BİR AMAÇ TAŞIMIYOR VE BUNU ÇAMLİ HEMŞINDE DENEDILER BAŞARAMADILAR AMA BU SEFER BAŞARACAK LARINI TAHMIN ETMEK ZOR OLMAMALI ÇUNKU BIZ BUNUN NE GETIRIP NE GOTURECEĞINI BILMIYORUZ BUNLARIN O YOREYE HIÇ FAYDASI OLMAZ EKONOMIK OLARAK DAHADA KOTUYE GIDER ÇUNKU ORDA YAPILACAK OLAN SANTIRAL HEMŞINE ELEK TIRIK MI VERECEK BEDA VA HAYIR TAM AKSINE BIRAZ DAHA HEMŞINI BATIRACAKLAR DOĞAYI YOK EDECEK LER BUNLAR BİR ARABA YOLUNE MUSADE ETMEZ KEN ŞIMDI ORMANI KATLEDECEKLER AMAÇ BU HER HALDE BIR KAÇ KIŞI DAHA KOŞEYI DONECEK BNU ENGELEMEK LAZIM VE BUNU ENGELEYEMESEK UNUTMAYINKI BUNLARIN DEVAMI GELECEK VE BİR GUN HEMŞIN KOMPLE SULAR ALTINDA KALACAK SIZ HI BILIYORMUSUNUZ KI TAŞ KOPRUDEN YUKARI BARAJ HAVZASI OLA BOLECEK BİR ALAN OLARAK TESPIT EDILMIŞTIR BUNU OĞRENMEK ÇOK BASIT ENERJI BAKANLAIĞINA GIDERSENIZ VE O BOLGEYILE OLGILI ÇALIŞMALARI RAHATLIKLA GORE BILIRSINIZ VE BU ÇORUH NEHRI UZERINDEKI BARAJLAR BITINCE ORAYA BAŞLANACAK BUNUDA KIMSE ENGELEYEMEYECEK VE BUNUN DA YAPILMASINA ÇOK AZ BİR SURE KALDI HEMŞINE DEVLET NEDENYATIRIM YAPMIYOR ZAN EDIYORSUNUZ DEVLET ORALARI GOZDEN ÇIKARMIŞ TA ONDAN VE BU YAZDIKLARIMIN BIR GUN BELECEK GORECEĞIZ VE O ZAMAN IŞ IŞTEN ÇOKTAN GEÇMIŞ OLACAK BIZ HEMŞINE HEMŞINLIYE FAYDASI OLACAK ŞEYLER ISTEMELIYIZ BIZE BARAJ HIÇ BIR FAYDA VERMEZ AKSINE ZARAR VERIR O NEDEN LE BUNU IYI TAKIP EDIP VE BİR AN ONCE ENGELEMELIYIZ YOKSA HEMŞIN HASAN KEYF GIBI SULARA GOMULECEK VE BIZDE O SULAR ALTINDA KALAN TARIHIMIZI ORALARA GOMECEĞIZ VE BOYLECENE HEMŞIN DIYE BIR YER KALMAYACAK BUNDAN HABERINIZ OLSUN SAYIN HEMŞINLILER BUNA ASLA MUSADE ETMEYELIM HEP BERABER ELE ELE VERIP DUR DIYELIM BU KATLIAM GIBI ŞEYLERE
      Muradoğlu'dan Alinti
      karadenizincocuklari.com'dan alıntıdır :

ANKARADAKİ ÜYELERİMİZE DUYURULUR!!!

ANKARADAKİ ÜYELER OLARAK SİZDE BU ÖNEMLİ KAMPANYAYA DESTEK VERİN VE BİZLERİ TEMSİLEN BU KAMPANYAYI DÜZENLEYENLERİ YANLIZ BIRAKMAYIN,ÖNEMLE RİCA OLUNUR ...

KARDEŞİM YANLIZ BIRAKMAYACANIZI BİLİYODUM HEMŞİN-LAZ AYRIMI YAPANLARA BU KAPAK OLSUN...

KARADENİZ İÇİN CANIMIZ FEDA BUNDAN SADECE HEMŞİN ETKİLENMİYECEK PAZAR DA ETKİLENECEK:(

İZİN VERMİYECEZ!!!!
      Hak(cc) kuluna eyler nazar
      Dört kalıptan Adem dizer
      Kalleş gelmiş CUMHURİYETİ bozar
      ATAM sana haber olsun

ENELHAK

HEMŞİN & LAZ KARDEŞLİĞİ

HAYDE KARADENİZİN ASİ İNSANLARI ARTIK KARDEŞLİK ZAMANI,BİRLİK BERABERLİK İÇERİSİNDE BAŞARILARA İMZA ATMA ZAMANI,KENDİNİZE GELİN VE BİRAN ÖNCE KARADENİZE UZATILAN KİRLİ ELLERİ İNDİRELİM VE KANSER & ÇERNOBİL İLLETİNEDE Bİ ŞEKİLDE DUR DİYELİM,DAHA ÇOK İNSANLARIMIZ,CANLARIMIZ ÖLMESİN,SOLMASIN GENÇ YAŞTA !!![/B]

Cevap: EYVALLAH

seveholu'dan Alinti
      Muradoğlu'dan Alinti
      karadenizincocuklari.com'dan alıntıdır :

ANKARADAKİ ÜYELERİMİZE DUYURULUR!!!

ANKARADAKİ ÜYELER OLARAK SİZDE BU ÖNEMLİ KAMPANYAYA DESTEK VERİN VE BİZLERİ TEMSİLEN BU KAMPANYAYI DÜZENLEYENLERİ YANLIZ BIRAKMAYIN,ÖNEMLE RİCA OLUNUR ...

KARDEŞİM YANLIZ BIRAKMAYACANIZI BİLİYODUM HEMŞİN-LAZ AYRIMI YAPANLARA BU KAPAK OLSUN...

KARADENİZ İÇİN CANIMIZ FEDA BUNDAN SADECE HEMŞİN ETKİLENMİYECEK PAZAR DA ETKİLENECEK:(

İZİN VERMİYECEZ!!!!

NE DEMEK YAKUBUM BİZ CANIMIZ KARADENİZİMİZİ ASLA KİMSELERE DEĞİŞMEYİZ,LAZ & HEMŞİN KARDEŞLİĞİNİ BUGÜNDEN İTİBAREN BAŞLATIYORUM,BIRAKIN DİDİŞMEYİDE BİRLİK OLALIM BU DAVADA BİRLİKTE YÜRÜYELİM,ÇÖZÜM ARAYALIM ENGEL OLALIM BU SAÇMALIKLARA,SAYGILAR ...

MURADOĞLU
      Yapılacak tünel kaç kilomtre olacak, burdan çıkan molozlar nereye nasıl nakledilecek. Taşınması halinde Hemşin merkezden günde kaç komyon yada iş makinesi geçecek.

Gerçi Sayın Başkanımızın bu konuda ki çabalarını ve iyi niyetini biliyoruz, ancak aklıma şu soru da geliyor. Festival alanını kadar olan yolun genişletilmesi, Hemşin de yapılması düşünülen bu tür inşaatlara bir ön hazırlıkmıydı acaba.

Bu yola kaynak ayırıp destek olan kurumlar bu firmaların etkisinde kalmışlırmıdır acaba. Bu yol gerçekten ihtiyaçtı anacak acaba gerçekten bu amaçla mı desteklendi ve kaynak aktarıldı diye düşünmeden edemiyorum. Gerçekten bu kurumlar, Yolun genişletilmesini talep eden Başkanımız kadar iyi niyetlimiydiler. Bence değildiler. Taş ocaklarına verilen izin ve bu yukardaki çed raporu gerekmez yazısı bunu ıspatlıyor bence. Yada ben yanlış yorumluyorum.

Selam ve saygılar..

YOL YAPIMI

SAYIN ÇAKIR. YOL GENŞLEMESİ İYİ NİYETLE YAPILMIŞ BIR ÇALIŞMADIR.EN AZINDAN BEN ÖYLE
      .BİZİM AMACIMIZ HEMŞİN KITO ARASINI GÜZEL BİR ŞEKİLE GETİRİP TURİZME KATKI YAPMAK.YOKSA HER GENİŞLEME YAPILAN YERE BARAJ YAPILACAK DİYE BİR KURAL YOK.HEM BUNLAR KAFAYA KOYDUKTAN SONRA YOLUDA YAPARLAR. PROJEDE HEPSİ VAR.ÖNEMLİ OLAN DOĞRU TEŞHİS VE DOĞRU KARAR VERMEKTİR.YOLLA BUNUN BİR BAĞLANTISİNIN OLDUĞUNU SANMIYORUM.BAŞAR CUMBUR
      Başkanım,

Zaten bu yolun ihtiyaç olduğunu ve sizlerin iyi niyetinden şüphem olmadığını belirttim.

Ancak hem taş ocaklarına verilen ruhsat hemde santral için çed raporu gerekmiyeceği hakkındaki kararlardan sonra bazı kurumlar hakkında ister istemez bu düşünceler geliyor aklıma ve şüpheyle bakabiliyorum.

Yolların iyileşitirilmesine yada yeni yolların yapılmasına karşı olmam zaten mümkün değil daha önce bu konuda açılan başlıklarda yeni yolların yapılması gerektiğini ve yola karşı olunmaması gerektiğini defalarca yazdım ilgili konular altında. Hatta muhtemel orman yangınlarına müdahale için bazı koridorlar oluşturacak yeni yolların yapılması gerektiğini ve Üsküt Dağı yolunun da diğer yararları yanında bu anlamda da önemli oludğunu dile getirmiştim.

Yöremiz hakkında bazı kurumların hassasiyetlerimizi gözardı ederek bu doğrultuda kararlar alması (taş ocakları , santral ve son alarakta şenlik için kaynak sağlamamaları ) yaptıkları diğer işlere de şüpheyle bakmama neden oldu sadece. Yukardaki yazımda bunu anlatmak istemiştim aslında ancak sanırım tam ifade edemedim. Yoksa yol iyileştirmesine , yol yapımına ve size karşı bir tavrım zaten olamaz.

Açıklamanız için ayrıca teşekür ederim,

Selam ve Saygılarımla.
      Sn. MuradOğlu…
      Duyarlılığın İçin Teşekkür Ederim.
      Hemşin Bir Gül Bahçesidir ve Korunması BİZ Olmanın yolundan geçer ve Oradaki Atarlımızın Kemikleri sızlamadan Her Kes Üstüne Düşen Görevi Yapmalıdır, Atalarımızdan Miras kalan Dağlarımızı Korumak Adına Tepkilerimizi Dile getirmeliyiz.
      Kültürümüzü Yaydığımız Ortak Noktalarında Tek Yürek Tek Yumruk Olalım.

Parça, Parça Değil de, Bir Bütün Olmalıyız;
      Cüret Edemez Kimse, Dost Olur Düşmanımız
      Sakaoğlu Mehmet ALİ
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000
      Arkadaşlar ,firmanın ÇEVRE BAKANLIĞI'NA sunmuş olduğu raporda..

Öncelikle deremizde canlı bir türe raslanmadığı...

Bölgede kasım ayında yapılan gözleme göre önemli bir kuş türüne
      raslanmadığını...

Yapılacak gölette balık yetiştirileceğine,dereyi canlandıracaklarına.

Yöremizde insan nüfusunun da az olduğunu...

Ormanlarımızın cılız ve değersiz olduğunu...vs.vs.vs.. :))

Belirtmişler acaba başka bir yerden mi bahsediyorlar :))
      Çevre Bakanlığı firmaların verdiği bilgiler doğrultusunda mı karar verir.
      Çevre Bakanlığının Hemşin coğrafyası hakkında bilgisi yokmu ?

Dünyanın en iyi alabalıklarının bu derelerde yetiştiğinden, Türkiye 'nin en doğal ormanlarının bu bölgede olduğundan, yüzlerce ağaç, binlerce bitki ve canlı türünün yaşadığından haberi yokmu. Belki de yoktur, olsa bu firma böyle zırva bir rapor verme cesaretini nasıl bulabilir.

Doğa teröristlerine bakın, nasılda yalanlar uydurmuşlar.
      Kimden öğrendiler acaba yalan dolan gerekçeler uydurmayı.
      Terörün babasından mı acaba;)

DOĞRU ADIM ATALIM

Af buyurun ama "oha"yani.Her maddesi birer saçmalık.Bu raporun bilimsel bir tarafımı var mıymış?Bilimsel olmayan bir raporu çevre bakanlığı dikkate alıyor mu acaba?Yoksa satılmış bir diplomalı altına imza mı atmış;raporu bilimselleştirmek için.
      Durum vahim.Öncelikle ne yapmamız gerekiyor arkadaşlar?
      Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden inceleme ve rapor konusunda yardım talebinde mi bulunalım?
      Çevre Bakanlığıyla mı irtibata geçelim?
      Suda zıplayan Alabalıkların resmini göndermek bile bu raporun uydurma olduğunu gösterebilir.
      Sanırım bu adamlar HEMŞİN'i sahipsiz sanmışlar:Kış günü gelip de kimseyi ortalıkta görmeyince.

HEMŞİN HES

HEMŞİN HES DİLEÇE ÖRNEĞİ

ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞINA
      ANKARA

İlgi: 12.07.2006 tarih ve 381–777 sayılı Dikmen Regülâtörleri HES yazınız.

Şaraksel Elektrik Üretim Dağıtım Tic. Ve San. AŞ. TARAFINDAN Rize ili Hemşin ilçesi sınırları içerisindeki Hemşin Deresi (Büyük Dere-Pazar Çayı) üzerine yapımı planlanan Dikmen Regülâtörleri ve 10.5MW kurulu gücünde Hidro Elektrik Santralleri için Bakanlığınız tarafından verilen “çevresel etki değerlendirmesi gerekli değildir” kararını; Belediyemiz, Kaymakamlığımız, Muhtarlıklarımız ve kamuoyuna yapmış olduğunuz ilan ile öğrenmiş bulunmaktayım.
      Adı geçen firmanın Bakanlığınıza sunmuş olduğu “Proje Tanıtım Dosyası” tarafımdan incelenmiş olup, dosya içeriğinde gerçeğe aykırı bilgiler olduğu gibi, HES yapılması düşünülen bölgemiz ile alakalı olmayan bilgiler de içermektedir.

Tarafımdan yapılan incelemede raporda tespit edilen yanlışlıklar aşağıda sıralanmıştır.

1- Proje Tanıtım Dosyasında Hemşin Deresinde balık yetişmediği iddia edilmektedir. Ancak gerçek öyle değildir.
      Hemşin Deresinde Salmonidae Familyasından (Kırmızı Benekli Alabalık) Dere Alası (Salmo Trutto Fario), nadir olarak ve bazı bölgelerde Gökkuşağı Alabalık (Oncerhyncus Mykiss) balıkları ile bölgede “Poca Balığı” olarak isimlendirilen ve bölgeye has Bıyıklı Tatlı Su Sazanı bulunmaktadır.
      Bu balıklar dışında dünyada sadece İsveç ve İskoçya dışında yaşayan Deniz Alası Balığının da nadir yetişmekte olduğu alanlardan biri Hemşin Deresidir.
      27.12.2006 tarihli Resmi Gazete ile yürürlüğe giren uluslar arası bir sözleşme olan ve Hükümetimiz tarafından kabul edilen “Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi”ne uygun olarak Hemşin’de Rize İl Tarım Müdürlüğünce balık avcılığının yasaklanması da bu derede balık bulunduğunun ispatıdır.
      Ayrıca, Rize İl Tarım Müdürlüğü ile tarafımdan yapılan görüşmede Rize İl Tarım Müdürlüğü olarak hiç kimseye “Hemşin Deresinde balık yoktur” diye bir yazı gönderilmediği beyan edilmiş olup, dosyadaki bu iddia herhangi bir yazışması olmayan kasıtlı bir yalandır.

2- Proje Tanıtım Dosyasında yatırım yapılacak alanın bitki örtüsü Kasım ayı verilerine göre değerlendirilmiş ve bölgenin Orman Alanı olmadığı söylenmiştir.
      Ancak şu anda Hemşin’de kadastro çalışmaları devam etmekte olup, yatırım yapılacak alandaki birçok yer Orman Alanı olarak nitelendirilmektedir.
      Rapordaki bu beyan de gerçeği ifade etmemektedir.

3- Proje Tanıtım Dosyasında Hemşin deresinin debi ölçümleri ile ilgili olarak herhangi bir bilgi yoktur. Dosyada Ek-8 ve Ek-9 olarak verilen debi ölçümleri Hemşin Deresinin değil Kaptanpaşa Kasabası Çayının debi ölçümlerine aittir.
      Kaptanpaşa Kasabası Çayının debi ölçümleri dosya muhteviyatını tamamlamak amacı ile Ek-8 ve Ek-9 olarak eklenmiştir. Ancak dosya içeriğinde her hangi bir yerde Ek-8 ya da Ek-9 gibi bir atıfta bulunulmamıştır.
      Kaptanpaş Deresi Hemşin Deresinden çok daha büyük olup, Kaptanpaşa Deresinin debi ölçümleri Hemşin Deresi için projeye esas belge olarak dosyaya ilave edilmiş olup bu gerçek tarafınızdan yapılan incelemede de göz ardı edilmiştir.
      Proje Tanıtım Dosyası gerçeği yansıtmayan, kasıtlı ve yanlış bilgiler ile doldurulmuştur. Tarafınızdan yapılan incelemede yukarıda sadece birkaç tanesini arzettiğim hususlara dikkat edilmemiştir.
      Yatırım yapacak firmalar kendi menfaatleri doğrultusunda kasıtlı olarak yanlış bilgiler verebilirler. Ancak, Devletin görevi dosya içeriğinin yürürlükteki mevzuatlara uygun olup olmadığını incelemek ve yatırımcı firmanın bu tür yanlış beyanlarını tespit etmektir. Bu anlamda Bakanlığınız tarafından yapılan inceleme de yetersizdir.
      Yatırımcı firma tarafından kasıtlı olarak gerçeği yansıtmayan bilgilerle doldurulan Proje Tanıtım Dosyası Bakanlığınız tarafından da ciddi ve yeterli incelemeye tabi tutulmadan “çevresel etki değerlendirmesi gereksizdir” yazısı verilmiştir.
      Proje Tanıtım Dosyası da Bakanlığınız tarafından verilmiş bulunan “çevresel etki değerlendirmesi gereksizdir” yazısı da yürürlükteki mevzuatlara aykırıdır.

Bu sebeple;

1) Yatırımcı firma tarafından Bakanlığınıza verilmiş bulunun Proje Tanıtım Dosyasının bir kere daha ve yürürlükteki mevzuata uygun olarak incelenmesinin;

2) Bakanlığınız tarafından dosyanın incelenmesi aşamasında yatırım mahallinde bir inceleme yaptırıp yaptırmadığınızın iş bu dilekçeye cevaben başta 24 Ekim 2003 tarihli ve 25269 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan Bilgi Edinme Yasası ve diğer yasalar çerçevesinde tarafıma bildirilmesini makamınızdan talep etmekteyim.
      Saygılarımla. /Temmuz/2006

Adres :

Yazışma adresi:

İrtibat Telefon:

e-mail :
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      şakir abi kaptan paşa(senoz deresi) ile ilgili blümü yazmamışşın bilindiği gibi HEMŞİN deresinin başına ilk kar kantarlı köyünün tümü dahil buna ekimin ilk yyada ikinci haftası düşer o raporları yazanlar kasım ayı verileri
      diyorlar ikinci kar biledüşmüş olur bu zamanda neden dikate almamışlar İLGİLİ KURULUŞLARI GOREVE ÇAĞIRIYORUM BU RAPORLARI TEMMUZ AĞUSTOS VE EYLÜL AYLARINDA YAPSINLAR

kaptanpaşa deresi bizimkinin en az üç katı büyüklüğündedir debi ve uzunluğu hemşin deresinin iki katı dır
      neden bunlar goz ardı ediliyor . şakir sağlığına kavuş daha diyecek ve katedecek çok yolumuz var
      Maksut Kardeşim;
      Hemşin Deresi dışındaki bir derenin suyunun debisi bizi alakadar etmez ki bunu yazalım.
      Burada önemli olan “ÇED Yönetmeliğinin 17. maddesine göre Çevresel Etki Değerlendirmesi gereksizdir” diyen kurumlar ile bu tür raporları oluşturan kurum ve kişiler hakkında Savcılıklara Suç Duyurusunda bulunmak gerekiyor.
      Öncelikle bunlar yargılanmalı ki yasaya karşı hiç kimse hile yapamasın.

BU KONU DA KARARLIYIZ

Hemşinin lehine olan herşey proje bizi yıkıma götüremez.Hemşin insanı olarak biz yeşil ve mavinin bir arada olduğu cennetimizi birilerinin istediği üzerine yok edemeyiz.Ve insanlar çıkarları doğrultusun da hareket etmeyeceklerini farkına varsınlar.Hemşinde yaşayan yaşamayan oranın havası il dooğna büyüyen insanları unutmasınlar lütfen...Yetmiyor mu beş kuruş para milletinin elin sıkıştırılarak yapılan rezillikler.Kİmse hemşinin doğasını yıkamaz.[/COLOR]