Duyuru Hemşin Hes

heeşşş

GÜRSEL ..SENDE KARIŞTIRMA .IGITLERDEN IZIN ALMADAN MUSLUĞU AÇAMAZSIN .GEÇEN GUN YAYLADAN DONERKEN YOLDA BIR KARABALIK .NEVAR SORDUĞUMDA .ÇEVRECILERMIŞ YAPILMAKTA OLAN PALOVIT YOLUNU ENGELLEMEYE GELMIŞLER.....BU MEMLEKETTE IGITLERDEN IZIN ALMADAN HIZMET YASAKK.IDARECILERIMIZ NE YAPSIN .ACINACAK DURUMDALAR .YAZACAK ÇOK KONU VAR AMA ...IGITLER BOZULUR..SELAMM...
      SAYIN MATARACI SENİ NET OLARAK BİLİRDİM.

ŞU YİĞİTLER KİM. BEN YAZIYORUM KİMSE..''HEŞ HEŞ BEN YİĞİDİM. BANA YAZARKEN SORDUNMU'' DEMEDİ.

HEMŞİN DERESİNE HES YAPMAK HİZMETMİ?

DEVLET MEMURU DEĞİLSİN YAZ KORKMA.

BİZİMDE BİRŞEYLER ÖĞRENME HAKKIMIZ VAR. YAZ Kİ İYİYİ KÖTÜYÜ, YANLIŞI BİZDE BİLELİM.
      YUKAKAPİLİ
      HALA PILAJDASIN .ORDA KAR YAĞMADIMI .ODUNUN VARSE YAKTA EVDE OTUR .YEREL BASINI IZLE OKU .BENIM HATAM YAŞANANI YAZMAMDIR .YAŞADIĞIMI YAZAR VE KONUŞURUM .HAYALET VE DUYUMLARLA İŞİM OLMADI .DUYDUM GITTIM VE GOREREK IKNA OLDUM HEP O HIGITLERIN FILIMLERIYLE ÇOK KARŞILAŞTIM.BU DONEM YIGIT ÇOK HELE YENI IGITLER EZRAIL DUŞUNCELI.DIKKATLI OL GELUR KUMSALDE BULURLER SENI.HAAA..HEHE.KAMU GOREVINE SARVICANDE BAŞLADIM VE EMEKLI OLDUM SARVICANDE HER KAPIDA HER YOLDA AYAK IZIM VAR.MAPAVRI.ATINA .BOYUKDERE.ARDIŞEN.HIZMETIM OLAN BOLGELER.HIZMETLERIMIZ HEP DOĞRU GERÇEK OLDU HAYALI İŞ YAPMADIK .SIYASETÇI OLAMAYIZ OLMADIK.YAŞADIKLARIMIZI YAŞANANI YAZMAK HATA OLDU GALIBA .SELAM..
      Yusuf Yavuz- odatv.com
      Önceki gün Ankara'da DSİ Genel Müdürlüğü'nde önemli bir toplantı vardı. Bir kısmı basına kapalı yapılan ‘Özel Sektör HES Projeleri Toplantısı’ başlıklı buluşmaya son günlerde en çok tartışılan iki bakan başkanlık etti. Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun sayıları 100'ü bulan konukları, Türkiye'de adeta rant ve yandaş kayırma politikalarının yeni pazarı olan ve dünyanın en zengin coğrafyalarından biri olan Anadolu'nun doğasını gözünü kırpmadan katleden 'sözde' enerji yatırımcılarıydı. Sözde diyorum çünkü enerji sektörüne sonradan geçiş yapan birçok firmanın, bir kaçını saymazsak; inşaat, tekstil ve turizm gibi alanlardan gelmesi tabloyu özetliyor. Bakan Yıldız da bu alanda ortaya çıkan dere simsarı ‘çantacı’ların varlığını konuşmasında dile getirmiş.

YUTTURULAN 'TEMİZ ENERJİ' ZOKASI
      Hem Eroğlu, hem de Yıldız, son dönemin en çok tartışılan nükleer enerji ve hidroelektrik (HES) enerjisi konusunda kamuoyundan gelen tepkilere rağmen asla geri adım atmayacaklarının altını çizdiler. Her iki bakan da Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olduğu görüşünü yineleyerek bu iki alandaki yatırımcıların/ yatırımların arkasında durduklarını vurguladılar. Özellikle de HES'ler, yarattıkları onca doğa katliamına, yüz binlerce, hatta milyonlarca insanı yaşam alanlarından kopartacak sosyal maliyetler içermesine rağmen "temiz enerji" çerçevesinde değerlendirilmesi kamuoyuna yutturulan en büyük zokalardan biri.
      Toplantının HES yatırımcılarıyla yetkililer arasındaki karşılıklı görüşme kısmının basına kapalı gerçekleştiğini öğrendik. Ancak Yıldız’ın basına açık yaptığı konuşmasında altını çizdiği satırlar çarpıcı: ''Özel sektör kanalıyla büyümeye karar verilen bu ortamda özel sektörün sıhhatinden sorumlu olduğumuz bir ortamda bulunuyoruz. Özel sektörün problemine 'ben verdim, ondan sonrası ne yapar?' diyemeyeceğimiz bir ortamda bulunuyoruz.”
      Bakan’ın konuşmasından da anlaşılacağı üzere halkın arkasında duramayan hükümet yatırımcıların arkasında. Aylardır ülkenin neredeyse bütün derelerinde yürütülen katliama ve bu katliama gösterilen tepkilerin yatırımcıları endişelendirdiği ortada ki, toplantıdan gelen bilgilere göre HES yatırımcıları da kendi aralarında örgütlenme kararı almışlar.
      Kısacası bundan böyle rant uğruna ülkenin kılcal damarlarını kurutma operasyonları 'örgütlü' ve daha da şiddetlenerek yapılacak. Sermaye zar atmıyor!
      29 Temmuz'da BM Genel Kurulu'nda görüşülen ve 124 ülkenin oyuyla 'temiz suyun temel insan hakkı' olduğu yönünde alınan karara Türkiye'nin 41 ülkeyle birlikte çekimser yönde oy kullanması, içinden geçtiğimiz dönemin ruhuna koşut politikaların bir tesadüf olmadığının en somut göstergesi.

ANADOLU'DA 'DERE KARDEŞLİĞİ' ÖRGÜTLENMESİ
      "Türkiye enerjide dışa bağımlı mı kalsın?" sorusunu soranlara kısa bir anımsatma yapıp, Anadolu'nun belki de tarihte benzeri görülmemiş türden yeni bir örgütlenmenin eşiğinde, hatta tam ortasında olduğunu aktaralım.
      Eşzamanlı olarak ülkenin bütün derelerinde yürütülen HES operasyonlarının tamamından üretilecek enerjinin Türkiye'nin toplam enerji ihtiyacının yalnızca yüzde 5'ini karşılayacağını belirtiyor uzmanlar. Bu rakamlar sıklıkla vurgulanıyor ancak bir kez daha belirtmekte yarar var; enerji nakil hatlarındaki kaçak elektrik oranını AB standartlaırna çekmeyi başardığınızda tüm HES'lerden elde edeceğiniz enerjinin toplamının neredeyse iki-üç katı tasarruf etmiş oluyorsunuz...
      Ancak enerji özelleştirmeleri ve 'Su Kullanım Hakkı Anlaşması'yla Türkiye'nin neredeyse bütün derelerinin 49 yıllığına özel sektöre devredilmesi Anadolu'da yeni bir kapitalist yağmaya kapı araladı. Öyle ki geçtiğimiz ay sevgilisine hediye olarak HES satın alan bir işadamının varlığından bile haberdar olduk. Kısacası ortaya çıkan bu yeni yatırım ikliminin önceliklerinin salt enerji üretmek olup olmadığı oldukça tartışmalı.
      Ekonomik krizin derinden sarstığı bir çok sektör, dünyanın çoğu ülkesinin 30-40 yıl önce yaşadığı bu yağma sürecini, kadim Anadolu'nun binlerce yıllık değerlerini sömürerek kendisine sermaye biriktirme, ayakta kalma alanı olarak çoktan paylaşmış durumda. Dereler, ormanlar, madenler, taş toprak; kısacası insanıyla bitkisiyle canlı yaşamıyla koca bir coğrafya hükümet eliyle vahşi kapitalizmin değirmen taşının altına sürülüyor!
      Bunun adı da 'gelişme!'

İş makineleri ormanlara saldırıyor
      Konunun bir yanında manzara kısaca böyle. Ancak bir de binlerce yıldır kurgulanan üretim-tüketim ilişkisi içinde yaşadığı coğrafyada, kültürünü ve kimliğini şekillendiren, karnını doyuran doğasının kendisine sorulmadan ellerinin altından kayıp gittiğini gören yüz binlerce Anadolu köylüsü büyük bir şaşkınlık ve öfke içinde örgütleniyor.

DERE SEFERBERLİĞİ BAŞLIYOR
      Kastamonu'dan Antalya'ya, Sakarya'dan Artvin'e, Rize'den Erzurum'a, Tokat'tan Gümüşhane'ye, Tunceli'ye Anadolu dereleriyle kardeşleşiyor. Yörüklerle Aleviler, Dadaşlarla Laz uşakları birbirine sarılıyor. Sarıkeçililer tarihlerinde ilk kez yürüdükleri dağlardan Ankara'ya inip eylemlerde pankart taşıyorlar. Mersinli Yörük anası Pervin Çoban Savran, binlerce yılda öğrendiği doğanın dilini kolejli çocuklara öğretmeye başladı. Dereler insana, insanlar dereye dönüşüyor. Kolejli çocuklar Seydişehir yaylalarında davar güdüyor!

Borçka'da yaşananlar
      Şirketler buldozerli işgale, Anadolu köylüsü çapalı kürekli 'dere seferberliğine' hazırlanıyor!
      İki gün önce Antalya- Korkuteli'nin meyve bahçeleriyle ünlü Sülekler köyünde jandarma 73 yaşındaki köylüyü tartaklıyor; Rize'den, Artvin'den, Kastamonu'dan başka köylüler Süleklerli köylüyü sahipleniyor. Artvinli köylülere silahla saldıran şirket çalışanlarına aynı tepki ülkenin dört bir yanından geliyor. Birbiri ardına basın bildirileri, tepkiler protestolar ülkenin bir ucundan öbür ucuna uzanıyor.
      Türkiye, dereleriyle kardeşleşiyor. Melamilerden, Kalenderilerden, Anadolu'nun soylu dervişlerinden buyana unuttuğumuz kardeşleşme kültürü, suyun hazin yokoluşuyla birlikte yeniden uç veriyor. Rizeli Sinan Akçal, tek başına günlerce tuttuğu 'tahralı' dere nöbetiyle daha şimdiden Anadolu'da bir efsane oldu!

Köylüler nöbet çadırında
      Dağlardan, derelerden yükselen bu çığlığa dikkat edin. Tarihi boyunca onca saldırıya rağmen yaşam alanlarının bu denli daraltıldığına tanık olmayan bu kadim halk, köklerine sarılıyor. Derelerin türküsüne kulak verin.

AKP'Yİ UYARIYORUZ
      Muğla Köyceğiz'deki Yuvarlakçay'da başlayan çadırlı dere nöbeti tüm ülkeye yayılıyor. Süleklerli köylüler bir ardıç ağacının dibine kurdukları çadırda sırayla 24 saat dere nöbeti tutuyorlar. Kastamonu-Cide Loç Vadisi'nde, ülkenin dört bir yanından gelen yurttaşlar bu cennet parçasının rant için yok edilmemesi adına 24 saat nöbet tutuyor. Aksi yöndeki yargı kararlarına rağmen sürdürülen bu hukuksuz talana karşı Rize'de, Artvin'de, Erzurum'da; ülkenin onlarca kentinde yurttaşlar kazma kürek, tüfek balta kendi yaşam alanlarını savunuyor...

Çadırda HES nöbeti
      Loç Vadisi yok olursa Rıfat Ilgaz bir kez daha ölecek. Loç Vadisi yok olursa Sarı Yazma öksüz kalacak! Tortum Çayı kurursa Erzurumlu Emrah ölecek! Anadolu’nun dereleri kurursa Bayburtlu Zihni ölecek. Yörük türküleri, teke zortlatması, zeybekler, horonlar, Tahtacı semahları ölecek. Eşen çayı kurursa Leto ana ölecek! Köprüçay borulara hapsedilirse Euromedon ölecek! Dereler kurutulursa Anadolu ölecek.
      Devlet yok! Hukuk yok! İnsaf yok! İnsanlık yok!
      Gözünü rant hırsı bürümüş şirketler köylüleri kışkırtıyor. Hükümeti, bürokrasiyi, hatta jandarmayı arkasına alan sermaye bindiği dalı kesiyor. Köylüler uyarıyor; "böyle giderse kan dökülecek!"
      Biz de AKP hükümetini uyarıyoruz: Anadolu köylüsü, derelerin kurtuluş savaşına hazırlanıyor!

Yusuf Yavuz

odatv.com
      Resimler
      • 1.jpg

125.52 kB, 0×0, 1,402 defa görüntülendi
      • 2.jpg

369.35 kB, 0×0, 1,383 defa görüntülendi
      • 4.jpg

112.87 kB, 0×0, 1,355 defa görüntülendi
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Melet İşte Böyle Kurudu
      Doğu Karadeniz Bölgesi'nde HES tartışmaları süredursun, inşaatı tamamlanıp üretime geçen HES'lerin ırmaklara verdiği zarar gözler önüne serildi.

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde HES tartışmaları süredursun, inşaatı tamamlanıp üretime geçen HES'lerin ırmaklara verdiği zarar gözler önüne serildi.

Ordu'nun Mesudiye ilçesinde Melet Irmağı üzerinde faaliyete geçen HES'ten geriye kurumuş ırmak boyları kaldı. Mesudiye ilçesi Topçam beldesinde yapımı biten Topçam Barajı’nın ardından aynı güzergahta bu kez Darıca 1 HES inşaatı başladı. 8 Temmuz 2007'de Darıca HES'in temeli törenle atıldı. İnşaat tamamlanıp Darıca HES'in 30 Ekim 2009'da elektrik üretimine başlamasıyla herkes ırmaklardan enerji üretmenin keyfini yaşamaya başladı. Ancak Melet Irmağı’na su taşıyan bazı derelerdeki suyun HES için çekilmesiyle, bir zamanlar coşkun akan derelerden geriye kurumuş ve kaya parçaları ile dolmuş bomboş dere yatakları kaldı. Melet Irmağı’ndaki bu görüntü regülatör tipi HES'lerin doğanın eko sistemine nasıl zarar verdiğini gözler önüne serdi.

Melet'in öncesi ve sonrası arasındaki farkı görüyor musunuz? Hemşin'in böyle olmasını ister misiniz?

kalitelihayat.com/haber/melet-iste-boyle-kurudu-57935.htm
      Resimler
      • melet önce.jpg

37.67 kB, 470×320, 579 defa görüntülendi
      • melet sonra.jpg

13.32 kB, 0×0, 1,286 defa görüntülendi
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      TÜRKİYE SUDA ÇEKİMSER OY KULLANDI

Bolivya Devleti’nin girişimiyle bir araya gelen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu
      28 Temmuz 2010 tarihinde yapılan oylamayla su hakkını kabul etti. Güvenli ve temiz içme suyuna erişim ve sanitasyon hakkının kabul edildiği oylamada 124 kabul, 42 çekimser oy kullanıldı. Böylece su , tüm insan haklarının temel bir parçası ilan edildi. Su hakkıyla ilgili yapılan oylamada suyun dünyada ticarileşmesinde önemli bir rol oynayan ABD, İngiltere
      ve Kanada gibi ülkelerin yanında Türkiye de çekimser oy kullandı.

EKEN: YAŞAM YERİNE POLİTİKA TERCİH EDİLDİ

Türkiye Su Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Güven Eken, bu tarihi kararın dünya devletlerinin suya bakışında önemli bir değişiklik yaratabileceğini ve suyun bir meta olarak satılması sürecini durdurabileceğini belirtti. Eken, “Bu karar, esasen gecikmiş bir karardır. Buna rağmen, Hasankeyf ve Allianoi gibi suyla içiçe geçmiş dünya miraslarının bugünkü sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti’nin bu karara dahi çekince koymuş olması
      düşündürücüdür. Türkiye’nin çekincesi yaşamın temelini tanımamak anlamına gelmektedir. Zaten bu sebeple olsa gerek ülkenin tüm dereleri özel çıkarlar için ‘Su Kullanım Hakkı’ anlaşmaları ile satılmıştır. Geçmişte
      suyun çokuluslu şirketler tarafından sahiplenildiği Bolivya’da susuz kalan halkın yağmur suyu toplaması bile yasaklanmıştı. Türkiye’de ise şu an akan tüm sular birileri tarafından satın alınıyor. Su yetmediğinde o suları besleyen kaynaklara sıra gelecek. Su yaşamın temelidir. Su insan hakkı olmadan daha önce doğanın hakkıdır. Türkiye’nin suyu insan hakkı olarak kabul eden anlaşmada suyun sadece insanın değil doğanın da hakkı olduğunu savunmasını arzu ederdik. Ne yazık ki Türkiye bu tarihi oylamada
      çekimser kalarak yaşamın karşısındaki politikaları nda ısrarlı olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Türkiye Su Meclisi üyeleri, Türkiye’nin dört bir yanında suyun temel bir insanlık ve doğa hakkı olarak kabul edilmesi için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da mücadele etmeye devam
      edecektir” diyerek sözlerine devam etti.

AVUKAT OKUMUŞOĞLU: ÖNCE İSTEDİĞİNİ YAPACAK SONRA KABUL EDECEK

HES’lere karşı yürüttüğü mücadeleleriyle tanınan Avukat Yakup Okumuşoğlu ise Türkiye’nin başlangıçta bu tip uluslar arası sözleşmelere
      önce çekimser oy kullandığını belirterek, Kyoto sözleşmesini hatırlattı.
      Türkiye’nin sözleşmeyi kabul etmeyerek zaman kazanmaya çalıştığına dikkat çeken Okumuşoğlu, “Böylece su ile ilgili devlet politikalarıyla belirlenen projeleri uygulayacak. Arkasından anlaşmayı kabul edecek ve “Ben de artık çağdaş dünyanın bir üyesiyim, suyun insan hakkı olduğunu kabul ediyorum’ diyecek. Kyoto anlaşması nı kabul etmeden önce iki üç tane termik santral yapılmıştı hatırlarsanız.
      “Şimdi de bu sözleşmeye çekimser oy kullanarak, su ile ilgili tüm projelerini hayata geçirecek. Yapmak istediklerini yapacak. Ardından anlaşmayı kabul edecek” diye konuştu.

Şskir Aksu

HES Değil "PES"

Rize’de İkizdere’yi kurutan HES projesi bugün kısa süreliğine “PES”e dönüştü. Karışık gelebilir. Açıklayalım: HES, hidroelektrik santrali demek. PES? Basit! Bildiğimiz “pes doğrusu” demek. Biraz daha açıklayalım. HES inşaatı için ünlü İkizdere kurutulmuştu. Fakat bugün Ankara’dan beş bakan toplantı için yöreye gelince HES’ciler kuruyan İkizdere’ye “Göstermelik” su verdiler. Böylelikle kuruyan İkizdere aniden akan İkizdere’ye dönüştü. Rizeliler, bu göz boyamaya “PES” dedi. Bir pankartla karşılık verdi: Bakanlar geldi kapaklar açıldı.

BAKANLAR GELDİ KAPAKLAR AÇILDI

RİDOS Termal Kaplıca Merkezi'nde yapılan toplantıya Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Maliye Bakanı Mustafa Şimşek, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarı Kemal Madenoğlu, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk, Karayolları Genel Müdürü Mücahit Turan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Eşrat Hürmüzlü ile Rize, Artvin, Trabzon, Giresun, Ordu, Gümüşhane, Samsun ve Bayburt illerinin milletvekilleri, vali ve belediye başkanları, İl Genel Meclisi ile Ticaret ve Sanayi Odalarının başkanları katıldı.

TABİATI BOZMAYACAĞIZ

Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Turizm Master Planı ile Karadeniz Bölgesi'ndeki 8 ilin önemli yarar göreceğini söyledi. Vali Hacımüftüoğlu, şöyle dedi:
      “Samsun'dan girdikten sonra yolunuzu şaşırmadan istediğiniz yerden çıkılabilecek bir safari yapabileceksiniz. İstediğiniz yaylada konaklayarak Samsun'dan girip, Artvin'den çıkabileceksiniz. Bu büyük bir projedir ve yaklaşık 1250 kilometrelik bir yol ile binlerce yayla ve mezrayı kapsıyor. Kolay olmayacak ama çok güzel olacak. Bu projede yeni yol gayreti içinde değiliz. Sahile alternatif yol olmayacak. Mevcut yolları iyileştirerek, tabiatı bozmadan proje hayata geçireceğiz.”
      DPT Müsteşarı Kemal Madenoğlu ise, turizmin yörenin en önemli çıkış noktası olduğunu söyledi. Madenoğlu, turizm için benzetme yapmak istediğini anlatırken şöyle konuştu:

“Ortada bir vagon var. Ama raylarda değil. Bir güzergah bulmuş, bazen asfalt, bazen stabilize yolda giden bir vagon var. Turizm de aynen böyle. Doğanın cazibesi ile insanlar buraya akmaya başlıyor. Doğa sermayemizdir. O sermayeyi bugünkü küçük çıkarlar için feda edersek bırakın geleceği, 5-10 yıl sonra bile kendimiz için zarar verir hale getiririz. Öncelikle güzergah ve gideceği noktaları netleştirmemiz gerekiyor. Buradaki turistik alanları net bir şekilde belirlememiz lazım.”

KURUYAN DERE GÜRÜL GÜRÜL AKTI

Doğu Karadeniz Turizm Odaklı Kalkınma Planı toplantısının yapılacağı İkizdere'de HES’lere tepki gösterenler, bakan ile beraberindekilerin geçtiği yola, ‘İkizdere Vadisi 20 HES'le yok edilemez', ‘Turizme evet, HES'lere hayır', ‘Su yaşamdır', ‘Vadime dokunmayın' yazılı pankartlar astı. Bu arada deneme üretimine geçmesiyle İkizdere Vadisi'nin kurumasına neden olduğu belirtilen ve açılışı Salı günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak Cevizlik HES'in kapakları bakanların bölgeye gelmesiyle açıldı ve dereye fazla miktarda su bırakıldı. Daha önce santralin suyu tünele aldığı 8 kilometre boyunca kuruyan İkizdere Deresi, bırakılan su ile gürül gürül akan eski görünümüme kavuştu. İkizdere Derneği de, “Bakanlar geldi, kapaklar açıldı” pankartı ile bu durumu protesto etti.
      hurriyet.com.tr/gundem/15507315.asp?gid=373
      Dosyalar
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

Yeniden Mücadele Zamanı

Türkiye'nin her yerinden çığlıklar yükseliyor. Bir çığlıkta HEMŞİN'den. Yeniden gözü doymazların tehdidi altındayız. Her bölgede yaşanan ortak soruna hep beraber karşı durabiliriz. Destek ve mümkünse katılım bekliyoruz.

"Mars Enerji Üretim Ltd.Şti. tarafından Rize ili Hemşin ilçesi, Hemşin Deresi üzerinde Yeşiltepe Regü...latörleri ve HES projesinin yapımı ve işletilmesi planlanmaktadır. Söz konusu proje ile ilgili olarak halkı yatırım hakkında bilgilendirme, görüş ve önerilerini almak üzere 27.09.2010 tarihinde Hemşin Belediye toplantı salonunda saat 11:00'da toplantı düzenlenecektir."

Organik Vadiden Hes'lere Hayır

"Mars Enerji Üretim Ltd.Şti. tarafından Rize ili Hemşin ilçesi, Hemşin Deresi üzerinde Yeşiltepe Regü...latörleri ve HES projesinin yapımı ve işletilmesi planlanmaktadır. Söz konusu proje ile ilgili olarak halkı yatırım hakkında bilgilendirme, görüş ve önerilerini almak üzere 27.09.2010 tarihinde Hemşin Belediye toplantı salonunda saat 11:00'da toplantı düzenlenecektir."

19.09.2010 GÜNÜ SAAT 14.00 DERNEK MERKEZİNDE ORGANİK VADİMİZE SEVDALI HEMŞERİLERİMİZİ YAPAÇAĞIMIZ TOPLANTIYA BEKLİYORUZ.

ORGANİK VADİDEN "HES" LERE HAYIR.

DEREMİZİ YÖREMİZİ ÖZGÜR BIRAKIN....

...
      TOPRAĞIM HEMŞİN sana elbet bir gün geri dönücem.
      bıraksınlar derlerimiz özgürce aksın zaten bir avuç suyumuz kaldı,bu seneki kuraklığı görüpte bu projeyi protosto etmeyen hemşilinin aklına şaşarım

toplantıya katılım ne kadar çok olursa sesimiz o kadar çok çıkar
      haydi HEMŞİN liler hem HEMŞİN de hem ankarada ki yapılacak toplantıya katılalaım ve sesimizi duyuralım yoksa yarın ağlamanın bi faydası olmayacaktır.....

Artık Zor

Referandumda "evet"diyerek ülkemizin güzelliklerinin yokedilmesine ve birilerine peşkeş çekilmesinede "evet" dedik.Daha önce yerindelik denetimi ile bazı projeleri durdurma şansımız vardı ama artık yok.Bölgede diledikleri tahribatı yapıp,diledikleri kişilere sularımızı satacaklar ve itiraz şansımızda olmayacak.Bu halk ne yazıkki yaşayarak görecek ama iş işten geçmiş olacak.Uluslararası ve yerli sermayenin çıkarlarına amade iktidarları desteklemeye devam..........
      GÜN GELECEK YAĞMUR SUYUNU BİLE İÇEMEZ HALE GELECEK evet Çİ LER BU LAFIMI KULAKLARINA KÜPE ETSİNLER DE NEYE OY VERDİKLERİNİ BİLSİNLER ÇÜNKİ SU KULLANIM HAKLARINIZI BU EVETLE SATMIŞ OLDUNUZ İTİRAZ MERCİNİZ KALMADI ben diyeyimde siz düşünün ,dereler bizimdir diyorduk heslere geçit yok diyorduk ama rizenin bu kadar evtçi olacağını vede hükümete cevaz vereceğini bilmiyorduk,şimdi EVET dedik yanı tüm uygulamalrınız onaylıyoruz durmak yok yola devam dedik gün ola harman ola sonra kimse ağlamasın çünki RİZE 0/0 76 ile başı çeken illerden : SONUMUZ HAK GETİRE AHYIRLISI OLSUN BAKALIM MİLLETİMİZE MEMLEKETİMİZE

CVP: Artık Zor

Yazar: haçapitli Tarih: 19.09.2010 Saat: 19:35

Referandumda "evet"diyerek ülkemizin güzelliklerinin yokedilmesine ve birilerine peşkeş çekilmesinede "evet" dedik.Daha önce yerindelik denetimi ile bazı projeleri durdurma şansımız vardı ama artık yok.Bölgede diledikleri tahribatı yapıp,diledikleri kişilere sularımızı satacaklar ve itiraz şansımızda olmayacak.Bu halk ne yazıkki yaşayarak görecek ama iş işten geçmiş olacak.Uluslararası ve yerli sermayenin çıkarlarına amade iktidarları desteklemeye devam..........

Sayın Haçapitli;

Danıştay'a yapına itirazlar sonucu yapılan incelemelerin "Yeridnelik Denetimi" olmadığına dair bir çok hukukçu görüş bildirmiştir. Ancak konuyu bilmen hemen herkes durmadan "Yerindelik Denetimi" tabirini kullanırsa sonunda bu görüş karşı tarafa gerekçe olur ve Temmül haline gelebilir.
      "Yerindelik Denetimi" Özelleştirmeleri kapsamaktadır.

Bu referandumda verilen EVET oyları HES'leri devam ettirin anlamına hiç gelmez. Çünki nice EVET'çi biliyorum ki HES'lere ölümüne karşıdır.
      Hiç kimse umudunu kesmesin. Millet kaya gibi yerinde duruyor. Bizim ayşımıza gelip, 12 Eylül ve dana nice cenderelerden egçmiş insanalra umutsuzluğa kapılma, umutsuzluk aşılamak hilç yakışmıyor.

Bu son sözlerim Maksut Demirci'ye dir...
      sevgili şakir abim böyle şeyler yazıpta drek bana yöneldinmi cevap hakkım olmazmı sanırım olur bence ahanda cevabım sende hayırcı taraftan sın ve duruşunu dimdik gösterenlerdensin şimdi niye kızılağaçlık ediyorsun yani bu bizum rize milleti cevaz vermiş onaylamiş olmuyorlarmiki oyle şeyleri yazıyorsun ben ne 12 eylülü ne şunu nede bunu kattım sadece bu evetin kapitalistlerin sermayedarların vede emperyalistlerin işine yaradığını yarayacağını baştan beri söylüyordum şimdi hangi yargıya baş vurcağız abi yol gösterde bilelim şu hesleri durduralım bakalım sevgili dernek yöneticisi abim bana çatmadan helede dağlıyım diye hava atmadan duramıyorsun değilmi?
      Sevgili Maksut; diyelim ki iftidarda AKP değil de Sol bir parti olsa sanıyor musunu ki emperyalistlere ve kapitalistlere dur diyecek... Bu işin partilerle alakası yok. Oalyı çözecek olan da hukuktur. Referanduma Evet veren herkesi HES taraftarı mı oluyor?
      Yahu bu milleti Kürt-Türk, Alevi-Sünni, Sağcı-Solcu, Laik-Şeriatçı diye böldükleri yetmedi ama şu Evetçi-Hayırcı bölünmüşlüğü hepsinden daha güçlü bir tahribat yaptı. Aydın geçinen, vatanını sevme bilincine sahip hiç kimse bu bölünmüşlüğe çanak tutamaz.
      HES'lere karşı verielcek mücadelede evetçi de Hayırcı da kokola girmek zorundadır. Aksi takdirde bu mücadele başlangıçta kaybedilir.
      Haçapitli'nin söylediği "Yerindelik Denetimi" yanlış bir tanımdır ve bilinçli olarak bu sıfat kullanılmaktadır. Eğer sürekli ve yanlış kullanılırsa mahkemelere yapılan HES itirazları Yerindelik Denetimi olarak taoplum tafından da kullanılır. Danıştay'ın HES'lere yapılacak itirazları konularında yaptığı incelemelerin hiçbiri Yerindelik Denetimi değildir...
      BİR GÜN GAZETESİ
      15 EYLÜL 2010 ÇARŞAMBA

İLAN
      MARS ENERJİ ÜRETİM LTD. ŞTİ. tarafından Rize İli, Hemşin İlçesi, Hemşin Deresi (Büyükdere) üzerinde “Yeşiltepe Regülatörü ve Hes” projesinin yapılması ve işletilmesi planlanmaktadır.
      Söz konusu proje ile ilgili olarak, ÇED Yönetmenliğinin 9. maddesi gereğince halkı yatırım hakkında bilgilendirmek , görüş ve önerilerini almak üzere aşağıda belirtilen yer ve tarihte bir toplantı düzenlenecektir.
      İlgilenenlerin katılmasını rica ederiz.

Toplantı Yeri: Hemşin Belediyesi Belediye Toplantı Salonu Hemşin/ Rize
      Tarih: 27.09.2010
      Saat:11:00

Raporu Hazırlayan Kuruluş:

EN-ÇEV ENERJİ ÇEVRE YATIRIMLARI ve DANIŞMANLIĞI LTD.ŞTİ.

ADRES:Mahatma Gandi Caddesi No:92/2 G.O /ANKARA
      TEL: 0312 447 26 22 FAX: 0312 446 38 10
      encev.com.tr

Yatırımcı Firma: MARS ENERJİ ÜRETİM LTD. ŞTİ.
      TEL:0312 417 00 41
      Doğru olsam ok gibi,Uzağa atarlar beni
      Eğri olsam yay gibi,Elde tutarlar beni
      Hz. Mevlana
      Hemşin Organik Havzası olan bölgemizde tüm HES’lere karşıyız. Çünkü Tarıma dayalı organik havzası özelliğini tamamen kaybederiz…
      Bunun yerine Güneş Enerjisi, Rüzgar Enerjisi, Jeotermal Enerjisi gibi kaynaklardan yararlanılmalıdır. Özellikle bu tip enerji kaynaklarında Türkiye jeopolitik özelliklerinden dolayı şanslı bir ülke olmasına rağmen bu kaynaklarımızın yarısı bile kullanılmamaktadır.İllaki güzelim deremizden ödün vermek zorunda mıyız. Eğer bunu kabul edersek zamanla o dere bizim olmayacak zaten ve hatta yanından bile geçemeyeceğiz.
      Hemşin Deresi özgür ve hür akacak, geleceğe ışık saçacak….
      Doğru olsam ok gibi,Uzağa atarlar beni
      Eğri olsam yay gibi,Elde tutarlar beni
      Hz. Mevlana