Duyuru Hemşin Hes

ORGANIK HAVZA HEMŞİNDE NEDEN HES LERE KARŞI CIKMALIYIZ

İLÇEMİZ ORGANİK TARIM HAVZASIDIR. BÜTÜN DOĞAL VE ÜRETİLEN
      ÜRÜNLER ORGANİKTİR. FAUNA VE FLORA ZARAR GÖRECEK. HES TESİSİ
      İLE YABAN HAYATIN ORTAMDAN UZAKLAŞMASINA VEYA TÜRLERİN AZALMASINA NEDEN OLACAKTIR.

ÖZELLİKLE ORMAN ALANLARINDAKI ORMAN TAHRİBATI AYNI ZAMANDA TOPRAKLARIN EROZYONA UĞRAYIP TAŞINMASINA NEDEN OLACAKTIR.

YAPILAN YOLLAR İLE YABANİ HAYVANLARIN ÇİFTLEŞME , BESLENME VE GÖÇ YOLLARI TAHRİP EDİLECEK.

ENERJİ İLETİM HATLARI PROJELERDEN AYRI OLARAK , PROJELER BİTTİKTEN SONRA GÜNDEME GELECEK. İLETİM HATLARININ NEREDEN GEÇECEĞİ , GEÇTİĞİ ALANDA YARATAÇAĞI ORMAN TAHRİBATI PROJEDE YOK. YÜKSEK GERİLİM HATLARININ , DAR VADİLERDE YERLEŞİM ALANLARININ ÜZERİNDEN GEÇMESİ İNSAN YAŞAMINA ETKİLERİ OLACAK.

YEREL HALKIN KENDİ İHTIYAÇLARI İÇİN VE ÖZELLİKLEDE ORGANİK ÇAY ORGANİK BAL FAALİYETLERİ HİÇ HESABA KATILMIYOR. ÇÜNKÜ HES YAPILIRSA VADI ORGANIK OLMAKTAN CIKACAK . ORGANİK ÜRETİMDE BİTECEK. HAVZA HALKININ GEÇİM KAYNAĞI YOK EDİLEÇEK

ALABALIK ÜRETİM ÇİFTLİKLERİ KİSMEN YADA TAMAMEN ZARAR GÖRECEK

PLANLANMIŞ OLAN PROJE KULLANIM ALANLARINDA KÜLTÜREL DOKULARDA MÜHTEMEL ZARARLAR SÖZ KONUSU OLACAKTIR.

İŞLETİM SIRASINDA DOĞACAK SORUNLARIN DENETİMİNDE GÖREVLENDİRİLEN BİRİMLER NET OLARAK İFADE EDİLMEDİĞİ İÇİN YAPILAN FAALİYETLERİN DENETİMİ MÜMKÜN OLMAYACAK.

DEBİ DEĞERLERİ VE DERELERDEN ALINACAK OLAN SU MIKTARI NET OLARAK BELİRLENMEDİĞİNDEN BIRAKILACAK CAN SUYUNUN YETERLİĞİN TAKİP EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL.

HES BÖLGEMİZ İÇİN CİNAYETTİR
      TURİZME EVET HES’e HAYIR
      ORGANİK TARIM HEMŞİNİN GELEÇEGİDİR
      SU HAYATTIR SATILAMAZ
      HAVZAMIZDA SATILIK SU YOKTUR
      ORGANİK HAVZA KANSER HAVZASI OLMASIN
      DERELER BIRAKIN ÖZGÜR AKSIN
      BİRLİK OLALIM CANIMIZ OLAN SUYUMUZ VERMİYELİM

(Sevgili Metin : Derneğimiz gerekli organizasyonu belirlemiştir. Sizede detayları tlf anlattığım gibi. )

.
      TOPRAĞIM HEMŞİN sana elbet bir gün geri dönücem.

CVP: CVP: Artık Zor

Yazar: saksu Tarih: 20.09.2010 Saat: 07:32

Yazar: haçapitli Tarih: 19.09.2010 Saat: 19:35

Referandumda "evet"diyerek ülkemizin güzelliklerinin yokedilmesine ve birilerine peşkeş çekilmesinede "evet" dedik.Daha önce yerindelik denetimi ile bazı projeleri durdurma şansımız vardı ama artık yok.Bölgede diledikleri tahribatı yapıp,diledikleri kişilere sularımızı satacaklar ve itiraz şansımızda olmayacak.Bu halk ne yazıkki yaşayarak görecek ama iş işten geçmiş olacak.Uluslararası ve yerli sermayenin çıkarlarına amade iktidarları desteklemeye devam..........

Sayın Haçapitli;

Danıştay'a yapına itirazlar sonucu yapılan incelemelerin "Yeridnelik Denetimi" olmadığına dair bir çok hukukçu görüş bildirmiştir. Ancak konuyu bilmen hemen herkes durmadan "Yerindelik Denetimi" tabirini kullanırsa sonunda bu görüş karşı tarafa gerekçe olur ve Temmül haline gelebilir.
      "Yerindelik Denetimi" Özelleştirmeleri kapsamaktadır.

Bu referandumda verilen EVET oyları HES'leri devam ettirin anlamına hiç gelmez. Çünki nice EVET'çi biliyorum ki HES'lere ölümüne karşıdır.
      Hiç kimse umudunu kesmesin. Millet kaya gibi yerinde duruyor. Bizim ayşımıza gelip, 12 Eylül ve dana nice cenderelerden egçmiş insanalra umutsuzluğa kapılma, umutsuzluk aşılamak hilç yakışmıyor.

Bu son sözlerim Maksut Demirci'ye dir...

Arkadaşlar bu konu hakkında detaylı bir yorum yapabilecek bir hukukçu yokmu
      Gerçi memleketimizde aynı konu hakkında her hukukçu farklı yorum yapabiliyor ama yinede bir bilgilendirme gerekir
      Dün akşam biriside bana anayasa değişikiliğinden sonra HES lere karşı bişey yapılamıyacağını söyledi

Yeniden Doğdum Dersin Derya Olur Gidersin

Havasına suyuna taşına toprağına
      Bin can feda bir tek dostuma
      Her kösesi cennetim ezilir yanar içim
      Bir başkadır benim memleketim
      Resimler
      • Cennet Hemþin.jpg

710.42 kB, 0×0, 990 defa görüntülendi
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000
      GÜNAYDIN TEYZEMİN OĞLU sonunda anlamişssen ama genede sonuna kadar hukuksal vede tarihsel mücadelemizi vereceğiz hep birlikte tercihle bunu karıştırmadan tabiki zaman neyi gösterecek bilemeyiz ama sonuna kadar mücadele sonunakadar direnç ,birlikte direnç artık u işin şakası kalmamış ardından da ormanlarımız gidiyor gidecek ya toprağın altındakiler onları daha bilmeden paylaşmışlar heriniz ola; bu konuda özellikle ykarı kantarlı köyümüzün çok duyarlı olması gerkmekte ama maalesef hiç ir imse ortalıkta gözükmemektedir bu gün yeşiltepe(kantarlı) yarın dereboyu karış karış derlerimiz parsellenmekte su kullanım hakkımız elden gitmektedir biz söyleyelimde başını kuma gömenler belki uyanırlar hep dediğim gibi son pişmnlık hiç bir zaman fayda etmeyecektir....
      Sevgili Muzaffer Kardeşim;
      Konu hakkında Türkiye Su Meclisi mail grubunda çok ayrıntılı tartışmalar yapılmıştır. Ben de konuyu oradan takip ettim. Senin de söylediğin gibi konu hukukçuya göre farklı yorumlanıyor.
      Grupta başlangıçta yapılan ilk yorumlarda Danıştay'a yapılan itirazlar eğer yerinde inceleencekse, yani Danıştay tarafından olay yerinde konunun uzmanalrı tarafından (Bilirkişi vb) bir inceleme yaptırılıp verecekleri rapor doğrultusunda işlenm yapılacaksa Anayasadaki yeni değişiklikler kapsamında Danıştay'ın konu hakkında vereceği karar "Yerindelik Denetimi" olarak kabul edildiği için HES'lere itiraz yolu kapanacaktır deniliyordu.
      Ancak grupta daha sonra devamm eden ve çok ayrıntılı örnekler verilerek yapılan açıklamalarda Danıştay'ın bu incelemelerinin "Yerindelik Denetimi" olamayacağı konusundaki görüş ağırlık kazanmıştır.
      Yine aynı grupta yapılan açıklamalarda HES'lerin adının "Yerindelik Denetimi" ile birlikte anılmasının da böyle bir içtihat oluşmasına sebep oalcağı, dolayısı ile Anayasa değişikliklerin HES'lere danıştay ve mahkeme yolunu kapamadığı söylenmiştir. Dahası Anayasa değişikliklerine rağmen Referandum sonrasında birçok mahkeme HES'lere durdurma kararı vermektedir. Yani mahkemelr de Danıştay incelemesini "Yerindelik Denetimi" olarak görmemektedir.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Bu ülkenin hemen her şehrini ev kasabasını gezdim. İddiğa ederek söylüyoruk ki Hemşin kadar yüksek kültüre sahip bir başka yöre yoktur. HES'ler protesto edildi ama saldırılmadı, ortalık kırılıp dökülmedi. Yaşlısından gencine kararlılık içinde yapılan protestolar beklenen ilk sonucu verdi. Şirket bilgilendirme toplantısını şimdilik yapılamadı. Bundan böyle Hemşin'e gelirken daha dikkatli düşünecekleri açıktır.
      Yeter ki Hemşinli elele versin. Aşamayacağı hiçbir güçlük yoktur.
      Oragnik tarım için 6 sene bekleyen Hemşinli, HES'ler ile çayının Ogranik vasfını yaklaşık 6 sene daha kaybetmesine izin veremez.
      "Geldikleri gibi giderler" demiştim. Bu gidişleri inşallah son gidişleri olur.
      Knetsel Yenileme Projesi uygulamaya girip bittiğinde Hemşin dünyanın sayılı beldelerinden biri olacaktır. Bir daha da bölgeye kimse o çirkin yüzünü dikemeyecektir.
      Selam olsun Hemşinlilere ve onurlu duruşlarına....

haberler.com/rize-hemsin-dered…-protesto-2255391-haberi/
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

HES mi! Hesst.... ordan!

Başlık 2006 yılında açılmış.Dikkatimi çekti de hükümet çok kararlı yavaş yavaş emin adımlarla çaktırmadan fazla can yakmadan (benim takip edebildiğim ve bildiğim kadarıyla) 4 yıldır ilerlemiş,vazgeçmemiş.

Dersine çalışmış kararlı bir hükümet... Lise fen laboratuvar dersi: "kaynar suya kurbağayı atarsın hemen zıplar! Oda sıcaklığındaki suyu kabın içine koyarsın ve içine kurbağayı tekrar koyarsın.Yavaş yavaş suyu ısıtırsın su kaynar kurbağa anlamaz haşlanır!

Biz yöremizin bozulmasını istemiyoruz.
      Çok sade bir dille anlatayım: Doğma büyüme İstanbul'luyum.21 yıldır kışın doğalgazlı evimde yaşadım,sıcak suyum 24 saat aktı,televizyonla internetle büyüdüm sokakta misket,yakalamaç,yakartop yerine playstation oynadım,çay taşımadım gittim 4 duvar arasında spor salonlarında çalıştım,buz gibi gürül gürül akan derelerde yüzmedim gittim kapalı sıcak yüzme havuzlarında yüzmeyi öğrendim.Sabah akşam şehrin sesleri: kuşların,dalgaların, insanların seslerini her seferinde yenilgiye uğrattığı bir yerde büyüdüm.Yeşil'in,mavinin,beyazın; tuğladan,çimentodan değersiz olduğu dünyanın sayılı Metropollerinden biri: İstanbul'da yaşadım 21 yıl boyunca.

Çok değil, 15 gün önce Rize'deydim.Elektrik kesilince doğalgaz çalışmadığından sıcak su bulamadığım İstanbul'da su soğuk diye yıkanmayan ben; Hemşinde dereden akan suyu sobada ısıtmadan üzerime döken ben.
      Çay taşıyan,yaylalara çıkan,horon oynayan...... ben.

İkimiz arasında hiç fark yok yine aynı ben. Aradaki fark bize sunulan yaşam,sen bunu yaşa sen bu ol,sen şunu yapma! Tabi bide bunlara boyun eğmeyen ben var... Sana nasıl yaşam sunarlarsa sunsunlar o toprağın seni çağırması,o derenin hoşgeldin demesi,o yeşilin gözlerinin içine bakarak biz birbirimize aidiz demesi...

Demem o ki: Biz yöremizin bozulmasını istemiyoruz! Sana diyorum vekilim,benim adıma koru kolla yücelt diye emanet ettiğim toprağımı sen bana satamazsın,toprak olursun,o yeşile eline süremezsin ,indirirler o eli,o dereye ayağını sokamazsın kırarlar o bacakları,sen sen ol sen haddini bil iyisimi sözümden çıkma vekilim.

Başbakanım ne güzel demiş:" Ayaklar baş olursa kıyamet kopar."

Sen benim kolumsun,ayağımsın.Başın dediğinden dışarı çıkma başsız kalırsın!

Saygılar.
      Seni tebrik ediyorum Can Serbay Kardeşim. Bir konu ancak bu kadar kısa ve öz anlatılırdı.
      "Su uyur düşman uyumaz" sözünü unutmuyoruz. Dereyi, dağı, ormanı, ağacı yani kısaca Doğayı para olarak gören zihniyet var oldukça bu kavga devam edecektir. Bu kavga bugün bizim ise yarın size mirastır. Aynı kavgayı onur ile taşıyacağınzıdan zerre şüphem yoktur.

Durmak Yok! Kavgaya Devam...
      senozderesi.com/haber_detay.asp?haberID=929

Yukarida SENOZ,da HES konusunda verilen kararlar ve asamalar oldukca detayli olarak aciklandigindan,okumakta fayda oldugunu zannederken,bu konuda sahsi görüslerimi ,tekrar , asagida eklemek isterim:

Öncelikle cogunlugumuz , kurulacak bir HES,in yöremiz tabiatini birdaha geri getirilemeyecek sekilde zedeleyecegini,ökölöji ve topografyasinin dengelerinin bozulup cevreye ve insanlara zarar verecegini ,benzeri projeleri incelendikten sonra,bilmekteyiz.(Almanya,Isvicre,Fransa,da 60 li yillarda yüksek yaylalarin ücra yerlerine kurulmus,fakat suan yikilmaktadirlar)
      Bu deyimlere anlasilir bir aciklama getirmek istersek;suyunun cogunlugu alinip kilometrelerce sonra tekrar vadiye verilen derelerde ,kuruyan dere yatagindaki balik ,kus ve kurbagalardan tutun en kücük canlilar bile (böcek,sinek,..) yok olacagindan,sivrisinekler artip sitma ,humma verem gibi hastaliklara sebep olabilecektir.Vadinin bitki örtüsü (kizilagaclar tamamen ölecek..) degisirken toprak kaymalari cogalacaktir.
      Yöremiz vadisini daglari oldukca dik oldugundan dolayi ,dinamitle acilan boru tunellerinin yapiminda sarsintidan cökmeler,göcmeler olacaktir.
      Sadece eylül ayindan ocak ayina kadar suyu olan deremizin HES lerle düsünülen enerji kazanimina müsait olmadigi,getirisinden cok götürüsü olacagi yapilan veya yapilacak "debi ölcümleri" yle ispat edilebilir.
      Yöremizde enerji üretilmek isteniyorsa ;degirmen üsülü kücük yapitlar,sicak su enerjisi veya tepelere kurulacak rüzgar aygitlariyla tabiata
      fazla zarar vermeden gerceklestirmenin mümkün oldugunu cok defa savunduk,devam etmeliyiz.
      Herseyden önce bu konuda ülkemizde daha önce yapilmis HES olmadigindan,CET raporu veren firmalarin "hangi kiriter" lere dayanarak gerekcelerinin yerinde veya yetersiz oldugunu iddia edebilir olmalarini sorunlu bulmaktayim.Sayfalarini günlerce inceledim,sadece "yerinde=yapilabilinir" raporu verdikleri projeleri kaynak gösterirken ,"yetersiz=yapilamaz" karari verdikleri ,neden ve nasil bu karara vardiklari,hic belirtilmemistir.Belki sahsen yanilmis olabilirim,sizde lütfen okuyun!!. Ankara,daki toplantida CET yetkililerine bu konuyu aciklattirmanin faydali olacagini düsünmek isterim.
      Esasinda bu gibi konulara " kolunu kirar..bilmem neni keserim!!!" parolalariyla degil ,"derdinizi bir anlatin,bizde karsi argümanlarimizi siralayalim" gerekcesini getirir ve arkasini ilmi ve hukuki gerceklerle doldurmak isterken, baskalarinin yaptigi hatalar veya dogrulardan ögrenmek isterdim,diye düsünürken,
      selamlarimla
      Ne Hemşin'de ne de yaylalarında ve yüksek dağlarında Rüzgar Santrali olmaz. Çünkü bölgemizde sürekli olarak en az 4,5-6,5 m/sn rüzgar esen hiç bir nokta yoktur. Bir öneri getirirken daha ciddi olalım lütfen.

Senoz Deresinde yaşananlar ve derneğin yapılan HES'lere sahip çıkarak daha sonra yapılacak HES'leri istemediklerine dair açıklamalarını 2 gündür takip ediyor, tartışmaları okuyorum. Bu konuda yorumalrım da oldu. Şahsi kanaatim şudur ki 4 sene süren dava sürecini kazanan ve şantiyeleri mühürleten Senozlular ve dernekleri her ne olduysa Senoz'u satmış ve HES'çilerle işbirliği yapmıştır. Hatta HES firmaları ile yasal geçerliliği olmayan bir de protokol yapmıştır. Sonra da bir akmuoyu açıklaması yapmıştır.

"http://www.senozdernegi.com/" adresindeki " TÜRKİYE’DE HES’LER VE SENOZ VADİSİNDEKİ HES SÜRECİ GERÇEĞİ.." başlıklı yazısını okuduğunuzda bu gerçeği siz de göreceksiniz.
      Dernek Başkanı ve yönetimdeki kişilerin daha önceki açıklamalarını da dikkate aldığımzıda derneğin tavrındaki bu değişimin sebeplerini de kendiniz analiz edebilirsiniz.

Senoz'da şu anda yaşananalrı görünce daha önce söylediğim bir cümleyi tekrar etmek istemiyorum.

"Biryere yapılan saldırı içeriden işbirlikçi bulamadıkça asla başarılı olamaz"
      "Iinsan(homosapiens-sapiens) olarak tartisma olanaklarini yok ederseniz,hangi omurga,memelilerden geldiginizi arastirmaniz gerekir" Sokrates.

Yukardaki söylemi ciddiye alirsak omuriligimizi,anamizin memesini (mol ettikten sonra söyle tuzlu tuzlu...biber sürünce ..icmem!!!) heppimiz yasadik.Sokrat usta esasinda omurilikten bahsederken üst yan tarafindaki beyinde nelerin uykuda veya ayik oldugundan bahsetmek istemistir bence....

Önce gecen ilmi arastirmalarimizda yöremizde rüzgar enerjisinden faydalanacagimizi ispat ettik,lütfen tekrar geriye dönmeyelim, sebeplerinizi ispatli olarak lütfen yaziniz,okuyalim.(Canakkale Istanbul,a yakin oldugundan veriler carptirilmis olmasin?Dünya rüzgar haritasi yakinda bizde.)
      Senoz Deresi,nde bir kisim hemsehrimizin HES,i kabül etmesi yeterli bilgilendirilmediklerinden , cografi ,jeolojik konumlarini yanlis degerlendirdiklerinden olageldigi görülmektedir.
      Bu konumda;bizim vadilerimiz cok dik ve deremizin debisinin cok düsük oldugundan dolayi yöremiz genel ökölojisi ve topografisinin dengesinin bir daha düzeltilemeyecek özellikte bozulacagindan dolayi ,adigecen HES yapitinin ülkemizde en azindan on yil denenmis verilerinin günümüz dünya enerji kazanma ve ökölöji kurallari geregince aciklanmasini istiyoruz.
      Lütfen benzer sorularla ,özellikle "nereye ;yapilamaz raporu" verdiklerini ve icerigini öncelikle sormanizi tavsiye ederken,basarilar dilemek isterim.

Selamlarimla

Not;"Icerden satanlar,disardan alanlar..vs." Bizans,tan sonra yok olmasi gereken bir kuraldir;kanunlarin uygulanmadigi veya keyfi uygulandigi her ülke ,günümüz degerlerinde "gerikalmis" veya "sermayeden yiyen" olarak adlandirilmaktadir!!!
      Laf" yemege" gelmisken bir köy gercegini anlatmak isterim:

köyün gencleri dedelerimize "biz bal yemek istiyoruz" deyip bircok defa tekrarlamislar.
      Dedemiz "oglularim önce bal yemesini ögrenin ,gelin size eksik degil"
      .cocuklar yine gelmis bal yemege.
      ...hepsinin eline bal dolu koca bir tas vermis dedemiz..eline koca topuzu alip kapiya yaslanmis
      .....hadi usaklarim tasi bitirmeyen topuzu hakkeder..

yantaraftikeler ..oglu yetmedi ..zade oldular.
      tesbit suki:bahcelerde kabak ve hiyarlar ayni ebatta büyümektedir....
      Hemşinlilere HES yerine bölgede bilime ve gerçeklere tamamen aykırı Rüzgar Santralleri teklif etmek de bahçedeki hıyarların hepsinin aynı olmadığını gösteriyor.
      Sen felsefeden bikuçuk analrısın belki. Hani şu Aristo'nun "Atların diş sayısı" örneği var ya; Tıpkı o örneğin günümüzdeki canlı delilisin. Geçelim... Çünkü kabak hangi bostanda yetişirse yetişsin, kaç tane memleket gezerse gezsin yine de kabaktır...

Asıl bahsetmek istediğim konu daha ciddi ve hepimizin bilmesi gerekli bir konudur.

Dün yukarıda Senoz Derneğin'de yaşanan olaylardan bahsetmiştim. Senoz'da 4 sene önce ilke HES ile başlayan mahkeme süreci tam 4 sene sürmüş, mahkemelerin birçok "Yürtmenin Durdurulması" kararlarına rağmen inşaatlar bir şekilde devam etmiş ve 2 HES bitme aşamasına gelmiş, 2 tane HES'de %70 oranında bitmiştir. Sonunda Danıştay'ın verdiği bir karar ile Rize Valiliği HES'lerin şantiyelerini mühürlemiştir. İşte o güne kadar Senoz Derneğini muhatap almayan HES yetkilileri birden Dernek yönetimi ile irtibata geçmiş ve derneği ilk kez MUHATAP almıişlardır (Derneğin açılmasında bu cümle kullanılmıştır). Sonunda dernek yönetimi hem HES'çilerle hem de kendi aralarında birçok toplantı yapıldıktan sonra HES'çilerle bir protokol imzaqlamış ve 4 tnae HES'in yasalara uygun çalıştırılması durumunda bunların yapımına izin vereceklerini söylemişlerdir.
      4 Senedir mahkemeye giden Dernek Yönetiminin bu kararı yörede büyük tepkiye sebep olunca bu sefer Dernek yönetimi bir açıkalma yapmış ve bu kararaı neden aldıklarını herkese açıklamıştır. İşte bu açıklamanın 7. Maddesindeki bir husus hepimizi ilgilendirmektedir. Çünkü dernek yönetimi bu maddede "Yerindelik Denetimine" vurgu yaparak HES'çiler nasılsa mahkemelerde davayı kazanacaktır gib bir bahaneye sığınmıştır.
      İşte o 7. madde;

7-Halkoyuna sunulan Anayasa değişiklik paketinin içindeki “Yargı yetkisi, idari eylem ve işlemlerin hukuka uygunluğunun denetimi ile sınırlı olup, hiçbir surette yerindelik denetimi şeklinde kullanılamaz.” hükmü çerçevesinde İdare Mahkemelerinin “KAMU YARARI” ölçütünü yerindelik denetimi olarak kullanılmasını engelleyeceği, dolayısıyla bu değişiklikten sonra mahkemelerin yürütmeyi durdurma ve iptal kararı vermede zorlanacağı kanaati.

Ben bu yazıyı okuduktan sonra derneğin bu görüşünün doğru olup olmadığını Türkiye Su Meclisinin mail grubuna yazarak yorum istedim. Bunun üzerien bana az evvel gelen bir mail ile kendisi de bir hukukçu olan İrfan Aydın aşağıdaki cevabı verdi;

Sn.AKSU,
      İdari yargı yerleri,ötedenberi yerindelik denetimi yapamazlar. Yerindelik denetimiyle KAMU YARARI karıştırılmamalıdır. İdari yargı yerleri her zaman denetimlerinde Kamu yararını gözönünde bulundurabilirler. Çünkü idari işlemler, "yetki,şekil,sebep,konu ve maksat " yönlerinden yargı yerlerince denetlenirler.Kamu yararı denetimi ile idari işlemin maksat yönünden denetimi aynıdır.
      Yerindelik denetimi çok farklı şeydir. Yerindelik denetiminden kasıt mahkemenin idareye " Sen HES yapamazsın "demesidir.Yargı yeri böyle bir karar verirse yerindelik denetimi yapmış olur ki buna hakkı ve yetkisi yoktur. Yargı yeri idareye sen bu yerde,bu koşullarla HES yapman doğru değildir. Diyebilir. İdare orada yapmasına izin verilmeyen bir HES' i şartları uygun olan bir yerde yapabilir.
      Saygılarımla.
      İrfan AYDIN

Sonuca gelirsek;
      Referandıumun hemen öncesinde ve sonrasında Anayasa'da yapılan değişiklikler ile HES'ler için mahkemeye gitme yolunun tamamen kapandığı defalarca farklı şekillerde ve ortamlarda dile getirildi. Oysa gerçek asla böyle değildir. HES'ler için hala mahkemeye gidilebilmektedir ve mahkemeler hala aynı şekilde karar verebilmektedir. Buradan hareket edersek; Mahkemelerin "Kamu Yararı" ilkesi de yeni Anayasa ile getirilen bir şey olmayıp hemen her yasadaa "Kamu Yararı" diye bir cümle mutlaka bulunmaktadır. "Kamu Yararı" sadece bizde değil dünyanın gelişmiş, demokratik her ülkenin yasalarında da olan bir hsusutur. Bunun nasıl değerlendirileceği de sadece Hakim'in takdirindedir.
      Bu sebeple bundan sonra "Yerindelik Denetimi" cümlesini duyanlar mutlaka bu konuya yukarıdaki Hukukçu İrfan Aydın'ın cevabını vermelidir.

Not: Son bir bilgi daha! Hani yukarrıdaki mesajlarda "İçeriden İşbirlikçi olmazsa" demiştim ya. Kabağın biri bu cümleme de karşı çıkmış. Şu yukarıda anlattığım olay işte bu İşbirlikçilere yasal ve mahkeme kararaları ile delillendirilmiş bir İşbirlikçiliğe dair delildir.
      Şöyle ki; Tüm Senozlu'ları arkasıan alarak 4 sene direnen Dernekü, son mahkemeden sonra beklenen kararı alıp da şantiyelerin kapısına mühür vurdutup büyük bir zafer elde ettikten sonra Senozlu'yu satmıştır. O mahkeme kararının arkasında dursaydı bugün Senoz Dereleri özgür akacaktı.
      Şimdi şu hangi bostanın kabağı olduğu belli olmayan standart hiyar (Kendi cümlesidir) bu örneği okuyupr anlayabilecek mi? İşbirlikçiliğin ne olduğunu kafası alacak mı?

Bu örnek yetmedi mi? O zaman bir de şu örneğe bakın. Belki kafanzı bunu alır...

Tartışmalar sırasında Sonozlu biri bakın ne demiş...

Nazim BOZKURT [ 18 Eylül 2010, 09:06 ]
      Yazinizin ilk paragrafini zevkle okudum ama sonra ki paragraflar.... " HES santralı yapan şirketler vadide yaşayanlara maddi destekte bulunarak bazı komşularımızı etkilemiş durumdalar" Bu cumleyi yazinizdan kopyalayip yapistirdim.. Dediginiz gibi bazi komsularimiza maddi destekte bulundular ama sizde biliyorsunuz ki 5 miltyon TL de dernege ayni sekilde destekte bulundular ve sundan da cok eminim ki bu kadar parayi kesinlikle babalarinin hayiri icin vermediler gerisini siz dusunun artik....

senozderesi.com/haber_detay.asp?haberID=925 (Yukarıdaki yazının adresi)

Haberin detayı ve tartışmalrınn tamaını okuyun lütfen...

senozderesi.com/haber_detay.asp?haberID=929
      Resimler
      • 10768491.jpg

23.44 kB, 0×0, 1,068 defa görüntülendi
      HES'lerle ilgili şimdilik görünmeyen en büyük tehlike ise Enerji Nakil Hatlarıdır. Bu tehlike şimdilik görülmüyor çünkü Enerji Nakil Hatlarının projesi de yapılmadı ihalesi de açılmadı. Ben tehlikenin hangi boyutta olduğunu anlatmak için size bu konudaki yasal mevzuattan bir örnek vermek istiyorum.
      Hemşin'de yapılacak HES'lerde üretilecek enerji Hemşin-Pazar yolu üzerinden Pazar'a indirilemez. Çünkü yasa gereği Enerji Nakil Hatlarının geçtiği yerlerdeki arazilen heriki tarafındaki araziler istimlak edilmek mecburiyetindedir. Hemşin-Pazar arasındaki çaylıkları düşündüğümüzde HES'çilerin enerjilerini iletecek tek yolu kalıyor. Dağlar!
      Hemşin'de daha önce durdurulan şaraksel Elektriğin Genel Müdürüne bu konuyu sorduğumda gerğeği ağzından kaçırmış ve ieltim hatlarının Üskürt Dağı üzerinden Ardeşen'e indirileceğini söylemişti. Hiç şüpheniz olmasın ki peni projede de nakil hatları aynı yerden gidecektir. Dikecekleri her direk için de dağların tepelerine ormanları yok ederek yol yapacakları da bir gerçektir. Olayın hangi boyutta tehlike yaratacağını anlatmak için daha önce çektiğim bir resmi buraya asacaktım ama o resmi bulamadım. Ben yine de o konuda bir bilgi vereyim.
      Bundan 4 ay kadar önce Trabzon'da TEDAŞ'a ait bir Trafoda meydana gelen iş kazasını incelemek için bir yere gitmiştik. Gittiğimiz yer Trabzon'dan bir dere yatağından 2 Km. kadar içeride idi. Bir vadi içinde akan derenin her iki yanındaki 1 km kadar olan dağ ve eteklerinde gördüğümüz direkleri saymaya başladık. Orda 4 kişi idik ve saydığımız direk sayısı 170 civarındaydı.
      HES'ler sadece derelerimizi yok etmeyecek. Bize o gür ormanlarımzı dışında Gür Direk Ormanları da verecek...

CVP: Organik Vadiden Hes'lere Hayır

Yazar: er_can Tarih: 18.09.2010 Saat: 13:30

"Mars Enerji Üretim Ltd.Şti. tarafından Rize ili Hemşin ilçesi, Hemşin Deresi üzerinde Yeşiltepe Regü...latörleri ve HES projesinin yapımı ve işletilmesi planlanmaktadır. Söz konusu proje ile ilgili olarak halkı yatırım hakkında bilgilendirme, görüş ve önerilerini almak üzere 27.09.2010 tarihinde Hemşin Belediye toplantı salonunda saat 11:00'da toplantı düzenlenecektir."

19.09.2010 GÜNÜ SAAT 14.00 DERNEK MERKEZİNDE ORGANİK VADİMİZE SEVDALI HEMŞERİLERİMİZİ YAPAÇAĞIMIZ TOPLANTIYA BEKLİYORUZ.

ORGANİK VADİDEN "HES" LERE HAYIR.

DEREMİZİ YÖREMİZİ ÖZGÜR BIRAKIN....

...

12.10.2010 GÜNÜ SAAT 18.30 DA DERNEK MERKEZİMİZ (İNKİLAP SOKAK NO:25/5 KIZILAY/ANKARA ) ADRESİNDE HES LE İLGİLİ TOPLANTI YAPILACAKTIR. TÜM ORGANİK VADİ SEVDALILARINI BEKLIYORUZ.

TURİZME EVET HES’e HAYIR
      SU HAYATTIR SATILAMAZ
      DERELER BIRAKIN ÖZGÜR AKSIN
      BİRLİK OLALIM CANIMIZ OLAN SUYUMUZ VERMİYELİM

.
      TURİZME EVET HES’e HAYIR
      SU HAYATTIR SATILAMAZ
      DERELERİ BIRAKIN ÖZGÜR AKSIN
      BİRLİK OLALIM CANIMIZ OLAN SUYUMUZU HAVZAMIZI VERMİYELİM

....
      ........lütfen duydugunuz ,konustugunuz ....yaptiginiz verileri asiniz,bizde bilgilenelim.
      Öncelikle Sn, Musa Hemsin Dernegi Baskanimizin konudaki izlenimlerini beklerken....

Metin kardes,
      nediye oraya gidip bütün konusulanlari ve belgeleri aktarmadiniz,konudaki olanak eksikliginiz olmadigini tahmin ederken?
      Sn,Saksu,
      sizden Hemsin Dernegi temsilcisi olarak, (yukarda Sn,Baskanimizdan soruldu)
      lütfen bütün savunma ve karsit savunmalari görmek (ki cagimizda hersey mümküm), en azindan okumak istiyoruz.
      Bu cagimiz geregi en azindan istegimizdir.
      Lütfen kisa zamanda, yapilan müzakere ve alinmak istenen kararlar hakkinda (varsa) bilgilerinizi bu kanaldan aktarmanizi gerekli görüyoruz.

Selamlarimla
      Hemşin'de yapılacak HES'lere karşı derneğimizin duruşunu en başından beri defalarca ilan ettik. Hemşin'de yapılamayan ilk Bilgilendirmesinden sonra HES işverenlerinin bu ayın 22'sinde yeni Bilgilendirme Toplantısı müracaat üzerine toplanıp konuyu değerlendirdik. Bu değerlendirmede önceki görüşümüzden farklı bir görüş ortaya çıkmamıştır.
      HES'in bundan sonraki sürecinin takibi, konu hakkında girişimlerde bulunmak, konu hakkında ülkenin her yeridne yapılacak toplantılara aktılma, görüş beyan etme, Hemşin'de bundan sonra yapılacak işlerin organizasyonu sağlamak üzere bir komisyon kurulmuştur.
      Komisyon önceki bilgileri de derleyerek bundan sonra yapılacak her işlem ile ilgili olarak yetkilendirilmiştir.