Duyuru Hemşin Hes

Arkadaşlar bence SIT sizin tarafınızda farklı değerlendiriliyor.
      Herşeyin sorumlusu SIT deyip geçiyorsunuz fakat bütün bunlardan SIT üzerinde henüz yeterince bir araştırma yapmadığınız anlaşılıyor.
      Yayladaki evimi Çığ yıktı yaptım devlet mahkemeye verdi diyor bir arkadaş.
      Bunun SIT le ne ilgisi var.
      Sen zaten Mera kanununa aykırı iş yapmışsın bu sebeple davalıksın.
      Şakir eski evi onarmak için tüm varislerden izin almak gerekir diyor.Bunun SIT le ne alakası var. Bu senin zaten doğal olarak yapman gereken bir şey değilmi.

Çok detayına girmesemde SIT aslında görüldüğü gibive millete büyük sıkıntı yaratacak bir uygulama değil. Sadece biraz daha nizam ve intizam mecburiyetine sokuyor insanı.
      Çamlıhemşin Belediye Başkanı ilede bu konuda görüştüm hatta kendisi bu konuda TV de demeç verdiğinide söyledi ve SIT in kendi işlerini hiç bir zaman bozmadığını söyledi.
      Problem aynen bundan evvel HES Projelerininde herkes tarafından kulaktan dolma bilgilerle yanlış algılandığı gibidir.

SIT ide lütfen yanlış algılalayıp herşeyi SIT e bağlamayalım.

Şayet HES Projelerinin karşısında duran tek çözüm SIT ise bence bırakın kalsın.

Sevgiler
      Metin Gültan :)
      SEVGİLİ ARKADAŞLAR, SİT DEMOKRATİK, GELİŞMİŞ ÜLKELERDE UYGULANABİLİR BENCE..

BEN YAPTIM OLDU DİYEN, BİR GECE MERİ YASAYI DELMEK İÇİN KANUN ÇIKARIP İŞİNE GELDİĞİNİ YAPABİLEN İKTİDARLARIN OLDUĞU ÜLKELERDE SİT HALKIN ELİNİ KOLUNU BAĞLAMAKTAN BAŞKA BİR İŞE YARAMAZ.

İŞTE SORUN DA NİZAM İLE İNTİZAMIN ARKADAŞLIĞIDIR Kİ, BİZE UYMAZ, EL ELE VERDİLERMİ SANA BANA SU VERMEZLER METOS.. :]
      YUKAKAPİLİ
      29 Aralık günü Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kanunu’nda yapılan son değişiklik; Milli Park, Tabiat Parkı, Tabiat Anıtı ile Tabiatı Koruma Alanları’nda, Muhafaza Ormanları’nda, Yaban Hayatı Geliştirme Sahaları’nda, Özel Çevre Koruma Bölgeleri’nde ve Doğal SİT Alanları’nda Hidroelektrik Santrali (HES) inşaatları yapılmasının yolunu açıyor
      İnsanları yargılarsan, onları sevmeye zamanın kalmaz.
      RAHİBE TERESA.

selam dğa severlere

4 ocak ta resmi gazetede yayınlandı ve yürürlüğe giri bile artık tabiatımız yani coğrafyamız çevre ve orman bakanınn iki dudağı arasında ır dostlar
      ne derse o mahekem falan yok itiraz ok ...yok dediği anad akmu yararıı var diyorlar artık ......arkasından 2b uyum ysası geliyor vasıfsız ormanlar vasıfsızlarda vasıflılarda peşkeş çekilerek satılacak v doğa kişleri emrine girilerek katleilmeye devam edecek artık itirazıda yok bu hale çevreci olmakta sıç sayılacak çünki kanuna karşıgelmiş sayılacak ilgilerinize vee bilgilerinize dostlar

CVP: talep

Yazar: sarvicanli Tarih: 25.01.2011 Saat: 20:40

ercanbey.şu resımdekılerın bırını bana ver .benım kı hastalandı öldü.yanlız kaldım.evlat kaybetmiş gibi oldum.o resımlerı kaldırma sıteden.selam...

ben verırımde. çocuklar canlarını verır köpkelrini vermezler
      TOPRAĞIM HEMŞİN sana elbet bir gün geri dönücem.

CVP: CVP: talep

Yazar: er_can Tarih: 25.01.2011 Saat: 21:45

Yazar: sarvicanli Tarih: 25.01.2011 Saat: 20:40

ercanbey.şu resımdekılerın bırını bana ver .benım kı hastalandı öldü.yanlız kaldım.evlat kaybetmiş gibi oldum.o resımlerı kaldırma sıteden.selam...

ben verırımde. çocuklar canlarını verır köpkelrini vermezler
      ercan sen çocukları verirsin köpekleri asla ne anlatıyon.
      karıştırdık galıba.ortam bozulmasın onerımı gerı aldım..gidenlerın kedilerınin işgalıyle ıdare ..ama çoğalınca sorun oluyor.yemek kokusuna gelıyorlarmiş .kokmayan bırşey yokkı .vurduklarımız domuzları ormanda bırakıyoruz dokunan yok çakallarda kışla gıttı.kopeksız avlanmak olmuyor.sakata duşuyor ınsan anıden saldırı .duzenı bozmak eyı değil.selam.
      Resimler
      • DSC00288.jpg

407 kB, 0×0, 1,189 defa görüntülendi

HES’LERE NEDEN KARŞILAR

Başbakanın “çapulcu” dediği eylemciler anlattı...

02.02.2011 00:56
      Karakter boyutu :

Kardeş Dereler Platforumu adıyla bir araya gelen sivil toplum örgütleri, ülke genelinde 2700 hidroelektrik santrali (HES)yapımının planlandığını öne sürdü. Bakanlar Kurulu'nda onaylanarak meclise gönderilen Tabiatı ve Biyolojikçeşitliliği Koruma Yasa Tasarısı'na da tepki gösteren platform üyeleri, Anadolu'nun 'ölüm fermanı' anlamına gelen bu yasanın HES projelerinin önündeki tüm engelleri kaldıracağını ileri sürerek suyun ticari bir meta olarak değerlendirilmeyeceğinin altını çizdiler.

ÇAPULCU DEĞİL, ÜLKESİNİ SEVEN ONURLU İNSANLARIZ

İstanbul Beyoğlu’ndaki Bindallı Sanat Galerisi’nde düzenlenen basın toplantısında platform adına açıklama yapan avukat Remzi Kazmaz, ülkenin dört bir yanındaki dereler üzerinde “kanser” gibi uzanan HES’lerin inşa edildiğini belirterek, “Biz başbakanın dediği gibi bir grup çapulcu değil ülkesini seven onurlu insanlarız ve bizim satılacak toprağımız deremiz yok” dedi. HES projelerinin iptali için açılan davaları tek tek kazandıklarını anlatan Kazmaz,hükümetin bu kazanımların rövanşını almak için Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Yasası’nı çıkarmak istediğini söyledi. Milletvekillerini yasaya hayır demeye çağıran Kazmaz, "neden sadece HES’lere onay veriyorsunuz? Çünkü HES’ler bahane sular şahane. Emperyalistleri bu ülkeyi peşkeş çekiyorlar" diye konuştu.

devamı için lütfen tıklayın;

odatv.com/n.php?n=heslere-neden-karsilar-0202111200

Yapilan HES,lerin Sonuclari

Duymadım, görmedim, bilmiyorum diyenler için Anadolu’daki dere ve doğa katliamı belgelendi… Enerji ve kalkınma politikalarının doğa ve akarsular üzerindeki olumsuz etkisini ve halkın bu yatırımlara karşı tepkisini gözler önüne seren ‘Anadolu’nun İsyanı’ adlı film rekora gidiyor.

vimeo.com/19937849

Seyretme ve tavsiye etmeniz isteklerimle.

Anadolu,yu vermeyecegiz

radikal.com.tr/Default.aspx?aT…cleID=1041352&Yazar=PINAR ÖĞÜNÇ&Date=28.02.2011&CategoryID=41

HES problemini bütün Türkiye ve dünya kamuoyuna anlatabilmek icin büyük firsat oldugunu düsünmek isterim.
      Selamlarimla

anadoluyuvermeyecegiz.net/Vermeyoz.html

Icerigi yakinda Almanca,ya tercüme edip,eklettirmege calisacagim.Belki böylece AB icinde probleme taraftar buluruz ,diye düsünüyorum.
      hurriyet.com.tr/gundem/17185720.asp?gid=373

Mahkeme 2 kez durdurdu, Bakanlık 'olur' verdi

Muhammet KAÇAR/ÇAYELİ (Rize) (DHA) 4 Mart 2011
      Mahkeme 2 kez durdurdu, Bakanlık 'olur' verdi
      Çevre ve Orman Bakanlığı, Rize İdare Mahkemesi’nin daha önce biri Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu iptali olmak üzere iki kez yürütmeyi durdurma ve iptal kararı verdiği Çayeli İlçesi Senoz Vadisi’ndeki Uzundere-2 HES projesi için yeniden 'ÇED Olumlu' kararı verdi. Bakanlığın bu kararı, yöre halkının açtığı dava ile inşaatı tamlanmasına rağmen elektrik üretimine geçemeyen HES projesinin önünü açtı. ÇED olumlu raporunun 10 günlük askı sürecinin ardından santral önümüzdeki hafta elektrik üretimine geçmeye, çevreciler de 3’üncü kez dava açmaya hazırlanıyor.

Senoz Vadisi üzerindeki üç hidroelektrik santralini kapsayan Uzundere-2 projesi için 2006 yılında hukuk mücadelesi başlatan yöre halkı, proje için Çevre ve Orman Bakanlığı’nın Çevresel Etki Değerlendirme raporunun gerekli olmadığını bildirmesi üzerine yürütmenin durdurulması için Rize İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, 26 Şubat 2009 tarihinde yürütmeyi durdurdu, ardından iptal kararı verdi. Ancak firma çevre güvenliğinin sağlanması adı altında valilikten aldığı izinle inşaatı sürdürdü, 2009 yılının Mayıs ayında da Rize Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne başvurarak ÇED raporu aldı.

Yöre halkı bunun üzerine "ÇED raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali" istemiyle yeniden Rize İdare Mahkemesine dava açtı. Mahkeme, 2010 yılının Şubat ayında yürütmeyi durdurdu, ardından da iptal kararı verdi. Durdurma kararına rağmen bölgede gizlice çalışma yürütüldüğü ihbarı üzerine 2010 yılının Mart ayında HES inşaatına baskın düzenleyen Jandarma ekipleri, yeraltı su iletim tünellerinde gizlice inşaat çalışmalarının yürütüldüğünü tespit etti. Mahkemenin iki kez yürütmeyi durdurma ve iptal kararına rağmen firma HES inşaatını bitirdi, elektrik üretimine hazır hale getirdi.

BU KEZ BAKANLIK ÇED RAPORU VERDİ

Rize Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından verilen ÇED raporu mahkeme kararı ile iptal edilen ve elektrik üretimine geçemeyen santral projesi için enerji şirketi bu kez Çevre ve Orman Bakanlığı’na başvurdu. Rize Valiliği’nden bugün yapılan yazılı açıklamada, Uzundere-2 HES projesi için Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 24 Şubat tarihinde, ’ÇED Olumlu’ kararı verdiğini duyurdu. Kamuoyuna duyurulmasının ardından 10 gün süreyle askıda kaldıktan sonra yürürlüğe girecek olan ÇED raporunun mahkemeye sunulmasının ardından firma elektrik üretimine başlayacak.

Senoz Derneği Avukatı Münir Yazıcı, verilen yeni ÇED raporu ile ilgili üçüncü kez yürütmeyi durdurma ve iptal davası açacaklarını, bunun için hazırlıklara başladıklarını söyledi.

HES,ler ve amaclar...

Derelerin Kardeşliği mücadelesinden ne anlıyoruz?

16 ilden 105 temsilcinin katılımıyla gerçekleşen meclis toplantısı da gösterdi ki, Derelerin Kardeşliği Platformu (DKP) ilk yıllarına kıyasla önemli bir gelişme ve genişleme yaşamaktadır. Başlangıçta Rize’ye bağlı bir iki ilçe ile sınırlı bir mücadele iken giderek Karadeniz’in tümüne yayılan, oradan da Muğla Saklıkent’e, Munzur’a, Ardahan’a Malatya’ya sıçrayarak Anadolu’nun her bir deresinde kendini ifade eden bir halk hareketi olma özelliğine bürünmektedir.

Yazının Devamı İçin Tıklayın
      birgun.net/lifes_index.php?new…day=27&month=02&year=2011