Duyuru Hemşin Hes

Daha önce Hemşin'de HES yapmaya kalkan ama hukuk önünde cevabını alıp sus pus olan firma projesini değiştirip yeniden HES yapmaya soyundu. Önceki projesinde Çupenduz civarından Tepan üzerinden açık kanallar ile getireceği suyu bu sefer aynı yerden Tünel ile getireceğini beyan ediyor. Yani Hemşinlilerden intikam alır gibi Kanaldan daha tehlikeli yöntem Tüneli öneriyor.
      Olacak şu;
      Bu çevre ve Hemşin Düşmanı firma hukuk önünde bir kere daha kaybedecek ve tasını tarağını topla*** Hemşin'den defolup gidecektir.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

HES'lere Karşı "Ses Ver!"

Hidroelektrik Enerji Santrali (HES) suyun gücünden faydalanarak, elektrik üreten santrallerdir. HES’lerde esas olan suyun belli bir yükseklikten bırakılarak, suyun potansiyel enerjisini, tribünleri döndürerek kinetik enerjiye çevirmesidir. HES’ler özelliklerine ve yapısına göre değişmektedir. Özelliklerine göre santraller, düşüye (basınca göre-yüksek, orta ve düşük) göre, üretilen enerjinin karakterine ve değerine(baz ve pik santraller) göre, kapasitesine göre olarak sınıflanırken; yapısına göre sınıflamalar ise üzerinde kuruldukları suyun/nehrin özelliklerine (nehir, baraj, kanal santralleri) göre ve baraj yapısına(kaya dolgu, beton ağırlıklı ve kemer tipi) göre değişmektedir.

HES’in tanımını, işleyişini ve çeşitlerini kısaca anlattıktan sonra bunların hayatımıza/günlük yaşantımıza etkilerine bakmakta fayda var. HES’ler yapılırken akarsuyun/nehrin akış yönü değiştirilir veya suyun akışı tamamen kesilir. Tabii bu HES yapım aşamasında nehir bir boru içine akıtılır ve borunun altı kaymaması için beton bir yapıyla sağlamlaştırılır. Bu beton yapım aşamasında da gerekli olan çakıl taşları ise nehir yatağından veya çevreden (ormanların tahrip edilerek taş ocakları açılmasından) sağlanmaktadır. Nehirden çıkarılan çakıl taşları aynı zamanda suyun bulanıklaşmasına ve oksijen miktarının azalmasına neden olmaktadır bu da su kalitesinin azalmasına ve su içindeki canlıların zarar görmesine sebep olmaktadır. HES yapılacağı zaman kazılan kanallardan çıkan toprakların ve inşaat hafriyat atıklarının çevreye atılmasından dolayı çevre kirliliği oluşmakta ve toprağın kazılması sonucu toprağın katmanlarında bozulmalar meydana gelmektedir.

HES yapım aşamasında bunlar görülürken, HES yapıldıktan sonra akarsuyun akış yönü değiştiği için oradaki ekolojinin bozulmasına, ağaçların, canlıların suya ulaşamamasına neden olmakta ve yaşamları için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Nehirlerin engellenmesinden dolayı nehirlerin taşıdığı alüvyon toprakların denizlere ulaşamamasından kaynaklanan sorunlar ortaya çıkmaktadır: Deltalar kaybolmakta ve deniz suyu dere yatağının altından içeriye doğru gelmektedir. Tuzlu suyun içeriye doğru gelmesinden dolayı tarım toprakları ve yer altı suları tehlike altındadır. Tarımda kullanmak istenen yer altı suları bu yüzden tatlı değil tuzlu olmaktadır. Bu tuzlu suların tarımda kullanılması diğer yer altı sularına ve toprağa karışması nedeniyle etkisini genişletmektedir, bu da kuraklığa yol açmaktadır. Üremek için tatlı suya giren canlılar üreyememekte bu da canlıların geleceğini tehlikeye atmaktadır. HES’ler aynı zamanda balıkların göç yolunu da engellemektedir. HES’lerin insanlar üzerindeki etkilerine baktığımız da ise tarım topraklarını sulayamayan insanlar göç etmektedir. Barajlar yüzünden milyonlarca insan bulunduğu yeri bırakıp göç etmektedir.

Peki, “HES’lerin engellenmesinin yasal yolu yok mu?”. Cevabı hem var hem yok. HES yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın izni gerekmektedir. Bakanlık bu nehirlerin bulunduğu alan, sit alanı ve tabiat parkı kapsamı içinde olmadığından dolayı yasal olarak bir şey yapamamaktadır ki sit alanlarında bile(2008 yılında Rize’de İkizdere sit alanı olduğu halde yapıldı) HES’ler yapılmaktadır. Yapılan yasal değişikliklerle birlikte Çevresel Etki Değerlendirilmesi(ÇED) kapsamında santral yapılmadan çevreye etkilerine bakılacak ve o yöre halkının onayının alınması gerekmektedir. ÇED raporları olumsuz çıkmasına rağmen şirketlerin raporlarda yaptığı bir kaç değişiklikle HES’leri hayata geçirmektedirler. Yöre halkına bilgi veren yetkililerin ne kadar “doğru” bilgi verdiği ise soru işaretidir. Burada önemli olan yöre halkın HES’lere “onay” vermemesidir. Bu durumda “peki o zaman enerji ihtiyacı nasıl sağlanacak?” diye soranlarınız da olabilir. Bunun için yenilenebilir kaynakların(güneş, rüzgar, jeotermal, dalga gibi) kullanılması taraftarıyız. Hemen akla nükleer enerji gelebilir, fakat bunun içinde en son 2011yılında bir deprem sonrası Japonya’da(Fukuşima Nükleer Santrali’nde) meydana gelen patlama sonrası yayılan radyasyona bakmamız gerekmektedr. Ülkemizin deprem kuşağında olmasından dolayı riskin daha fazla olduğu ve bunun bir kere daha düşünülmesi gerektiği ortadadır.

Tekrar göç konusuna gelelim istiyorum çünkü bu konu kanayan bir yara. Dünya’da barajlar yüzünden göç etmek zorunda kalan milyonlarca insan var. Ülkemizde de HES’ler yüzünden göç eden insanların olduğunu görmekteyiz. Buna örnek olarak Artvin, Batman(Hasankeyf), Giresun-Gümüşhane arasında olan Gelivera (yeni adı Sapmaz Köyü), Antalya-Manavgat’ta Ahmet Köyü, Şanlıurfa’da Halfeti gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Artvin’de insanlar HES yüzünden göç etmektedir. Bunlardan bir diğeri de Batman’a bağlı antik kent Hasankeyf’tir. Dicle Nehri kıyısında bulunan Hasankeyf, baraj sularının altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Hasankeyf bir kültürü, tarihi temsil etmesinin yanında insanların, politikaların vurdumduymazlığını da temsil eder. Yapılan Ilısu Barajı ile binlerce insan yerinden olacaktır. Barajın ömrünün az olması ise yaramızı bir kere daha sızlatmaktadır. Yapılacak olan barajın elektrik tüketimini karşılamakta küçük bir yeri olduğu gibi doğaya, tarihe ve insana vereceği zararda azımsanmayacak derecede büyüktür. Hasankeyf halkının yanı sıra Doğa Derneği ve Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi çalışmalarıyla baraja karşı çıkmaktadır. Başka bir örnek Trabzon’un Çaykara İlçesi Karaçam Beldesi’nde Solaklı Deresi üzerinde yapımı planlanan hidroelektrik santraline karşı halkın yaptığı karşı koymalardır. Halfeti’de insanlar yaşadığı yeri bırakıp göç etmek zorunda kaldılar.

HES konusunun geniş olması fakat bana ayrılan yerin dar olmasından dolayı HES’lerle ilgili değinemediğim konular var ama son olarak HES’lere verilen tepkilerin daha kolektif olması gerektiğini ve “dünyayı biz mi kurtaracağız” mantığından sıyrılmamız gerektiğini söyleyerek bitirmek istiyorum. Ne yapabiliriz dediğinizi duyar gibi oldum. En kötü oy vermeye gittiğinizde oy vereceğiniz partinin tüzüğünü, programını veya kişinin(yerel seçimler için) sizlere ne vaat ettiğini araştırıp ona göre oy vermeniz en “pasif” etkinliğiniz olabilir. Unutmayalım bu sadece barajların yapıldığı yerin sorunu değil. Bu sizin bulunduğunuz zamanın ve sizden sonrakilerin sorunudur. Dünya bir meta değildir. Doğa bizim sömürmemiz için var olmamıştır. Doğayı kontrol altına almak yerine doğayla yaşamayı öğrenmemiz gerekmektedir.

Cihan BAŞARAN

alternatifgosteri.com/page/ind…57&layout=blog&Itemid=219
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

Yeniden Türediler

YİNE YENİDEN AYNEN BAŞLADIKLARI YERE GERİ DÖNDÜLER KANTARLIDAN AŞAĞI PARSELEMEYE BAŞLADILAR, UYAN HEMŞİN UYANKİ SON AĞLAMAK FAYDA VERMEZ , YEŞİLİ DOĞAYI GÜZELİ YOK ETTİRME SAHİP ÇIK TOPRAĞINA SAHİP ÇIK HAVANA SAHİP ÇIK SUYUNA.... 8)
      insan olabilmenin değişmezleri:AKLINLA YAP,VİCDANINLA TASDİK ET,NEFSİNLE ONAYLA .

selam ile dost ol
      sevgi ile kardeş ol
      huzuru bulmak için
      dostluktur en güzel yol

kendine saygın varsa herkese saygılı ol
      sevgiyi bulmak için saygıdır en güzel yol
      SİZ KAVGAYI BAŞTAN KAYBETTİNİZ.

BU TÜR TOPLUMSAL KAVGALAR.

YEREL YÖNETİCİLERLE,
      YÖRE DERNEKLERİYLELE
      MAHALLE VE KÖY MUHTARLARI İLE OMUZ OMUZA VERİLİR.

HESLERİN YAPININI İSTEYEN, HATTA NEDEN '' YAVAŞ KALIYORSUNUZ'' DİYE YÜKLENİCİ FİRMALARI SIKIŞTIRAN HÜKÜMET.
      KARAR VERMİŞ YAPILACAK...

ŞİMDİİİİ..:

1- SİZ YEREL YÖNETİMİN BAŞINA HÜKÜMETİN ADAYINI GETİRDİNİZ.
      2- MUHTARLARINIZIN %90 I YİNE HÜKÜMETİN PARTİSİNİN ADAYLARI İDİ SEÇİLDİLER.
      3- DERNEĞİNİZ TARAFSIZ KALMA ADINA VE ÜYELERİNİN %75 İKTİDARA OY VERDİĞİNEN PASİF KALIYOR.

Bİ CUNDALİ, Bİ SAKSU KALDINIZ. BENDE YOKUM ARTIK..
      YUKAKAPİLİ
      bende leyla zanaya .emıneye o guvenlik guçlerını tokatlayan karılere oy verecem.maksut.suymuz aksun nukleer yapalım.şuan yapılan santralı nükleer yapalım.daha oncede yazdım .alternatıflerın hepsını denedım kendı elektırığımı uretemedım.çarukleruğı buzak postınden hacibaltalıyemı yapturdun.okuz postı eyı olurdı.dyanıklı ıdı.tereyağı sur sertlaşmış yırtılur..seçımde başkan ismaıl olacak...partımızde bdp açilim yapacağız.yada amede gıdıp amed hukumetıne katılırız.okey..
      Bilur bilmez konuşursen. Gireyum ağzunga o eski çaaruklerumle... SAKSU DEMİŞ.

LAFA BAK HİZAYA GEL MİSALİ.
      ONDAN SONRA ADAM KIZIP SALDIRIYOR. NE DEMEK BU ŞİMDİ.

''BİLUR BİLMEZ KONUŞURMİŞİM.''

BİLDİĞİM HESLERE İKTİDARIN İZİN VERDİĞİ, TEŞVİK ETTİĞİ.

SİZLERİNDE KINA YAKTIĞI.

LAFA LAFSA ..
      AL...

DEVEYE DİKEN, SİZİDE ÖPEN...

YAKIŞIR..

YOLA DEVAM.
      YUKAKAPİLİ
      Kına yakan kimmiş? Bizler o HES'lerde davacıyız davacı. Zırvalamanın da bir sınırı olur.

Hükumetin desteği bizim düşüncelerimizi değiştirir mi?
      Evet! Bilmediğin şeyler var ve "Bilur bilmez konuşusen"
      Bana her şeyi yazdırıp insanları sıkıntıya sokma!
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      sevg,ili adaşım, lafaı ortaya atmak maharet değ,l maharet elini taşın altına koymakta yapılan mücadeleye katılmakta . burda kişiselleştiripte isim vererek yazılar yazacağına o katkı verenlere karşi mücadele etsen daha evla olur gibime geliyor şakire yada başka birine laf atma yerşne gel mahkemede sende müdahil olsana
      habire kaçmak sonrada snalada oraya buraya laf atmak benim adaşıma yakışırmı hiç ? biz pes etmiş olsaidik şimdiye o dere çoktan tarumar edilmişti ki senide bir eylemde görelim HEMŞİN DE yada herhangi bir yerde

biz bir oldukça o dereler bizimdir derelerde bizimledir ama buralarda lafı güzaf yaptığımız sürece alaca kargalar çok konacaktır o derelere
      insan olabilmenin değişmezleri:AKLINLA YAP,VİCDANINLA TASDİK ET,NEFSİNLE ONAYLA .

selam ile dost ol
      sevgi ile kardeş ol
      huzuru bulmak için
      dostluktur en güzel yol

kendine saygın varsa herkese saygılı ol
      sevgiyi bulmak için saygıdır en güzel yol
      LAFA GÜZAF...?

NE DEMEKSE....

EYLEMLİLİK, DAVACILIK, V.S.

ZIRVALAMAK..

TEHDİT...

KÜÇÜMSEMEK..

HAKARET ETMEK..

VEEEE.
      ÇOK ŞEY BİLİP TE SÖYLEMEMEK..

BİLDİĞİNİ, DÜŞÜNDÜĞÜNÜ SÖYLEYENİ, HAKİR GÖRMEK, KÜÇÜMSEMEK...

KENDİNİ Bİ BOK SANMAK...

ULA HIYAR AĞALARI.

BU MEMLEKETTE POİTİKA YERELDEN BAŞLAR.

YANİ KÖYLERDEN,
      KASABALARDAN,
      İLÇELERDEN..

MESELA HEMŞİNDEN..!

ÖNCE HEMŞİNDE BİRLİK SAĞLAYACAKSIN.

TAKILDIM BU UKALALIĞINIZA...BAŞKA ŞEYLER YAZACAKTIM VAZ GEÇTİM.

NE BİLİYORSAN SÖYLE SAKSU.

NE BİLİYORSUN...?

SÖYLE HERKESTE BİLSİN.

AYIPTIR ARTIK.

ŞUYMUŞTA BUYMUŞTA.

MAHKEME İMİŞ..

ULAN BU MEMLEKETTE AKP İL BAŞKANI GİDİP RİCA ETSE O HES PROJELERİNİN TAMAMI İPTAL OLUR BE..

NE ANLATIYORSUNUZ.

BENDE BİLDİKLERİM VAR VE YAZIYORUM BURDA.

HEMŞİNDE AKP % 70 OY ALDIYSA ENBÜYÜK KATKI SAĞLAYAN SAKSUDUR.

HALA BANA HES MAVALI OKUYOR.

GEÇ BUNLARI KARDEŞİM.

1- HES PROJELERİ AKP NİN PROJESİMİDİR. ? CEVAP = EVET.
      2- BU PROJELER İPTAL OLDUKÇA AKP BAKANLIKLARINCA YENİLERİ ONAYLANIYOR MU ?. CEVAP = EVET.
      3- HEMŞİNDE YERELDE AKP İKTİDARMI ? CEVAP = EVET
      4- HEMŞİNLİ AKP YE %70 OY VERDİMİ = CEVAP = EVET

O KADAR GÜCÜNÜZ VAR. NEDEN BAKANLARINIZA GİDİP DERDİNİZİ ANLATMIYORSUNUZ.

OLMUYORSA...

NEDEN CHP DÜŞMANLIĞI YAPIP, CHP LİLERİ KÜÇÜMSEYİP, AŞAĞOLAYARAK..

AKP NİN GÜÇLENMESİNİ SAĞLIYORSUNUZ.

SİZİNLE İŞİM OLMAZ.
      YUKAKAPİLİ
      Politikası fitne fücür ve provokasyon zavallı...!

Ben şimdi kalkıp bu zavallı 3. sının politika figüranına cevap vereceğim. Arada da bir çok isim kullanacağım: Yazdıklarım Dernek, Federasyon ve Hemşin'de tartışılacak. Adı geçenler ile yine yumruk yumruğa kavgalar çıkacak.
      Bu akıl fukarası politika maymunu da kavgayı uzaktan seyredip ellerini ovuşturacak.
      Ben bu oyuna gelmem Maksut Efendi.
      En azından Başar Cumbur'a verdiğim söz sebebi ile yazmam.
      Sen bu kafa ile de devam et. Başar Cumbur gelecek seçimleri de kaybetsin.
      O kadar yalvarmama rağmen bu siteye politikayı sen bulaştırdın. Tarihinde politikanın Hafızın Burnundan yukarı çıkamadığı politikanın en iğrenç yüzünü Hemşin'deki bulmalara, maranalra, heetlere sokan sensin:
      Başar Cumbur'un senin gibi dostu varken düşmana gerek yok.
      Başar Cumbur'a seçimi kaybettiren sensin.

CHP''nin dokunulmazlığımı var ki eleştirmeyeceğiz?
      Diyelim ki CHP'yi iktidara taşıdık. AKP'nin yamyamlarından sizin farkınız nedir?
      CHP bu hali ile milletin geleceği değim milletin en büyük belasıdır.
      Çünkü CHP'de politika yapanlar aynı senin söylediklerini söylüyor.
      Her seçimde milletten yediğiniz tokat için birilerini suçlarsınız.
      O ki Hemşin'de millet beni dinledi de AKP'ye %70 oy verdi. o zaman millet seni dinleseydi de CHP'ye oy verseydi ya!

He! Anlamadım!
      Millet seni adam yerine koymuyor mu?
      O da senin sorunundur Maksut....
      hahahah bulursunuz başar cumhuru erken başladınız şakir bey geçtigimiz seçimde neler olup bittigini bırıleri açıkca yazıp duruyor kopyalıyor hemşinli comda yapiştırıyor hatta o zaman sizinle birlıkte olan kişiler şimdi karşı taraftalar seçim yaklaşıyor yine iş düşecektır yavaş yavaş aynı tarafa toplanın bu sefer meci gelende yok hemşin sevdalısıda yok proje detay uzmanları zaten kayip proje 2005 ten kalan bir tane var sıkı sıkı tutun ,üsturk dagının odunu sanki bizim kapıda hizmet aşkıyla hemşin sevdasıyla yananlar orda .....................................
      www.karalastik.com
      Serkan Efendi
      Bu konuyu ısrarla kaşıyan politika maymunlarına yap bu eleştirileri.
      Başar Cumbur'un seçim stratejisini ben mi belirledim. Yanına kimleri alacağına ben mi karar verdim?
      Kime, hangi organizasyona destek vermesi gerektiğini ben mi söyledim?
      Ankara'da yapılan o malum toplantıda GOLADER'in Bölücü Festivaline destek olmak için Hemşin'den kalk Ankara'ya gel, orada bu festivale destek ver diye ben mi söyledim?

Hemşin'de yürütülmekte olan şu andaki projelerin Mimarı Başar Cumbur'dur.
      TOKİ onun döneminde yapıldı. Yer seçimi kendisine aittir.
      Kentsel Yenileme de, kentsel yenileme içindeki HSE de Başar Cumbur'un projesidir.
      Neden bu projeleri savunmuyorsunuz da eleştiriyorsunuz?

Ben ilk günden itibaren o projeleri savundum hala savunuyorum. Sizler bu projelere o gün destek verdiniz ama seçimin akşamı birden muhalif oldunuz.
      Senin hangi konularda muhalif olduğunu biliyorum. Başar Cumbur'a hangi eleştirileri getirdiğini de biliyorum. Kol kırılır ve yen içinde kalır derler. Ben o eleştirileri burada yap demiyorum. Ancak bu Politika Maymunu ile de aynı seviyeye düşme.

Bu sitelerde yapılan eleştirilerin de yazılanların da Hemşin'deki seçimleri etkilemesi mümkün değil. Böyle bir şeye inanmak sadece paranoyadır. Burada yazılanlar o kadar etkili olsaydıHemşin'deki seçimi Başar Cumbur kazanırdı. Çünkü memleketin o dönemde en çok takip edilen sitesinde yapılan ankette Başar Cumbur %80 oy almıştı. Yani burada yapılan tartışmaların o kadar önemi yok.

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen “saksu” ().

siz hangi projeyi savundunuz pardonda anlıayamadım kentsel donusum yoksa hes projesinimi anlamadım geçmişte yazdıgın yazılar var bu sitede alalım okuyalım istersenproje detay uzanı olmuştunuz. biz destek verdik çunki proje bizim sıyasetın projesiydi sizin savunmanız akp nin beledıyesı olduktan sonradır bu açıktır geçmiş yazılarda vardır
      www.karalastik.com
      Hemşin'deki TOKİ, Çay Fabrikası, Kentsel Dönüşüm Projesi ve bu proje içindeki Baraj Tipi HES'i baştan beri savundum. Hatta bu projenib Karadeniz'de yapılan onca Tünel Tipi HES'e alternatif olacağını defalarca yazdım.
      Ben bu projeleri savunurken sen neredeydin?
      heeey serın gelun sıcaklar bıttı havamız serın.bırakın eskilerı yenıye bakın teknolojıyı takıp edın şimdıden hohol olmayın.serkan gülmeye başladı...yenı adayımız bodollıden ismaıl .delı ısmaıl dıye tanırız .eskıler ıdareyı beceremedıler devır gençlerun genleri dınlemek zorundayız.evet haklısın serkan.on lıtre benzın yaktım gurgen odunu yaotım.uyumuşum ..uyandığımda yok olmuştu banada neşadırsız kalayı yapmak kaldı.hele sandığı bı gorelım.şımdıden karışmak eyı değıl karıştumeden hoşça kalın..
      Bilur bilmez konuşursen. Gireyum ağzunga o eski çaaruklerumle... Kına yakan kimmiş? Bizler o HES'lerde davacıyız davacı. Zırvalamanın da bir sınırı olur.

Hükumetin desteği bizim düşüncelerimizi değiştirir mi?
      Evet! Bilmediğin şeyler var ve "Bilur bilmez konuşusen"
      Bana her şeyi yazdırıp insanları sıkıntıya sokma! Politikası fitne fücür ve provokasyon zavallı...!
      Ben şimdi kalkıp bu zavallı 3. sının politika figüranına cevap vereceğim. Arada da bir çok isim kullanacağım: Yazdıklarım Dernek, FBu akıl fukarası politika maymunu da kavgayı uzaktan seyredip ellerini ovuşturacak.
      Ben bu oyuna gelmem Maksut Efendi. CHP bu hali ile milletin geleceği değim milletin en büyük belasıdır. ederasyon ve Hemşin'de tartışılacak. Adı geçenler ile yine yumruk yumruğa kavgalar çıkacak. He! Anlamadım!
      Millet seni adam yerine koymuyor mu?
      O da senin sorunundur Maksut.... Bu konuyu ısrarla kaşıyan politika maymunlarına yap bu eleştirileri. Ankara'da yapılan o malum toplantıda GOLADER'in Bölücü Festivaline destek olmak için Hemşin'den kalk Ankara'ya gel, orada bu festivale destek ver diye ben mi söyledim?

SENİ SİLDİM DİYORSUN YA.. SAĞOLASIN..!!

BENİ SİL. GERÇEKTEN SİL.

ÇÜNKİ YUKARDKİ ÇÜMLELERİ KURABİLEN İNSANLARLA UĞRAŞACAK YAŞI GEÇTİM BEN.

AMA GECE YATAĞA YATINCA UYUMADAN KAÇ DOSTUN KALDIĞINI SAY..
      YUKAKAPİLİ
      Şu yukarıda yazdığın benden alıntıladığın cümlelerden önceki mesajına bir bak.
      Sana her türlü hakareti hakketmene rağmen bu mesajımda hakaret etmeyeceğim. Çünkü buna bile değmezsin.

Hemşin'de AKP %70 Oy aldıysa bunun en büyük sebebi Şakir Aksu'dur diyerek beni Hemşinlilere hedef göstermek nasıl bir ahlaksızlıktır.

Ben ne yaptım da Hemşin'de milletin AKP'ye oy vermesini sağladım?
      Hemşin'de şahsına ait arabasını CHP bayrakları ile donatıp, üstüne bir de hoparlör takarak köy köy, ev ev gecen Mustafa Gürdal'ı ben mi küstürdüm? O Mustafa Gürdal ki 12 Eylül öncesinde verdiği mücadele Şevki Kobal kadar bayraklaşmış bir arkadaşınızdı. Sizler politikayı kahvehane köşelerinde yaparken o C4 Koğuşlarında işkencenin her türlüsünü yaşamıştı.
      Sadece Mustafa Gürdal mı? Ya kaybettiğiniz diğer dostlarınız! Onları da mı ben etkiledim?
      "Şakir Aksu'yu kaybettiniz. Seçimi de kaybettiniz" sözlerini söyleyen AKP'lilerdi. Şakir Aksu Başar Cumbur'un her icraatına destek verirken bu desteği eleştiren AKP'lilerle kavga etmedi mi? Peki sormak gerekmiyor mu, Şakir Aksu'yu kim, neden kaybettirdi? Bunu sorguladınız mı?
      Hemşin'de yapılacak malum festivale ben mi destek verdim?
      O festivalin arkasında kimlerin olduğu belgeleri ile ispatlıdır. Dahası o dosya Rize Valiliğine de verilmiştir. Rize Valisi Kasım Esen festivalin iptal edildiği kararını açıklarken; "Bölgemizde bazı STK'ların etnik bölücü faaliyetleri olduğunu biliyoruz. Devlet görevinin başındadır. Hiç kimse infiale kapılmasın" şeklinde açıklaması vardır.
      Devletin kapı gibi açıklaması orta yerde dururken Festival kapsamına Zuğa Deresinde göller kurup küçücük çocukları güya orada yüzdürerek bir nevi Vaftiz Töreni tertiplerini ben mi görmemezlikten geldim? Hemşin'den Ankara'ya gelip o festivale ben mi destek verdim?
      Hemşin'de yapılacak bu festival için; "Yüzlerce yıl sonra atalarımızın topraklarında atalarımızın şarkılarını söyleyeceğiz" sözlerine tepki koymamız mı AKP'ye ay verilmesini sağladı?
      Bu festival için Ankara'da yönetimden habersiz 2 toplantı yapıldı. O toplantının ilkine Grup Helesa'nın kurucusu Ender Abatoğlu geldi. Ayşenur Kolivarın kocası Ender Abatoğlu; "Hemşinliler Ermeni dönmesidir. Bunu yöresel araştırmalar ile ispat ettim diyordu. Bu namussuzluğa karşı çıktığımız için mi Hemşin'de AKP %70 Oy aldı?
      Ayşenur Kolivar Erivan'da yapılan Hemşin Çalıştayında kürsüden; "Hemşinliler bir türlü Ermeni dönmesi olduklarını kabul etmiyorlar. Bunun travmasını yaşıyorlar. Bu travmayı atlatması için biraz tahrik ve teşvik edilmeleri gerekiyor" diyordu. Bu haini Hemşin'e sokmadığımız için mi AKP Hemşin'de %70 oy aldı.
      Ankara'da yien yönetimsiz yapılan 2. toplantıya Bölücülüğü devlet tarafından açıklanan GOLADER'in Bakanı Birol Topaloğlu'nun karısını Refika Kadıoğlu'nu ben mi mi davet ettim?
      O toplantıya 62 kişi katıldı. Bu kalabalıktan ürkerek sırf milletin dağılması için ilk sözü alıp 1,5 saat konu ile alakası olmayan konuşmaları yapıp milletin sinirlerini ben mi gerdim?
      Refika Kadığoğlu o toplantıdan hemen sonra yaptığı açıklamada; "Siz isteseniz de istemeseniz de bizler bir gün Hemşin'e geleceğiz" demisen tepki gösterdiğimiz için mi AKP Hemşin'de %70 oy aldı?
      GOLADER'e bu festival için 220 Bin dolar veren ABD'deki Ermeni TCF Vakfının "Vaftiz Kardeşliği veya İsa'nın Kardeşleri" adını ben mi koydum? Böyle bir bölücü vakfın Hemşin'e girmesini engellediğimiz için suçlu isek burada ilan ediyorum ki bu suçlarımla gurur duyuyorum. Utanması gerekenler bunları bildiği halde buna göz yumanlardır.
      Maksut Efendi; Bizler bu ülkenin birliği dirliği için yemin ettik. Dernek Tüzüğümüzde Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının başlangıç bölümlerine bağlı kalacağımız da açıkça yazılmıştır. Bu yeminimizi bize hiç bir güç bozduramaz. Devletin resmi açıklaması bizim tespitlerimizi de doğruluyor. Bunun için mi suçluyuz?
      Maksut Efendi; Bizde bu ülkenin Kuruluş Felsefesinden Açılımlar olmaz. Politika arenanın hangi kesiminde olursa olsun Adam Gibi Adamlar isteriz. Politik menfaatler uğruna Cumhuriyetten çivi söktürmeyiz. Bir adam hangi siyasi görüşte olursa olsun ahlaken düşükse yanında olmayız, dışlarız. Hoş senin de söylediğin gibi bu davranış politikanın ruhunda olsa da bizim nazarımızda bu tür davranışları olanların zerre kadar değeri yoktur.
      Bu site Hemşin Kültürünü tanıtmak için kuruldu. Bu amaç sitenin önsöz bölümünde açıkça yazılmıştır. Memleketten uzakta yaşayanlara bir nebze olsun Hemşin havası solutmak, Hemşin'den uzakta büyüyen gençlerimize Hemşin Kültürünü tanıtmak bir misyon yüklendi. Bu sitede Politika yasaktır dendi. Çünkü en başta konuşulmuştu ve biliyorduk ki politikanın girdiği yerde birlik, dirlik olmaz. Bu kararı uzun zaman uyguladık ve o dönemde sitenin 3500 üyesi oldu. Sitede Hemşin Kültürü yaşanmaya başladı. Sabahlara kadar sohbetlerde sadece Hemşin'i konuştuk.
      Seçimlere 3-4 ay varken "Bu sitede politika olacak" kararını alan sensin. Bu kararı uyguladıktan 1 ay sonra sitenin ziyaret sayısı ne oldu? Bu sitede seçim döneminde yazılanlar hala duruyor. Birçok dedikodu bu siteden yayıldı. Başar Cumbur bu konuda sürekli şikayette bulunmadı mı? Bu sitede politika yapılması Hemşin'i bölmedi mi? Bu sitede politika yapılması en çok Başar Cumbur' zarar vermedi mi?
      Hemşin'de AKP'nin %70 oy almasında bu sitede politika yapılmasının etkisini inkar edebilir misin?
      Evet! AKP Hemşin'de AKP %70 oy almıştır. Ancak bunun sebebi en baştan beri Cumhuriyetin Kuruluş felsefesine biat ettiğini her fırsatta tekrarlayan Şakir Aksu değil, "Biz Cumhuriyeti kuran ideolojinin bizzat kendisiyiz" diyen menfaatperest çıkarcılardır.
      Bunun sebebi Ankara'da Murat Karayalçın'ın seçim gezilerine katılırken Riğze'de AKP'nin seçim gezilerine katılan ikiyüzlü menfaatperestlerdir.
      Maksut Efendi; Politika kulvarı kaygan zemindir. Politik menfaatler için zaman zaman yalpa yapmak her zaman mümkündür ve olmaktadır da. İşte bu sebeple ömrünce bir partinin yanında olmadım. Partici ve adamcı olmadım. Bulunduğum yerde menfaat duygusu ile hiç olmadım. Adam bildiklerimin yanında oldum. Ta ki adamlıkları sorgulanacak ana kadar. Ne zaman ki adamlıkları sorgulanacak hale geldi, düşüncelerimi de açıkça yazarak eleştirilerimi yaptım. Mesela bu sitenin arşivlerinde vardır. Ben MHP'li Adana Belediye Başkanı Aytaç Durak'ı "Fırdöndü Aytaç" diye eleştirirken sen bir CHP'li olarak o fırdöndüyü bile bana karşı savundun. Demek istediğim şu ki seninle benim politika anlayışım bile farklıdır. Ben bir ideolojiye yemin etmişim ve ilk gün ettiğim yemine sadık kalırken senin her ana her saniye yalpalama ihtimalin var. Çünkü ben üzerine yemin ettiğim bir ideolojinin idealisti sen günübirlik siyasetim figüranısın.
      Evet! Bu gece kafamı yastığa koyarken kaç dostum kaldığını bir daha sayacağım. Çok veya az olması zerre kadar umurumda değil. Şairin dediği gibi tabutumu taşıyacak 4 Adam Gibi Adam bana yeter de artar.
      Bilmem anlatabildim mi?