Duyuru Hemşin Hes

Hemşin Vadisi afet ve heyelan bölgesi

HİDROELEKTRİK santral kurulacak vadilerden bir diğeri de Hemşin ilçesi. Şaraksel Elektrik Üretim ve Dağıtım Sanayi A.Ş, Hemşin Deresi üzerinde Dikmen Regülatörleri ve 10.5 MW kurulu gücünde HES yapmak için 12 Temmuz'da Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan 'ÇED gerekli değildir' kararı aldı. Hemşin Çamlıhemşin Vakfı ise Trabzon İdare Mahkemesi'ne ÇED kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtı. Hemşin Belediye Başkanı Başar Cumbur, proje tanıtım dosyasının yanlışlıklarla dolu olduğunu söylüyor: "Çayeli'ndeki Kaptanpaşa Deresi'nin ölçümleri yapılmış. Nasılsa hepsi aynı miktarda yağış alıyor, diye Hemşin Deresi'nin ölçümleri verilmiş. 'Balık türüne rastlanmamıştır' deniliyor, ama derede kırmızı benekli alabalık var. Kaymakamlık ve Orman Bölge Müdürlüğü bu derede av yasağı ilan ediyor. Halkın elinde yasak mevsimde avlandığına ilişkin ceza makbuzları var. 'Belediyenin gösterdiği yere harfiyat boşaltacağız,' deniliyor. Benimle yapılmış bir taahhütleri yok ve ben yer göstereceğimi söylemedim. Bu santral sadece bize ve vadiye zarar verir. 20 sene sonra bütün ağaçlar bodur olacak."

'KARAR YASAL DEĞİL'
      Vakıf avukatı Erol Özcan da 'Projenin ve ÇED belgesi gerekli değildir,' kararının yasal olmadığını iddia ediyor: "Projenin tutarlığı yok. Tanıtım projesinin ikinci sayfasında iletim tüneli 3 bin metre, altıncı sayfada sekiz metre. Birinci sayfada 'HES, Nurluca köyüne 500 metre, dördüncü sayfada 200 metre' diyor. Proje sahası 'Seyrek ormanlık' diyor. Doğu Karadeniz'de seyrek ormanlık alan yok. Burası birinci derece heyelan bölgesi. Fırtına Vadisi'nin bilirkişi raporuna göre de hektar başına 667 ağaç düşüyor. Çevre ve Orman Bakanlığı'nın söylediği gibi heyelan ve sele yol açmayacak kadar 100 ağaç kesiminin yapılacağı gerçek değil." Hilal Köyü muhtarı Hamdiye İyi de 88 kişilik köy halkının bu santralın kurulmasına izin vermeyeceğini söylüyor ve devam ediyor: "Burada ağaç kesimi heyelan yaratır."

Kaynak: Sabah

rüzgar enerjisi

SONUC BILDIRISI

EUROSOLAR Turkiye tarafindan Dikili, Izmir de 11-12 Eylül 2006
      tarihlerinde gerceklestirilen Sekizinci Rüzgar Enerjisi Çalişma Grubu
      Toplantisi katilimcilari
      Ttürkiye'de rüzgar enerjisi kullaniminin önündeki engeller nasil
      aşilabilir konusunu ele aldi ve asagidaki sonuc bildirisini acikladi.

1. Yenilenebilir Enerji Kaynaklarindan uretilen elektrik miktarinda YEK
      kanununda ongorulen % 8 lik hedefe kisa surede ulasilabilmesi icin
      elektrik alim fiyati 5.5 €-Cent, alim suresi ise 10 yil olarak tespit
      edilmelidir.

2. Yenilenebilir enerjilerden % 8 uretim hedefine ulasildiginda fosil
      yakit ithalinden her yil 600 milyon EURO tasarruf edilmis olacaktir.

3. Modern ruzgar turbin teknolojisindeki gelismeler gozonune alinarak
      Ruzgar Santrallarinin sebekeye baglanma siniri kisa devre gucunun yuzde
      besinden yuzde sekizine cikartilmalidir.

4. Potansiyelin ve talebin cok oldugu ama sebekenin yetersiz oldugu
      bolgelerde (ornegin Canakkale ve Izmir) sebeke guclendirilmelidir.

5. Yenilenebilir Enerji kullaniminin istihdama katkisini en ust duzeye
      cikartmak icin yerli imalat tesvik edilmelidir.

6. 2008 yilindan itibaren yapilacak ruzgar enerji santrali lisans
      basvurularinda uluslararasi standardlara (The international Measuring
      Network of Wind Energy Institutes (MEASNET) uygun olcum sarti
      aranmalidir.

7. Kyoto protokoluna iliskin degerlendirmeler bir an once
      sonuclandirilarak yenilenebilir enerji icin emisyon ticareti imkani
      acilmalidir.

8. Yakiti bedava, yerli ve tukenmez bir kaynak olan ruzgar enerjisinden
      olabildigince yararlanmanin ulkemizin yararina oldugu gercegi karar
      vericilerce kabul edilmelidir.

Sekizinci Rüzgar Enerjisi Çalişma Grubu Toplantisi katilimcilari

Erol Demirer EUROSOLAR Turkiye Ikinci Baskani, Demirer Holding
      Selahattin Baysal RESYAD Ruzgar Enerjisi Sanayici ve Yatirimcilari Der
      Bsk, As Makinsan
      Atilla Akalin TUREB Turkiye Ruzgar Enerjisi Birligi Baskani, BEST
      Tanay Sidki Uyar EUROSOLAR Turkiye Baskani, TURCEP Turkiye Cevre Platformu
      Koordinatoru, Marmara Universitesi
      Hakki Ulku Izmir Milletvekili
      Osman Ozguven Dikili Belediye Baskani
      Baris Ozerdem Makina Muhendisleri Odasi, Izmir Yuksek Teknoloji Enstitusu
      Kemal Naci Eksi ERNA
      Mustafa Ozcan ENTA
      Aydin Yalcin Makina Muhendisleri Odasi, Siemens
      Mustafa Canbaz EIEI Elektrik Isleri Etud Idaresi
      Cevat Diril Varol Beton Limited Sirketi
      Göknur Kır Energy Danışmanlık
      Ertugrul Atici Seyhan Makina End San. ve Tic Ltd. Sti
      Fatih Ayaz Elektrik Isleri Etud Idaresi
      Gaye Demirhan BEST
      Hasan Gokvardar Dikili Belediyesi
      Mehmet Ali Yuva Ekoloji, Enerji
      Ilhami Arslan TRT
      Ilyas Yilmazer Van Yuzuncu Yil Universitesi
      Naim Ocak Ordekcioglu
      Serra Ozer Makina Muhendisleri Odasi,Gucbirligi Holding
      Sezgin Yazici Istanbul Enerji .AS
      Turgut Okkaya Okkaya&Göçer Mühendislik Bürosu
      Ali Uygan Dikili Belediyesi
      İlknur Kesercioğlu MARÇEP Marmara Cevre Platformu /Edremit Körfezi
      Belediyeler Birliği
      " akıl ve gönül ; insan ...

Hemşin Bir Gül Bahçesidir ve Korunması BİZ Olmanın Yolundan Geçer

T.C ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI
      Orman Genel Müdürlüğü

Sayı :B.18.1.0GM.0.02.05.622.01.01/3560 16/08/2006
      Konu :dilekçe

Sayın :Naci KOBAL
      Adres :..
      ANKARA

Genel Müdürlüğümüze intikal eden Temmuz 2006 tarihli dilekçeniz alınmış olup, incelenmek üzere mahalline gönderilmiştir.
      Yapılacak inceleme neticesinde Orman Bölge Müdürlüğümce tarafınıza ayrıca bilgi verecektir.
      Bilgilerinizi rica ederim.

A.G
      Genel Müdürlüğü
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

Hemşin Bir Gül Bahçesidir ve Korunması BİZ Olmanın Yolundan Geçer

T.C ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI
      Orman Genel Müdürlüğü Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü

Sayı :B.18.1.OGM.1.23.Ş3.200.04/8515 25/09/2006
      Sayın :Naci KOBAL
      Adres :…
      ANKARA

Orman Bakanlığımıza göndermiş olduğunuz Temmuz–2006 tarihli dilekçedeki Şareksel Elektrik Üretim Dağıtım Tic. Ve San. A.Ş.nin Rize İli, Hemşin İlçesi sınırları içerisinde kuracağı Hidro Elektrik Santral ile ilgili müracaatınız incelenmiş olup;
      Orman Bölge Müdürlüğümüzün ÇED Değerlendirilmesi için görüşünü bildirdiği ve raporda tesisin 23.750 m2’Lik kısmın ormanlık alana denk geldiği ilgili şirkete tebliğ edildi;
      İdaremizin tesisin kurulacağı alanda orman yoktur gibi bir bildiriminin olmadığı belirlenmiştir.
      Bilginize rica ederim

N.K
      Bölge Müdür Y.
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000
      Konu hakkında bugün HES Davasının Avukatı Fevziye Hanımla görüştüm. Bakanlıktan gelen bu cevabı da kendişsine ilettim. Zannederim bu cevaba bir yazı eklenerek Dva dosyasına intikal ettirilecek. Ancak benim bu cevap hakkında bir yorumum olacak.
      Diyor ki; "Orman Bölge Müdürlüğümüzün ÇED Değerlendirilmesi için görüşünü bildirdiği ve raporda tesisin 23.750 m2’Lik kısmın ormanlık alana denk geldiği ilgili şirkete tebliğ edildi"
      Kito'dan Ortaköy dibine kadar binlerce dönüm alanda sadece 23.750 m2’Lik yere mi orman imiş.
      Oysa Trabzon Orman Bölge Müdürlüğünün yatırımcı şirketinin sorusuna verdiği cevapta bu bölge Orman Vasfında değildir diyor. Bakanlık bir alt cümlede ise; "İdaremizin tesisin kurulacağı alanda orman yoktur gibi bir bildiriminin olmadığı belirlenmiştir" gibi bir savunma ile Trabzon Orman Bölge Müdürlüğünün yalanını bile sahipleniyor.
      Köyümde Kadastro çalışması yapıldığı sırada 2 bahçemizin arasındaki bir Kızılağacı (Üzerinde Üzüm olduğu için kesmedik ve besledik)bile orman sayarken Kito ile Ortaköy arsındaki bölgeyi nasıl oluyor da Orman saymıyor.
      Bence bu konu da dava dosyasına eklenmelidir. Hatta Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü hakkında da ayrıca suç duyurusunda bulunmalıdır.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Geldik yine ayni yere,
      kim kimle saklambac oynuyor?
      Kito,dan varolan ormanlari orman saymayan,ama kesmege kalkarsan(kendi ihtiyacin icin) orman kabül eden ve yasaklayan kimler?
      Uzunzamandir tartistigimiz yine önümüze geldi:devlet sistem demektir,günlük politikalara kullanilamaz bu halde devletle millet karsikarsiya kalir.Bu sistemsizlik,günlük politikalara ve cikar guruplarina öz varliklarimizi peskes cekmek üzeredir.
      Bu bizim yakindan algilayabilecegimiz bir olaydir,acaba bize ulasamayan veya bizim bilemedigimiz yerlerde sistemsizlik neler yapiyor,aci hesabini nezaman ödeyecegiz?
      Durum öyle gösteriyorki:yerel millete karsi bir kasit var,aynen Murgul,da ,Bergama,da oldugu gibi.
      Hepsini unutalim,bu konu gerceklesirse Hemsin deresi sadece zehirli yilan ve dev kurbagalarin yatagi olacak,tabiatin bütün dengesi bozulacaktir.
      Heppimiz birlikte karsiyiz ve bu kararimizda devam etmeliyiz.
      Eger gücümüz yetmezse internasyonal cevre kuruluslarindan yardim istemeliyiz.
      Selamlarimla

CVP: rüzgar enerjisi

Sn,Sisman,
      önerilerin cok yerinde oldugu fakat henüz "yasalasmadigini" okudum.
      Bu konuda lütfen önayak olarak calisirsaniz,yöremizin tepelerini yine yöremiz insanlarina mal edip holdinglere kaptirmayiz:bu projeyi kendimiz yerel sermaye,enson yabanci teknolojinin yerel imalati ve hakkimiz olan devlet kredileriyle gerceklestirebilirz.öylelikle milletimize modern isyeri,enerji temin ederken benzeri konularda calismalarin önünü acmis oluruz.Cay,kivi vs dünyanin baska yerlerinde cok ucuza ve daha kaliteli mal edilmege devam ettiginden,geleceginin olmadigini kabül etmek zorundayiz.
      Lütfen bu konuda bir kurul olusturalim.Yardim,yerelveri ve kaynaklari arastiralim.Yeni teknolojileri arastirmayi (bildiklerimi aktarma veya getirmeyi) sirasinda yardimci olabilecegimi icten hissediyorum.
      selamlar
      Ekle:
      Bu konuda bir arastirma ve gelistirme institüsü bile kurabiliriz,genclerimiz ayni zamanda benzeri yeni teknolojilerle ugrasarak gelecege el atarlar.
      artik cobanlik ve met oynamak tarih oldu,yeni dünya yeni meslek yeni oyunu oynayabilmeliyiz.
      Bu bir organizasyon isidir,yapilamayacak bir zorunluk yoktur.
      selamlar
      Eke ek:(buarada koptu)
      Artik firincilik pastacilik ve benzeride öldü:bir sehrin yanina 500 kisilik bir moder fabrikayla bütün ihtiyaclar karsilanabilmektedir.enerji konusunda bütün dünya milletleri yeni yatirimlara giriyorlar cünkü fosil enerji kaynaklari bitmek üzeredir.Gelecegin enerji kaynaklari :rüzgar,günes,hidrojen ..olarak tasnif edilebilir ve bunlarin kaynagi ülkemizde vardir.
      selamlarimla
      HERKES BİR YADA BİRKAÇ ÖNERİ YAPIYOR. NE ZAMAN YAPIYOR ? BİRİLERİ GELİP ORTALIĞI KARIŞTIRDIĞI ZAMAN.

HEMŞİNLİ ŞUNU ÇOK İYİ KAVRAMALI.

1- HEMŞİNİN BİRTEK DOĞAL ZENGİNLİĞİ VARDIR O DA DOĞASI.(MADEN YOKTUR. OLSADA RANTABIL DEĞİLDİR.

2- HEMŞİNDE TARLA YOKTUR ZIRAAT YADA TARIMCILIK YAPILAMAZ.

3- HEMŞİNİN ORMANI KERESTELİK DEĞİLDİR. OLANDA YETERSİZDİR.

4- HEMŞİN DERESİNDEN ENERJİ ÜRETMEK CİNAYETLE EŞ ANLAMLIDIR.
      (EĞER HES KURULURSA DOĞA BOZULUR)

HEMŞİN İÇİN ÖNERİ LERİNİZ ŞU OLMALI TURİZM- ÇAY FABRİKASI VE EĞİTİM YATIRIMLARI ONUN DIŞINDA HİÇ BİR YATIRIM OLMAZ

GERİSİ BOŞ LAFTIR.
      YUKAKAPİLİ
      Maksut Kardeşim;
      Geçen ay Maçka'da bir HES Tünel Tipi Barajda görevliydim. Dere bizim dereden daha ufaktı. Hemşin'e yapılmak istenen gibi bir HES yapılıyordu. İnan ki bçok üzüldüm. Yapılan yatırım gerçekten harcanan paraya değmeyecek kadar da pahalı. Üstelik her gün üretim de yapılamayacakmış. Birkaç gün tünel su doldurulacak ve o su bitene kadar enerji üretilecekmiş.
      Hemşin'de enerji üretmek mümkünüdür ancak bunun için derenin tünele alınması gerekmiyor. Küçücük ırmaklarda değirmen tipi santrallerde de enerji üretilebilir.
      Hemşin'de enerji üretilmesi konusunda baştan beri senin gibi düşünüyorum. Enerji üretmek amacı ile yatırım yapılacak son bölge Hemşin olmalıdır. Böyle bir coğrafyayı enerji üretmek için katletmek insanlık suçudur.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Sn,Aksu,
      sahsen internasyonalist ve partilerüstü bir düsüceye hizmet ederken ,sadece örnek olarak o yörelerde ne olduguna aciklamak yönünden deginmistim.Savsatli olmadigimdan daha öncede ve bircokdefa yöremizde nelerin yapilabilecegi konusunda ,düsünmege calistim,yazdim.Düsüncelerimin tamamen dogru olacaginin iddiasinda degilim fakat gördügüm esdegerli modern yörelerden oldukca esinlendigimi ima etmek isterim,oralarda Trabzon,un Macka,si degildi.!!!
      Yöremizde ruzgar ve degirmen sistemleriyle enerji kazaniminin en gecerli sistem olacagini bahsettigim esdegerlikte Avrupa ülkeleri yörelerinde tesbit ettim.
      Yatirimlar konusunda:turizm,mobilya,oyuncakcilik ve paralel olarak gelecegi olan yatirimlara önem verilmesi gerektigi kanisindayim.Bu konuda yeni teknolojilerden kacinmamaliyiz diye düsünmek isterim.
      Sayın Gürman;
      Trabzon maçka örneğini verirken aslında başka bir mesaj vermek istedim ama herhalde anlammışsın.
      Birileri para kazanacak diye çok büyük maliyetlere malolan bir projedir Maçka'daki HES. Bizde yapılacak olan da onun bir benzeridir. Ben bu sebeple karşıyım. O yatırım için yapılacak harcama ile devlet Hemşin'in çehresini ve kaderini değiştirebilir.
      Maksut kardeşimiz Hemşin geneline ait çok güzel bir tanımlama yapmış. Kendisine tamamen katılıyorum.
      Sizin teklifleriniz de çevre ile uyumlu yatırlımlardır. Yanlız sizin Rüzzgar Santralı öenrinize katılamayacağımı söylemek isterim. Böyle bir projenin sebep olabileceği gürültü ve oluşturacağı Manyetik alan bir başka risk içermektedir.

Not: Konunun ne partiler ile ne de siyasi görüşler ile alakası yoktur. Eğer öyle olsaydı ben bugün benimle tamamen aykırı siyasi fikirlere inanan kardeşlerimle birlikte mücadele vermezdim.
      Hemşin Sevdası olan herkes bu projeye karşı çıkmalıdır.

bu dere böyel akacak

alın size bir hemsin deresi resmi
      hemşin insanına laf anlatmanın yanında başkanlık yapmanında ne kadar zor olduğunu resim anlatıyor her halde ben onunda bilincindeyim
      Resimler
      • dere.jpg

327.47 kB, 0×0, 412 defa görüntülendi
      • bascb.jpg

58.05 kB, 0×0, 1,179 defa görüntülendi
      www.medyakaradeniz.com

www.beykozmedya.com

haber portallerim

www.dursunaliyilmaz.com.tr

kişisel sitem yapımda

haber portalı
      Sevgili dostlar yazın. Dahada yazın, kimin ne yaptığını ne yapmadığını yazın. Ama kırmadan dökmeden. Hele hele küstürmeden. Eğer hemşin için birşeyler öneren, yapılsa iyi olur diyen insanların şevkini kırmadan yazın.

Belediye başkanı sizin yazdıklarınızdan alınmaz, size küsmez. O yükümlülüğü alırken siyasi kimliğini cebine koymuş, sorumluluğunu sırtlamıştır. Yada öyle olmalıdır. Eğer yapılması gereken birşeyi yapmamışsa yazar uyarırsınız. Yanlış yapmışsa hesapta sorarsınız. 8o

Haa HEMŞİNDEKİ PARTİ TEMSİLCİLERİNE GELİNCE ;

HEPSİNE HEP BERABER HESAP SORALIM. BURDA YADA BAŞKA YERDE NERDE YAKALARSAK ORDA .

SÖYLESİNLER HEMŞİN İÇİN BU GÜNE KADAR NE YAPMIŞLAR ?
      NE YAPMAK İSTİYORLARDA YAPAMIYORLAR ?
      HEMŞİN İÇİN NE ÖNERİLERİ VAR ?
      PROJELERİ NELERDİR ?
      PARTİ MERKEZLERİNDEN HEMŞİN İÇİN NE İSTEMİŞLER ?

AMA BUNLARI DELİLLİ ANLATSINLAR GÖRELİM. UFUKLARI NEKADARDIR ANLAYALIM?

BAKALIM HEMŞİNİ TEMSİL EDEBİLME YETENEKLERİ NE KADAR ? YAKINDA SEÇİM VAR.! 8o
      YUKAKAPİLİ
      Dalgadan elektrik enerjisi üretti
      SAMSUN (İHA) - Samsunlu Ziraat Yüksek Mühendisi 62 yaşındaki Şinasi Öztürk, 30 yıllık bir çalışmayla dalgalardan elektrik enerjisi üretecek proje geliştirdi.

Öztürk, projenin ucuz maliyetli ve yenilebilir enerji ürütecek olması nedeniyle Türkiye'nin gelecek yıllarda enerji açığını kapabileceğini iddia etti. DSİ 7. Bölge Müdürlüğü'nden emekli olan Samsunlu mucit Şinasi Öztürk, atölye olarak kullandığı evinde ve evin bahçesinde 30 yıllık çalışması sonucu dalgalardan enerji üretecek bir proje geliştirdi. "Dalga Kullanım Projesi" adını verdiği ve kısa adı DAK olan projenin düzensiz dalga hareketlerini düzenli kullanılacak enerji kaynağı haline getirdiğini belirten Öztürk, projenin testlerinden başarıyla geçtiğini ifade etti. Projeye Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan patent aldığını dile getiren Öztürk, "Proje çok basit bir sistemle çalışıyor. Mekanik olarak hazırlanan yüzen kaplara etki eden dalgaların kaldırma kuvvetlerini bir kol vasıtasıyla kapalı bir devredeki pompaya aktararak buradan hidrolik basınçlı sıvı elde ediyoruz. Basınçlı sıvıyı da enerji üretmeninde kullanıyoruz. Yaklaşık 25 santimetre üzerindeki bütün dalgalar sistemi başarıyla çalıştırıyor" dedi.

Projesini TÜBİTAK'a gönderdiğini ancak yeteri kadar destek göremediğinden yakınan Öztürk, projenin konvansiyonel yöntemlere alternatif olabileceğini, temiz ve ucuz olduğu izin tercih edilebileceğini ve üç taraflı denizlerle çevrili olan Türkiye'nin bu anlamda avantajlı olduğunu söyledi. 300 bin YTL'lik bir yatırımla orta büyüklükteki bir barajdan daha fazla elektrik üretebileceğini belirten Öztürk, projenin ucuz maliyetli ve yenilenebilir enerji üretecek olması nedeniyle Türkiye'nin gelecek yıllarda enerji açığını kapatabileceğini iddia etti.

Türkiye'de projesine destek arayan Öztürk, "Bütün çabalarıma rağmen Türkiye'de bu projeye destek bulamazsam, daha önceden projesini anlattığım ve beni ülkelerine davet eden Norveç, İngiltere veya ABD'ye gideceğim" diye konuştu.

İKİ ÇİFT LAFIM VAR.

AĞAÇ KESİMİNE KARŞIYIZ DEĞİLMİ KESİLEN AĞAÇLAR GEÇ BÜYÜYO DEĞİLMİ.SİZE GÖRE BALIKLAR ÖLECEK DEĞİLMİ. PEKİ ÖRNEĞİN ADAMLAR KANTARLIYI KEL ARAZİYE DÖNÜŞTÜRDÜ AĞAÇ KERESTE ODUN NE VAR NE YOK SİLDİLER BUNLARA NEDEN BİŞEY OLMUYO,DERELERE KİREÇ DÖKEREK BALIKLAR KATLEDİLİYO UFAK BÜYÜK YAPANLARA BİŞİ YOK.DEVLET DIŞARDAN ELEKTRİK SATIN ALIYO,YAPILACAK TERMİK SANTRALE HAYIR DİYOSUNUZ.AĞAÇ BÜYÜMÜYORSA ODUNCULARIN KESTİĞİDE BÜYÜMÜYO BALIĞIN NESLİ TÜKENİYOSA KİREÇ SOYUNU KURUTUYO NİYE KİMSE BU AÇIDAN DÜŞÜNMÜYO NİYE BAZI ŞEYLERİN YÖREYE FAYDALARI DEĞİLDE HEP KÖTÜ YÖNLERİ DÜŞÜNÜLÜYO.
      LÜTFEN SİTEYİ SİYASİLEŞTİRMEYELİM
      SOYU SOYSUZ OLANIN SÜTÜ BOZUKTUR BEYLER