Duyuru Hemşin Hes

HEMŞİNDE HES

ülkemizin doğal güzellikleri bozulmamışi nadir yerlerinden olan rize ili hemşin ilcesinde yaşayan ve çalışan bir insan olarak kendimi çok şanslı hissetmekteyim.günümüzde ülkelerin en önemli meselesi olan enerjiye ihtiyacın jarşılanmasıdır.
      ülkemiz,petrol,doğal gaz gibi enerjilerin doğal rezervlerine sahip değildin ancak enerjinin bir başka türü olan ve hayatımızın her evresine ihtiyac olarak girmiş elektrik enerjisi üretimin de ön pilana çıkan su da ise kendimize yetebilecek potansiyele sahibiz.
      ben,vatanını seven biri olarak yeterince suyumuz variken bu imkanımız değerlendirilmeden dışarıdan doğal gaz alarak üretilen elektriğimizin %47lik bölümünde dışa bağımlı hale getirimiş olmamızı YADIRGIYOR VE KINIYORUM bunun için ilgili kurumlarımızın hazırladığı HES projelerinin yapılmasını başarılıp işletmeye açılmasını canı gönülden istemekle beraber bu tesislerin gerek yapılırken gerekse yapıldıktan sonra işletilirken çevreye uyumlu halde olmalarına devletimizin ilgili organlarının yeterli hassasiyeti göstereceklerine inanıyorum.
      yöre halkı olarak ve burada yaşayan bir hemşinli olarak HES projeleri ve elektrik enerjisi üretimi konusundaki düşüncelerimin ilgili kurumlarınca bilinmesi ve tüm hemşinde yaşayanların bu gibi yatırımlara destek olacaklarına cani gönülden inanıyor ve saygılarımı sunuyorum..HASAN MATARACI
      Tecinali ATT, Davay, Mataracı Kardeşler;
      Size sadece bir soru soracağım.
      Hemşin'e yapılması düşünülen HES'in Ön Tanıtım Prejesini gördünüz mü?
      Bu konuda bir bilginiz var mı?
      Bu konuda cevabınızı alrdıktan sonra konuyu daha ayrıntılı tatışabiliriz.

Tecinali ATT Kardeşime bir hatırlatma.

Hemşine yapılması düşünülen proje Termik Santral Değil HES (Hidro Elektrik Santral)' dir.
      Termik Santrallerin yakıtı Kömürdür. HES'lerde elektrik ise suyun rotorlardan geçirilmesiyle elde edilir.

Not: Sayın Y.N.Mataracı. Emekli olmadan önce nerede yani hangi ilde çalışırdınız?
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

şakir abi

benim o projeyi görüp görmemem bişeyi değiştirmez.PEKİ abi sen kantarlı köyüne gittinmi bu sene gördünmü orayı ne yaptıklarını yaylaya balık avlamaya gidipte hüsranla döndünmü.ayrıca yunus dayıyada teşekkür ederim çok güzel noktaya değinmiş herşeyi ELEŞTİREN kardeşler hemşine en son ne zaman geldiniz.
      SOYU SOYSUZ OLANIN SÜTÜ BOZUKTUR BEYLER
      Tecinali Kardeşim;
      Birşeyden emin ol. Hemşin'de HES'e karşı olanlar Hemşin'in düşmanı değil. Tam tersine Hemşin sevdalıları. Hemşin'e HES konusunu okursan projedeki her şey orada yazılı. Belki biraz vaktini alır ama önce yazılanları bir oku. Proje Tanıtım Raporu bile bir sürü yalanla dolu.
      Birşeyin taraftarı ya da karşısında olmak için önce onun ne olduğunu bilemiz gerekmiyor mu?
      Hemşin'e HES yapılırsa tıpkı Taş Ocakları gibi olacak. Ne bir tane Hemşinli orada işe girecek ne de Hemşii Esnafının işleri artacak. İş bittikten sonra da orda bir tane Hemşinli olmayacak. Çünkü çalışacak kadronun vasıfları belli.
      Kantarlı'da traşlamak suretiyle ormanlarımızı belki de bir daha geri gelmeyecek şekilde katlettiler. Haberimiz bile olmadı. Şimdi tamamen bitirmek istiyorlar. En azından buna engel olalım.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      mataracı abimiz bir eleştiri yapmış
      hemşin hakkında hemşinde yaşayanların söz hakkı olduğu ile ilgili
      ama unutmasınki biz gurbette yaşayan hemşinliler büyükşehirlere duyduğumuz sevdadan ötürü buralara gelmedik
      gelmemizin sebebide aşikardır
      bunun sorumlusu kendisi ve kendisinin yaşında olan hemşinlilerdir şayet bizde hemşinde aş imkanı bulsaydık buralara gelmezdik
      HES konusuna gelirsek
      bu projeyi bende inceleme fırsatı buldum
      derelerimize döşeyecekleri boruları gördüm
      derenin suyunun ne kadarını kullanıcaklarına baktım (ki debinin yeterli olmadığı uzman arkadaşlardanda duydum)
      yeryüzündeki en güzel doğa harikalarından biri olan hemşinde böyle bir projenin hayata geçmesi demek bütün ekolojik dengenin alt üst olacağı anlamına geliyor (kendi görüşüm değil uzman görüşüdür)

hemşinde yapılacak bu çalışmanında hemşinliye hiçbir faydası olmayacağıda bellidir
      hemşin ve hemşinliler için bölgemizde hangi yatırımların yapılmasını defalarca yazdık bakınız yöremiz için neler yapılabilir bölümü

HES yapmak isteyen yatırımcılarada bir sözüm var
      eğer gerçekten hemşin için birşeyler yapmak istiyorlarsa
      bölgemizde istihdam yaratacak yatırımlara yönelmelerinin daha hayırlı olacağı kanısındayım
      örneğin çay fabrikası turizm ekolojik tarım vb.

hemşini savunan abilerim kulak veriniz

hemşini sevseydiniz şayet çekip gitmezdiniz. abimiz hemşine birşeyler kazandırmak için hemşindemi olmak gerekiyor diyo ; evet tabiki gerekir uzaktan bakmakla olayın içinde olmak arasında çok fark vardır.yaşadığınız yerde hiç iki gün elektriksiz kaldınızmı;kalmazsınız işte konun bize faydası bu,çalışan hemşinli olmasada hemşin bu işten kar yapacak.ayrıca ülke bütçesinede faydası olacak emin olun.büyük şehirlerde ticaret yapan abiler hemşini seviyorsanız bu sınırsız göçleri durdurmak istiyorsanız biraz da hemşine yatırım yapın bi zahmet konuşmayı gördüğünüz gibi bi fonksiyonu olmayan ben bile yapıyorum.
      İCRAAT LAZIM!!!
      AHMET BENEK KARDEŞİM

KONU HAKKINDA FAZLA BİR BİLGİ SAHİBİ OLMADIĞIN BELLİ
      YAPILAN YATIRIM DEĞİL BATIRIM DIR

BİZ BİRŞEYLER YAZMADAN ÖNCE ARAŞTIRIYORUZ UZMANLARA DANIŞIYORUZ
      YANİ "İSTEMEZÜK" ANLAYIŞIYLA YAZMIYORUZ
      ANKARADA HES TOPLANTISI YAPILDIĞINDA TOPLANTIDA MÜHENDİSLER VE BİYOLOG ABİLERİMİZ VARDI
      VE PROJEYİ DEĞERLENDİRDİLER
      ZATEN KONUDA MAHKEMEYE İNTİKAL ETTİRİLDİ
      MAHKEME AŞAMASINDA ÇOK FAZLA ŞEY YAZMAKTA DOĞRU DEĞİL
      YALNIZ HES PROJESİNİ HAZIRLAYAN ARKADAŞLARDA DUYDUĞUMUZA GÖRE BOŞ DURMUYORLAR VE BAZI VAATLERDE BULUNUYORLARMIŞ
      NEYSE BİZ BU PROJENİN HAYATA GEÇMEMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA ÇALIŞACAĞIZ

UNUTMAYINKİ HEMŞİNLİ OLMAK İÇİN HEMŞİNDE YAŞAMAK GEREKMİYOR VE GURBETTE YAŞAYAN HEMŞİNLİLERDE GURBETTE OLDUKLARINDAN ÇOK MUTLUDA DEĞİLLER
      Tecinali ATT;

Sana ciddi bir teklifim var. Eğer bunu yapabilirsen gurbette bir gün daha kalan namerttir.
      Bana hemşinde Müfettişlik bulacaksın. Çocuklarımın nbirine Anadoılu Lisesi diğerine düz lise bulacaksın.
      Bana kalacak bir ev bulacaksın.
      Fevziye Hanıma bir avukatlım bürosu, Zekeriya'ya Mali Müşavir bürosu ve müşteri bulacaksın.
      İrfan'a bir lokanta bulacaksın. Gençlerimize çalışacakları işyerleri bulacaksın.
      Bunları yapabiliyorsan konuş.
      Yoksa saçmalığı bırak.
      Bizler buraya kendi isteğimizle gelmedik. Babalarımız dedelerimiz gurbetçi idi.
      Konu hakkında yazıyorsan önce daha önce yazılanları oku. Hemşin'e HES yapılırsa Hemşin'de elektrik kesilmeyecek mi zannediyorsun? Hemşinliler iş mi bulacak zannediyorsun?
      Hemşin'de yapılacak HES'in ne kadar elektrik üreteceğini biliyor musun?
      Türkiye enerji üeetimine ne kadar katkısı olacak biliyor muusn?
      Kaç paraya mal olacak biliyor musun?
      Bu paranın kimden çıkacağını biliyor musun?
      Keban, Sarıyer, Atatürk, Oymapınar vb. HES'lerin %kaç ile üretim yaptığını biliyor musun?
      Bu barajlarda sadece bir tanesinin kapasitesini binnde bir artırsa Hemşin'e yapılacak HES'ten kaç kat fazla enerji üreteceğini biliyor musun?
      Bunların hiç birini bilmiyorsun ama hala kafana göre konuşuyorsun.
      Hemşin dışında yaşayanları hangi hakla konuşmaktan men etmeye çalışıyorsunuz?
      Utanmasanız bizi bir de Hemşin düşmanı ilan edeceksiniz yahu.
      Hemşin dışında yaşayanlar bir sene Hemşin yerine mesela Antalya'ya gitse Hemşin esnafı ne yapacak yahu?
      Siz Hemşin dışında yaşayanlara bu şekilde bakarsanız Hemşinliler de memleketine geldiğinde gidip alışverişini Pazar'dan yapar.
      Bunu dahi düşünemiyorsunuz yahu?
      Biz Hemşinliyiz. Hem de en az sizin kadar Hemşin'liyiz.
      Yarın sizin tayininiz diyelim ki İzmir'e çıktı. Ne yapacaksınız? İstifa edip de Hemşin'de çobanlık mı yapacaksınız.
      Diyelim ki çoluğunuz çocuğunuz üniversiteyi bitirdi ve mühendis, doktor, avukat vb. oldu. Onları Hemşin dışına göndermeyecek misiniz?
      Sayın Y.N.Mataracının oğlu sevgili Hasan Kardeşim Elektrik Mühendisi olsaydı ve İstanbul'da çok büyük bir Fabrikada iş bulsaydı Sayın Y.N.Mataracı göndermeyecek miydi?
      Buanjlamsız tartışmayı bırakın ve Hemşin'e yapğılacak HES'i konuşun. Tabi ki bir fikriniz varsa.
      HES'e Baraj yapılmayacak BENT yapılacak demekle bu işler olmuyor.
      Selam ile...
      Yazar: saksu Tarih: 11.01.2007 Saat: 16:33

Tecinali ATT;

Sana ciddi bir teklifim var. Eğer bunu yapabilirsen gurbette bir gün daha kalan namerttir.
      Bana hemşinde Müfettişlik bulacaksın. Çocuklarımın nbirine Anadoılu Lisesi diğerine düz lise bulacaksın.
      Bana kalacak bir ev bulacaksın.
      Fevziye Hanıma bir avukatlım bürosu, Zekeriya'ya Mali Müşavir bürosu ve müşteri bulacaksın.
      İrfan'a bir lokanta bulacaksın. Gençlerimize çalışacakları işyerleri bulacaksın.
      Bunları yapabiliyorsan konuş.
      Yoksa saçmalığı bırak.
      Bizler buraya kendi isteğimizle gelmedik. Babalarımız dedelerimiz gurbetçi idi.
      Konu hakkında yazıyorsan önce daha önce yazılanları oku. Hemşin'e HES yapılırsa Hemşin'de elektrik kesilmeyecek mi zannediyorsun? Hemşinliler iş mi bulacak zannediyorsun?
      Hemşin'de yapılacak HES'in ne kadar elektrik üreteceğini biliyor musun?
      Türkiye enerji üeetimine ne kadar katkısı olacak biliyor muusn?
      Kaç paraya mal olacak biliyor musun?
      Bu paranın kimden çıkacağını biliyor musun?
      Keban, Sarıyer, Atatürk, Oymapınar vb. HES'lerin %kaç ile üretim yaptığını biliyor musun?
      Bu barajlarda sadece bir tanesinin kapasitesini binnde bir artırsa Hemşin'e yapılacak HES'ten kaç kat fazla enerji üreteceğini biliyor musun?
      Bunların hiç birini bilmiyorsun ama hala kafana göre konuşuyorsun.
      Hemşin dışında yaşayanları hangi hakla konuşmaktan men etmeye çalışıyorsunuz?
      Utanmasanız bizi bir de Hemşin düşmanı ilan edeceksiniz yahu.
      Hemşin dışında yaşayanlar bir sene Hemşin yerine mesela Antalya'ya gitse Hemşin esnafı ne yapacak yahu?
      Siz Hemşin dışında yaşayanlara bu şekilde bakarsanız Hemşinliler de memleketine geldiğinde gidip alışverişini Pazar'dan yapar.
      Bunu dahi düşünemiyorsunuz yahu?
      Biz Hemşinliyiz. Hem de en az sizin kadar Hemşin'liyiz.
      Yarın sizin tayininiz diyelim ki İzmir'e çıktı. Ne yapacaksınız? İstifa edip de Hemşin'de çobanlık mı yapacaksınız.
      Diyelim ki çoluğunuz çocuğunuz üniversiteyi bitirdi ve mühendis, doktor, avukat vb. oldu. Onları Hemşin dışına göndermeyecek misiniz?
      Sayın Y.N.Mataracının oğlu sevgili Hasan Kardeşim Elektrik Mühendisi olsaydı ve İstanbul'da çok büyük bir Fabrikada iş bulsaydı Sayın Y.N.Mataracı göndermeyecek miydi?
      Buanjlamsız tartışmayı bırakın ve Hemşin'e yapğılacak HES'i konuşun. Tabi ki bir fikriniz varsa.
      HES'e Baraj yapılmayacak BENT yapılacak demekle bu işler olmuyor.
      Selam ile...

BU YAZIYA KATILMAMAK MÜMKÜN DEĞİL BENDE GURBETTEYİM ABİMDE GURBETTE ANNEM BABAM RİZE PAZARDA BİZ ONLARIN YANINDA OLMAYI İSTEMEZMİYDİK İSTİYORUZ AMA BİR FABRİKAYA GİRP MEVSİMLİK İŞÇİ İLE BİR EV DÖNMÜYO ONUN İÇİN İNSANLARIMIZ İŞ BULMAK İÇİN GURBETE GELİYOR KİM TOPRAKLARINI BIRAKIRDA GURBETE GİDER BU YAZIYA KATILIYORUM ÇOK ÇOK DOĞRUDUR...
      bu yazdıklarınızın hesabını bana soracağınıza gidinde hemşini bu hale getirenlere sorun.ben görüşümü yazarım gerisinide takmam işi kavgaya dönüştürmeye gerek yok.AYRICA BEN SİTEDEN KİMSENİN İSMİNİ VERMEDİM.AMA ADAMIN BİRİSİ KİM OLDUĞUNU BİLMİYORUM.BENİ TEHDİTMİ ETTİRMEK İSTİYOR NE İSTİYOR BİLMİYORUM İNSANLARI ÜSTÜME SALMIŞ SAĞOLSUN.TELEFONUM SUSMUYO AMA OLSUN BİŞEY DEMİYORUM.ALLAHINDAN BULSUN.DÜŞÜNCELERİMİ YAZAMAYACAKSAM YAZDIKLARIM YALAN YANLIŞ ANLATILACAKSA BEN DAHA BİŞE YAZMIYORUM.

SİZİ DAVANIZLA BAŞBAŞA BIRAKIYORUM.

MUSTAFA ÇAKIR ABİ

Senin yaşadığın herşeyi yaşadım bende ben 7 sene karda kışta dediğin gibi okula gittim yaya iz vuruyorduk sabahın beşinde her akşam saa7 de eve geliyorduk benim senden aşşa kalır bi yanım yok senin kadar bende çalıştım çay bahçelerin de poruş ettim bende ormandan odun getirdim. yani emin olki gaz lambası olayı hariç senden daha kötü yaşadım.fakat ben hepinize abi dediğim halde siz beni küçük düşürücü laflar ediyorsunuz emin olunki buyukler olarak kötü örnek oluyorsunuz. ben 5 yaşında çocuk deilim unga unga falan olmadı abi ben size şimdiye kadar ne saygısızlık yaptım hepinize abi diyom görüşlerimi söylüyom ama bizim hazin sonumuz malum birbirimizi desteklemek yerine birbirimize köstek oluyoz.
      İNSANLARI BÜYÜK KÜÇÜK AYIRMAYALIM.KİMSENİN NASIL YAŞADIĞINI KİMSE BİLMEZ.
      Bide bi cevap vereyim bi abimiz sormuştu söyleyeyim ben tayinim çıksa hemşinden giderim neden giderim çünkü bizden öncekilerin bi faydasını görmemişiz neyi koruyup kollamaya çalışıyoz.beni düşünmeyenin bana saygı sevgi göstermeyenin olmak istediği yerde ben kalmam.benden öncekiler bi gelecek bırakmamışki ben ben burda kalayım.BU GELECEĞİ SİZ BÜYÜKLER BIRAKACAKTI İŞTE.ALLAHA EMANET OLUN
      AHMET BENEK
      Bu arkadaşlarımızın hes konusundaki görüşlerine bende katılmıyorum ancak,bu onların Hemşine zarar verme düşüncelerinden ileri gelmiyo tabi sadece Hemşine de birşeyler yapılması iyiniyetinden kaynaklanıyor.Hemşin için neler mi yapmış Tecinalı ATT ve şu anda bulunan az sayıdaki Hemşinli.En azından o ve onun gibi az sayıda Hemşinli sayesinde hala ilçe olmayı sürdürüyoruz,okul hala onların sayesinde açık,köyler onların sayesinde şen ve yazın şehirlerden tatile gidenler hala oralarda yolları açık,suları akıyor,elektirikleri çalışıyor vaziyette bulabiliyorlarsa yine onların sayesindedir.Sizde kabul edersinizki insan olan yerde canlılık ve hayat olur.Şimdi sen ne yaptın Hemşin için diye eleştirdiğimiz az sayıdaki Hemşin lide tası tarağı toplayıp ilçeyi terketse ,yazın tatile gittiğimiz zaman ormanların ve dikenlerin içinden yolları ve evleri ararız herhalde.....Ateş düştüğü yeri yakıyo tabi,acımasız olmayalım...Hes konusunda yeterince bilgiye sahip olmayabilirler,Hemşine vereceği zararıda bilemeyebilirler,bunlar anlatılır;ancak diğer konudaki yorumlar olmadı...
      Sn,hemsehrilerim.
      yöremize bu tip HES,in zararlar acagini lütfen milletimize kanitlayalim:her köyden bir heyetle Trabzon,da kurulan HES ziyaret edilsin ve yerinde görülsün,diye bir teklifte bulunmak istiyorum.Buna sebeb ,cok büyük bilgilendirme acigini tekrar tesbit etmis olmamdir,bunu ilga etmeliyiz.

En önemlisi ,yöremizde gelismek icin enerjiye ihtiyac oldugu coktan bellidir.HES,lere alternatif enerji üretimi neden devletin programinda yoktur,anlasilamaz?Ruzgar enerjisinden ve büyük irmaklara kurulabilecek yerel degirmenlerden faydalanilabilecegini cok defa tartistik ve yararliligina karar verdik.Bu konularda devlet ve AB proje yatirimi olamazmi?Hatta yöremiz insani yapim ve gelistirme konularinda birlikte calisamazmi?
      Baska bir konuda:HEMSINDE PROJE GELISTIRME ,ye sira gelince burada yazmaktan usanmayanlarin ön toplantiya bile katilmadiklarini okuduk:orda herkonuda yardim alinabilecek bir projeyi gelistirmek mümkündür,cünkü böyle bir sahsi yatirim her aileye agir gelebilir .Bu konuya önem vermemeyi en büyük acigimiz olarak kabül etmemiz gerektigi düsüncesindeyim.

Tarihi olarak, herhal yöremiz gurbete mahküm edilmis,bunun nedenlerini yukardaki yazida bulmak mümkün:Hemsinde istihdam yatirimi sadece iki firin bir pilitaci,bir terzi,bir demirci.bir bakirci.. gibi ,kücük sahsi kazanc dükkanlarini gecememis ve hala öyledir.Arastirmalarin verilerine göre cok eskiden bile ,sigircilik ,sütcülük,peynircilik,kereste ve mobilyacilik konularinda orta veya ileri industri kuruluslarinin mümkün olabilecegi ve cok insana is verebilecegi ispat edilmistir.Dedelerimiz saraya balmumu yollarken bir kandil veya mum atölyesi acmayi düsünememislerAynen bunun gibi yöremizde Kanada odun evleri moda olduBugün buna turizmide ekleyebiliriz.Dünyanin encok modern industrisi bulunan ülkesinde uzun yillar okul ve yasam tecrübelerim:özellikle kücük bölgelere yeniden dönüsün ragbet görüp gerceklestigidir.Bu konumda yöremizin gelecekte daha cok cekici olabilecegi kendi elimizdedir.
      Elbetteki gurbette yasayanlarimizin günleri "bir eli yagda digeri balda"olarak gecmemektedir,fakat suan Hemsin,de yasayanlarimizin gurbetcilerden daha müsakkatli bir hayata katlanmakta olduklari aciktir.

Yerel olarak orta ve kücük kuruluslarin desteklenmesi,bunu yaparken yöresel tarihi becerilerimizden faydalanirken modern tekniklerden yararlanarak "tekrar oturan millet-Olcaytu" yapabilmemizin bize bagli oldugu düsüncelerimle.

Heppinizi saygi ve sevgiyle selamlarim
      Sevgili Can Kardeşim;
      Ben asla Hemşin'de yaşayanları suçlamadım. Hiç kimswe de onları suçlamıyor. Tam tersine Gomno Muhtarı Hemşin dışında yaşayanları Hemşinli saymıyor. Bunu yaparken düşünmüyor ki hepimizin dedeleri babaları gurbetçi idi.
      Gomno muhtarı ya da HES'e taraftar olanlar itiraf ediyoırlar ki HES konusunda hiç bir bilgileri yok. Peki o zaman ne demeye hiç bir bilgileri olmadığı konuya Hemşin'de yaşayanlar olarak destek veriyorlar.
      Dün burada yazdım. Maçka'da aynı tipte bir santral yapılmakta. Gittim, gördüm, inceledim ve birileri ile de konuştum. Sayın Gürman'da aynı şeyi teklif ediyor. Hemşin'e HES yapılsın diyenler ve karşı çıkanlarla orada bir gezi yapalım. Olayı yerinde görelim. İkizdere'de aynı tip bir proje senelerdir elektrik üretir. Gidip orayı da görelim oranın halkı ile de konuşalım. Kararımızı hep birlikte verelim. Ne yapacaksak da hep birlikte yapalım.
      Ama bunu yapmak yerine Hemşin dışında yaşamak zorunda kalmış insanları Hemşinli saymamak bizlere hakarettir.
      Benim babam gurbete gelmiş. Başkalarının da babaları ve dedeleri gelmiş. Şimdi bu gelişte hiç bir suçu olmayan insanları Gomno muhtarı hangi sebeple suçluyor?
      Dedelerimiz gurbete gitmeseydi Hemşin'e o konakları nasıl dikeceklerdi?
      Evlerimizi nasıl yapacaklardı?
      Gomno muhtarımız buraya 2-3 tane yazı astı ve ortalıktan kayboldu. Neden hala sorularımıza cevap vermiyor?
      Kendisinin buraya yazdığı yazıların arkasında mutlaka başka bir gelişme olmalı. Yakında onun da bombası patlar.
      Gelecek günler büyük gelişmelere gebedir. Taş Ocağı bizim için bir tecrübe idi. HES ise daha büyük bir direniş olacaktır. Bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.
      Lütfen herkes Hemşin'e sahip çıksın. Hiç kimse de başkalarının ateşe sokmadığı için onun maşası olmasın.

BİZ BURDAYIZZ.....!

hes için yazdıklarını okudum vatandaşın biri hes,e karşı olanlar hemşinde yaşamayanlardir demiş bilmeden sadece kendi fikrini yazmiş gerçeği araştırmadan ben sürekli hemşinde yaşiyorum bende bu işe karşiyim benim gibi yüzlercesi bi çay fabrikasi yapılsın diye kimse bu iş kadar çırpınmıyor birileri buişten pay almanın peşinde doğacak felaketten habersiz ve bilinçsiz bizde hes yapılmasındiye gereken ne varsa yapmaya hazırız bende imzaladim şimdi birileri bi
      zim pişman olduğumuzu söylüyor hayır pişman değiliz hes yapılmayacak derem yine özgür akacak herkese duyurulur ...

BİZDE BURDAYIZZZ

MERHABA ARKADAŞLAR,

Öncelikle bu sitenin kurucularına sonsuz teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Açılan konulara ve yazılan yazılar bakıldığın da burada ki üyelerin çoğunluğu HEMŞİN SEVERLER. Amma burada yazılanların nereye gittiğini ve ne sonuçlar doğuracağını da bilinmesi gerekir.

Burada konu hidroelektrik santrali ve konuşulması gereken bu projenin yaraları ve zararları olmasına rağmen nedense hiç alakası olmayan başka çalışmalardan bahsedilerek laf kalabalığı yapılmaktadır.

Kantarlıda ağaç kesimlerinden bahsediliyor;

Ben HEMŞİN’E 1990 yılında geldim. Köyüme döndüğüm de ormanlarımız da dışardan gelen insanlar tarafından kesimler yapılıyordu. Kişisel olarak bir şey yapamayacağımı anlayınca arkadaşlar ile birlikte bir kooperatif kurduk. Kurduğumuz kooperatif aracılığıyla köyümüz de birçok genci iş sahibi, mal mülk sahibi ettik.

7000–10.000 metreküp istihsal yapılırken biz 1.500metreküpe indirip, köyden gurbette olanları geri çağırarak iş imkânı sağladık. Eğitim seviyelerini bir nebzede olsa yükselttik

Diyebilirsiniz ki ormanları katlettiniz biz ormanları yok etmedik kestiğimiz her ağacın yerine fidan diktik ve bu fidanların sağlıklı bir şekilde büyümesinde çalıştık, bakımlarını yaptık.

ASIL KONUMUZ OLAN HİDROELEKTRİK SANTRALİ’NE GELİRSEK

Burada uzun uzadıya yazmaya gerek yok gerçek HEMŞİN SEVERLER zaten bu konuyu baştan beri takip ediyorlardır. Şuan Hemşin’in gündeminde olan bu santralı kurmak isteyenlerin yapmış oldukları çalışmalardır. Pembe vaatlerle yanlarına aldıkları birkaç kişiyle birlikte santralın yapılması için imza toplama kampanyasına koyulmuşturlar.

Hazırladıkları raporlar bilirkişilerle incelenmiş olup hiçbir tutar yanı olmadığı tespit edilen bu projeyi hayata geçirmeleri demek o güzergâh da canlı varlıkların sonu demektir.

Durum yargıya intikal etmiştir ve doğru karar yargıdan çıkacaktır. Yalan yanlış bilgilerle insanlara iş vaadiyle kandırıp imzalarını alan kişiler ilgisi olmadıkları konularda yanlış kamuoyu oluşturuyorlar.

Gerçek HEMŞİN SEVERLERE selam ve saygılar..
      "pembe vaatlerle yanlarına aldıkları birkaç kişiyle birlikte"

Sevgili Cengiz Kardeşim;
      Acaba sadece pembe vaadler mi? Hemşinlilerin pembe vaadlere karnı toktur. Bu sebeple bunun arkasında başka bir şeyler aramak lazım.
      Bugün HES'e destek verenler dün de Taş Ocağına destek veriyorlardı. Taş Ocağı hata idi diyenler yarın HES hata idi diyebilirler ama o zaman işi işten geçmiş olabilir.
      Hemşin'e HES yapılacaksa da yapılmayacaksa da kararı yasalar verecektir. Yasadışı zorlamalarla belki bir yere kadar gelebilirler ama asla sonuna kadar gidemezler.
      Buı konu gittikçe büyüyecek ve emin ol birileri bu HES'in altında kalacak. Üç kuruşluk menfaatleri için birilerinin kuyruğu olmaya niyetlenenlere Hemşin'li elbette gereken cevabı verecektir.
      Aklıma ilk gelen şey Hemşin'de bazı esnafları protesto etmek. Mesela onlardan zerre miktarda alışveriş yapmamk. Ne kadar faydası olur bilmiyorum ama bugüne kadar yapmadığımız birşeyi yaparak onları tamamen dışlamak. Selam bile vermemek. Adlarını açıkça ve çekinmeden heryerde haykırmak gerekiyorsa da bunu hep birlikte yapmak.
      Dün taş ocağını Hemşin'e sokanlar bugün HES'i sokmaya çalışıyorlar. Tabi ki bundan da menfaat sağlama peşindeler.
      Bir de diyorlar ki gurbete niye gittiniz.
      Be adam; Bizler de sizin gibi işbirliçiliik yaparak Hemşinliyi satsaydık gurbete gitmeye ihtiyacımız olur muydu?
      Çay Fabriaksınınyapılması için kılını kıpırdatmayanlar Hermşin'den bir tek işçi alıp çalıştırmayacak bir tesisi için nasıl da kendilerini paralıyorlar.
      İŞİN İLGİNÇ YANI HES'İ DESTEKLEYENLER KİM
      KARŞI GİBİ GÖRÜNÜPTE DESTEKLEYENLER KİM
      AÇIKÇA YAZILMIYOR DUYULMUYOR SÖYLENMİYOR
      HES'E KARŞI OLANLAR BAS BAS BAĞIRIRKEN
      DESTEKLEYENLER NEDEN AÇIK AÇIK BUNLARI YAPMAYIPTA KAPALI KAPILAR ARDINDA KONUŞUYORLAR

BU DURUM TAŞOCAĞINDADA BÖYLEYDİ

EĞER HEMŞİN ESNAFIDAN BİRİLERİ HEMŞİN'DE YAPILMAK İSTENEN BÖYLE PROJELERİ
      "İNŞAAT AŞAMASINDA ÇALIŞAN İŞÇİLERİN İHTİYAÇLARI İÇİN MALZEME SATARIZ"
      MANTIĞI İLE DESTEKLİYORLARSA BUNUDA BELİRTSİN

İLÇEMİZDEKİ PARTİ BAŞKANLARIDA GÖRÜŞLERİNİ YAZSIN DİYE AYRICA BELİRTMEDİM ÇÜNKÜ ONLARINDA ÇOĞU HEMŞİN'DE ESNAFLIK YAPIYORLAR

KİM NE DÜŞÜNÜYOR BİLELİM

HEMŞİLİLER

Ben yine söylüyorum yıllardır hemşin hep kaybetti yine bu yanlış purojeler yüzündenden yine kaybedecek bizde bu yanliş yapılan gereksiz işlere müsaade etmeyeceğız aklım almıyor bi çay fabrikasi yapalım diye kimse bu kadar çaba sarfetmiyor birileri bu işten kazanç sağlayacak diye neden bu kadar çırpınıyoruz hemşine geleceğe yönelik yapılmasi gerekenler var ama o konulara kimse duyarlı deyil bazıları hemşinin geleceğiyle oynuyor son pişmanlık fayda etmez......!