Duyuru Hemşin Hes

Sevgili Davay kardeşim.

Belki duymadınız, karadeniz sahil yolunun büyük bir bölümü tamamlandı ve resmi makamların yaptığı açıklamaya göre yanlış hatırlamıyorsam 20 kilometrelik yer kaldı yapılmayan. Hemşin'de bu proje başlayana kadar o yol çoktan hizmete girmiş olur.

Kaldıki bu taşıma sırasında yola vereceği hasardan bahsittim. Taş ocaklarının iş makinelerinin yolları ne hale getirdiğini görmediniz galiba. Bir sene içinde yollar patates tarlası gibi oldu.

Aslında fazla tartışmaya gerekte yok. Konu yargıya intikal etmiştir. Yargı olumlu yada olumsuz kararını verir ve mesele kalmaz.

Bazı işlerin doğru yada yanlışlığını da zaman gösterir. Önemli olan o zamanı beklemeden yanlışı görüp o yanlışa düşmemektir. Doğruysada gene zaman kaybetmemek gerekir elbetteki.

İş yapalım, yatırım yapalım diye düşüncesiz ve ileriyi göremeden yapılan işlere çok güzel örnekler var Hemşin'de. Tarihi taş köprünün hemen yanı başına yapılan ucube beton köprü bunun en güzel örneği.Gelecek kuşaklar bu köprüyü getirip tarihi taş köprünün yanına yapanları sanırım minnetle anamayacaklar.

Milyarlarca para harcanarak yapılan Hükümet konağı bir başka örnek. O binaya harcanan paralyla fabrika yapılırdı.

Bir soru da ben sorayım. Santral için imza toplayan arkadaşlar acaba daha önce Hemşine başka hangi yatırımların yapılması için imza topladınız.? Çay fabrikası için imza toplamayı düşünüyormusunuz?

Selam ve saygılar.

GOMNO MUHTARI BİR SES VER DEHE

SES VER KARŞİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİ

Sayın Gomno Muhtarı;

Hemşinlilere bir çok vaadde bulunuyorsunuz. Ben de diyorum ki siz bu konuyu bilmiyor yalan yanlış şeyler söylüyorsunuz. Proje Tanıtım Raporunu bile görmediniz.
      Aksini iddia ediyorsanız sorular aşağıda. Buyurun cevap verin.
      Cevap verene kadar da buradan size her gün sesleneceğim...

1- Hemşin deresinde herhangi bir balık türü yaşıyor mu?
      2- Kito ile Ortaköy arası orman mıdır değil midir?
      3- Dakikada 120 litre su Hemşin deresini besler mi?
      4- HES için açılacak tünelin çapı nedir? Buradan ne kadar hafriyat çıkarılacaktır? Bu hafriyat nereye dökülecektir?
      5- HES tüneli hangi köylerin altından geçecektir? Bu tünellerde dinamit atılacak mıdır? Atılacaksa ne kadar dinamit atılacaktır? Dinamit atılmasının çevreye herhangi bir etkisi olacak mıdır?
      6- HES için su tutma havzası yapılacak mıdır? Yapılacaksa bu havzanın bent yüksekliği kaç metre olacaktır. Bu su havzası ne kadar bir alan kaplayacaktır? Bu alan için hangi araziler istimlak edilecektir? Dere yatağından giden yollar ne olacaktır. Bu havza nerede yapılacaktır? Bu havza kaç günde dolacak ve kaç günde boşalacaktır?
      7- İnşaat yapımı süresinde kaç işçi çalışacaktır. İnşaat bittikten sonra bu işyerinde kaç kişi çalışacaktır?
      8- Hemşin’de elektrik üretimi için çevre ile daha uyumlu projeler geliştirilebilir mi?
      9- Bu yatırımın maliyeti nedir?
      10- Hemşin’de yapılacak HES nasıl bir enerji (AG, OG, YG) üretecektir? Bu enerjinin Hemşin’de kullanılması mümkün mü?
      11- Bu yatırım gerçekleşirse Hemşin’de bundan sonra elektrik kesintisi olacak mı?
      12- Hemşin’de yapılacak HES’de kaç Hemşinli iş sahibi olacaktır?
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Emre Kardeşim;
      Gomno Muhtarı şu anda Hemşin'e HES yapılması için Hemşinlilerden imza topluyor. İmza toplarken de herkese yapılacak HES'in faydalarını anlata anlata bitiremiyor. Ben de anlattıklarının gerçeği yansıtmadığını söylüyorum. Kendisine bu soruları 15 gün kadar önce sordum. O da cevap vereceğini söyledi. Ben hala bekliyorum.
      Bu arada herkes için bir açıklama daha yapmam gerekiyor ki yanlşış anlaşılma olmasın.
      Ben ne Gomno Muhtarının ne de bir başkasının asla düşmanı değilim. Benim bir tane sevdam var ki zannediyorum hepiniz de o sevdaya tutkunsunuz. O sevdanın adı HEMŞİN'dir.
      Serenderlerimiz, Eski evlerimiz, Değirmenlerimiz yıkıldı ve kalanlar da yıkılmak üzere. Bahçelerimizi,n kenarında ferahti bile kalmadı. Yani tarihimiz gitti. Kalan sadece o doyumsuz güzellikteki doğamızdır. o da gitmesin istiyorum.
      Ölmez de sağ kalırsak Gomno Muhtarı ile bir gün elbette biryerlerde karşılaşacağız. Elimi uzatıp elini sıkmaya her zaman hazırım. Yani şahsi bir kinim yoktur. Kendisine sadece yanlışlarını anlatmaya çalışıyorum ve bıkmadan usanmadan anlatmaya da devam edeceğim.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Yazar: saksu Tarih: 21.01.2007 Saat: 11:25

Emre Kardeşim;
      Gomno Muhtarı şu anda Hemşin'e HES yapılması için Hemşinlilerden imza topluyor. İmza toplarken de herkese yapılacak HES'in faydalarını anlata anlata bitiremiyor. Ben de anlattıklarının gerçeği yansıtmadığını söylüyorum. Kendisine bu soruları 15 gün kadar önce sordum. O da cevap vereceğini söyledi. Ben hala bekliyorum.
      Bu arada herkes için bir açıklama daha yapmam gerekiyor ki yanlşış anlaşılma olmasın.
      Ben ne Gomno Muhtarının ne de bir başkasının asla düşmanı değilim. Benim bir tane sevdam var ki zannediyorum hepiniz de o sevdaya tutkunsunuz. O sevdanın adı HEMŞİN'dir.
      Serenderlerimiz, Eski evlerimiz, Değirmenlerimiz yıkıldı ve kalanlar da yıkılmak üzere. Bahçelerimizi,n kenarında ferahti bile kalmadı. Yani tarihimiz gitti. Kalan sadece o doyumsuz güzellikteki doğamızdır. o da gitmesin istiyorum.
      Ölmez de sağ kalırsak Gomno Muhtarı ile bir gün elbette biryerlerde karşılaşacağız. Elimi uzatıp elini sıkmaya her zaman hazırım. Yani şahsi bir kinim yoktur. Kendisine sadece yanlışlarını anlatmaya çalışıyorum ve bıkmadan usanmadan anlatmaya da devam edeceğim.

OLAYI ŞİMDİ ANLADIM EMİ..
      BENCE BELKİDE BİRİLERİ HES'İN YARARLARINI ABARTA ABARTA ANLATMIŞ VE ODA ANLATILANLARA İNANMIŞDIR.BENCE HES'İN ZARARLARINI BİR KAHVEDE OTURUP BİR PARLTA OTURUP KARŞILIKLI ANLATILIRSA ODA OLAYIN CİDDİLİĞİNİN FARKINA VARIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
      Emre KARDEŞİM;
      Bu olayı Parkda ya da Kahvede değil daha ciddi platformlarda tartıştık.
      Ancak olayı halka anlatmak için dediklerin yapılabilir. O da bu mevsimde olmaz. Çünkü memlekette anlatacak kimse yok. Zaten bu sebeple birileri bu imza toplama işini bu mevsime bıraktı. Millete yalan söyleyip kandırıyorlar.
      Tartışmanın en başından okursan ne demek istediğimi dah aiyi anlarsın.

Gomno Muhtarı Değil

Muhtar Yaltkaya Köyü'nün muhtarıdır. Gomno muhtarı değildir.
      Bilmeyenler için açıklayalım; Yaltkaya Köyü Gomno ve Papager isimli iki büyük mahalleden oluşur.
      Bu arada Şakir abi çok kazık sorular sormuşsun. Bu soruların tamamına doğru cevap verebilecek kaç adam var Hemşin'de?
      Ya gündüz kurtaracak, yahut gece alacak,
      Düşmanın bu toprakta ölüsü kalır ancak!
      Bir satır boş kalmasın ölümün defterinde,
      Cesaret yine sağdır vatanın siperinde...

HEMŞİN HES

Sn. Şakir Bey Merhaba;
      Hemşin Platformundaki yazılarınızı şu an itibariyle okudum. Yaltkaya Köyü Muhtarına sorduğunuz soruları da inceledim. gayet mantıklı sorular. Ama bazıları proje sahiplerini ilgilendirmektedir.
      Ben Hemşin Dere Üzerinde yapılacak olan santralı gerçekleştiren Şirketin Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürüyüm. Aynı zamanda projeleri teknik olarak meydana detiren şahısım.
      Bu platformda sorulan veya ileride sorulabilecek olan soruların tamamını cevaplamaya değerli Hemşinli hemşehrilerimizi yanlış anlamalara meydan vermeyecek açıklamalar yapmaya hazırız. Ama takdir edersiniz ki saygı ve sevgi sınırlarının içerisinde
      Bu çerçevede siznle veya diğer arkadaşlarınızla info@saraksel.com.tr ile mailleşebiliriz. çunkü benim bu siteden sizinle sohbet edecek vaktim olmayabilir. Ankarada Görev yapıyormuşsunuz. biz de sık sık oralara geliyoruz. sizin ve diğer hemşirhilerimizle bir bardak çay içmek bizi onurlandırı.
      eğer mail adresimden ararsanız size telefonumu da verebilirim. Yakıntemas diyaloğu birbirini anlamakta daha etkilidir diye düşünüyorum.
      Size ve değerli Hemşinlilere saygı ve sevgilerimizi sunarım.
      A.Muhsin AKARSU
      Şaraksel Elektrik Üretim A.Ş
      Yönetim Kur. Başkan V.
      Genel Müdür
      SAYIN MUHSİN AKARSU
      SİZE VE ORTAKLARINIZA BİR SÖZÜM VAR
      BIRAKIN HES'İ
      BÖLGEMİZİN VE HEMŞİNİN KALKINMASI İÇİN (SİTENİZDE HEP BÖLGEMİZİN KALKINMASINA ATIF YAPIYORSUNUZ)
      BİR ÇAY FABRİKASI KURUN
      YADA BİR OTEL AÇIN
      YADA YAYLA TURİZMİNE KATKIDA BULUNUN
      YADA ORGANİK TARIMLA İLGİLİ PROJELERİ HAYATA GEÇİRİN

YOK HES'TE ISRARCI İSENİZ
      BİZ HEMŞİNLİLER BÖYLE BİR PROJENİN HAYATA GEÇMEMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ
      SAYGILAR
      sn Muzaffer Bey
      öyle hemen başlamayalım. ben bilmsel konuşmaya her zaman hazırım. yamanlıktan samnalıktan anlamam. yaptığımız çalışmalar yöremizin ve ülkemizin kalkınması içindir. işte. siz otel, motel, şay fabrikasının vs. tesislerin nasıl çalıştığından, oturduğunuz yerin, hatta kullandığınız bilgisayarın nasıl çalıştığından nasıl meydana geldiğiniden haberiniz varmı. bunlar elektrik olmadan olmaz sayın Muzaffer bey kardeşim.
      hem hemşinin kalkınmasını sadece biz mi sağlayacağız. bizim taahütümüzdür. enerji konusundaki potansiyelini biz değerlendireceğiz. yörede oturan hemşerhilerimizi tesislerimize istihdan ettirerek yaşam standartlarını yükselteceğiz. saydığınız konuları da isz yapın. biz sizin projelerinize katkıda bulunmaya hazırız.
      hem ben bir yatırımcıyım. hangi alanda yatırım yapacağımızı biz planlarız. litfen sohbetimizi anlayış içerisinde yapalım. birbir yetkilerine müdahale etmeyelim.

A.Muhsin AKARSU
      pardon eksik kaldı

soyadımın AKARSU olmasını çelişki değil ilşki ve zenginlik olarak yorumlayın lütfen.
      arkadaşlar bir taraftan gelişmiş tam bağımsız bir ülke isteyelim, diğer taraftan ne yapılacağı hususunda birbirmizi yiyelim. insanların soy adlarını dahi polemik konusu yapıp çelişkiler çıkartarak insanların kafalarını allak bullak edelim.
      bu iş böyle olmaz. be sizinle temas kurmamdaki amacım bilmeyen kardeşlerimize projelerimiz ve HES'ler hakkında birinci elden bigi vermekti. rica ediyorum öye polemiklere girilecekse başka bahara erteleyelim lütfen.

A.Muhsin AKARSU

CVP: HEMŞİN HES

Yazar: y.n.mataracı Tarih: 22.01.2007 Saat: 10:47

Sn. Şakir Bey Merhaba;
      Hemşin Platformundaki yazılarınızı şu an itibariyle okudum. Yaltkaya Köyü Muhtarına sorduğunuz soruları da inceledim. gayet mantıklı sorular. Ama bazıları proje sahiplerini ilgilendirmektedir.
      Ben Hemşin Dere Üzerinde yapılacak olan santralı gerçekleştiren Şirketin Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürüyüm. Aynı zamanda projeleri teknik olarak meydana detiren şahısım.
      Bu platformda sorulan veya ileride sorulabilecek olan soruların tamamını cevaplamaya değerli Hemşinli hemşehrilerimizi yanlış anlamalara meydan vermeyecek açıklamalar yapmaya hazırız. Ama takdir edersiniz ki saygı ve sevgi sınırlarının içerisinde
      Bu çerçevede siznle veya diğer arkadaşlarınızla info@saraksel.com.tr ile mailleşebiliriz. çunkü benim bu siteden sizinle sohbet edecek vaktim olmayabilir. Ankarada Görev yapıyormuşsunuz. biz de sık sık oralara geliyoruz. sizin ve diğer hemşirhilerimizle bir bardak çay içmek bizi onurlandırı.
      eğer mail adresimden ararsanız size telefonumu da verebilirim. Yakıntemas diyaloğu birbirini anlamakta daha etkilidir diye düşünüyorum.
      Size ve değerli Hemşinlilere saygı ve sevgilerimizi sunarım.
      A.Muhsin AKARSU
      Şaraksel Elektrik Üretim A.Ş
      Yönetim Kur. Başkan V.
      Genel Müdür

Sayın A.Muhsin AKARSU
      Zannederim sorduğum sorular görderme yaptığımız adrese ulaşmış. Bundan mutluluk duydum. Umarım ki hepimizin kafasındaki sorulara sizler cevap verirsiniz.
      Ankara'da görüşme isteğinizi ise memnuniyetle karşılarım. Değil dostlarımıza düşmanlarımızn misfir olanlarına bile kapımız her zaman açıktır. Bir bardak çayımız da her zaman bulunur.
      Elbette ki miller ile haberleşiriz ve tartışırız ama bilin ki bu mailler sadece bende kalmaz. Çünkü konu şahsımla değil tüm Hemşinlilerle ilgilidir. Bu sebeple de tartışmanın her aşamasının Hemşinlilere duyurulması hepimizin öncelikli görevi olmalıdır.
      Ne ben ne de Hemşin'de bir tek kişi dahi Hemşin'de enerji üretilmesine karşı değildir. Ülkemizin bir volt dahi enerjiye ihtiyacı olduğu bir dönemde "Su akar Türk bakar" tembelliğinden de kurtulmamız gerektiğine inanıyorum.,
      Ben bu enerjiyi yine sizlerle ama alternatif projelerle üretmekten yanayım. Eğer böyle bir düşünceniz varsa bütün Hemşinliler de yanınızda olacaktır. Bu sebple ben de konuşmaktan yanayım.
      Şu anda müsait değilim ve öğlen tatilinden yararlanarak bu yazıyı asıyorum. İnanıyorum ki bu yazıyı okuyacaksınız. Cevabınızı da bekleyeceğim.
      Selam ve saygılarımla...

Mail adresim;

sakir_aksu@yahoo.com
      SAYIN AKARSU
      SİZ FABRİKAYI YAPIN FABRİKANIN ELEKTİRİĞİNİ ÜRETMEK İÇİN BİR DEĞİRMEN TİPİ SANTRAL KURAR ELEKTİRİĞİDE ÜCRETSİZ OLARAK SAĞLARSINIZ
      AMA ELEKTİRİK ÜRETMEK DAHA KARLI KARDEŞİM BEN TESİSİ YAPAR ÜRETİMİ YAPARIM
      ÇAY İLE ÜRETİCİ İLE UĞRAŞAMAM DİYORSANIZ BAŞKA TABİ
      AMA BEN SİZİN SİTENİZİ GEZDİM SİTENİZDE MİLLİYETÇİ SÖYLEMLER VE YÖRE KALKINMASI İLE İLGİLİ BİRÇOK YAZI GÖRDÜM

ŞUNU Bİ AÇIK AÇIK YAZIN BU SANTRALİN YÖREMİZ İÇİN GETİRECEĞİ KATKILAR NELERDİR?

BUNU TEKRAR TEKRAR SÖYLÜYORUM
      ÜLKEMİZDE BİR ENERJİ SORUNU OLABİLİR
      AMA BU ENERJİ SORUNU DÜNYA ÜZERİNDE ENDER BULUNAN HEMŞİN GİBİ DOĞA HARİKASI BİR YERİ MAĞFEDEREK YAPILAMAZ YAPILMAMALI
      YAPILMASINADA İZİN VERMEYİZ

ÖNERDİĞİM DİĞER YATIRIMLARIDA SİZ YAPIN DEMİŞSİNİZ
      ZATEN İMKANIM OLSA HİÇ DURURMUYUM
      İNANIN SİZDEN VE ORTAKLARINIZDAN DAHA ÇOK HEMŞİNİN VE HEMŞİN İNSANININ YARARLANACAĞI PROJELERİ HAYATA GEÇİRİRDİM

Y.N.MATARACI (YALTKAYA MUHTARI)

Neymiş Efendim;
      Denmek ki Y.N.Mataracı hangi konuda imza topladığını, daha doğrusu imza topladığı Hemşin'deki HES hakkında hiç bir şey bilmiyormuş.
      Daha önce de yazmıştım ve bir kere daha tekrar edeyim.
      Sayın Y. N. Mataracı bana olmadık hitaplarla ve çakal ağızları ile saldırıken aslında hiç bir şey bilmemenin sıkıntısını yaşıyormuş.
      Kendisine sormak istiyorum;
      Konuy hakkında hiç bir bilgi olmamanıza rağmen Hemşin'de HES yapılması için imza taoplamanızın sebebi nedir?
      Bu nu yapmaktan menfaatiniz nedir?
      Sizde zerre kadar Hemşin sevdası yok mu?
      İmza topladığınız konu hakkında hiç mi araştırma zahmetine katlanmadınız?
      Taö Ocaklarını Hemşin'e sokanlar bugün nasıl Hemşin'de başı önüne eğik geziyorlarsa sizin durumunuz da aynı o şekilde olacaktır.
      Hemşinli siz asla affetmeyecektir.
      Siz en iyisi Hemşin'den uzak durun. Sürekli ava çıkın. Belki orada hiç olmaza arada bir kere hedefe isabet şansınız olur.
      Hem ava çıkmak şu yaptıklarınızdan daha büyük hizmettir. En azından Hemşinlilin ektiklerini yiyen domuzları temizlemiş olursunuz. Hemşinliye vereceğiniz bundan daha büyük hizmet olur mu?
      Hep ava çıkın!
      Hep ava çıkın!
      Hep ava çıkın!

Selam ve Selametle...

KİM KİMDİR ?

?( KİMİN KİM OLDUĞUNU ANLAYANADIM. ÇOKTA ÖNEMLİ DEĞİL.

HEMŞİN DERESİNE HES SANTRALLARI KURMAK İSTEYEN YADA ''BEN YAPACAĞIM YATIRIMI SİZE SORMAM'' DİYEBİLEN SAYIN AKARSU SANIYORUM BU SANTRALLARIN NEREYE NASIL YAPILACAĞINI ÖZELLİKLE BURDA YANİ BU SİTEDE AÇIK AÇIK HALKIN ANLAYACAĞI ŞEKİLDE ANLATMALI.

BURDAN HEMŞİNLİYİ İKNA ETMELİ YOKSA ORALAR BABASININ MALI DEĞİL. ÖYLE HER İSTEYEN İSTEDİĞİNİ YAPAMAZ.

HEMŞİNE YATIRIM YAPACAK ŞİRKET, KURUM, KURULUŞ, ÖZEL, TÜZEL KİŞİ, KİŞİLİK HERKİMSE HEMŞİN HALKINDAN İZİN ALMAK ZORUNDADIR.

HEMŞİN HALKINIDA (HER DÜŞÜNCE, FİKİR, PARTİ, SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜNDEN HEMŞİNLİLER) YARIYA YAKIN BU SİTE ÜYELERİ TEMSİL ETMEKTEDİR.

EVAT SEVGİLİ DOSTLAR BU HES NEDİR İLK AĞIZDAN BİR ÖĞRENELİMDE ONA GÖRE KARARIMIZI VERELİM.

SAYIN AKARSU BİLGİLENDİR BİZİ. AMA BEN CAHİL BİRİ OLARAK ANLAYABİLEYİM. SELAMLAR.
      YUKAKAPİLİ
      Sn Tumonun Muzaffer Bey
      Bilgisayarın başına oturup bire bir siz değerli kardeşlerime cevap yazacak zamana sahip değilim. Şakir Beyle telefon görüşmesinde kendisi ile mutabık kaldığımız üzere kapsamlı olarak bizi tanıtan mail kendisine bana geldiği kanaldan ulaştıracağım. kendileri de bu bilgileri platformdaki tüm hemşinli hemşehrilerimizle paylaşırlar. eksikleri yine cevaplandırırız. inşaallah yüz yüze görüşme fırsatımız olu vs.
      şu an itibariyle size bu platformdan cevap yazmayacağım ama bazı sözlerinizi irdelemek isterim.
      sizin siyası, kültürel vs yapınız ne olursa olsun lütfen bunları ön plana çıkartarak konuşmayalaım. bizim şahıs olarak tabiyki siyasi ve kültürel düşünce yapımız vardır. bu olmalıdır. ama şu an itibariyle ticari bir kouyu değerlendiriyoruz. benim sitemde milliyetçi söylemler içeren yazı görmüşsünüz.
      hayır onların hiç biri milliyetçilikle alakalı değildir. hepsi sizin gibi projelerimize lehte ve aleyte görüş belirten kardeşlerimize aktarılan şirket politikalarımızdır. saraksel.com.tr bunları milliyetçilik söylemi olarak algılayıp, bize tepki koyuyorsanız, sizinle işimiz çok zor.
      ayrıca tabiyki bu ülke kimsenin babasının malı değildir. Ülkemizin nerde bulunursa bulunsun yer altı ve yer üstü doğel zenginliklerinin kime ait olduğu, nasil istifade edileceği kanunlarla belirlenmiştir. kimse kendini bu kanunların üzerinde göremez. ben ve siz de dahil.
      şunu da bilmenizi istirham ederim. siz hemşin deresine sadece benden daha yakın mesafede oturuyorsunuz. bunun rantını da o güselliği benden daha fazla içinize sindirerek kullanıyorsunuz zaten.
      diğer taraftan ben sizden birkaç km uzaktayım diye Hemşin deresi benim de deremdir.
      bunu herkes böyle bilsin, bu çerçevede görüşelim. biz olayı bu pencereden değerlendiriyoruz. Misak-ı Milli sınırlarında bulunan her çalık taşında bütün Ulusum hak shibidir.

A.Muhsin AKARSU
      sayın akarsu
      yazınızın neresine cevap vereceğimi şaşırdım
      ben kısaca yine belirteyim
      deremizi rahat bırakın özgürce aksın
      biz deremizde santral istemiyoruz
      Resimler
      • Hem_in El _lan_.jpg

569.79 kB, 0×0, 5,751 defa görüntülendi
      • Hemsin-Afis.jpg

169.05 kB, 0×0, 6,294 defa görüntülendi