Hemşin İçin Yazılan Kitaplar

Hemşin İçin Yazılan Kitaplar

Yazarlarımızın Ve Üyelerimizin Dikkatine!..

Ankara’da kitap evlerini dolaştım!
      Hemşin ile ilgili kitapları araştırdım bazı kitap evlerinde hiç Hemşin ile ilgili kitaplara rastlamadım sadece iki ayrı kitap evinden 2 adet hemşin kitabı alabildim!
      Sizlerde bulunduğunuz yerlerde bir araştırma yapıp bu konuda yazın.
      Beni üzen Hemşin ile ilgili kitapların az olması

Hemşin Hakkında Kitaplar Ve Yazarlar
      -Dünden Bugüne Hemşin:Sakaoğlu Mehmet ALİ
      -Altaylar’dan Kaçkarlar’a Hemşin: Nazmi ARICI
      -Rize Hemşin Yöresi Osmanlı Mezar Taşları Ve Kitabeleri:Veysel ATACAN
      -Hemşinliler Dil Tarih Kültür:Ali Gündüz
      Benim bildiklerim bunlar!
      Şimdi her yazarın ortak kullandığı ortak dil “Bu kitabın bundan sonra yazacaklara kaynak yararlı olacağına inanıyorum”
      Hemşin’ini seven yazarlarımız lütfen bu kitapları 1 cilt haline getirin ve ortaklaşa çalışın Kitaplarınızı kitap evlerine verdikten sonrada hemsinliyiz.biz bilgi verin
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000
      Başka kitaplarda var Hemşin ile ilgili,

Türk Dünyası Araştırma Vakfı yayınevinden çıkan ve Ali Sırtlı'nın kaleme aldığı DOĞU KARADENİZ TÜRKLÜĞÜ

Gelenek Yayınlarından çıkan ve Müslüm KABADAYI'nın yazmış olduğu, DOĞU KARADENİZ LEHÇELERİ (Bu kitapta Lazca, Gürcüce, Ermenice, "Hemşince" (Hopa Hemşinlilierinin Konuştuğu) kelilmeler karşılaştırılmış.

Levon HAÇKİYAN isimli Ermeninin yazmış olduğu HEMŞİN GİZEMİ (bu kitabin içeriğini anlatmaya gerek yok sanırım)

MİLLET HEMŞİN İÇİN KITAP YAZIYOR

MİLLET HEMŞİN İÇİN KITAP YAZIYOR AMA HEMŞİN KITAP YAZAMKAL DEĞİL KALKINMAKTAKI GELİŞMESİNDEKİ ÇALIŞMALAR İLE TARIH YAZMASI GEREKİRKEN
      BOŞA KITAP YAZIYORLAR OKUYANDA YOK HERKES İSTANBULDA DÜŞMÜŞ KENDİ HALINE KITAP YAZMKALA ŞİİR YAZMAKLA HEMŞİN KALKINMAZ BAZILARINA KITAP YAZAN BÜYÜKLERİM VE ABİLERİM

VEYSEL ATACAN ABİM VE ABİLERİMİİ BU YAZDIKLARIMDAN AYRI TUTUYORUM ONLAR HEM YAZIYOR HEM HEMŞİNİ YAŞIYOR VE HEMŞİN İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPYORLAR

AMA BAZILARI SADECE ŞİİR YAZIYOR MANI YAZIYOR AMA RAKI İÇMEKTEN MAKARA YAPMAKTAN KARİYER YAPMAKTAN BAŞKA BİR ŞEY YAPMAYANLARA LAFIM
      www.medyakaradeniz.com

www.beykozmedya.com

haber portallerim

www.dursunaliyilmaz.com.tr

kişisel sitem yapımda

haber portalı

Kackar'larda Balayı...

Kaçkar dağlarında balayı yapalım mı ?

Yaklaşık iki saatte; Kaçkarlar, Ayder Yaylası, Çamlıhemşin ve civar köyleri tek tek inip çıktım cumartesi günü. Vallahi... Hep gidip göresim olduğu yerlerdi. Tertemiz hava, alabildiğine yeşillik, el değmesin diye onca mücadele verilen o doğa, insana tarifsiz huzur katıyor. Hele de yaşanan bunca huzursuzluk ve acı arasında... 'Tembelliğimden' yola çıkamıyordum ama cumartesi, elimin altındaki teklifi geri çeviremedim... Dediğim gibi yaklaşık iki saatte, ancak günlerce sürecek bir yolu kat ettim. Ve hepsi Murat Selçuk'un sayesinde... Yeni İnsan Yayınevi'nden çıkan 'Kaçkarlarda Balayı' isimli bir kitap yazdı Selçuk. Kendisi bir doğa sevdalısı, bir gezgin... Eşi Eda'nın da ondan kalır yanı yok hani. Evlendikten sonra balayını geçirmek için yollara düşüyorlar. '3000 metre yükseklikte balayı mı olur?' demeyin, yapan var işte! Üstelik Karadeniz insanının sıcaklığı, lezzetli mutfağı ve muhteşem doğası yeni evlilerin gezginliğine ekleniyor. Kitapta sadece yaptıkları geziyi değil, yöreye ait bilgiler de veriyor Murat Selçuk. Misal; "Fırtına Vadisi, Kaçkar Dağları ile birlikte 537 odunsu bitki, 136 kuş, 30 memeli, 21 sürüngen ve 116 endemik bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Türkiye'nin yağmur ormanlarının sadece bitki çeşitliliğiyle değil, aynı zamanda yırtıcı kuşların göç koridoru olması sebebiyle de ayrı bir önemi var." Karadenizli olmamasına rağmen Karadeniz'in tükenmesinden büyük üzüntü duyan Selçuk, öyle içten anlatıyor ki yörenin her metrekaresini... O nedenle... Benim gibi tembellere şimdilik ve en fazla, bu kitabı okumalarını tavsiye edebilirim. Hatta belki balayı için başkaları da Kaçkarlar'a gider,

arsiv.sabah.com.tr/2007/12/03/…4ED682AC51D3CCCC50D6.html
      " akıl ve gönül ; insan ...

Hemşin ile ilgili kitapların listesi

*Adnan Genç – Çalışkan Kadınlar Ülkesi
      Bileşim Yayıncılık, Fuarcılık ve Tanıtım Hizmetleri San. ve Tanitim Hizmetleri San. ve Tic. A.Ş
      Barbaros Caddesi No: 11 4. Levent / İstanbul
      Tel: (0212) 324 44 43 (pbx) Faks: (0212) 324 32 12
      yayinevi@bilesim.com.tr bilesim.com.tr
      Ankara: Mahatma Gandi Caddesi No: 90 / 8 Gaziosmanpaşa / Ankara
      Tel: (0312) 447 53 21 Faks: (0312) 437 20 96
      Ankara@bilesim.com.tr bilesim.com.tr

* Ahmet Mican Zehiroglu - Antik Çağlarda Dogu Karadeniz - Civiyazilari / Mjora
      Sakız Sk. No: 6 / 9 Bahariye / Kadıköy – İstanbul
      Tel: 0216 347 05 62 – 330 83 16 – 330 83 99 Faks: 0216 418 26 01
      civiyazilari@civiyazilari.com civiyazilari.com

* Ali Gündüz - Hemşinliler Dil – Tarih Kültür

İsteme Adresi: Yüksel Caddesi. 44 / 4 Kizilay - Ankara
      0312 433 22 00 - 280 00 05
      Gsm: 0505 771 16 91
      Baski: Yeni Gözde Matbaası
      0312 363 46 36
      0312 362 82 15

* Dr. Ali Sırtlı - DOĞU KARADENİZ TÜRKLÜGÜ (Gürcüler, Hemşinliler, Lazlar, Çepniler) ve Karadeniz Fıkraları
      Kitap İsteme Adresi: Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Belediye Sarayı Arkası Ankaravi Mehmed Efendi Medresesi 34741 Aksaray-İstanbul Kalaycı Nuri Sokak 7/3 Tarabya – İstanbul

* Ali Taşpınar - Rize Tarihi
      alitaspinar@taspinarsistem.com - taspinarsistem.com
      Ekrem Orhon Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı Laleli Caddesi No:5
      RİZE
      Telefon: 0464 217 54 45
      0464 217 54 19
      Belgegeçer: 0464 217 54 45

* Aliye Alt - Tarihin ve Bugünün Aynasında Hemşin Ermenileri - Belge
      Uluslararasi Yayıncılık
      belgeyayinevi@hotmail.com belgekitapkulubu@yahoo.com
      BELGE ULUSLAR ARASI YAYINCILIK
      BELGE INTERNATİONAL PUBLİSHİNG HOUSE
      Divanyolu Cad. 15 / 1 Sultanahmet – İST.
      Tel: (0212) 638 34 58 – Fax 517 44 53

* Ali İhsan Aksamaz – Doğu Karadeniz’de Resmi İdeolojiler Kuşatması – Sorun Yayınları
      Sorun Yayınları
      Çatalçeşme Sok No: 46 K/3 D/6 Cağaloğlu – İstanbul – 34410
      Telefon: (0212) 511 08 29 Fax: (0212) 519 05 60
      sorunyay@hotmail.com

* Ali Tayyar Önder – Türkiye’nin Etnik Yapısı
      İsteme ve Dağıtım
      BİLİM VE SANAT DAĞITIM
      Konur Sok. 17/6 Kızılay – Ankara
      Tel & Fax 417 59 01 – 418 75 22

* Hale Soysü - Kavimler Kapısı-1 - Kaynak Yayınları
      GÜNEY YAYINCILIK TİCARET VE SANAYİ A.Ş.
      Nurosmaniye Caddesi 19 / 3 34410 Cağaloğlu / İstanbul
      Tel: (0212) 513 83 52 – 53
      Faks: (0212) 513 96 76

* Dr. M. Hanefi Bostan - XV - XVI. Asırlarda Tabzon Sancağında Sosyal ve İktisadi Hayat

* Hasim Albayrak- Tarih Boyunca Doğu Karadeniz'de Etnik Yapılanmalar ve Pontus - Babiali Kitaplığı, Ozan Yayincilik Ltd.
      hasimalbayrak@hotmail.com - hasimal@e-kolay.net - babialikitapligi@ozanyayincilik.com
      Babıali Kitaplığı, Ozan Yayıncılık Ltd. kuruluşudur.
      Cemal Nadir Sk. No: 9 Kat: 1 Cağaloğlu/İstanbul
      Tel: (0212) 520 43 90 – 520 43 91 – 511 93 95 Faks (0212) 527 98 47

* Hüseyin Mümtaz - Karadeniz'in Kitabı Pontus Masalı
      - Toplumsal Dönüşüm Yayınları
      toplumsaldonusumyayinlari.com
      toplumsaldonusum@superonline.com

* Ibrahim Karaca - Hemşin Tarih Dil Gelenek ve Görenekler- Civiyazilari (mjora)
      bilgi@chiviyazilari.com - chiviyazilari.com bilgi@chiviyazilari.com
      Mühürdar Cad. No. 95/A Kadıköy – İstanbul Faks: 0216 414 97 93

* Prof. Karl Koch - Rize - Derleyen Muzaffer Arıcı
      Tercüme Tahir Deveci

* Köksal Hapeloğlu – Her Yönüyle Karadeniz Gezi Rehberi
      Baskı: ESER OFSET Mat. Yay. San. Tic. Ltd. Şti.
      0462 321 53 38 TRABZON

* Levon Haçikyan – Hemşin Gizemi
      BELGE ULUSLARARASI YAYINCILIK
      Divanyolu Caddesi Binbirdirek İşhanı No: 15/4-409
      Sultanahmet / İstanbul
      Tel – Faks (0212) 517 44 53
      Tel: (0212) 638 34 58

* Muzaffer Arıcı - Arşivden Seçmelerle Genişletilmiş Her Yönüyle Rize
      Kitap isteme: Muzaffer Arıcı
      EV telefonu: 0312 431 13 30
      -Her Yönüyle Rize Şiveleri

* Nazmi Arıcı – Altaylar’dan Kaçkarlar’a Hemşin
      İsteme adresi: 0535 768 24 63

* Peter Alford Andrews – Türkiye'de Etnik Gruplar – Tümzamalar Yayıncılık
      Genel Dağıtım: Akyüz Kitabevi
      Neşet Ömer Sokak No: 10 / 124
      Tel: (0216) 347 08 27 – 349 43 14 Kadıköy – İSTANBUL
      Kumrulu Yokuşu Sok. No: 24 / 1
      Tel: (0212) 249 12 30 Cihangir / İstanbul
      Kültür Dağıtım, Tel: 511 41 20 İstanbul

* P. Minas Bıjışkyan – Pontos Tarihi

* Remzi Yilmaz - Hemşin'in Tarihi Köklerine Doğru - Kumsaati Yayınları

* Uğur Biryol - Gurbet Pastası - iletisim.com.tr iletisim@iletisim.com.tr
      Binbirdirek Meydanı Sokak İletişim Han No. 7 Cağaloğlu 34122 İstanbul
      Tel: (0212) 516 22 60-61-62
      Faks: (0212) 516 12 58
      Hemşil liderleri Rusya Bilimler Akademisi N.Nmikluho-Maklay Etnoloji ve Antropoloji Enstitüsüne yazılı başvuruda bulunup gruplarının statusu hakkında tarihi bilgi istediler. < Biz Hemşil halkı (kendimize Hamşetsi deriz) temsilcileri olarak, sizden biz Hemşillerin ayrı bir halk olarak etnik kimliğimizi tasdik eden tarihi bir belge rica ederiz. Şu anda çeşitli objektif ve subjektif nedenler dolayısıyla, halkımızın temsilcileri, çeşitli resmi belgelerde Hemşil, Türk, Gürcü olarak geçer. Aynı durum Türkçe-oğlu, Gürcüce-dze, Rusça –ov, ev vs. ekleri olan soyadlar için geçerlidir. Arz edilen tarih belgesi bu etnik kimliğimizi koruması ve gerektiğinde çeşitli resmi makamlara sunulması için elzemdir.> şeklindeki başvuruya, Rusya Bilimler Akademisi Etnoloji ve Antropoloji Enstitusü Kafkasya Bölümü Başkanı Tarih doktoru Harutyunov, S.A tarafından imzalanmış yanıtta Hemşiller, <Trabzon başta olmak üzere Küçük Asya’nın Karadeniz sahillerinden çıkmış olan, etnik olarak Ermenilere yakın, orta çağlarda İslamı kabul eden, Ermenicenin Hemşin lehçesi özel bir ağzını konuşan bir halktır> şeklinde bir yanıt alınır.

Harutyunov imzalı bu yanıttan da anlaşılacağı üzere, Hemşinlilerin Ermeni olduğu, bu mektubun hiç bir satırında belirtilmemektedir. Aslen Ermeni olan ve büyük bir kurumun başında bulunan şahsın, açıkça Hemşinliler Ermeni kökenlidir dememesi ilginçtir. Hatta bir adım ileriye giderek, Hemşinlilerin lehçesinin de farklı olduğunun altını çizmektedir.