Hemşin Konakları

Hemşin Konakları

YÖREMİZİN TARİHİ EVLERİNİ BİR KEZ DAHA HATIRLAYALIM MI

BEN KENDİ KÖYÜMDEN(ÇANAVA) SİÇANOĞLU MEMİŞAĞANIN KONOĞIN RESMİNİ KOYUYORUM SİZDE LÜTFEN EĞER ELİNİZDE RESİM VARSA KÖYÜ VE KİME HANGİ SÜLALEYE AİT OLDUĞUNU YAZIP YAYINLARMISINIZ...?
      Resimler
      • KOeY__209_.jpg

126.71 kB, 0×0, 71,981 defa görüntülendi
      • konak_2.jpg

21.2 kB, 0×0, 3,688 defa görüntülendi
      • konak_3.jpg

9.18 kB, 0×0, 3,596 defa görüntülendi
      Sağolasın Barış. Bu resimleri çoğaltmak gerekiyor. Hatta çoğaltılması bile yeterli değil. Çünkü buralarda bir yerlerde kaybolup gitmesi sözkonusu.
      Bence bu tür eserlerimiz bir katalog olarak düzenlenmeli.
      Sahi Ya! Bu Kültür Müdürlüğü ne iş yapar?
      Ülkenin en iyi fotoğrafçılarından biri Bodollu'dan (Mutlu Mah) Aykut İnce'dir. Neden bu konuda Aykut'tan yardım istenmez. Memlekete geldiğinde en azından kendisine bi raraç temin edilse tamamını fotoğraflayabilirdi.

Not: Rahmetli dedem Duvar ve Taş Ustası idi ve bildiğim kadarı ile Hemşin'de bir çok taş konağın yapılışında emeği vardır. Ancak 1-2 tanesi dışında hangi konakların yapımında çalıştığını da bilmiyorum. Eğer bunu öğrenebilirsem belki bir gün özel bir katalog hazırlayabilirim.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      SAKIR,
      DEDENIN ADI NEYDI?
      ZANNEDERIM KOMSU KEREMLERIN AGIRBAGININ DUVARINI ETMISTI (-56)
      BIR DUVARINI ISPAT EDERSEN DIGERLERINI TESPIT ETMEK COK KOLAY,HER SANATCININ KENDI STILI VARDIR:KAVAZ MAHMUT AMCA YÖREMIZDE BIR STILDIR,ONUN ESERLERINI HERYERDE AYIRABILIRIZ.

KONAKLARLA İLGİLİ HEKİYALAR

HERKEZ KONKLARIN YAPIMIYLA İLGİLİ BİLDİĞİ HİKAYELRİ ANLATIRSA DAHA GÜZEL OLMUŞ OLUR BU BÖLÜM.BENDE BÜYÜKLERİMDEN DUYDUĞUM BİR HİKAYEYİ ANLATAYIM.

ÇANAVADA ALİAĞANIN KONAK YENİ YAPILMIŞTIR.USKÜT DAĞININ YOĞUN OLARAK KULLANILDIĞINDA ZAMANLARDA ARKARELİ HEMŞİNLİLER KONAĞA ZİYARETE GELMİŞLER.OTURUP İÇMİŞLER YEMİŞLER KONUŞMULAR İÇLERİNDEN BİRİ DEMİŞ Kİ İ"Yİ GÜZELDE TUVALET NERDE DEMİŞ" KONAĞIN SAHİBİDE AŞAĞIDAKİ EVİ GÖSTERMİŞ VE DEMİŞKİ TUVALET ORASIDIR ORAYA GİDEBİLİRSİN .
      BUNU AŞAĞIDAKİ EVİN SAHİBA MEMİŞAĞA DUYMUŞ VE ÇOK SİNİRLENMİŞ ONUN İNADINI ODA BUKÜNKÜ MEMİŞAĞANIN KONAĞINI YAPTIRMIŞ.YUKARKİNDEN ZEMİN OLARAK BAYAĞI AŞAĞISINAYMIŞ.USTAYA DEMİŞKİ ÜSTTEKİ KONAĞI GEÇECEK BOYU. FAKAT ÇOK FARK OLDUĞUNDAN GEÇEMEMİŞ.MEMİŞAĞADA OZAMAN KONAĞIN PACASINI UZUN YAPTIRMIŞ.HİÇ OLMASSA PACASI GEÇSİN DEMİŞ.

ARADAN BİR KAÇ GÜN GEÇMİŞ GENE ARKADERELİ BİRKAÇ KİŞİ BU SEFER MEMİŞAĞAYA UĞRAMIŞLAR .KONUŞMUŞLAR OTURMUŞLAR MUHABBET ETMİŞLER EN SONUNDA TUVALETİ SORMUŞLAR ODA BU SFER YUKARDAKİ EVİ GÖSTERMİŞ VE BİZİM TUVALET BURASIDR DEMİŞ. BYLECE İNTİKAMINI ALMIŞ :D ?( :D
      Dedem tek başına çalışmazdı. Onların 7-8 kişilik bir ekibi vardı. Dedem ile bu konularda sohbet edecek yaşa gelemeden kendisi vefat etti anacak ekibinden 2-3 kişi ile sohbet etme fırsatını bulmutum.
      Dedem sadece Hemşin'de değil Erzurum'dan Batum'a kadar bir çok taş konağın yapımında bulunmuş. Hatta Batum'da büyük bir konağın yapımında 2 sene çalıştığını da biliyoruz.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Barış Ferah Kardeşimin hikayesine ben de dedmin yaşadığı bir hikaye ile katılayım.
      Dedem Karşı köylerden birinde bir Konak yapımında çalışmakta. Bu arada da konağın yanındaki eski evde kalıyorlar. Konağı yaptıran çok zengin ama Koçiralık (Evde yemek işlerinden sorumlu kişi) yapan hanımı çok cimri. Ambar çeşit çeşit yiyeceklerle dolu ama işçilere her gün Lağana yemeği yapıyor. Millet lağana yemekten bıkmış.
      Bir gün herkes anlaşmış. Ateşte kaynayan lağananın yanından geçen herkes yanındaki tuz kabından bir avuç tuz atmış.
      Yemek pişmiş ve sofraya gelmiş. Ama yemek ne mümkün. Sanki tuz çorbası.
      Kadın durumu anlamış ve önce muhlama yapmış. Sonra ambardan bal kaymak çıkarılmış.
      O günden sonra sofraya bir daha Lağana gelmemiş.

BADARADAKI KONAK

BUDA BADARADAN BIZIM KONAK IBRAHIM AGA KONAGI DUYDUYUM KADARIYLA MESUR TRABZONLU KOPRU VE TAS USTASIYMIS. ALDIGIM BILGILGILER BU KADAR AMA YINE ARASTIRICAM.

ibrahim agann torunuyum ha :D:D
      Resimler
      • badara cami mah 2.jpg

133.32 kB, 0×0, 21,186 defa görüntülendi
      Düne ait ne varsa dünde kaldı, Bugün yeni bir gün, yeni şeyler söylemek lazım. (Hz. Mevlana)

Konak değilda ev mi?

Vaktiyle, Hemşin ilçesinin Bodollu Köyü'nde Kasım adında biri varmış. O devirde, gurbet parasıyla, gösteriş devri başlamış. Eski pahçasını, konak yapan ve kolu komşuya işittirecek sesle çaylar kahveler içittiren herkes "Ağa" olup çıkıyormuş. Canına tak diyen Kasım, kendisi de gurbete çıkmış, yememiş içmemiş, yıllar sonra bir konak parası ile köye dönmüş ve pahçasının yanına bir konak yaptırmaya başlamış.
      Oradan geçerken, uğurlu kıdemli olsun diyen herkesi, zorla oturtup eve "misafir içun bir kahve"diye seslenmeye başlamış. Bir gün, yakın komşularımdan biri de gelerek, hoşpoştan sonra, oturup ısmarlanan kahveyi beklemek için, muhabbete dalmışlar. Komşusu Kasım'ın niyetinden habersiz soracağı tutmuş.
      -Ora Kasi, a.. bu ev kaça çıkıyor?
      Der demez Kasım'ın tepesi atıyor ve gözlerini gererek:
      -Ne..ne...ne.. konak değil da ev, ağa değil da Kasim. Hass.ktir buradan........ diye adamcağızı kovaladıktan sonra, eve tekrar sesleniyor:
      - Kahveler kalsun.
      sahtelerimden sakının !!!!!!

Esas Alli Ağanın konağı olan resimde görünen konaktır!!!
      ve ali ağa rusya da ve trabzonda fırıncılık yapmıştır... oğlu İbrahim Efendi ankarada otecilik yapmıştır ...onun oğlu Ahmet SEBAT (kendisi dedem olur) ankarada yaşamını devam ettirmektedir ...

YANİ ESAS APALİ ALİ AĞANIN TORUNU BENİM!!!!

(nalihaya sevgilerle)!!!
      Resimler
      • badara.jpg

33.11 kB, 0×0, 2,217 defa görüntülendi
      apali ali ağanın torunu benay