Yeni Bir Hemşin Derlemesi

Yeni Bir Hemşin Derlemesi

Sahildeki tek hemşinli köyü 'HAÇAPİT' i özne alarak,hemşinlilerin yaşam ve dilleri konusunda ipuçları veren bir eser.Hemşinliler konusunda yazılan ve günümüze kadar gelen fazlaca eser olmaması nedeniyle okunması gerektiğini düşünüyorum.
      KİTABIN ADI:Hemşin
      YAZAR: İbrahim KARACA
      YAYINEVİ:ÇİVİYAZILARI
      KENDİSİDE BİR HAÇAPİTLİ VE EKONOMİST OLAN İBRAHİM KARACA'NIN ARDINDAN,PHOENİX,SOKAK FENERİ ADLI ŞİİR KİTAPLARI MEVCUT.
      Kitapyurdu.com sitesine gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.

Hemşin / Tarih, Dil, Gelenek ve Görenek kitabına yazdığınız yorum:
      -----------

"Kitabı henüz görmedim ama ilk fırsatta bakmayı düşünüyoruz. Hemşin üzerine son dönem herkes bişeyler karalıyor; kapı kilitlerindeki saklı tarihten otantik yerel isimlere ve koşuk-mani geleneğine kadar. Kaynakların ve incelemelerin de önemi yazılan eserlerin amacıyla alakalı olsa gerek.

Umarım İ.Karaca'nın eseri tarafsızlığını, gözlem ve yeterliliğiyle sağlar.

Hasan Şişman "
      -----------
      editörlerimizce yayımlanmaya uygun görülmüştür. Puan hesabınıza 20 puan
      eklenmiştir. İlginizin devamını diler, sitemizde sizi tekrar görmek
      isteriz.

kitapyurdu.com
      kitapla buluşmanın en kolay yolu
      " akıl ve gönül ; insan ...

Bizim Tarihimiz Bir Yerlerde Yazılmadı.

Bizim Tarihimiz Elle Tutulur Gözle Görülür Belgelere Dayalıdır.

1- Hemşin Tarihi
      Hemşin Platform » Anasayfa » Hemşin Tarihi

2- Rize Hemşin Yöresi Osmanlı Mezar Taşları Ve Kitabeleri 1
      Hemşin Platform » ~Hemşin~ » Yöremizin Tarihi » Rize Hemşin Yöresi Osmanlı Mezar Taşları Ve Kitabeleri 1

3- hemsinliyiz.biz/thread.php?threadid=10
      Hemşin Platform » ~Hemşin~ » Yöremizin Tarihi » Rize Hemşin Yöresi Osmanlı Mezar Taşları Ve Kitabeleri-2

4-Her Yönü İle Rize Şiveleri Sitemizde Çalışmalar Devam Etmektedir.
      ( Türk Boyları Rize’de )
      Abiy( Tatar )= Ağabey
      Abrıl( Azeri )=Nisan ayı
      Aca( Özbek )=Ecel
      Acar( Kırgız)=Dermanlı,taze
      Aç’ar(Türkmen)=Tosun
      Açıklau(Tatar)=Açıklamak
      Adam(Çeçen)=İnsan
      Ağza(Başkurt)=Üye,aza
      Ahu-Vah(Uygur)=vah vah
      Alaf(Osmanlı)=Yeşil ot ,hayvan yiyeceği
      Apel(Kösonç)=Çağatay-Bulgar Türkleri karışığı
      Aruk(Başkurt)=Cılız
      Ayıruu(Tatar)=Ayırmak
      Ban(Kıpçak)=Sözü geçen,ileri gelen
      Bazaryan=Ermenilerin Hristiyan Türklere verdikleri isim
      Biçim Ayı(Irak-Türkmen)=Hasat zamanı
      Bolaki(Dede Korkud)=Keşke,olaki
      Bulıg(Başkurt)=İnek yavrusu
      Bulig(Başkurt)=Ufak kız çocuğu
      Bulig(Tatar)=Esas,unsur
      Cigara(Irak-Türkmen)=Sigara
      Ciger(Irak-Türkmen)=Ciğer
      Çaça(Kıpçak-Kırgız)=Gazel,kuru yaprak
      Çalık(Oğuz)=Cengaver,çabuk,hazır
      Div(Azeri)=Umulmadık büyüklükteki canavar
      Düzlük(Türkmen)=Ova,düz arazi
      Elum(Azeri)=Ölüm
      Emice(Azeri)=Amca
      Funduk(Başkurt)=Fındık
      Fenar(Kıpçak)=Fener
      Geraksuz(Azeri)=Luzumsuz,boşyere
      Gerilamak(Azeri)=Geri kalmak
      Ğham(Özbek)=Tasa
      Ğherçel(Krgız)=Faraş,kürek,bal küreği
      Hacula(Kıpçak-Uygur)=Sıkılgan,utangaç
      Haylamak(Kırgız)=Gürültü yapmak,bağırmak
      İt(Emir)(Irak-Türkmen)=Kaybol,görünme
      İtirmak(Özbek)=Kaybetmek
      Kalıf(Özbek-Osmanlı)=Yabani hayvan beklemek için yapılan kulübe
      Kuku(Başkurt)=Guguk kuşu
      Kuku-Kuki(Tatar)=İbibik kuşu
      Legen(Kazak)=Geniş, yayvan kap
      Lobya(Azeri)=Fasulye
      Meleskür(Bulgar Türkçesi)=Karışık, renkli taş
      Muh(Azeri)=Çive
      Nani(Tatar)=Küçük, ufacık
      Nomus(Uygur)=İffet
      Olo(Başkurt)=Yetişkin erkek kişi ve ona hitap
      Orik(Türkmen)=Otlak, kazması
      Ömin(Azeri)=Amin, inandım, evet
      Özerkli(Türkmen)=Kazak erkek
      Pecuş(Özbek)=Hayvanın sinekten kaçışı
      Pelit(Azeri)=Gözleme
      Pun(Kırgız)=Yuva
      Razi(Çeçen)=Razı
      Razileşmek(Uygur)=Anlaşarak helalleşmek
      Sufi(Irak-Türkmen)=Sofu-dindar
      Sug(Başkurt)=Salkım, ağaçlardan çıkan mantar
      Şenlig(Azeri)=Tören
      Şaşurmak(Tatar)=Şaşmak, bocalamak
      Tüken(Irak-Türkmen-Kazak)=Dükkan
      Toniş(Uygur)=Bildik
      Uşak(Türkmen-Azeri)=Çocuk
      Uli(Türkmen)=Çok büyük azametli
      Vice-Vidje(Kıpçak)=Anayurt
      Vonak(Kıpçak)=Evler topluluğu, kalınan yer
      Yükli(Tatar)=Gebe
      Yesirlik(Türkmen)=Esaret
      Zad(Başkurt)=Öteberi, nesne
      Zalum(Özbek)=Zülmeden, Hünkar

Muzaffer ARICI
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000
      Sana YESSİR olayım Kuku.Bide Ata'larının yol'unu beğenmeyenler yol'larını bulsalardi ne olur...

O beğenilmeyen (!) Tulumcular bizim Öz halk çalgımızı,ezgilerimizi,gayde'lerimizi bu günümüze taşımışlardır.O beğenmeyenlere sorarım siz torunlarınıza ne bırakacağınızı umuyorsunuz ? veya ne bırakacaksınız.?
      "Can ile bizden eğer hoşnut ise Canımız.

Cana minnettir O'nun kurbanı olsun Canımız.

Canımı canan eğer isterse, minnet Canına.

Can nedir ki, onu kurban etmeyem Cananım'a..."
      Yeni bir Hemşin derlemesi adı ile siteye asılan kitabı henüz okumadım ama yazarı hakkında arama motorlarında küçük bir araştırma yaptım.
      Kendisi gerçekten çok iyi bir şair. Şiirleri de oldukça kaliteli. Ben şiirlerini gerçekten beğendim.
      Geçmişi ile fazla bir bilgiye ulaşamadım. Ancak kendisini Devrimci Sol yapının içinde tarif ediyor. Hatta bir zamanlar ülkeyi saran Ölüm Oruçlarına da eylemcileri desteklemek amacı ile gitmiş.
      Tabi ki bu bilgilerden yola çıkarak kitabı hakkında br yorumda bulunmak mümkün değil. Ancak kitabın tanıtımında Etnik Kültür sözü kullanılmış.
      Umarım ki Hemşin'de kullanılan kelimeleri derlemekten ve yöreye uygun değişik söylenmelerinmden fazlaca bir kaygısı yoktur.
      Karadeniz'den etnik azınlıklar yaratmak gibi bir gayesi olmamasını diliyorum.
      Resmi Türk Tarihi diye eleştirdikleri Türk Tarihine karşı çıkanların bunun yerine Resmi Ermeni Tarihini daayatmalarının da bir mantığı yok.
      Kuku ne güzel söylemiş!
      Bizim tarihimiz biryerlerde yazılmadı.
      "Bizim Tarihimiz Elle Tutulur Gözle Görülür Belgelere Dayalıdır"
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      KİTABI OKUDUM YAZAR ASLA YORUM YAMADAN,HEMŞİN KONUSUNDA ARAŞTIRMA YAPANLARIN YAZDIKLARINDANDA ALINTILAR YAPARAK,YORUMU ASLINDA OKUYUCUYA BIRAKMIŞ.SAKSU SİYASİ KİMLİĞİNDENDE BAHSETMİŞ AMA YAZARIN DURUŞU,BİRİKİMİ VE BUGÜNE DEK YAZDIKLARINDA ,ALDIĞI BU SİYASİ KÜLTÜRÜN KATKISI TABİİKİ YADSINAMAZ.
      AYRICA KİTAPTA" HAÇAPİT" KÖYÜNDE HALA GÜNLÜK HAYATTA KULLANILAN YÜZLERCE KELİMENİN TÜRKÇE KARŞILIĞINIDA BULACAKSINIZ.SELAM İLE.
      SN,HACAPITLI,
      KAYNAK HAKKINDA VERDIGINIZ BILGILER ICIN ÖNCELIKLE TESEKKÜRÜ BORC BILIRIM,KISA ZAMANDA OKUMAYA CALISACAGIM.

SN,SAKSU,
      YAZARIN SOL BIR GECMISE HAIZ OLDUGUNU ARASTIRMISSINIZ,COKTA GÜZEL ETMISSINIZ AMA BURADA ASTIGINIZ YAZILAR VE IDDIALARINIZIN KAYNAGI OLAN VERILERIN YAZARLARINI INCELEDIGIMIZDE SADECE TARAFLI OLDUKLARINI,KENDI VEYA TARAFTARLARI ADINA TARIHI,SOSYOLOJIK VE POLITIK GERCEKLERI YAMULTTUKLARINI COKTAN TESBIT ETTIK VE HERGÜN BU GERCEGI YENILEYEBILIRIZ.ARASTIRMANIN POLITIK TARAFLI OLMASINI ENCOK KINAYANLARDAN OLDUGUMU TEKRARLAMAK ISTEMEM.

SN,(KUKU) KOBAL,
      ÖNCELIKLE TARIHIMIZI TULUMCULARIN YAZDIGI BIR ASAGILAMA CÜMLESI DEGIL BLAKIS YÜCELTEN BIR TESBITTI,HERZAMAN OLDUGU GIBI HEMSINCE "ÖKÜZÜN ALTINDA BUZAK ARAMAK" HASTALIGININ COK YAYGINLASTIGININ TESBITI SAHSIMI ÜZMEKTEDIR.YAZDIGINIZ KELIMELER VE ANLAMLARI SAHSIMA COK AZ GELIR,DAHAGENIS KAYNAKLAR BENI RAHATLATIEKEN SIZDEN SADECE SOY ISMINIZIN ANLAMINI LÜTFEN DOGRU OLARAK YAZABILIP ACIKLAYABILMENIZ TEK ISTEGIMDIR.
      SAHSEN SADECE PAPAZLARI DEGIL IMAMLARIDA COKTAN ASABILDIGIME INANARAK ,HAKKIMDAKI GERCEKLERELE ALAKASI OLMAYAN ITHAMLARINIZI SAHSINIZA IADE EDERIM.
      EKLE:BIR HASTALIK HALINE GELEN ICERIGINI ANLAMADIGINIZ AKTARMALARINIZI LÜTFEN KENDINIZE SAKLAYINIZ,COKTAN ESKIMIS YOKOLMUS TEORILERLE GERCEKLER YOK EDILEMEZLER.

HEPPINIZE AYRICALIKLA SELAMLARIMLA
      Sayın Gürman;
      Yazınızın böyle olacağını adım gibi biliyordum. Çünkü sizde, Türk Tarihini Ermeni Diasporasının ve İngiliz, Alman İstihbarat kaynaklarından aktarmak gibi bir hastalık var. Bu sitede yazdıklarına kim kaynak verirse versin hemen inkar ediyorsunuz. Bir de kendinizi dev aynasında görüyorsunuz. İki tane cümle kurmuşsunuz ki gülmekten öldüm.
      İlk cümleniz;
      “KENDI VEYA TARAFTARLARI ADINA TARIHI,SOSYOLOJIK VE POLITIK GERCEKLERI YAMULTTUKLARINI COKTAN TESBIT ETTIK”
      Sizin inkar ettiğiniz tarihçiler eminim ki sadece tarih konusunda değil uzmanı olduğunuz Mimarlık Konusunda bile sizden daha bilgilidir.
      İkinci cümleniz;
      “SAHSEN SADECE PAPAZLARI DEGIL IMAMLARIDA COKTAN ASABILDIGIME INANARAK”
      Demişsiniz ki bu da bir başka garabet.
      Ben din konusunda o kadar iddialı değilim ama buyurun dini ne kadar bildiğinizi yarım yamalak bilgimle herkesin ortasında sitenin Chat sayfasında tartışalım. Ya da benimle değil de bir başka arkadaşla tartışın. Bizler de seyredelim.
      Hodri Meydan.
      Bir papazdan daha çok Hıristiyanlığı bildiğinizi tespit iççin de sizin uygun göreceğiniz bir sitede bir Hıristiyan ile tartışın. Biz yine seyredelim.
      Bu kadar havalanma sayın Gürman. Yoksa millet sizi bir daha ciddiye almaz.
      Ne demiş Ozan;
      Gel ha gönül havalanma / Engin ol gönül engin ol"

Not: Size kullandığınız bir cümle hakkında da bir sorum olacak.
      “COKTAN ESKIMIS YOKOLMUS TEORILERLE GERCEKLER YOK EDILEMEZLER” cümlenizle ne demek istediniz.

Sayın Haçapitli;
      Kitabı okumadığım için şu anda bir yorum yapamayacağım. Ancak bende bu tür kitapları yazanların geçmiş ideolojilerinin ortaya çıkarabileceği eserlerin ne olabileceği hakkında belli bir kanaat vardır. Bu sebeple konuya daha sonra döneceğim.
      Saygılarımla…
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      SN,SAKSU,
      BU SITEYE AKTARILAN YAZILARIN COGUNUN KAYNAGI HAKIKATEN GERICI ,ORTACAGCI,SÖMÜRÜCÜ SÖZÜMONA BILIRKISILERIN KARALADIKLARINDAN ALINTIDIR.LÜTFEN ARASTIRIN BULACAKSINIZ.
      (ZATEN BILIP MÜSAMAHA ETTIGINIZI HERKESTE BILIR!!)
      DIN,E GELINCE SIZIN KADAR SAD-I NURSI VE ERZURUMLU ISMAIL HAKKI UZMANI OLMAMAM VE ABDÜLHAMIT II. DEDEM KADAR TANIMADIGIM BILGI ACIKLIGIMDIR,TELAFI ETMEGE CALISIRIM,AMA BU CAGDA NE GETIRECEGINI KESTIREMEDIGIMDEN BU ZAHMETE BÜTÜN DINLER ADINA KATILAMAYACAGIMI ACIKLARIM.SAHSEN DIN,IN CAMIDE VE INSANLARLA TANRI ARASINDAKI YÜKSEK DÜZEY OLDUGUNA INANAN VE BU ÖZEL BÖLÜME HICBIR FIKRIN SIZMASINA MÜSAADE ETMEYEN BIR DÜSÜNCEYE SAHIBIM.KALANINI DINLER ADINA YOBAZLIK,CIKARCILIK,GERIKALMISLIK ADDEDERIM,ÜZERINIZE ALMAYIN!!!AMA HERDEFASINDADA "HANGI YAYLANIN KOYUNU" OLDUGUNUZU YAZMANIZA LÜZÜM YOK:HERYERDE SIZI ANLAYANLARIN BELIRTTIKLERINE KATKI YAPMAK BANA DÜSMEZ.
      NEREDE ALMAN INGILIZ ISTIHBARATI?BUKADAR BASITMI BIR INSANI SÜCLAMAK?HANGI DAGDA YASIYORSUNUZ?SIZIN GIBI INSANLARIN COGUNLUK OLDUGU ÜLKE DÜNYANIN NERESINDE OLABILIR?
      BÜTÜN YANLIS VE MESNETSIZ ITHAMLARINIZI (HERZAMAN OLDUGU GIBI)BILMÜKABELE IADE EDERKEN,ATIDE BU GIBI SUISTMALLERINIZDEN FERAGAT ETMENIZTEK TESELLIMIZ OLACAKTIR:
      Sayın Gürman;
      Sizi neden muhatap alıyorum ki? Yazdıklarımı yine anlayamadınız. Belki de kasıtlı olarak anlamadınız. Ben ne yazıyorum siz ne anlıyorsunuz. Hani Azeri Şair demiş ya; “Ben ne derem. Tamburam ne çaler”. Tıpkı öylesiniz.
      Ben “istihbarat odalarında” derken verdiğiniz kaynakların istihbarat odalarında yazılmış uydurma tarih tezleri olduğunu söylemek istedim. Geçelim…
      Madem Din’i bu kadar biliyorsunuz o zaman Su-i Zan’ın da ne olduğunu bilmeniz gerekir. Bu yaşıma kadar Said-i Nursi’nin tek kitabını okumuş değilim. Hatta kendisinin İngilizler politikasına hizmet ettiğine inanırım. Ama senin kafandaki fobiler var ya öyle sanıyorsun.
      Din Hakkında bilgili olduğunu söylerken bile cehalet sergiliyorsun Sayın Gürman.
      Erzurumlu İbrahim Hakkı bir din alimi değil bir bilim adamıdır. Meşhur kitabı Marifetname’de Fizik, Kimya, Tıp, Astronomi, Felsefe, Mantık, Biyoloji vb. konularında bilgiler verir. Hatta bahsettiği konularda “Ehli ilim der ki” diye başlar. Sırf adı Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri diye anıldığı için sen kitabını bile okumadan sallıyorsun. İşte senin dinden anladığın da bu!
      Seni bir de Hıristiyanlar ile Hıristiyan İlahiyatını tartıştığını düşünüyorum da gülmekten ölüyorum.
      Sayın Gürman;
      Gel başka bir şey yapalım.
      Seninle Mimari Tartışalım. Belki o konuda bir şeyler biliyor olabilirsin.
      Sevgili Nihat Kardeşim;
      Gürman da ben de inandığımız doğruları yazıyoruz. Bazen amacını aşan cümleler olsa da (gönlüm böyle bir şey olmasını asla istemiyor) sonuçta burada fikirler tartışıyor.
      Bu tartışmaya sizin de fikirlerinizle katılmanızı beklerdim.
      Selam ile...
      Bazen tartışma ortamına espri katmak insanlardaki gerginliği azaltır ve istenmeden de olsa yazılan veya söylenen olumsuz cümleleri biraz daha sevimli hale getirir.
      Aslında aynı eksen üzerinde aynı sonuca ulaşmaya çalışan insanların gereksiz sözcükleri bir araya getirmesine de bir tepki idi bu espirili yazı.
      Şurda -bence- paçalarından ilgi, bilgi, araştırma, merak, paylaşım isteği damlayan iki büyüğümüzün biraz daha ılımlı olması gerekir.
      Kaldı ki "tertip" sayılırsınız. Bu tartışma biraz da eskiden Hemşin'de çokca görülen hudut kavgalarına benziyor.
      Bugün "günün sözü" kısmında yazdığım sözü birkez daha yazmak isterimÇ:
      "Söylesem tesiri yok,sussam gönül razı değil..."( Fuzuli)
      Ya gündüz kurtaracak, yahut gece alacak,
      Düşmanın bu toprakta ölüsü kalır ancak!
      Bir satır boş kalmasın ölümün defterinde,
      Cesaret yine sağdır vatanın siperinde...
      Sevgili Pamukçu Kardeşim;
      Elbette ki ben mesajınızı espri olarak algılarım da tartıştığımız diğer arkadaş nasıl yorumlar acaba? Hassasiyetim sadece bunadır.
      Burada kazanmak gibi bir amacım asla olmadı. Akıl akıldan üstündür ve benim de öğreneceğim çok şey vardır. Bu sebeple sizin fikirlerinizi de öğrenmek istedim. Konu da gerçekten çok öenmlidir.
      Rize'den 300 sene önce çıktığını söyleyen bir Hemşerimiz bir kitap yazıyor. Kitap dedimse öyle sıradan bir şey değil. Bir Ansiklopedi. Kendisi henüz 32 yaşında bir Diş Hekimi. Kitabı yazmaya 4 sene önce karar vermiş. Bu amaçla Ermenistan, Yunanistan, Kıbrıs vb. bir kaç ülkeyi dolaşmış. Bu arada Ermenice, Lazca, Gürcüce, Rumca vb. bir kaç tane de dil öğrenmiş. Ortaya çıkan eser ise Karadenizden bir sürü etnisite çıkarıyor.
      Şimdi aklımı şeytan çeliyor.
      Bu vatandaş acaba 4 sene içinde 4-5 tane dili ansıl öğrendi?
      Bu kadar ülkeyi nasıl gezdi?
      Gezdiği ülkelerde kimlerle ve hangi dilde görüştü?
      Hepsinden daha öenmlisi de bu kitabı hangi para ile bastırdı?
      Bu arada mesleğini nasıl icra etti?
      Dana önce benzerlerini gördüğümüz "Pontus Kültürü" kitabının yazarı gibi Yunanistan istihbaratınca basılan esere adını mı verdi?
      Sorulacak soru çok.
      Cevapları geleceğimizi belirleyecektir.
      Hümanistim ama asla aptal değilim...