Sabit Proje Koordinasyon Merkezi

Yapilan seminar Türkce.Kimsenin gitmemesi yabancilarin bizim icin proje yaratacaklari ve bunun herzamanki gibi ne cevremize nede isteklerimize uymayacagi malumdur.
      Yerlilere ek olarak yabanci sitelerde ise yarayacagi ümidindeyim,oldukca mükemmel bilgiler var oralarda.
      Muhakkak Hemsin,de yabanci lisan bilen vardir,herkesi kendi yerinize koymayiniz.

NURETTİN GÜRMAN

SEVGİLİ GÜRMAN BELKİ SİZ BENİ TANIMIYORSUNUZ AMA BEN SİZİ TANIYORUM ADINIZIDA BİRÇOK KEZ AİLEMDEN DUYDUM HATTA İNANMAYACAKSINIZ AMA SİZİNLE AKRABAYIZ. BENİM KİM OLDUĞUMU MERAK EDİYORSUNUZDUR SANIRIM MESAJIMA CEVAP VERİR SENİZ KENDİMİ SİZE TANITMA FIRSATI BULURUM HATTA ŞUNUDA SÖYLEYE BİLİRİMKİ YİYENİNİZ OLURUM. MERAKMI ETTİNİZ? CEVABINIZI BEKLİYORUM.

SAYIN GÜRMAN

SİZ BENİ SEÇKİN OLARAK TANIMAYA BİLİRSİNİZ.ARSLAN DESEM DAHA İYİ OLUR SANIRIM.BİLİRSİNİZ EVLENDİM VE SOYADIM DEĞİŞDİ.ARSLANLA DAHA İYİ TANIRSINIZ.DAYI TANIDINMI ŞİMDİ.BU MESAJLARIMI ALDIĞINDA CEVAP YAZARSAN SEVİRİM DAYI.
      Sevgideger torunum,
      elbette tanidim:Gülsün,un kizi olmalisin.
      Özel olarak yazdim.
      Bir dayinizi hatirlamaniza cok sevindim,gözden irak gönülden irak olmayalim.
      Bütün yegenlerimin gözlerinden öperim.
      Burda beni kimsesiz zannediyorlar bazen,nekadar cok oldugumuzu bilseler korkarlar!!!
      Sonsuz sevgilerimle.
      Not:
      Gökhan,a Mozart,in eserlerini yollayacagim,tulumu biraz ona göre modernlestirsin,bezdik ayni havalardan.
      ÇOK SEVİNDİM BENİ TANIDIĞINA BİZ SENİ HİÇ UNUTMUYORUZ VOLKAN HEP ADINI ANAR HİÇ DİLİNDEN DÜŞÜRMEZ.ÇOCUKLAR YENGEM NASIL İYİLERMİ İNŞALLAH İYİLERDİR.ANNEMLE SENİ İNTERNETTE BULDUĞUMU SÖYLEDİM ÇOK SEVİNDİ ODA SENİNLE GÖRÜŞMEK İSTİYOR.HEM EN KÜÇÜK YİĞENİNEDE GÖSTERİRİM SANA KAMERADAN.OĞLUMU.KOCAMAN OLDU 3 YAŞINDA .DAYI SENİN ÇOCUKLAR NAPIYOR.
      Sayın Gürman;
      Metin Kardeşim elbette ki bu tür bir seminere hiç bir Hemşinlinin gelmemesinden dolayı sitem etmekte haklıdır. Ancak hiç kimsenin gelmemesinini de bazı sebepleri olmalı. Ben bu sebepler konusunda çok şey söyleyebilirim ama bazılarının eline koz vermemek için şimdilik kaydı ile susuyorum. Vakti zamanı gelince elbette ki bu konudaki yorumlarımı da yapacağım.
      Size bir teklifim var. Hemşin'de kaç kişi Almanca biliyor ben bilmiyorum. Hatta konu hakkında ilgisi olan kaç kişi Almanca biliyor onu da bilemem. Ancak sizden bir konuda yardım isteyebilir miyim.
      Ben Hemşin'de yapılmasını düşündüğüm bir yatırım için (bu organik gıda maddesi üreten bir fabrika) proje oluşturmak istiyorum. AB'ye sunacağımız böyle bir yatırım için bana örnek bir Türkçe proje temin edebilir misiniz? Ya da Almanca bir projeyi Türkçeye tercüme edebilir misiniz?
      Selam ile...
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Yazar: Gürman
      Burda beni kimsesiz zannediyorlar bazen,nekadar cok oldugumuzu bilseler korkarlar!!!
      Gökhan,a Mozart,in eserlerini yollayacagim,tulumu biraz ona göre modernlestirsin, bezdik ayni havalardan.

Bu konu bile başlıbaşına bir tartışmaya dvetiye çıkarıyor.
      Kim kimden kalabalık olduğu için kurkacak Sayın Gürman. O üç tane ünlemin (!!!) anlamı nedir?
      Geçelim...

Mozart'ın eserlerini tulum ile çalmak belki ayrı bir çeşni getirir ama aynı havaları dinlemekten bezmeniz sizde bir problem olduğunu gösterir. Amaç Tulum ile Mozatr çalmak değil zaman içinde yozlaşan kaydelerimizi bu güne taşıyarak Otantik özelliklerimizi korumak olmalıdır.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Sn,Aksu,
      organik destilasyon konusunda elinizde Alm,ing kaynak varsa yollayin,alm tam olarak (teknik ...filozofik,e kadar)tercüme ederim.
      Eger bu konuda elinizde kaynak yoksa,konuyu tam olarak teknik detayli yaziniz:hakikaten nedir istediginiz,mühendisce yaziniz.

Digerleri sadece sakadan ibarettir,Hemsin,de heppimiz ya akraba veya enazindan yüzyillardir komsuyuz,ben herzaman bunu savundum savunurum.
      Tulum ve Mozart,a gelince sizinle ayni düsüncede degilim:elbette tarihi yol havalarini unutmayacagiz ama müzigimizide gelistirmemiz gereklidir,buda klasikleri iyitanimakla olur ve olacaktir.Mozart bunun en güzel öncüsü ve örnegidir,onda kaval tulum...hatta bardaklarla senfoni bile oldugundan tulum onun müzigiyle modernlesir diye inaniyorum.
      Mozart,in bütün eserlerini taniyan bir dinleyici olarak iddia edebilirim.
      Sayın Gürman;
      Elimde di,stilasyon ile i,lgili Türkçe bazı bilgiler var. Konunun mühendislik yönünde benim açımdan bir problem de yok. Yani bu tür bir işletmenin mühendisliğini, kurulumunu ve işletmeciliğini bilirim. Bu konuda yatırım yapacak herkese de bila ücret yardım etmeye hazırım.
      Benim sorduğum başka bir şeydi.
      Elinizde böyle bir proje için AB yardımı ya da hibe yardımnları alabilmek için örnek bir proje var mı? Yani ben bu proje için hibe başvurusunu nasıl bir dosya ile yapacağım? Bu konuda Almanca yazılı bir proje varsa bana tercümesini yapabilir misiniz?

Tulum konusunda ise hala aynı şekilde düşünüyorum. Hele Horonu batı figürleri ile oynayan bazı gençlerimizi gördükten sonra bu kanaatim iyice pekişti. Tulum Otantik ise değerlidir. Başka birşeye benzedi mi o artık tulum değildir.

ELEŞTİRİLERE ELEŞTİRİLER

Sn.Şakir Aksu,
      Yaptığım eleştiriye yönelik olarak, kişilerin kafalarını bulanıklaştırmaya iten savunucu kelimelerinden çok hoşlandığımı söyleyemem.
      Gürmanın incelenebileceğinde fayda var dediği web sitesine ise yaptığın iğnelemelerine cevap vermemesini gürmanın nezaketine bırakıyorum. Sanki Hepside türkçe olan benim gönderdiğim siteler incelenip hatim edildi. !!!!
      Neyse ben söylediğimde haklıyım ve halada söylüyorum.
      Bugün için burada konuştuğumuz ve yapmaya çalıştığımız tüm iyi niyetli önerilerimiz için aslında uygun projeler oluşturulabilinir ve üstüne üstlük bunlardan para kazanma imkanlarıda yaratılabilinir.
      Proje eğitimi bunları gösteriyordu. Yani balık tutmayı ve nasıl para kazanabileceğini öğretiyor.
      Yoksa bir projeyi türkçeye çevir ve uygunluğunu araştır sadece balığı pazardan hazır almak anlamına geliyor, ki onunda balık olup olmadığını anlayamazsın.
      Konu aslında çok kolay, Neyseki bunun tekrarını yapacağız. Ozmana tekrar haber veririmde, belki bizimkileri yerinden oynatabilirim.
      Ben yarından itibaren köyde olacağım.
      Bayramdada ordayım.
      Bilmem anlatabildimmi. :)
      Hepinize sevgiler
      Metin Gültan :)
      Sn,Metos,
      zahmetleriniz ve sabriniz icin size tekrar tesekkürü borc bilirim,verdiginiz sayfalardan ben bile faydalanmaga calistigimi aciklamak isterim.Hemsehrilerimizle özellikle sabirli olmamiz gerektigi aciktir,ama tesbitlerime göre hepside zeki insanlardir,sadece bu zenginligi nezaman ve nasil kullanacaklarini ögrenmeleri gerektigi kanisindayim.Zeit ist Geld=zaman paradir Alaman atasözünden yola cikarsak,zamanin bu gibi programlarla cok yönlü olarak degerlendirilip kisaltilabilecegi inancindayim.
      Ayrica genclerimizin zamanlarini degerlendirirken dünya gerceklerini anlayabilmeleri icin olanaklar sagladiginiz icin sizi tebrik ederim.

Mit freundlichen Grüßen
      Arkadasca selamlarimla.
      Sn,Aksu,
      kurulus olarak hepsinin teferruati hemen aynidir.Fakat sizin bahsettiginiz destilation,da ne yapacaginiz:alkol,eterik yag,eterik koku. ve yeteri ortak kooperatif ,yer,falan göstermelisiniz.Metos,un verdigi sayfalarda TRce var.
      Ben o yazida bir sayfa degil koca bir METATAG vermege calistim,bütün AB nin her dilde kurum ve islevini aciklayan.
      Eger oralarda bulunmazsa (hazir zannetmiyorum)kurallarina göre yazilmasi lazim,örnek bulursam tercüme ederim.
      Projesi olana Türkiye’de ve Avrupa’da para var

ECZACIBAŞI Holding Yönetim Kurul Başkanı Bülent Eczacıbaşı’yla buluşmamızdan bir ay sonra kardeşi Faruk Eczacıbaşı’yla Kanyon’dayız... Ancak, bu kez konumuz Kanyon’a yönelik "dondurucu soğuk" ya da başka eleştiriler değil.

Faruk Eczacıbaşı için konu öncelikle Başkanı bulunduğu Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) ve gerçekleştirmeye hazırlandığı önemli bir etkinlik. Eczacıbaşı’nın yanında TBV Genel Sekreteri Behçet Envarlı ile TAGES Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Arsan var.

TBV’nin son dönemlerde masaya koyduğu konuların başında KOBİ’lerde (küçük ve orta ölçekli işletmeler) inovasyona (değer yaratan, gelire dönüşebilen yenilik) dönük adımlar atılması geliyor.

Eczacıbaşı, Türkiye’de birçok kesimden, "Şunu yapmak istiyoruz ama kaynağımız yok" sesleri yükseldiğine dikkat çekiyor: "Bence gerek Türkiye’de, gerekse tam üye olma yolunda ilerlemeye çalıştığımız Avrupa Birliği’nde (AB) yeterince kaynak var. Yeter ki gerçekten projeniz olsun. Projesi olan rahatlıkla kaynak bulur."

Bu noktada söze Leyla Arsan giriyor, AB’nin 50 milyar Euro’luk dünyanın en büyük sivil araştırma programı olan "7’nci Çerçeve Programı"nı hatırlatıyor. Bir ayağı TÜBİTAK’ta olan Leyla Arsan, bu kurumun da 500 milyon dolarlık proje fonuna dikkat çekiyor.

TBV, TÜBİTAK ve TAGES, bunları söylemekle kalmıyor, Türkiye’deki özellikle bilişim ağırlıklı, teknoloji geliştirebilecek KOBİ’leri harekete geçirecek bir adım atıyor. Bu amaçla, 29-30 Ocak 2007’de gerçekleştirilecek "Avrupa Bilgi ve İletişim Teknolojileri Araştırma ve Teknoloji Geliştirme Konferansı" düzenliyor.

Peki bu konferansta ne olacak? TEV, TÜBİTAK ve TAGES’in hedefi ne? Leyla Arsan, şu yanıtı veriyor: "Sloganımız 44 KOBİ, 16 proje. Avrupa’dan 200, Türkiye’den de 150 dolayında katılımcı konferansta yerini alacak. Hedefimiz Türkiye’deki KOBİ’lerin de ortakları arasında yer alacağı 16 projenin ortaya çıkması."

Arsan, "7’nci Çerçeve Programı" kapsamında AB’nin kullandırmayı öngördüğü 50 milyar Euro’luk fonun en az 9 milyar Euro’luk bölümünün bilişime yönelebileceğini vurguluyor.

Bir yandan "Türkiye’de proje ortaya koyan yok" diye dert yanarken, bu konferansla ilgili hazırlıklar çerçevesinde yapılan duyuru sonrasında 125 dolayında proje başvurusu olmuş. TBV, TÜBİTAK ve TAGES bu sayıya şaşırmış. Ön elemede sayı 90’a düşürülmüş.

29-30 Ocak’ta gerçekleşecek konferans ve devamında Avrupa’dan 12 ülkenin KOBİ’leriyle Türkiye’nin KOBİ’leri, ortak çalışmayla "en iyi projeler"i ortaya koymaya, onları geliştirmeye çalışacak. Büyük olasılıkla Norveç’in önderlik edeceği bu çalışmalarda en az 16 proje ortaya çıkmazsa, fondan yararlanmak da mümkün olmuyor.

Leyla Arsan, AB’nin 50 milyar Euro’luk fonla yapmaya çalıştığını bir cümleyle özetliyor: "AB’nin amacı ’ortak akıl’ yaratmak."

Madem öyle, "AB’nin istediği ’ortak akıl’a" katkımızı yapalım, fondan payımızı alalım...

Faruk Eczacıbaşı’nın "Projesi olana para bulmak kolay" sözünü de yabana atmayalım...
      ----------------------------------------------------------------------------------------------------

HAL BÖYLE IKEN,HIC KIMSENIN PROJE GELISTIRMEYLE ILGILENMEMESINI ANLAMAK ZORDUR.HERHAL YINE BAZI KIMSELERIN "BIZI BÖLECEKLER,YIRTACAKLAR..." ZIRVALARINDAN DOLAYI OLABILECEGI COK VAHIMDIR:HEMSIN,DE ISYERI OLMADIGI MÜDDETCE KENDILIGINDEN YOK OLACAKTIR.
      BIRAN EVVEL PROJE GELISTIRIP GEREKLI MERCILERE BASVURMAK HEMSIN,E COK YARARLI OLACAKTIR.

SELAMLARIMLA
      Sayın Gürman;
      Uzun yıllardır Almanya'da yaşıyorsunuz. İddialarınıza göre de AB'yi bizlerden iyi biliyorsunuz. Hatta bu konuda kendilerine ulaşabileceğiniz AB görevlileri de var.
      Hemşin için bir Turizm Projesi ya da Uçucu Yağlar Projesi hazırlayabilir misiniz?
      Sn, Aksu,
      proje yazmak öyle kolay degil,kaba olarak kasnagi söyle:
      -Konu önce Türkce ve Ingilizce yazilip Eksimbank,...bank,a sunulmali
      -Yapilacak üretimin.yatirimin kaca mal olacagi,müsterisi (kanitli olarak).
      -Üretimin ISO,cevre standart tescilleri
      -Ön kar zarar hesaplari,kazanc zamaninin plani
      -Yatirimin hacmi,yeri,logistik planlari ,enerji kaynaklari (gaz,elek,su,liman,yol h.alani)
      -Yer,mekan,makina,uzman,isci ,bilgi ...belgeleriyle kaniti.
      .......................
      Böyle birseyi oturup yazacak zamanim ve bilgim olmadigini ve sahsimi asacagini acikca söylemeliyim:yazdirmak istersek yatirim hacminin enaz %10 nu alacaklarini ögrendim.Simdilik hazir bir cözüm bulamadim,aramaktayim.Böyle bir yatirimi AB de oturmus firmalarla birlikte yaparak,sermaye,uzman ,makina aksam ,bilgi ve herseyden önce pazara ulasilabilecegimiz kanaatindeyim.Bu sadece turizm,aroma bitkisi degil,modern makina ,aksam,fayans,granit vs olabilir.Bu konuda para getiren isleri büyük firmalar kaptigindan ve imkanlari daha fazla oldugundan,orta ve ufak yatirimcilarin isleri zordur.(Bir zamanlar Hemsin,e generatör -2-4,5 kW lik evler icin -kurma isi bu yüzden yatti),sa,larla Honda imal ediyor)
      Durum bu;acil yapabilecegim hicbirsey yok,ancak firsatlari bende sizin gibi arastiriyorum.

PROJELERDE SON DURUM

Hepinizinde bildiği gibi daha evvel yayınlamış olduğumuz PROJE kKOORDİNASYON MERKEZİ oluşumunun ilk aşaması olan PROJE EĞİTİMİNİ bitirmiş bulunmaktayız.
      Konuda emeği geçen Sn.Tülin BASA ve Prof.Raşat KASAP Hocalarımıza sonsuz teşekkürler ederiz.
      Gerçi gelen talepler karşısında en kısa zamanda bu eğitimi bir kez daha yinelemek niyetindeyiz.
      Şu anda AB Gençlik Projeleri kapsamında 2 Projenin hazırlıklarına başlamış bulunmaktayız.
      İlk Projemiz FOLKLOR konusu ile ilgilidir.
      Daha evvel gene bu sayfalarda duyurusunu yapmış olduğumuz gibi Folklor Ekibi çalışmalarına zaten bir müddettir başlamış bulunmaktaydık.
      50 kişiyi aşan bir ekiple Rizenin hem Tulumla hemde Kemençe ile oynanan Horonlarını oaynayabilecek bir ekip kurma arzusundaydık.
      Gençlik projesi ile bunu bir adım daha ileriye götürüp, KAÇKARIN DANSI adı altında Kaçkardan nasiplenen illerin Halk oyunlarınıda kapsayan bir gösteriye niyetlenmiş bulunmaktayız.
      Diğer bir Projemiz ise gene Gençlik Projeleri kapsamında SERENDER üzerinedir.
      Bu Projede Serenderlerin Mimari yapılarından tutunda, Serender kullanan toplumlarla ilişkiye geçip araştırma amaçlı öğrenci takasınıda kapsayan bir Proje oluşturma çabasındayız.
      AB Hibe projeleri çalışmalarımız ise başlamak üzeredir.

Bu güne kadar yapılan Projelerin muhteviyatlarını görünce, İnsanların maalesef nerelerden paralar kazandığını görüp üzülmemek mümkün değil.

Diğer taraftan ise Ücretsiz Bilgisayar Eğitimimiz başlamak üzere, Serender Projesine destek olacak Maket eğitimimiz başlamak üzere ve İngilizce çeviri eğitimimizde başlamak üzeredir.
      Kişisel gelişim üzerine vereceğimiz eğitimlerin ise planlamasını yapmaktayız.
      Gençlerden gelen talepler doğrultusunda her konuda eğitim verebileceğimizide söylemek isterim.

Konular hakkında daha geniş bilgi almak için aşağıdaki adreslere mail atabilirsiniz.
      bilgi@rizelilerdernegi.com
      bilgi@cahev.net

Bilgilerinize
      Metin Gültan :)