Sabit GARİPOĞLU Tulum Üstadı

GARİPOĞLU Tulum Üstadı

GARİP Mustafa Tahir Taşer-Süleyman Gülas

Mustafa Tahir 1901 Rusya Moskova'da doğmuş, annesi Kırımlı babası ise Rizeli'dir. 7 yaşında iken Rize Çamlıhemşin'in Citne (Aşağı Şimşirli) Köyü'ne döner. O yaştan sonra bir daha annesini göremez. Birkaç yıl sonra da babası Rusya'da iken savaş çıkar ve sınırlar kapanır. Böylece ailesinden ebediyen uzakta kalır sonra ailesinin öldüğü haberi gelir. O tarihten sonra ölümüne kadar peşini bırakmayan aile acısı ve hasretiyle yaşadı.
      Yörenin ileri gelenleri ve akrabaları sayesinde büyümeye başlamıştır. Çobanlık ve tarla işlerinde çalışmış ve bu esnada boş kaldığı zamanlarda da kabak şibinden yaptığı çibun ile tulum çalmaya başlamıştır. İçindeki aile sevgisi hasretini tulumla dile getirmeye başlamıştır.
      15 yaşına geldiğinde ilk tulumuna sahip olmuştur. O kadar içten ve dertli çalmaktadır ki tulumun çevrede dinleyenler onun parmaklarının büyülü olduğuna inanırlarmış. Genç bir delikanlı olduktan sonra yörenin önde gelenleri el tutup evlandirmişler, arazi vermişler. Öksüz büyüdüğü ve çok zor çocukluk dönemi geçirdiği için çevresinde "Garip" lakabı ile anılmıştır.
      İki evliliğinden 7 çocuğu olmuştur. Oğlu Varol Taşer ve torunu Behçet Gülas yörede tulum sanatını icra eden önemli kişilerdir. Ankara'da Cumhuriyet'in ilanında ve daha sonraki yıldönümlerinde tulum çalmıştır. Yaşı ilerledikçe kulak rahatsızlığına yakalanmıştır. Kulağının duymamasına rağmen tulum çalmayı sürdürmüş fakat 85 yaşında iyice ilerleyen rahatsızlığından dolayı tulum çalmayı bırakmak zorunda kalmıştır. 1989 yılında 89 yaşında iken ağır kulak rahatsızlığından dolayı vefat etmiştir. Tulum sanatının günümüze kadar taşınmasında büyük rol oynamış ve birçok kendi bestesi olan eser bırakmıştır.

YÖREMİZ DEĞERLERİNİ BİLELİM ..

TULUMCULAR ÖRNEK ALIN...

SAYGILARLA

ÇOK DUYGULANDM

ARKADAŞLAR BU RESMI GORUNCEÇOK DUYGULANDIM VE INANINKIGERÇEKTEN AĞLIYORUM BUNLARI YAZARKEN HEMŞINE GONUL VEREN INSANLAR UNUTMAK MUMKUNM HELEDE HEMŞIN AŞKYA YANIP TUTUŞAN BIR INSANI BU NUN BIR KASETI VAR BENDE ÇOK ESKI HER ZAMAN DINLIYORUM VE ANLATMASI MUMKUN OLMAYAN BIR DUYGU BU DUYGU NE INSANLAR VARMIŞ BU DUNYADA YA ÇOK MUKEMEL INSANLAR VARMIŞ BIZ ONLARIN ELINE BILE SU DOKEMEYIZ KI KALBIMI AÇSAM DA DUYGULARIMI BIR ANLATA BISEM SIZE

BUDA YUREĞIMIN SESI

ALDI BENI BİR KEDER
      GOZLERIM YAŞLA DOLDI
      AYRI KALDIM HEMŞINDEN
      GOZLERUM YAŞLA DOLDI

GEÇTI GENÇLIL ÇAĞLARIM
      HABU YABAN ELEREDE
      ARADUM HEMŞİNUMI
      RESIMLERDE YOLARDA

GARIP DEDEMUZ GITI
      GERIYE BIZLER KALDUK
      BU HEMŞIN SEVDASIN
      BIZ HEP ONLARDAN ALDUK

hemşini anlata şiir

Tulum deyince hemşin,hemşin deyince tulum akla gelir.Tulum sesi duyan bir hemşinlikimi hüzünlenir,kimi derin düşüncelere dalar.Sevdalarını ,özlemlerini,arzularını,kederlerini tulum sesinde arar.İsterseniz gelin hep beraber tulumla hemşini şiirleştirelim

HER SEVGİ BİR YARA AÇMIŞ NAVINA
      DOKUNDUKÇA İNLER YARASI VARDIR.
      IRAK GÖNÜLLERİN UÇURUMUNA
      SESİYLE BİR KÖPRÜ KURASI VARDIR.

ÜSTAT NEFESİNİ DERİNDEN ÇEKMİŞ
      OĞLAK DERİSİNİ GÖĞSÜNE GERMİŞ
      ŞİMŞİR GÖVDESİNDEN BİR PARÇA VERMİŞ
      SIZLAYA SIZLAYA ÇALASI VARDIR

YAYLA VANAGINDA BİR HORON OLUR
      NEFES KESİLENDE PARMAKLAR ALIR
      BENLİĞİ DERT İLE KARIŞIP KALIR
      ATADAN TORUNA SÜRESİ VARDIR

ELEVİT YAYLASIDA ÇAMALRCA UZUN
      BİR TÜTÜN KESİLİR ÇEKTİĞİ HÜZÜN
      NİCEKİ ORDADIR SÜRMELİ GÖZÜM
      GÖĞSÜNE YANSIMIŞ KALASI VARDIR

KAÇKARDAĞI ACI YÜZDEN BIKANDA
      ETEKLERİ ÇİÇEK ÇİÇEK KOKANDA
      BAKIRDAN KUKMALAR GİDİP GELENDE
      HER OLUK BAŞINDA SIRASI VARDIR

HEMŞİN KARŞISINDAGÜLÜP GEZENLER
      HER EVİN YANINDA BİRER SERENDER
      ÇAYIRLIKTA YERE ÇİMEN SERENLER
      DOSTUDUR HALHATIR SORASI VARDIR

ÜSKÜRT DAĞINDA GÜMÜŞ MAVZER KESİLİR
      ÇATAL YÜREĞİNE BARUT BASILIR
      BEDENİ BİR TETİK OLUR KASILIR
      BELKİDE PATLAMAK TÖRESİ VARDIR

İNSANI BOĞARKEN TEMMUZ SICAĞI
      BAĞRINA SAPLANIR EVDE BIÇAĞI
      HEMŞİN DEDİKLERİ ATA OCAĞI
      UZAKDAN EL SALLAR GÖRESİ VARDIR

KİMİ ZAMAN YAĞMUR YAĞAR SEL ALIR
      GURBET UZUN SÜRER YILLARCA KALIR
      SAMİSTALTA SUZAN KIZDAN EL ALIR
      YANAYANA HORONA GİRESİ VARDIR

VANGIN YOKUŞUNU ÇIMIŞ YORULMUŞ
      POKUTTA BİR GÜZEL GÖRMÜŞ VURULMUŞ
      PALOVİTTE ÖNÜNE TUZAK KURULMUŞ
      GÖĞSÜNDE ÜÇ KURSUN YARASI VARDIR.

ENGELLER KOYMUYOR YOL SARP ,O YAYA
      TROVİT SİSLİ ZİLKALE KAYA KAYA
      KALEDE BEŞ GÜNÜ DÖNMÜŞ BEŞ AYA
      KAYGILANIP TÜTÜN SARASI VARDIR

FIRTINA ÇOŞKUN AKMIŞ,O ÇOŞKUN AKMIŞ
      KİMİ ZAMAN KABARMIŞ ETRAFINI YIKMIŞ
      AŞK ATEŞİ SICAK YÜREĞİ YAKMIŞ
      KITO YAYLASINDA ÇIRASI VARDIR

YAYALA YOLLARINDA SULAR AKARKEN
      GÖÇÇÜLER ERKENDEN YOLA ÇIKARKEN
      HAZİNDAK YAYLASINDA GÜNEŞ BATARKEN
      93 HARBİNDE TURASI VARDIR

KAVRUNDA AĞAÇSIZ YUVA ÖRNEĞİ
      KERMİKTE KİMSESİZ YAYLA ÖRNEĞİ
      ÇEYMAKÇURDA YAĞLI PEYNİR ÖRNEĞİ
      GAMLI GAMLI DERTLİ KALANI VARDIR

NİCEKİ ÖLÜM VAR EN GEÇ KADERDE
      BİR YOL HAVASIYLE SUSAR SON PERDE
      USTAT GARİPOĞLUNUN YATTIĞI YERDE
      SONSUZA KADAR NÖBET DURASI VARDIR

hemşin ve hemşin kültürü bu kadar mı güzel anlatılır .ben bu şiirin üstüne tanımıyorum

Yazarken kasetten dinlediğim için yanlış yazdığım yerler olabilir.Kusura bakmayın düzeltirseniz sevinirim.Yazan kişinin adını bilmiyorum yüreğine sağlık .YAZAN KİŞİYİ BİLEN VARMI ?

saygılarla BARIŞ OKAY FERAH

GARİPOĞLU

Rahmetli Babamın çok sevdiği biri olan Gariboğlunu babam sayesinde defalarca dinleme ve tulumuyla horon oynama şansına erişmiş bir kişiyim.
      Bizde makaralı bir teyp kaydı bulunan gariboğlu hem tulum çalmakta hemde arasıra türkü söylemektedir.
      Önerim bizde olduğu gibi diğer arkadaşlardada olan bu tip kayıtları bir araya getirip Gariboğlunu hakettiği yere koymaktır.
      Bilgilerinize
      Metin Gültan :)

Metin Abi!

İyi güzelde hemşinin anonim türkü ve yöre şairlerinin eserlerini internete vermekten imtina etmemiz lazım. Birileri tulumu ve türküleri çok güzel ödünç alıp(!) kendilerine mal ediyorlar.

Bence hemşin dernek ve vakıfların bunlara sahip çıkıp kayıt altına aldırması ve bizimde ancak ondan sonra telif hakları içinde bunları nette yayınlamamız lazım di mi abi?

Noterden, kaset veya kitap aşamasından sonra bile Yazarından ve varislerinden yazılı olur almadan bunlar yayımlanmamalıdır. Benim görüşüm budur.
      Ne Mutlu Türk'üm Diyebilenlere!

mrb herkese

GARIP OGLU MUSTAFA yı dınleme ımkanına erıstım ben ... sıze saka gelecek ama kaset kayıdı vardı.. boylee cok derınlerden eskı kayıt... haa kımse demesın sakın kayıtlar nerde bana gonder :) cunku bende degıl... ama bu ulasılması zor bı sey...keske dıger ustatlarıda dınleyebılsek...
      hayata dair bır sıkıntınız olursa onu o gun unutun nasıl olsa ılerıde bır gun unutmayacakmısınız ?
      Annem rahmetli Garioğlu’nun tulumunu dinleyip horonunu çok seyretmiş. İşte aklında kalanlardan ve Garipoğlundan bir türkü.

Bi Papilat vuralum / İçelum Rize çayi
      Rize baluklerinde / Pembe guller açayi

Yine Garip dayının tulum çaldığı bir horonda geçen bir başka anı daha.
      Makrevinç gençleri Samistal’de Avadan Dursun’un (Dayımın) evinde horon oynuyorlar. O zaman birbirlerine sevdali olan ve sonradan evlenen Makrevinç’ten Begiun Muşerref ile kimlerden olduğunu hatırlayamadığı yine Makrevinç’ten Ali isimli bir delikanlı da orda. Erkekler oynuyor kızlar seyrediyor.
      Bu sırada Ali belindeki silahı Begiun Muşerref’in kucağına düşürüyor ve turkiyi de patlatıyor.

Al belimden belimden / Gene eski yerinden
      Ben horondon çikemem / Horon şaşar elimden

Bir başka anı daha.

Poginade bir düğün var. Tulumcu yine Garip Dayı. Aptulançlar (Okumuşlerden) Münevver Hala’ya gelin gidiyor.
      Erkek tarafından biri Poginalilere bir turki atıyor;

Bıyıkların süpürge / Helayı siler nasi

Poginaliler cevap veriyor;

Geleyim sizin eve / Sileyim kiri pasi…
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Sarmistal’den Pokut’a inme günleri. Mermanatli uşağun biri Poginali bi kize sevdalanmiş. Onlarla da gidemiyor. İzin alması gerekiyor. Ve gidenlere bir turki patlatıyor.

Arkadaşlar buradan / Evime gideyim mi
      Konuşuğ ile olsun / Pokut’a ineyim mi?

Herkes aldı yarini / Gidiyolar yatmaya
      Beni de çağırdılar / Yatakları atmaya

Bir turki de Kore Gazisi babamdan. Aslında bu türki çok uzunmuş ama anamun aklinde sadece 2 kıtası kalmış.

Bişe bağum ağerur / Hasta mı oalcağım
      Kore de harp başlamış / Asker mi olacağım

Giderim giderim / Kore bulunmaz
      Geriye bakarım / Anam görünmez

Anamun hatırladığı bu. Gençler siz siz olun duyduklarınızı bir yerlere yazın. Eskilerde neler neler var bir bilseniz.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

GARİPOGLU

Arkadaşlar şuan yazılarınızı okudukkca kendimi sanslı oldugumu düşünüyorum çünkü hepsi rahmetli oldu GARİPOĞLO BABAM VE KUŞUVEDEN KÖROGLU AHMET AMCANIN ÜÇÜ Hem sohbet hem tulum hemde türkü beraber demişler ve bir kasede almışlar bazen dinliyorumda duygulanıyorum iyiki varlardı iyiki yaşamışlardı iyiki onların devamıyız cok gururluyum dostlarım. Herkese saygılar.