Organik Çay Tarımı

Bu konuda sadece muhtarlarla olması gerekene ulaşılamaz sizlerinde yapmanız gerekeni yapmanız lazım..Soruyorum sizlere yukarda yazdıklarımı dikkate kaçınız aldınız..

Burda köylerde ve Hemşin merkezde defalarca toplantı yapıldı.Konu hakkında uzman kişiler bilgiler verdi..Ama bizler kolaydan yana olduğumuz için hep başkalarını eleştiririz..Herkes üzerine düşen görevi yerine getirse ve başarı için gerekli olan azmi gösterse sorun kalmayacaktır...

Organik tarım denince aklımıza sadece çay gelmekte..Evet çayla başlanacak ama diğer tarım ürünleri de bu çalışmadan payını alacak..Söylendiği gibide o kadar zor değil..Bu konuda elimizden geldiği kadar bilgi edinmeye çalışıyoruz...

Şu anda organik çay için gönüllü olan üreticilerin bağ ve bahçelerinde yetiştirdikleri her türlü ürünlerde bu çalışmalar sonucunda sertifikasyonlanacak ve ekoturızm yavaş yavaş buralarada gelecek..

Bu konuya bu çerçeveden de bakarsanız sevinirim....

Yukardaki yazımı dikkate kimsenin almadığını biliyorum.Çünki fabrikayla süreklii dialogdayım ve kimse aramamış..asıl bu konuda sizlerin yeterince bilgilenmeniz ve söylediklerinizle yaptıklarınız çelişmemesi gerektiğini düşünüyorum...SEVGİLERLE

HADİ HAYIRLISI

Bu konuya ilgi gösteren arkadaşlara öncelikle teşekkür etmek isterim.

Öncelikli olarak genel müdürlüğümüz gönüllü üreticilerle bu işe başlamak istiyor. Gönül isterdi ki tüm Hemşin bölgesi organik tarıma geçiş için seçilmiş olsaydı ve mecburiyet konulsaydı.

İlk işlemler sonuçlandı gönüllülerle yola çıktık. Bundan sonra yapılacak olanları bildiğim kadarıyla size anlatayım.

Öncelikle gönüllü üreticilerin tüm çay bahçeleri yeniden ölçülecek ve bu ölçümlerden sonra toprak tahlilleri yapılacak. Toprak tahlilleri sonucunda organik tarım için gerekli zaman ve işlemler belirlenip buna göre hareket edilecektir. Toprak tahlilleri sonucunda kimyasal gübre atığı bulunmayan bahçeler çay-kur un anlaşma yaptığı firma tarafında organik tarıma uygundur diye sertifikalandırılacak. Ayrıca bahçe sahibine de organik tarım üretici sertifikası verilecektir.

Bölgemiz de organik tarıma geçiş süresi olarak tahmini 3 yıl belirlenmiştir. Tabii ki bu bahçelerde değişik yıllarda olabilir. Mesela bize ait olan bir çay bahçesine 4 yıldır kimyasal gübre kullanılmamıştır bunun gibi birçok bahçe ilk ölçümde sertifikalandırılabilir.

Şunu iyi bilmemiz gerekir. Geçiş döneminde sadece kimyasal gübre kullanılmayacak. Belirli aralıklarla toprak tahlilleri yapılacak. Bu dönemde normal hasat yapılacaktır.

Geçiş dönemi tamamlandığında yani toprak tamamen kimyasal gübreden arındığı zaman asıl işimiz başlayacak.

Organik tarım için uygun olan gönüllü üreticilerin bahçelerine ve kendilerine organik tarım için sertifika verilecek. Bu bahçede yetiştirilen tüm ürün firma tarafından alınacak. Kota kontejan uygulaması yapılmayacak. Bu işlemler yapılırken çayın budaması gübrelemesi toplanması bu iş için eğitilmiş kişiler gözetimi altında yapılacak. Çayın toplama zamanı satımı depolaması tamamen kontrollü yapılacak.

Çay fiyatlandırmasına gelince henüz belli bir fiyat yok. Çünkü geçiş döneminde ayrı bir fiyat uygulaması yok, organik geçiş tamamen sağlanınca tabii ki farklı bir fiyat uygulanacaktır.

Yapılacak ilk sözleşmede bu gün elime geçti ve şu şekil de;

1_Mülkiyeti kendime ait olsun olmasın söz konusu alanlardaki, tarımsal üretim, hasat, depolama, satış, denetimi ve tüm kontrol sorumlulukları tarafıma aittir.

2-Dökümü yapılan alanlarda FİRMA ADINA SÖZLEŞMELİ olarak organik tarım yapacağım.

3-Organik tarımın gereği olarak, ilgili yönetmeliklerin men ettiği ilaç ve gübreleri kullanmayacağım ve uygun üretim tekniklerini uygulayacağım.

4-Söz konusu alanlardan elde edeceğim ürünlerin hasat, depolama ve satış süreçlerinde ürünümün başka ürünlerle karışmaması için gerekli tedbiri alacağım.

5- Aynı işle ilgili olarak, bu üretim yılında başka bir firma ile sözleşmem yoktur ve olmayacaktır.

6- Kontrol sertifikasyon hizmetleri almak üzere firmanın anlaştığı kontrol kuruluşunun kontrollerine açık olacağım. Kontrollerde eksiksiz ve doğru bilgi vereceğim.

Bu sözleşmede yer almayan, proje sahibi firmanın üreticiye karşı olan ticari nitelikte görev, sorumluluk ve taahhütler firma ile üretici arasında bir başka sözleşme ile belirlenir ve kontrol-sertifikasyon kuruluşunu bağlamaz.

Son paragraftan da anlaşılacağı gibi başka bir sözleşmede imzalanacak bunu maddelerini tam olarak ne olduğu konusunda detaylı bilgim yok açıkçası. Bildiği kadarıyla anlaşma da üreticiler belirlenecek dönem içinde elde edecekleri mahsulü tamamen ÇAY-KUR a satılması konusunda anlaşma yapılacak. Başka maddeler var mı bilmiyorum varsa da neler?

Şimdilik yazabileceklerim bu kadar.Daha geniş bilgi için yetkililerle görüştükten sonra sizleri de haberdar ederim .SEVGİLERLE
      Selamlar,
      Hilal Teşkkürler,
      Bu konu ile ilgili bıraz araştırma yaptım ,organık tarım nasıl yapılır falan diye .
      Hatta Bursanın bir kaç dağ köyünde buna benzer Çiçek yetiştiriciliği yapılıyor ve gerçekten yılda i 7-8 Bin Lira para kazandıklarını öğrendim bunu Saksu ile paylaştım onun daha önce buna benzer projeleri vardı.
      Ben de zamanım olunca gidip o ilçede araştırma yapmak istiyorum.
      Hemşinde yapılırsa süper olur ve Biz bundan 15-20 yıl önce zaten organık tarım yapıyorduk
      Mısır ,patates,soğan marul arpa kestane, meyveler ..... hiçbirine ilaç kullanılmadan üretmiyormuyduk zaten?
      Ama Hemşinli bunun anca kendisi için yapıyordu.
      Para kazanmak için kimse yapmadı daha doğrusu bunu pazarlayacak satacak imkanlar yoktu.
      Bu dedğiniz gibi büyük bir fırsat ve Hemşin için dönüm noktası.
      Tekrar mısır bahçelerine döneceğimiz günleri çok isterim .
      Gidip Pazardan mısır almaktan ben şahsen utanıyorum .
      Ne kadar yazık.
      Patates yetiştiren var mı bilmem.
      Peyniri yağı bile Pazardan almıyormuyuz .
      Düştüğümüz bu kötü hale yüzlerce örnek varebiliriz.
      Şahsen annemler bu konuda hemen imza atmaya hazırlar ama ortada dediğiniz gibi net şeyler yok .....Daha önce arkadaşlar değinmişler.....
      Nereye imza atılacak hangi fırma alacak ?Ne zaman kadar başvuru yapılabilecek?........Gibi bir çok soru var.
      Sizlerden haberler bekliyoruz.
      Tüm Hemşin için bir frsat olan organık tarım kaçırılmamalı zeten Hemşinlinin öyle 20-30 ton çay verni de yok.
      Tam Hemşin İçin bu Tarım.
      Selamlar.
      Sevgili MİĞO;
      Samimiyetin için teşekkürler, daha öncede söylediğim gibi bunu sadece çay için düşünmemeliyiz. Bu topraklardan çaydan önce organik tarım yapılmaktaydı. Çayın gelmesi ve yönetimin yanlış tutumu daha fazla kazanma hırsı ne yazık ki bizim çok gerilerde kalmamıza neden oldu.

İmza atma konusunda yukarda yazdığım numarayı ararsanız size yardımcı olacaklardır.

Bu firma kimdir diye sormuşsun; bu ÇAY-KUR un projesi, proje doğrultusunda organik üretim sertifikasyonluma işlemini belirli firmalar yapmaktadır. Çay-kur bu projeyi hazırlarken anlaşacağı firmanın tüm giderlerini üsleniyor, bunun karşılığında bağlayıcı bir sözleşme ile üreticileri belirli bir süre bu bahçelerden elde edilen mahsulü başka firmalara satmama şartı koyulacak.

Burada doğal olarak ilk akla gelen fiyatın belirsizliği ve bu bağlayıcı sürenin ne kadar olduğu bu sorulara yetkililer net olarak cevap vermediler.

Bu fırsat mutlaka değerlendirmeli, inanın bizde boş durmuyoruz organik ürünlere olan talep gün geçtikçe artmakta, eğer köyümüzde ki tüm üreticiler (10 kişi imzalamadı) katılırsa, organik ürün satan marketler köyde yetiştirilen organik ürünleri satın almak için, sıradalar. Bu iş tek başına yapılmayacak kadar önemli; bilgi ve beceri istiyor gönül isterdi ki guruplar oluşturarak köyleri ev ev dolaşarak bilgi verilseydi!

En çok talep olan ürünler, Beyaz fasulye, iç ceviz, demir elma, armut, kabak çekirdeği, yaban çileği…Ben şimdiden köydeki kadınlarımıza lobiyayı bol ekmelerini söyledim bile. =)

Sizlerin çiçek yetiştirme projesini bende düşünmüştüm, bu kadar yeşilliğin yoğun olduğu bölgede evlerin etrafının çiçek bahçeleriyle donanmış olmaması dışardan gelenlerin dikkatini hemen çekmekte.

Ayrıca; kültür mantarı yetiştiriciliğinin de yapılması mümkün. Hilal Köyü de kendi ihtiyacı için boş olan ahırında mantar yetiştiren aileler bulunmakta. Ayrıca köyümüzde İlçe Tarım Müd. Çalışmaları sonucunda iki tane elma bahçesi oluşturulmuş, bu bahçelerde yetişen meyveler tamamen organik gübre kullanılmaktadır. Bahçe sahipleri Şemsettin AYDIN ve Turgut SELİMOĞLU’nun göstermiş oldukları azmi ve heyecanı görmenizi isterdim. Köylerimiz de kivi yetiştiriciliğinde de organik gübreleme yapılmaktadır.

Ayrıca Kantarlı Köyün de organik yumurta, bal ve kabak çekirdeği üretimi yapılıyor. Anlayacağınız biz bu işe yavaş yavaş başlamış durumdayız, sorun olan diğer köylerde neler yapılıyor, yapılmıyorsa neden yapılmıyor bunları bilmek lazım. Organik çay konusunda da Hilal Köyü, Çamlıtepe Köyü ve Kantarlı Köyün den gelen talepler doğrultusun da bu bölgelerde yoğunlaşılmıştır.

Bundan sonra yapılacak çalışmaların için de mutlaka tanıtım yapılmasıdır.Biz bunları yapıyoruz ve yapacağız ama dünyanın bilmesi gerekiyor.Reklam şart. ;)

Bu proje hakkında benimde kafamda soru işaretleri var ama bir yerden başlamak lazım atılacak imzanın getiri ve götürüsünün hesabını iyi yapmak gerekir.

ORGANIKMI NE

Bizim zaten çayın dışında herşeyımız organık.çay konusunda belırleycı bağlayıcı bıl bılgı yok anladığım kadarıyla bu konuda bazı kesımler bizim sırtımızdan nemalanacak tatmın edıcı bılgı ve uygulama veren yok lastıklı sözler Çaykur sıponsorluk yapıyo ama ne olduğunu anlayan varmı çayda mecburıyet getır ılgılen yapalım başkasına vermıyelım .gubre organıkmı alalım ne yapalım kararsızlık ıçınde vatandaş.bence başka ozel fabrıkalar şırketler üretcıyle ilgilense daha yerınde olur çaykur hem rest hem bılof yapıyor saygılar
      Sevgili Dostlar
      Organik Çay (veya organik Tarım) konusunda bir çok arkadaşı karamsar gördüm. Hata mı, suç mu neyse bunun çoğunu da ÇAYKUR'a yüklüyorlar. Ama olay pek öyle değil. Ve öyle karamsar olacak bir durum da yok. Organik Çay çalışmaları hızla ilerliyor, her geçen gün katılım artıyor, dosyaları hazırlanıyor.. Çaykur'un hataları , eksikleri elbette var. Ama asıl eksiklik bizde, yani Hemşin halkında.. Herşey Çaykur'dan bekleniyor. Bu proje Çaykurdan çok bizim projemiz olmalı, yani bu projeyi sahiplenmeliyiz. Çaykur bir şey yapmıyor gibi görülüyor ama öyle değil. Bunun önemli arka plan çalışması var., finansmanı var. Çok yakın zamanda sertifikasyon firması gelip arazileri tarıyacak, yaprak ve toprak örnekleri alacak, ve projede önemli bir aşama daha aşılmış olacak.
      Selamlar..
      Kulaksız işitmek dilsiz ifade
      Canım cananındır edem iade
      Vücut bir camidir vicdan seccade
      Onun bunun çıkarına seremem
      15.03.2007 de yazdığım bir yazı vardı.. Tarih beni utandırmadı.. 2008 yılındayız.. Hemşin Çay Fabrikası yapılıyor.. organik Çay tarımı çalışmaları hızla devam ediyor.. Asacağım resimler Organik Çay Tarımı çalışmalarında önemli bir aşama olan Sertifikasyon ve denetim çalışmaları sırasında çekilmiş bir çok fotoğraftan seçmelerdir..
      Resimler
      • amlýtepe133.jpg

637.01 kB, 0×0, 1,239 defa görüntülendi
      • amlýtepe144.jpg

579.09 kB, 0×0, 2,150 defa görüntülendi
      • amlýtepe175.jpg

554.11 kB, 0×0, 1,258 defa görüntülendi
      ........................
      Resimler
      • Hilal73.jpg

610.65 kB, 0×0, 1,182 defa görüntülendi
      • Hilal77.jpg

625.36 kB, 0×0, 1,204 defa görüntülendi
      • Hilal88.jpg

604.13 kB, 0×0, 1,191 defa görüntülendi
      .......................
      Resimler
      • Hilal96.jpg

587.38 kB, 0×0, 444 defa görüntülendi
      • Hilal97.jpg

626.5 kB, 0×0, 1,382 defa görüntülendi
      • Kantarli164.jpg

589.34 kB, 0×0, 443 defa görüntülendi
      ......................
      Resimler
      • Kantarli189.jpg

617.91 kB, 0×0, 1,368 defa görüntülendi
      • Kantarli196.jpg

527.22 kB, 0×0, 1,381 defa görüntülendi
      • Kantarli275.jpg

631.07 kB, 0×0, 1,361 defa görüntülendi
      Geçen hafta gittiğim bir işyerinde Organik Gübre fabrikası olan biri ile tanıştım. Organik Çay üretiminden bahsedince ilginç şeyler anlattı. Hemşin'e faydası olacağına inandığım için bu bilgiyi sizlere de aktarmak istiyorum.
      Bana bu bilgiyi veren kişi üretimini Rize'de çay bahçelerinde son sürüm öncesi denediğini ve Mayıs sürümüne yakın çay aldığını da söyledi. Yöntem organik çay üretimine uygundur. Yani kullanılacak gübre organik gübredir.

Bu uygulamada kullanılacak gübre 8'lik Azot gübresi ile birlikte piyasada adı RANDIMAN olarak bilinen sıvı gübredir.
      Çaylar toplanmadan 15 gün önce uygulanması gerekmektedir.

8'lik Azot gübresinden dekara 25 Kg. atılacak, aynı gün Dekar başına 100 gr. RANDIMAN atılacaktır.
      RANDIMAN'ın 100 gramı yeterli miktarda suyla karıştırılıp 1 dekar alana sıkılacaktır.

Bu gübreleri temin edebileceğiniz adres Giresun'da satış yapan bayiden temin edilebilir

Gi,resun'da kendisi ile irtibata geçeceğiniz kişinin Mahmut isminde bir bayidir. Telfonu 212 70 70 tir.

Siz yine de her ihtimale karşı bu formulü uygulamadan Çay-Kur ile görüşerek kullandığınız malzemelerin organik çay sertifikasyonu açısından bir sakıncası olup olmadığını sorun.
      RANDIMAN isimli ürün HUMİK ASİT olup bir çok ürün için organik tartımda kullanılmaktadır.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

Humik Asit

Humik Asit adını bundan 8 sene kadar önce Koordinatörlüğünü yaptığım Tarım İlaçları Sektör Denetiminde duydum. O günden beri de Humik Asit hakkında bir çok araştırma yaptım. Ancak benim deneme labaratuvarı imkanım olmadığı için bunu yapabilecek birimlerle görüşmelerim oldu.
      hemşin'de Organik Çay tarımına geçmeden de denenebileceğini söylediğim bazı hemşerilerimiz de kendince bunu kullandılar. Ancak bireysel kullanımdan daha çok kurumsal olarak uygulanması gerektiğine iandığım için konuyu öncelikle Çay-Kur Genel Müdürlüğüne ilettim. Sanmam ki Çay-Kur konmu hakkında geniş kapsamlı araştırma yapmış olsun. Oysa Hemşin organik tartm havzasıdır ve uygun bir deneme alanıdır da.
      Humik Aist tapraktan elde edilir. Elde edilmesi sırasında hiçbir kimyasal işlem yoktur. Tamamen fiziksel yöntemler (Isaltıp bekletme, süzme, ayırma vb. gibi) kullanılır. Çay bitkisine atıldığında hem yapraktan hem de bitki köklerinden emilebilir. Sadece gübre olarak değil bu güne kadar çeşitli gübreler ile zehirlenen topraklarımızın normalizasyonunu sağlama işlevi de vardır.
      Humik Aist içeren topraklarda Humikj Asit ile birlikte başka değerli eser elementler ve asitler de bulunmaktyadır. Ruslar Humik Aist elde ederken başka ender bulunan doğpal asitleri de elde ederek kanser tedavisinde kullanmaktadır. Bu kadar faydasın olan ve dünyanın en zengin kaynaklarına sahip olmamıza rağmen Humik Asitten yeterince faydalanamamak ihmalden öte ihanettir. Bugün Aşşin Elbistan Termik santralinin kömür ihtiyacının karşılandığı saha en zengin Humik Asit yatalkarına sahiptir. Batılılar bize bu alanın mutlaka korunması gerektiğini söylerken biz kömür almak için kaldırdığımız humik asitli toprakları sudun ucuz yurtdışına satıyoruz.
      İşte konu ile ilgili güzel bir çalışma. İnşallah bu çalışma amacına ulaşır.

hurriyet.com.tr/gundem/16617042.asp?gid=373

Türkiye'nin gizli hazinesi: Humik madde

A.A 25 Aralık 2010

Toprağın humus kısmında bulunan ve bitkilerin gelişimini sağlayan humik maddenin, insan sağlığından, endüstriye ve tarımdan, hayvancılığa kadar pek çok alanda kullanıldığı belirtildi.

Sakarya merkezli olarak kurulan Türkiye'nin ilk Humik Madde Derneği, toprakta bulunan humik madde hakkında kamuoyunda bilinç oluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Derneğin kurucusu ve Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Organik Kimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tutar, dünyadaki birçok bilim adamının humik maddeler üzerinde çok çeşitli araştırmalar yapmasına rağmen Türkiye'de bu alandaki çalışmaların yeni başladığını söyledi.
      Türkiye'de humik maddelerle ilgili çalışmaların yalnızca organik tarım alanında yürütüldüğüne dikkati çeken Tutar, “Bu yaz Uluslararası Humik Madde Topluluğu'nun Kanarya Adaları'ndaki konferansına tek Türk olarak katıldım. Bilim adamlarının benden bir isteği vardı. Türkiye'de humik madde çalışmalarının çok yavaş ilerlediğini, hatta hiç olmadığını belirttiler. Türkiye'de humik maddeyle ilgili çalışmaların faal hale getirilmesi, bilim adamlarına ve kullanıcılara yaygınlaştırılması açısından bir oluşum içinde olmamızı önerdiler” dedi.

Tutar, humik maddelerle ilgili çok fazla bilgi kirliliği olduğunu anlatarak, bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak ve üreticiler ve tüketicilerin güvenli bir şekilde humik madde kaynaklarına ulaşmalarını sağlamak için dernek kurduklarını ifade etti.

BİNLERCE YILDA OLUŞUYOR, YOK PAHASINA SATILIYOR

Yabancıların Türkiye'den humik maddelerin yoğun olarak bulunduğu torf satın aldığına işaret eden Tutar, Türkiye'nin çok değerli humik maddelerini yok pahasına sattığını söyledi.

Humik maddelerin bitkilerin ve canlıların ölmesiyle binlerce yılda oluştuğunu ve bu yönüyle çok değerli olduğunu ifade eden Tutar, şöyle konuştu:
      “Türkiye uyuyor. Humik madde kaynaklarını dışarıya satmamalı. Bunun için acil önlem alınması gerekiyor. Humik madde çok uzun sürede oluşuyor. Toprağın canlı ve altın kısmı burası. Bunun bir an önce önleminin alınması gerekiyor. Derneğimizin kurulmasının ana nedenlerinden birisi bu. Halkı uyandırmak ve bilinçlendirmek. Elimizde çok önemli bir cevher var. Teknolojisiz yaşayabilirsin, ama besinsiz ve gıdasız yaşayamazsın. Ülkeyi şuurlandırmak lazım”

“HUMİK MADDELER, TARIMDAN SANAYİYE KADAR BİRÇOK ALANDA KULLANILABİLİR”

Türkiye'de Humik asitle ilgili çalışmaların eksikliğine dikkati çeken Tutar, yaptıkları çalışmalarla halkın ve bilim adamlarının bilinçlenmesini sağlamayı umduklarını dile getirdi.

Tutar, dünyanın birçok ülkesinde bu konuda çalışma yapıldığını vurgulayarak, “Humik asit müthiş bir şey. Tarım, çevre, endüstri, sanayi ve her şeyde kullanılıyor, iyi gelmediği bir şey yok. Sağlık konusunda da hemen hemen her şeye iyi geliyor. On binlerce ilgi alanı var. Baktım, Türkiye'de humik asitle ilgili kimse çalışmıyor. Uluslararası Humik Asit Topluluğu var, Japonya'nın Humik Madde Derneği var, İran'ın, Bulgaristan'ın, Macaristan'ın, Yunanistan'ın var, Türkiye'nin bu konuda çalışan hiç bilim adamı yok. Almanya'da bir üniversitenin bir bölümü sadece bunu araştırıyor. Amerika'da da araştırma grupları var.” dedi.

“SUYUN İÇİNE BOYA ATIP VATANDAŞI KANDIRIYORLAR”

Tutar, humik maddeleri vatandaşların organik tarımda kullandığını belirterek, tarımla uğraşan vatandaşları humik madde satın alırken dikkatli olmaları yönünde uyardı.

Üreticilerin bitki düzenleyicisi olarak satın aldıkları ürünlerde çeşitli olumsuzluklarla karşılaştıklarına da işaret eden Tutar, “Suyun içine siyah boya atıp, humik asit diye piyasada satıyorlar. Üretici artık humik madde olduğuna güvenmiyor. Bu konuda bir disiplin oluşturmak istiyoruz, standart getireceğiz. Bir rezervin ne kadar humik asit içerip içermediğini, hangi bitkiye iyi gelip gelmeyeceğini ölçecek bir bilim kurulu oluşturduk” diye konuştu.

Tutar, humik maddeler konusunda araştırma yapan bilim adamları ve bütün paydaşların derneğe üye olmaları çağrısında bulundu.
      Derneğin başkan yardımcısı ve doktora öğrencisi Mümin Dizdar ise humik maddelerin tarım başta olmak üzere, hayvancılık, insan sağlığı, çevre teknolojileri ve endüstrinin çeşitli alanlarında kullanıldığını belirterek, humik maddelerin gübre olmadığını ve minerallerin bitkilere geçmesi için uygun koşulları hazırladığını söyledi.

TUTAR: "BEN HUMİK ASİT İÇTİM AMA İNSANIMIZ ÇEKİNİYOR"

Hurriyet.com.tr'nin ulaştığı Prof. Ahmet Tutar humik asitin sağlığa çok iyi geldiğini kanserden, şeker hastalığına, kabızlıktan cilt hastalıklarına kadar birçok alanda kullanıldığını söyledi. Tutar, "Ben herkesin önünde humik asit içtim ama insanımız bunu yapmaya çekiniyor" dedi.

Tutar humik asitin bu denli faydalı bir madde olmasına rağmen Türkiye'de sadece tarım alanında kullanıldığını kaydederken özellikle ABD'nin Türkiye'de humik asit arayışında olduğunu ifade etti.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...