Kantarlı'nın Güzide İnsanları

Kantarlı'nın Güzide İnsanları

İlk önce tepan sonrada bodollu adına böyle bir konu açılınca "bizim başımız kelmi" diye düşünerek aynı isimle bende bir konu açmaya karar verdim.

Öncelikle Kantarlı Köyü hakkında bilgi vereyim Hemşin'in en yüksek ve en güneyindeki köydür.
      Kantarlı Köyü Aşağı ve Yukarı Kantarlı olmak üzere ikiye ayrılır
      Bende aşağı Kantarlı Köyündenim
      iki köyün arası bir hayli uzaktır (3-4 km)
      köyün adının Kantarlı olmasındaki sebeb sanırım Yukarı Kantarlı'da yaşayanların büyük bir bölümünün (%80) soyadının Kantar olması sebebiyledir.
      İşin ilginç yanı Aşağı Kantarlı'da oturanlar Kantarlı Köyü denince Yukarı Kantarlı Köyü'nü anlarlar
      bi ara iki mahallenin ayrılması için çaba gösterenlerde olmuştu
      Aşağı Kantarlı'nın mahalleleri
      Uspayli , Burnoz, Cunda ve Mağlut'tur.
      Yaylalarımız
      Gito ve Ambarlı'dır
      Hemşinin en büyük sorunu olan göçten bizim köyümüzde nasibini almıştır
      kış aylarında köyde bir elin parmakları kadar insan ya olur yada olmaz Köyümüz ençok Ankara'ya göç vermiştir.
      Köyümüzün Hemşine uzak olması sebebiyle Hemşin'de bizim köylü esnaf yoktur.

DEVAM EDECEK......

(bu konuya bütün köylülerimizin mesajlarını ve anılarını bekliyorum sanırım Maksut abi namı değer Cundalıkanarya abimiz önemli katkılar yapacaktır ;) )

Köyümden fotoğraflar
      Resimler
      • goçali.jpg

773.62 kB, 0×0, 4,584 defa görüntülendi
      • CUNDA CAMÝ.jpg

230.91 kB, 0×0, 5,121 defa görüntülendi
      • KOKENUN EV.jpg

206.19 kB, 0×0, 4,765 defa görüntülendi

Sevgili AYMELEK

Kantarlının ilk güzide ınsanlarının resmini koymuşsun. Teşekkürler. Resimdeki İlkokul cocuklarına bir bakın .capcanlı ..cıvıl cıvıl. tertemiz yüzler. Öğretmenin güleryuzluğune ne demeli? Hanı deriz nerde o eski babacan öğretmenler. İşte tıpık gercek bir öğretmen.
      Resimlerinde dılı vardır. Sağ baştan dorduncu sıradakı kızımızın duruşuna bakarmısınız. Elleri belinde mağrur kendinden emin. Yüzünde hafif bir tebessum. Sol baştakı ilk cocuk sanırım öğretmen olmuştur.Cunku hocaya rakıp bir duruşu var. (Rakıp, derken tatlı bir rakıp)
      Resime tekrar tekrar defalarca baktım. Hepsi harıka cocuklarmış.
      Ya iskemlede oturan rahmetli dedemiz. Gözlerinin içine bakarmısınız o tatlı sevecen bakışına. neyse ben bakmaya devam edeyım sevgili aymelek iyiki böyle bir sayfa actın. Kantarlıya da sanal doyum yapalım. Sağlıcakla esen kal.
      TOPRAĞIM HEMŞİN sana elbet bir gün geri dönücem.
      Aymelek ellerine sağlık.İlk mesajdaki ilk resmi geçen sene ilgi ve şaşkınlıkla izlemiştim.O kimin evi diye düşündüm.Çok ilginç, ev tamamen tahta,pencereler ise yeni yapılmış plastik.Tam bir tezat.
      er_can bey; O okul resmindeki genç öğretmen benim.Yazdığınız güzel sözler için size teşekkür ediyorum.O resimdeki adam 20 yaşında göreve yeni başlamış,memleketi Rize'ye km lerce uzakta olan biri.Ancak gönlü sürekli o insanlarla olan biri.
      Bu nedenledir ki bu sitide bulunuyorum.Teşekkürler.

Sayın BESTEK

İltıfat değil gercekleri söyledim. Bende Gazı sosyal mezunuyum. Meslektaş sayılırız. Ama ben öğretmenlik hiç yapmadım o zevki maalesef hiç yaşıyamadım stj lık dışında. Keşke kantarlıda yada Hemşinin bir köyunde bir senede olsa bende öğretmenlik yapmış olsaydım.Sevgiler hocam.
      TOPRAĞIM HEMŞİN sana elbet bir gün geri dönücem.
      Bestek hocam,
      o ev bize ait pencereleri daha sonra değiştirdik yalnız pimapen değil yine tahta ama beyaza boyadık

Ercan Abi,
      biz Kantarlılılar şanslıyız çünkü hocamız yıllar sonra bu siteyi buldu ve o resmi bize gönderdi ne diyeyim darısı tepan'a
      o elleri belindeki ablamız sefiye demirciler hakikaten şimdide aynı hani erkek gibi kız derler ya
      sol baştakilere gelince
      en soldaki İrfan Cihan benim dayımın oğlu Tıbbi Cihaz Firmasında çalışıyor
      onun yanındakinin lakabı Pire Mehmet kendiside ankara'da ama ne iş yaptığını bilmiyorum

KANTARLI HAKKINDA

BOYLE BİR KÖŞENİN OLDUĞUNU BANA SAĞOLSUN KUKU KARDEEŞ GÖSTERDİ
      MUZAFER BENİM VİDEOLARI BURAYA AKTARIRSAN SEVİNİRİM
      KATKI NASIL OLUR BİLEMEM AMA O GÖRÜNTÜLER VE GÜZİDE İNSANLAR BİRDE MAHALELER ÇOK GÜZEL AMA TARİHSEL BİLGİ BANA BİRAZ FARKLI GİBİ GELİYOR DEDEN YUSUF AMCA SAĞKEN SOR BİR ÇOK ŞEY BİLİYOR ÖĞREN EVİNDE CANLI TARİH VAR

Bİ KERE KANTARLI İKİ BÖLÜM DÜR NORMEİ VE GONTARLI(GÖNÜ TERLİ)
      GÖN ANLAMLIDIR KANTAROĞLU SÜLALESİ SAMSUN CANİK TEN GELMEKTEDİR
      CUNDA İLE 2.5 KM MAĞLUTLA 3.5 KM OLDUĞU İSPAYLI İLE 7 KM CUPENDÜZ İLE 6.5 KM BURNOZA UZAKLIĞI BİLMİYORUM ZUĞAYA YAKLAŞIK 10 KM DİR
      BEŞ KUÇUK MAHALEDEN OLUŞUR KANTARLI KOY MUHTARLIĞI CUNDA VE KANTARLI MAH. İKİ CAMİ MEVCUT OLUP ŞU AN İKİSİNDEDE İMAM YOKTUR.CUNDA MAHALESİNDE 1962 YILINDA YAPILMIŞ OLAN(babam tarafından)BİR ILKOKUL VARDIR TAŞIMALI EĞİTİM KURBANIDIR
      BESTEK HOCA HABERİN OLSUN BİRDE LOJMANI VARDIR AMA MİLLİ EĞİTİM KİRAYA VERMİŞTİR OKULLA BİRLİKTE
      BİR KUÇUK ANIM VAR ONLA İLGİLİ ÇÜNKİ O MLLİ EĞİTİM BANA VERMEDİ VANLI BİR İŞ ADAMI İLE HUBİYARLI BİRİNE KİRAYA VERDİLER
      BEN İLK GAZETEDE OKUDUĞUMDA MİLLİ EĞİTİM İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN İSTEDİM VEMEDİLER KOPERATİF KURUN DEDİLER

ESKİ TARİHİ BİLİNMEYEN VE DERE ÜZERİNDE SON DEMLERİNİ YAŞAYAN TAŞ KOPRÜDEN SONRA TEK AYAKTA KALAN BİZİM TAŞ KOPRUMUZ VARDIR ODA SON DEMLERİNİ YAŞAMAKTADIR
      GÜZİDE İNSANLARDAN ÇOK GÜZİDE YERLERİ TANITMAK İSTERDİM
      ÖNCELİKLE DAHA SONRA İNSANLARI TANITACAĞIM TİLERE BAKACAGIZ BERABER.

HA BİDE DEDE KORKUTTA GEÇEN TOTHOZİNA YI ATLAMAMALIYIM
      ESKİDEN ÇİMENLİK MEZRE İDİ ŞİMDİ ORMANLIK OLDU AMA DOĞA HARIKASI BİR YER

ÇÜPENDÜZÜ YAYLACILARIN VE KATIRCILARIN ESKİ MOLA YERİDİR ESKİ EVAD YOLU TEK ÇAMLIHEMŞİN BAĞLANTI VE YAYLA YOLUDUR ÇAYELİ YAYLACILARIMIZIN KONAK YERİDİR.
      DEDEM ENSAR DEMİRCİLERİN 1973 YILINA KADAR BİR KAHVESİ VAR İDİ DİNLENME MOLA YERİ OLARAK VE BULUŞMA NOKTASI İDİ YAYLACILARIN
      ŞİMDİLERDE İNŞALLAH BU YIL DAĞ YURUYUŞU İÇİN EVAD YOLU TEKRAR AÇILACAK YANİ İNSANLAR TURÇOYU SALAĞPURİ GÜRGEN DİBİNİ ŞORTUĞUDİ NİHAYET MERZEYİ (BADARA YAYLASI)
      GÖRME LÜKSÜNE KAVUŞACAKLAR buda benden müjde olsun

daha sonra birçok anımı helede katırcılıkla ilgil yazmaı düşünüyorum ama beni kadar bu koyli olupta bu siteye yazabilecek çok arkadaş vadır sanırım onların hakkına tecavüz etmek istemem ama bu sitede bu işe kim önderlik etmişse sağolsun çok iyi etmiş işte birliğin paylaşımın güzeliği bu

istanbulda ankarada almanyada her nerede ise başını kuma gomen özellikle okumuş iş tutmuş belirli yere ve seviyeye gelmiş dostlar kendilerine köylerine sahip çıkma adına bu çok harika bi çalışma için katkılarını ve duyarlılıklarını istiyorum
      site yonetici ve idarecilerne özelikle kuku kardeşe çok teşekürler

DÜŞÜNMEK BİLE HAYATA GEÇİRMENİ İLKİDİR
      HERŞEY BİR İLKLE BAŞLAR.

Maksut DEMİRCİLER
      Sevgili Aymelek;Pire Mehmet Dediğin çocuk,Mehmet Çelik evleri köprünün hemen karşısında.Yanılmıyorsam babasının adı Mevlut.Mehmet'in dedesinin Gito'da iki katlı bir evi vardı.Burasını yazları kahve olarak işletiyorlardı.Mehmet yaylaya çocuk yaşında tek başına gidip giderdi.
      cundalıkanarya;
      ŞİMDİLERDE İNŞALLAH BU YIL DAĞ YURUYUŞU İÇİN EVAD YOLU TEKRAR AÇILACAK YANİ İNSANLAR TURÇOYU SALAĞPURİ GÜRGEN DİBİNİ ŞORTUĞUDİ NİHAYET MERZEYİ (BADARA YAYLASI)
      GÖRME LÜKSÜNE KAVUŞACAKLAR buda benden müjde olsun

Bu söylediğin yol, benim bildiğim eski yayla yolu olsa gerek.
      1980 Mayısı nda Rahmetli Emekli Hüseyin Coşkun ile araba yolundan yaylaya çıktık.Yaylada 3 gece kaldık.Dönüşü eski yayla yolundun yaptık.
      Eğer bu yolu özelliklerini bozmadan yürüyüşe açılıcaksa çok güzel.Harika bir yürüyüş yolu olur.Çevreye zarar vermeden.

kantarlıdan besteke

adımı cundalı korken ben oranın insanıyım diye özelikle koydum cunda aslında bir yunan adası ismidir ama bizim mahaleye cunda adı verilmiş iyikide verilmiş evad yolu aynı dediğn ve bildiğin gibi eski yayla yolu ve o derenin çamlı hemşin bağlantı yolu idi şimdilerde tamamen kapalı durumda dır meşesi olanların gittiği yere kadar açık tır yani mevlüt çeliğin meşesine kadar turço mevkiine kadar pirede ankarada bir kahvede çalışmaktadır

kantaarlının dağları

daha çok şey var anlatacak,kantarlıda dağlardan yana
      bir kuş misalidir o yer, dostluktan yana sevdadan yana
      yaşamış olan bilir bu bölgeleri.doğa ile savaş ,komşu ile barış,
      gezer gerçek seven o dağları karış karış.

çıkar evada bakar gök yüzüne sanki ayna var gibi
      görür kendini o mavilikte resmini,
      dalar, dalarda gider sanki cennet kokusu verilmiş gibi .